Jonesová od narodenia trpí syndróm rázštepa prstov. Dokonca jej na ľavej aj pravej ruke chýba po jednom prste. No a tipnite si, v ktorej ruke drží raketu! V pravej. Na nohách je to rovnaké, len pravačka má ešte o jeden prst menej. Ani toto jej nezabránilo, aby sa stala vo svete tenisu senzáciou. V kvalifikácii na Australian Open zdolala najprv Moniku Niculescuovú, potom Chorvátku Janu Fettovú a vo finále sfúkla Jia-Jing Luovú za hodinu po setoch 6:0 a 6:1.

„Najväčšou radosťou v živote je robiť  veci, o ktorých si ľudia myslia, že nedokážete. Hovoria mi, že neviem správne držať raketu. Mnohí ma kritizujú, ale to ma ešte viac motivuje. Uznávam, niekedy si zlomím necht, lebo musím silno držať raketu. Mám aj problémy s rovnováhou, pretože mi na nohách chýbajú prsty,“ priznala 241. hráčka sveta.

Francesca Jonesová bojuje na kurtoch so súperkami aj s nezvyčajným hendikepom.
Francesca Jonesová bojuje na kurtoch so súperkami aj s nezvyčajným hendikepom.
Zdroj: Getty Images

Keď mala Jonesová deväť rokov, tak trénovala v barcelonskej akadémii, ktorá formovala takých hráčov ako Rafael Nadal a Andy Murray. V septembri na turnaji v Prahe postúpila do svojho prvého štvrťfinále WTA, kde jej stopku vystavila Slovenka Kristína Kučová.

Francesce pomohli tri operácie zápästia v roku 2015. Aj keď sa po nich trápila, tak by ich podstúpila znova. Postup do hlavnej časti Australian Open jej dodal veľké sebavedomie a odhodlanie: „Som v bode, že keď chcem, tak mám vôľu dokázať všetko. Pozrite sa, kde som teraz a kde budem, dúfam, v budúcnosti.“

Trénerom Jonesoveh je Alberto Portas, v minulosti svetová devätnástka. Podľa neho je vzorom pre ostatných s rovnakým hendikepom. „Nie je rovnaká ostatné tenistky. Na niektorých veciach musí pracovať viac a aj starostlivosť o telo je odlišná. Myslím však, že ju nič neobmedzuje,“ opísal zverenkyňu Portas. Jonesová zatienila svojim výkonom aj slovenské tenistky. Rebecca Šramková ani Anna Karolína Schmiedlová vo finále kvalifikácie neuspeli. Šramková podľahla Kaji Juvanovej (6:1, 6:2) a Schmiedlová Maďarke Timei Babosovej (6:2, 6:7, 6:2).