EXKLUZÍVNE zábery z 20. etapy si pozrite vo FOTOGALÉRII!

Detaily etapy si pozrite TU!

V sobotu čakala na pelotón posledná horská etapa s tromi náročnými stúpaniami prvej kategórie, ktoré nasledovali v druhej polovici 164 km dlhej trasy. Cyklisti museli ako prvý zvládnuť výstup na Passo di San Bernardino (23,7 km, 6,2%), o ďalších tridsať kilometrov nasledoval priesmyk Passo della Spluga (8,9 km, 7,3%) a po dlhom zjazde záverečný kopec Alpe Motta (7,3 km, 7,7%). Počas etapy viackrát na pelotón spŕchlo a pretekalo sa v chladnom počasí.
      
Sedemnásť km po štarte bola na trati rýchlostná prémia, na ktorej bralo body osem pretekárov. Sagana nemohol v súťaži o cyklámenový dres už nikto ohroziť, no bojovalo sa o priečky pod ním. Na prémii bol najrýchlejšie Umberto Marengo (Bardiani-CSF-Faizane), Fernando Gaviria (UAE-Team Emirates) obsadil 3. miesto, Davide Cimolai (Israel Start-Up Nation) štvrté. Slovenský reprezentant si pripísal jeden bod za ôsme miesto a v súťaži šprintérov si udržal náskok 18 b pred Cimolaiom. Následne sa bojovalo o únik, do ktorého sa nakoniec dostali deviati pretekári, ktorí si čoskoro vypracovali päťminútový náskok. Prvá polovica etapy sa išla v podstate po rovine, stúpanie na San Bernardino štartovalo po 80 km a v jeho úvode sa rozpadol únik. Vpredu zostala pätica Louis Vervaeke (Alpecin-Fenix), Giovanni Visconti (Bardiani-CSF-Faizane), Felix Grossschartner (Bora-Hansgrohe), Simon Pellaud (Androni Giocattoli - Sidermec) a Vincenzo Albanese (EOLO-Kometa). Na vrchol kopca prišli s náskokom necelej minúty pred pelotónom.
      
Na jeho čele udávali tempo jazdci DSM, chceli pripraviť pozíciu pre Romaina Bardeta, ktorý si dal za cieľ víťazstvo v etape. Na zjazde zo San Bernarida si trojica tímu vypracovala náskok pred balíkom. Za nimi sa vydal druhý muž celkového poradia Damiano Caruso s tímovým kolegom z Bahrainu-Victorious Pellom Bilbaom. Ineos s "ružovým" Eganom Bernalom však strácal len pár sekúnd. Cyklisti DSM a Bahrainu sa čoskoro spojili s päticou v úniku a na úpätie Passo della Spluga 38 km pred cieľom si priniesli náskok približne 25 sekúnd pred Bernalom. Na stúpaní zostali vpredu Bardet s Michaelom Storerom (DSM) a Caruso s Bilbaom, pričom náskok pred záverečným stúpaním na Alpe Motta zdvojnásobili. Za nimi sa preriedila skupina favoritov, v ktorej zostali už len Bernal s Danielom Martinezom (Ineos), Aleksander Vlasov (Astana), Joao Almeida (QuickStep), Hugh Carthy (EF Education - Nippo) a Simon Yates (BikeExchange). Nasadili vysoké tempo a náskok už len Carusa s Bardetom postupne sťahovali. Tri km pred cieľom sa scvrkol na 20 sekúnd. Carusom sa v závere kopca odpútal od Francúza a prišiel si po víťazstvo. Druhý skončil Bernal, za ním finišovali Martinez, Bardet a Almeida.