Federer v roku 2013 vyhral len jeden turnaj ATP a na Wimbledone šokujúco vypadol už v druhom kole. Švajčiara trápil chrbát a skúšal aj nové rakety, no tie mu ďalšie úspechy nepriniesli. Pre mnohých najlepší tenista sa však dokázal pozviechať a ak sa hovorí, že starého psa novým kúskom nenaučíš, v prípade Federera to neplatilo. 

„Roger vtedy nebol vo svojej koži. Čoskoro však pochopil, že ak chce ešte napredovať, musí zmeniť svoju hru a naučiť sa nové veci. Tenis od základnej čiary s pribúdajúcim vekom nestačí,“ prezradil Stefan Edberg. Víťaz šiestich grandslamov bol známy svojím podaním a úspešnými volejmi, čo vštepil aj Federerovi. Ten s novým štýlom nemal problém a dodnes z neho ťaží. 

„Týmto spôsobom sa naučil rýchlejšie získavať body a je to jeden z dôvodov, prečo stále patrí medzi najlepších hráčov na svete,“ dodal slávny Švéd, ktorý je presvedčený, že Federer bude patriť k najlepším aj v novom roku, keď oslávi už 40 rokov. Roger tento rok laboroval so zranením pravého kolena. „Som si istý, že pracuje na tom, aby sa vrátil späť na vrchol,“ zakončil Edberg.