"Slovan je veľký klub a mám rád takéto typy výziev a príležitostí. Uvedomujem si, že v Slovane sa berú len víťazstvá a očakávajú sa tituly a trofeje. Ja som však pripravený na tlak. V tejto chvíli je priskoro hovoriť o individualitách. Môžem naznačiť niečo z plánu, ktorý s mužstvom mám. Máme vysokú kvalitu, no chcem, aby sme hrali dynamickejšie a s väčšou energiou v oboch fázach hry, čiže s loptou i bez lopty. Chcem, aby sme hrali priamočiarejšie. Mojím zámerom je, aby sme sa ako tím zlepšovali v rôznych fázach hry i z pohľadu celkového výkonu. Hráči síce majú kvalitu, no táto kvalita sa musí prejaviť v hernom prejave celého mužstva," zdôraznil slovinský kouč.

Milanič má za sebou trénerské angažmány napríklad v Sturme Graz či Leedsi United. Najdlhšie pôsobil v Maribore najprv v období 2008-2013 a potom v rokoch 2016-2020. V sezóne 2017/2018 ho doviedol do skupinovej fázy Ligy majstrov. Celkovo s Mariborom získal šesť ligových titulov a štyri národné poháre.

"Na týchto kluboch je podobné, že treba vyhrávať a získavať trofeje. Kľúčom k úspechu je presvedčiť hráčov a ľudí, že futbal je mix tvrdej driny a radosti. Nie je to len o zábave a nadšení, futbal je aj tvrdá a tímová práca, kde sa musí každý vydať na sto percent. Ak sa dokážeme každodenne zlepšiť aj o kúsok v malých veciach, potom môžeme rásť ako tím a dosahovať úspechy. V Maribore som zažil prostredie klubu, ktorý sa snažil uspieť aj na európskej scéne. V Európe je to každý rok o niečom inom, závisí na veľa faktoroch. Skúsenosti sú však kľúčové. Verím, že mi môžu pomôcť skúsenosti z troch skupinových fáz a rovnako mohla minuloročná účasť v skupine pomôcť aj hráčom, ktorých mám k dispozícii," povedal Milanič pre portál skslovan.com.

"Darko Milanič je najúspešnejším slovinským trénerom aktuálnej éry. Dvakrát dlhodobo pôsobil v Maribore, čiže v kontexte európskeho futbalu v klube podobnej veľkosti ako my. Popri šiestich tituloch dokázal trikrát postúpiť do skupinových fáz európskych pohárov. Má bohaté skúsenosti z európskych zápasov, kde odkoučoval cez sedemdesiat zápasov. Je to skúsený a jazykovo zdatný tréner a má jasnú predstavu, ako rozvinúť potenciál mužstva a posunúť ho na vyššiu úroveň. Podpísali sme s ním ročnú zmluvu s dvojročnou opciou," uviedol generálny riaditeľ Ivan Kmotrík ml. na webe Slovana.

Milanič bol úspešný aj ako hráč, na poste obrancu si zahral za Partizan Belehrad či Sturm Graz. Na ME 2000 viedol Slovinsko v pozícii kapitána. Na lavičke bratislavského klubu nahradil Ján Kozáka ml. Ten sa ujal funkcie vlani po vyradení tímu v 1. predkole Ligy majstrov so Sutjeskou Nikšič. Pod jeho vedením bratislavský klub postúpil do skupinovej fázy Európskej ligy a suverénnym spôsobom ovládol fortunaligový ročník 2019/2020. V úvode tejto sezóny však "belasí" nepredvádzali uspokojivé výkony, čo napokon vyústilo do Kozákovho odvolania.

"Som presvedčený, že v našom mužstve je väčší potenciál oproti výkonom, ktoré sme predvádzali v poslednom období. Už dlhšie sme vnímali, že náš potenciál nenapĺňame na sto percent. Práve to bol hlavný dôvod zmeny trénera. Potrebovali sme konať rázne, nemohli sme čakať. Nič iné prosím za zmenou trénera nehľadajte. Všetko ostatné, čo odznelo v niektorých médiách, sú výmysly a polopravdy," dodal Kmotrík ml.