Etapa mala kopcovitý profil, no dve stúpania tretej a jedno druhej kategórie čakali na jazdcov až v záverečných sto kilometroch. Situáciu na trati od úvodu komplikoval silný dážď. Vytvoril sa početný únik, ktorý si pomerne rýchlo vypracoval približne šesťminútový náskok pred pelotónom. Prvé kategorizované stúpanie Castello di Carppineti (3,5 km, 8,6%) i následný zjazd išla vedúca skupina agresívne a začala sa trhať. V klesaní boli najrýchlejší Rein Taaramäe (Intermarché - Wanty-Gobert Matériaux), jeho tímový kolega Quinten Hermans a Chris Juul-Jensen (BikeExchange).
      
Hermans sa po odpracovaní svojej úlohy odpojil a na čele pokračovala už iba dvojica, ktorá musela prekonať ďalší kopec Montemolino (8,6 km, 5,7%). Pred záverečným stúpaním, pätnásť kilometrov pred cieľom, mala náskok 1:20 minúty pred skupinou prenasledovateľov. V pelotóne takmer počas celej etapy ťahal len tím Ineos Grenadiers a hlavný balík zaostával až o 5:30 min. Na poslednom kopci Colle Passerino (4,3 km, sklon 9,9%) Taaramäe ani Juul-Jensen nedotiahli vyše 70-kilometrové osamotené snaženie do úspešného konca. Osemsto metrov pod vrcholom ich predstihli Dombrowski a De Marchi. Američan znova zaútočil, horskú prémiu preťal sólovo a vo zvlnenom finiši si postrážil triumf.
      
"Samozrejme, som veľmi šťastný. V záverečných päťdesiatich kilometroch som sa cítil naozaj dobre a šetril som si sily na posledné stúpanie, lebo som vedel, že bude ťažké. Nestačilo to na ružový dres, ale aj víťazstvo v etape je pekný spôsob zakončiť deň," povedal 29-ročný Dombrowski pre portál cyclingnews.com. De Marchi za ním zaostal o trinásť sekúnd, čo mu stačilo, aby si ružový dres prebral od krajana Filippa Gannu (Ineos Grenadiers), ktorý ho mal od prvej etapy. V priebežnom poradí vedie o 22 sekúnd pred Američanom. "Nielen celú túto etapu, ale aj v minulých dňoch som rozmýšľal o ružovom tričku. Už som si myslel, že som prepásol moju šancu, no platilo, že sa nikdy netreba vzdávať," uviedol 34-ročný De Marchi.