Vlhová v rakúskom Söldene prvýkrát vyskúšala technický „zlepšovák“. V prvom kole obrovského slalomu pretekala so špeciálnym spevnením na lyžiach, ktoré jej má najmä pomôcť dosiahnuť vyššiu stabilitu v oblúkoch. „Rozhodla som sa pre iné lyže, ale musím to trošku prehodnotiť na videu, či to bola dobrá voľba. V lyžiach sú niektoré veci, ale najviac je toho vo mne,“ opísala Petra pocity po 1. kole s netradičným zlepšením.

Do druhého už nastúpila s „klasickými“ lyžami a skončila nakoniec až na 14. priečke, no v Söldene sa jej už dlhodobo nedarí podľa predstáv. Lyže našej športovkyne má na starosti už druhý rok Talian Pierluigi Parravicini. Ten zaisťuje, aby pomohli Vlhovej vždy k čo najlepšiemu výsledku. „Jediný rozdiel medzi nimi je táto tyč,“ prezradil pri porovnávaní dvoch párov lyží. A čo je výhodou „zázračnej“ tyče?

„S ňou sú lyže omnoho pevnejšie, tuhšie, držia lepšie na svahu. V niektorých podmienkach to dokáže veľmi pomôcť, ani nie z rýchlostnej stránky, ale skôr z technickej v oblúkoch, keď nie je svah úplne hladký,“ odhalil Vlhovej servisman.
Naša lyžiarka si na novú vychytávku musí zvyknúť. „Skúšame to prvýkrát. Petra sa s tým stotožňuje každý deň čoraz viac. No potrebujeme čas,“ dodal Parravicini o lyžiach s dĺžkou 191 centimetrov, pričom jedna z nich váži 5 kilogramov.

Vlhovej servismani pripravovali lyže s tyčou (vľavo) aj bez nej.
Vlhovej servismani pripravovali lyže s tyčou (vľavo) aj bez nej.
Zdroj: Michal Smrčok

Tyč len pre najlepšie

Technická „vychytávka“ je určená len pre elitných lyžiarov. „Aktuálne ju používa len Tessa Worleyová. Spevnenie skúsila aj Frederica Brignoneová, no tá s tým nemá pozitívne skúsenosti,“ prezradil nám Parravicini.