Všetky športové podujatia sú v súčasnosti stále zastavené. Ako vnímate túto situáciu spôsobenú koronavírusom?

Myslím si, že na niečo je to dobré, ale aj zlé. Má to dve stránky. Zasiahlo to všetky športy. Mnohé priority sa teraz budú musieť zmeniť a niektoré veci sa budú musieť robiť či už v tenise, alebo celkovo v športe odznova.

Takýto dlhý tu nebol dlhé desaťročia. Budú organizátori turnajov v obrovských stratách?

Mnohé turnaje sú postavené na ročnom prežití, takže mnohé turnaje pravdepodobne zaniknú, alebo sa možno zmenia. Možno sa bude musieť vymyslieť napríklad to, že sa vytvorí nejaký balík peňazí na ochranu týchto turnajov, alebo aj samotných hráčov, aby v prípade takejto krízy neskončili s tenisom.

Môže byť tento turnajový výpadok pre hráčov, ktorí nezarábajú státisíce eur ročne likvidačný?

Myslím si, že likvidačné asi nie. Mnohí ti hráči, ktorí sa pohybujú dajme tomu v tretej, alebo druhej stovke svetového rebríčka žijú s rodičmi, alebo bežným životom a niečo majú našporené. Nie je to určite tak, že by nikto z nich nemal absolútne nič. Navyše, vždy tam je rodina, ktorá dokáže pomôcť. Čo som čítal, tak niektorí tenisti sa normálne zamestnali a robia bežné práce.

Viete si predstaviť, že by ste takúto situáciu, keď nútene nemôžete hrať zažili počas kariéry?

Je to veľmi nepríjemné. Keď si človek uvedomí, že hráč má profi kariéru 10, možno 12 rokov a z toho jeden rok mu vypadne. Je to, dá sa povedať desatina životného príjmu. Hráči síce majú po kariére nejaké príjmy, ale nie sú zďaleka v takom objeme, ako počas kariéry. Keď si vezmeme, že hráč zarobí počas kariéry 10 miliónov, tak je to milión ročne. To je strašne veľa.

Dá sa vôbec z tejto celej situácie vziať niečo pozitívne?

Výhodou je, že hráči môžu trénovať a natrénovať veci, ktoré by si bežne nemohli dovoliť, respektíve by na to nebol čas. Lebo aj medzisezóna je veľmi krátka, sú to nejaké 3-4 týždne. Teraz môžu doslova mesiace pracovať na veciach, ktoré dokáže hráč zmeniť za tú dobu. Keď sa opäť začnú turnaje, môže sa posunúť vyššie.

Legendárny Hrbatý si myslí, že tenisová sezóna čoskoro začne.
Legendárny Hrbatý si myslí, že tenisová sezóna čoskoro začne.
Zdroj: Pavel Neubauer

Myslíte si, že sa čoskoro opäť rozbehnú turnaje?

Dobré správy sú, že sa 15. mája má rozhodovať o tom, či sa sezóna začne 15. júla, alebo nie. Ak by sa nerozhodlo vtedy, tak ďalší termín je 15. júna. Osobne si myslím, že keď vidíme, ako sa Amerika otvára, tak sa podľa mňa začne s turnajmi začiatkom augusta. Keby nebolo US Open, tak by to malo na veľa ľudí dopad. Z tohto turnaja je totiž zisk okolo 300-400 miliónov.