Na druhom mieste skončil Kolumbijčan Fernando Gaviria (UAE-Team Emirates) a tretí finišoval domáci Davide Cimolai (Israel Start-Up Nation). Na čele celkového poradia sa nič nezmenilo a ružový dres si udržal Egan Bernal z Kolumbie (Ineos Grenadiers).
      
Pred prvým voľným dňom bola na programe najkratšia etapa celého ročníka, okrem časoviek, ktorá mala mierne zvlnený profil s jedinou vrchárskou prémiou 4. kategórie Valico della Somma (6,8 km, 5,0%). Očakával sa hromadný dojazd, prípadne víťaz z úniku väčšej skupiny. To však nedopustili šprintérske tímy a v úvode nechali odísť len päticu pretekárov. Do úniku dňa sa dostali Simon Pellaud (Androni-Sidermec), Umberto Marengo (Bardiani-CSF-Faizane), Samuele Rivi (EOLO-Kometa), Taco Van der Hoorn (Intermarché-Wanty-Gobert) a Kobe Gossens (Lotto Soudal). Ich náskok sa však nevyšplhal nad tri minúty a pelotón situáciu kontroloval.
      
O prvé body sa bojovalo na rýchlostnej prémii v Rieti, ktorú vyhral Rivi. Z balíka zabojovali o zvyšné body šprintéri, z nich bral tri Elia Viviani (Cofidis), Sagan si pripísal jeden. Asi 65 km pred cieľom mal únik k dobru dve minúty, no balík začal výrazne zrýchľovať. Na jeho čele sa zoradili pretekári Bory v snahe "odpárať" konkurentov Sagana na dvoch kopcoch, ktoré nasledovali na nasledujúcich kilometroch. Najprv to bolo nekategorizované stúpanie a následne prudkejšie Valico della Somma. Necelých 45 km pred cieľom sa skončil únik a vysoké tempo nevydržali zo šprintérov Dylan Groenwegen (Jumbo), Tim Merlier (Alpecin) či Giacomo Nizzolo (Qhubeka). Na zjazde z prémie sa snažili dotiahnuť späť do hlavného balíka, ale k Bore sa pridali jazdci Israel Start-Up Nation, ktorí pracovali pre Davida Cimolaia, a tempo ešte zvýšili.
      
V prvej skupine tak zostali z najväčších favoritov len Sagan, Fernando Gaviria (UAE Team Emirates), Viviani a Cimolai. Na ďalšej prémii sa o bonusové sekundy pobili lídri celkového poradia, pričom Evenepoel si pripísal dve a Bernal jednu. Potom však už nasledoval technický hromadný dojazd vo Foligne. Do neho vstúpila výborne Bora, ktorá sa držala na predných miestach. Sagan sa dostal medzi Gaviriu a jeho "štartéra" Juana Sebastiana Molana a túto pozíciu dokonale využil. Do poslednej zákruty vletel ako prvý a už nikoho pred seba nepustil.

V závere prišli ku kolízii a Bernal s Evenepoelom sa ocitli v druhej skupine, no keďže sa situácia odohrala v ochrannej trojkilometrovej zóne pred cieľom, rozhodcovia im pridelili rovnaký čas, ako mala prvá skupina. Bernal tak vedie pred Evenepoelom o 14 skúnd, tretí Aleksandr Vlasov z Ruska (Astana) stráca 22 sekúnd.
      
V utorok je na programe voľný deň. Druhý súťažný týždeň odštartuje jednou z najočakávanejších etáp s klasikárskym profilom a 35,2 km dlhými úsekmi po prašných cestách vo viniciach, kde sa pestuje odroda Brunello. Trasa z časti kopíruje klasiku Strade Bianche a po 163 km finišuje v Montalcine.

 výsledky 10. etapy: (L’Aquila - Foligno, 139 km):
 1. Peter SAGAN (SR/Bora-Hansgrohe) 3:10:56, 2. Fernando Gaviria (Kol./UAE Team Emirates), 3. Davide Cimolai (Tal./Israel Start-up Nation), 4. Stefano Oldani (Tal./Lotto Soudal), 5. Gianni Vermeersch (Belg./Alpecin-Fenix), 6. Dries De Bondt (Belg./Alpecin-Fenix), 7. Andrea Vendrame (Tal./AG2R Citroën), 8. Vincenzo Albanese (Tal./Eolo-Kometa), 9. Elia Viviani (Tal./Cofidis, Solutions Crédits), 10. Juan Sebastian Molano (Kol./UAE Team Emirates) všetci rovnaký čas

 celkové poradie:
 1. Egan Bernal (Kol./Ineos Grenadiers) 38:30:17 h, 2. Remco Evenepoel (Belg./Deceuninck-QuickStep) +14 s, 3. Aleksandr Vlasov (Rus./Astana-Premier Tech) +22 s, 4. Giulio Ciccone (Tal./Trek-Segafredo) +37, 5. Attila Valter (Maď./Groupama-FDJ) +44, 6. Hugh Carthy (V.Brit./EF Education-Nippo) +45, 7. Damiano Caruso (Tal./Bahrain Victorious) +46, 8. Daniel Martin (Ír./Israel Start-up Nation) +52, 9. Simon Yates (V.Brit./BikeExchange) +56, 10. Davide Formolo (Tal./UAE Team Emirates) +1:02

 bodovacia súťaž:
 1. SAGAN 108, 2. Gaviria 91, 3. Cimolai 91