Stuyven triumfoval v 299 km dlhej klasike pred Austrálčanom Calebom Ewanom (Lotto Soudal) a Belgičanom Woutom van Aertom (Jumbo - Visma). Saganovi iba tesne uniklo pódium. V dramatickom záverečnom špurte bojoval o prvenstvo, ale napokon skončil tesne štvrtý. Po prekonaní ochorenia COVID-19 to boli pre trojnásobného majstra sveta iba druhé preteky sezóny.

"Bolo to pre mňa také trpko-príjemné Miláno - San Remo," povedal Sagan. "Na jednej strane som šťastný, pretože sa cítim lepšie a moja forma sa postupne zlepšuje. Stále je však ešte potrebné pracovať na dosiahnutí najvyššej úrovne. Keď to vezmeme z druhej strany, som trochu nahnevaný, pretože to bolo ďalšie Miláno - San Remo, kde som premeškal šancu na víťazstvo. Celý deň sme pracovali veľmi dobre a všetci v tíme vyvinuli veľké úsilie. Keď došlo k útoku na Poggiu, malá skupina odišla a ja som zostal v tej za ňou, spolu s ďalšími silnými jazdcami. Na útok sme nereagovali aj preto, že sme nemohli, ale aj preto, že sme cítili, že prekonáme tento malý náskok v zjazde. V skutočnosti sa obe predné skupiny spojili a bolo jasné, že pôjdeme do rýchleho špurterského záveru. V samotnom špurte som dal zo seba maximum a skončil som štvrtý," uviedol na svojej facebookovej stránke.

V slnečnom počasí už v prvom kilometri unikol Talian Andrea Peron (Novo Nordisk), ku ktorému sa zakrátko pridala šestica jazdcov. Na osmičku ich doplnil ďalší domáci zástupca Filippo Tagliani (Androni-Giocattoli). Sto kilometrov pred cieľom si skupina udržiavala približne trojminútový náskok. Pred stúpaním na Capo Mele sa rozhodol s osmičkou, ktorej náskok medzičasom klesol na minútu a pol, nepokračovať Tagliani a Capo Cerco zredukoval skupinu na kvarteto. Jazdci Bory so Saganom sa pohybovali na špici pelotónu. Stúpanie na Cipressu napokon rozhodlo o definitívnom konci úniku. Tri kilometre pred cieľom zaútočil Stuyven a už sa nikým nenechal obrať o vavríny.

"Dnes ráno som sa nerozhodol pre stratégiu, ale pre inštinkt. Je to úžasné, neviem nájsť slová. Stále neverím, že som vyhral Miláno - San Remo," citovala agentúra AFP slová 28-ročného víťaza.

Miláno - San Remo (299 km) - výsledky:

1. Jasper Stuyven (Belg./Trek-Segafredo) 6:38:06 h, 2. Caleb Ewan (Austr./Lotto Soudal), 3. Wout van Aert (Belg./Jumbo-Visma), 4. Peter SAGAN (SR/Bora-Hansgrohe), 5. Mathieu van der Poel (Hol./Alpecin-Fenix), 6. Michael Matthews (Austr./Team BikeExchange), 7. Alex Aranburu Deba (Šp./Astana-Premier Tech), 8. Sonny Colbrelli (Tal./Bahrain Victorious), 9. Sören Kragh Andersen (Dán./Team DSM), 10. Anthony Turgis (Fr./Total Direct Energie) všetci rovnaký čas ako víťaz