Americký hokejista bol prvou voľbou Coyotes v tohtoročnom online drafte. Klub sa dostal na radu vo výbere talentovaných hokejistov zhodou okolností až vo štvrtom kole, v ktorom bol vybraný práve Miller. Nič netušiaci zástupcovia klubu boli po výbere konfrontovaní s vlnou kritiky za výber nádejného rodáka z Ohia.

Miller v minulosti hrubo šikanoval spolužiaka na strednej škole. Článok v periodiku The Arizona Republic o týchto hrubých činoch vyvolal medzi verejnosťou pobúrenie. Ponižovaný a šikanovaný študent Isaiah Meyer-Crothers povedal o podrobnostiach neakceptovateľného správania sa Mitchella Millera. Miller mal svojmu spolužiakovi mal mlátiť hlavu o stenu, pravidelne ho nazývať n**rom a dokonca svoju obeť nútil jesť pomočené sladkosti z pisoáru. Traumatizovaný chlapec musel kvôli týmto nechutnostiam podstúpiť aj testy na hepatitídu, HIV a ďalšie pohlavné choroby.

"Predstieral, že je môj priateľ, a nútil ma robiť veci, ktoré som robiť nechcel. Na škole ma zmlátil. Všetci si myslia, že je super, že môže ísť do NHL, ale nechápem, ako môže byť niekto príkladom, keď si niekoho doberá a celý život šikanuje," prezradil Meyer-Crothers v rozhovore. Prípadom sa dokonca zaoberala polícia, ktorej iní študenti potvrdili Millerove hrozné činy. Vtedy štrnásťročný tyran najprv o účasti na šikanovaní klamal, vďaka záznamu na kamere sa však následne ku všetkému priznal.

Millera toto správanie v konečnom dôsledku stálo kariéru v najslávnejšej lige sveta a zarábať si bude musieť pravdepodobne niekde mimo súťaží hraných v Severnej Amerike.