Ako ste prijali správu o smrti Diega Maradonu?

Je mi smutno, že takýto človek v stále mladom veku odíde predčasne. Bol to geniálny futbalista a v mojich očiach zostane najlepším hráčom mojej generácie na celom svete.

Proti Maradonovi ste nastúpili v čase, keď mal len 19 rokov. Mali ste o ňom nejaké informácie pred zápasom?

Keď sme hrali proti Argentíne, mali sme informáciu o Maradonovi od pána trénera Vengloša. Keď hral Diego za argentínsku dvadsiatku ako 17-18-ročný na majstrovstvách sveta, už tam sa formoval ako veľká budúca hviezda. Tréner Vengloš nám hovoril, že toto bude hráč, ktorý bude jedného dňa lídrom svetového futbalu a že to je obrovský talent.

Maradona bol známy svojimi bláznivými rozcvičkami, na ktorých tancoval a poskakoval. Predvádzal ju aj pred zápasom proti vám?

Celkovo Juhoameričania mali dosť individuálne ladené rozcvičky. Niečo absolvovali spoločne, potom sa len každý sám maznal s loptou podľa toho, ako potreboval, aby sa naladil na zápas. Tam si človek všimol na Maradonovi, že mal loptu na ľavačke ako nalepenú. Úžasný cit, kopaciu techniku a dribling potvrdil aj v zápase.

Čím vás udivil vo vzájomných zápasoch?

Mal fantastické vedenie lopty ľavým vonkajškom, teda vzdialenejšou nohou od súpera. Súpera si väčšinou nechával po pravej strane, následne predviedol úžasnú kľučku doľava do vnútra ihriska. Mal rád prudké zmeny pohybu a technické finty. Jeho zakončenia síce neboli také razantné, ale boli neskutočne rotované a presne mierené do nebezpečných priestorov.

Ako sa Maradonu dalo zastaviť? Čo na neho platilo?

Snažil som sa k nemu dostupovať veľmi tesne, ale keď som sa na neho natlačil, vedel si vypýtať faul. Keď sa mi sem-tam podarili vypichnúť mu obetavou šmýkačkou loptu, väčšinou aj tak skončila u jeho spoluhráča. Jediný recept na Maradonu bol, keď sme ho dokázali zdvojovať a v niektorých momentoch až strojovať, vtedy však vedel prihrávkou využiť iného, dobre postaveného spoluhráča. Nakoniec sme videli sami v zápase proti Angličanom na majstrovstvách sveta, že ani polovica mužstva ho nedokázala zastaviť.

Južanské typy sú temperamentné. Maradona si zrejme vytrpel dosť faulov, ako na ne reagoval?

V takom veku, v ktorom hral proti nám, ešte nemal takéto spôsoby, nebol tak okopávaný a bol odolnejší. V Taliansku, kde hral, to zrejme bolo iné. Rivalita medzi bohatým severom a chudobným juhom v čase, keď hrával za Neapol, vyvrcholila aj agresívnymi a tvrdými zákrokmi na Diega. Určite mal poriadne dokopané nohy a spôsobovalo mu to veľké problémy. To však bola jediná zbraň, ktorou ho dokázali zastaviť.

Záver kariéry, ako aj dlhé roky po nej, boli v Maradonovom prípade poznačené drogami. Ako ste vnímali jeho excesy a smutný osud?

Bolo mi ľúto, keď som čítal tieto správy. Robil som si však nádeje, že to bol len krátkodobý úlet. Ako sa ukázalo, asi to bol silný návyk, z ktorého sa Diego, žiaľ, nedokázal vymaniť. Myslím, že bol v istých momentoch života obklopený nesprávnymi kamarátmi a siahol, po čom siahnuť nemal: po drogách.