Slovenský tenis stále čaká na grandslamového víťaza v dvojhre. Dominika Cibulková mala k tejto méte najbližšie v roku 2014 na Australian Open, no vo finále stroskotala na Číňanke Li Na v dvoch setoch 6:7 (3), 0:6. „Samozrejme, že som bola pred svojím prvým grandslamovým finále napnutá na prasknutie. Darmo som si hovorila, že je to len ďalší zápas. Bolo to niečo výnimočné, ťažko opísateľný pocit... Po tom, ako som stratila ťažký, vyrovnaný prvý set v tajbrejku, ma Li pretlačila, hlavne psychicky," zaspomínala si Domča vo svojej knihe na finále v Melbourne. 

Triumfom si mohla zaistiť tenisovú nesmrteľnosť, ale aj napriek prehre nemala dôvod smútiť. „V niektorých momentoch mi preblesklo hlavou, nech sa to už skončí, nech som už dolu z kurtu, aby som ten tlak zo seba striasla. Po skončení zápasu sme sa s Li pri sieti objali − bolo to jej prvé víťazstvo na Australian Open. Na slávnostnom ceremoniáli som už bola pokojná, teda do momentu, kým nevyhlásili moje meno a neuvedomila som si, čo som dosiahla,“ píše Cibulková o svojom jedinom grandslamovom finále. 

Domča si musela upravovať aj výšku mikrofónu, keďže bol príliš vysoko.
Domča si musela upravovať aj výšku mikrofónu, keďže bol príliš vysoko.
Zdroj: Getty Images

Ako to už v takýchto prípadoch býva, športovcom premôžu emócie a slzy tečú doslova potokom. „Záverečnú reč som začala tým, že som si upravila vysoko nastavené mikrofóny, ktoré mi, pri mojej výške, smerovali niekde do stredu čela a poďakovala som sa za najkrajšie dva týždne, aké som kedy prežila. Rozplakala som sa po prvej vete a so mnou aj všetci na mojej lavičke – priateľ Michal, fyzioterapeutka Ivetka Stanková, tréner Matej Lipták, ktorí stáli v objatí. Zažívali spolu so mnou v ďalekej Austrálii neopísateľnú eufóriu. Ďakovala som im a rodičom so zaslzenou tvárou,“ uvádza slovenská tenistka v knižke.