V rozhovore s Borisom Vlhom sa dočítate:

Ako vyzerala Petrina príprava počas troch týždňov vo Fínsku?
Ako Vlhovcov prekvapilo počasie vo Fínsku?
Prečo si museli vysekať svoje jazierko?
Ako to vyzeralo v bubline v Suomu?
Prečo museli jazdiť na požičaných autách?
Aká bola fínska strava v hoteli?

Vládne v tíme s prípravou pred víkendovými slalomami v Levi spokojnosť?

Strávili sme v lyžiarskom stredisku Suomu dvadsať dní, mali sme nie úplne ideálne podmienky, keďže bolo dosť teplo. Pracovali sme však každý deň na kopci, ktorý pracovníci strediska poctivo polievali a solili, takže nakoniec sme mali parádne tréningy na chemickej soli. Dva týždne sme tam boli sami, potom prišli ďalšie dve pretekárky so svojimi tímami. Ako predprípravu Peťa absolvovala slalomové preteky, ktoré vyhrala.

Vo Fínsku nie je taká zima, akú by ste zrejme čakali. Ako vyzeralo počasie?

Samozrejme, čakali sme chladnejšie počasie. Práve preto sme prišli do Suomu, že tam budú dobré podmienky a že tam bude zima. Bohužiaľ, nebolo to úplne tak. Teplota bola okolo plus dva-tri stupne, pršalo. Prvý týždeň a pol teplota klesla na maximálne nula stupňov Celzia. Následne pracovníci strediska potrebovali dostriekať technický sneh. Na štyri dni prišla zima, no práve vtedy sme nelyžovali, lebo sa zasnežoval kopec. Potom sa vrátilo teplé počasie. Nebolo to ideálne, ale našťastie sme mali dobre pripravený svah.

Podľa záberov na sociálnej sieti bolo vidno, že ste nezanedbávali regeneráciu. Ako ste sa cítili vo fínskej saune priamo vo Fínsku?

Bolo to úžasné. Najskôr sme išli do sauny, následne sme sa schladili v jazere. Keďže bolo primrznuté, sami sme si museli vysekať dieru, aby sme sa mohli schladiť. Parádny zážitok.

Ako vyzerali opatrenia v bubline v Suomu? Ako často ste boli testovaní na koronavírus?

V samotnom Fínsku to nefunguje tak, ako to fungovalo priamo v Suomu. Majiteľ hotela bol zodpovedný za nás. Lyžiari mohli ísť lyžovať sem, v Levi sa nedalo trénovať, bublina v Suomu však je istým spôsobom s Levi prepojená. Vo štvrtok sme sa presunuli autobusom do Levi. Máme tu svoje autá, do Levi sme však museli ísť autobusom. V Levi si musíme prenajať autá, nemôžeme používať svoje autá. Napriek tomu, že tu sme tri týždne v karanténnej bubline, musíme používať autá z požičovne. Netuším, prečo, tak sa to však píše v pravidlách, ktoré nám dali. Doteraz sme boli testovaní trikrát, prakticky nikde sa nemôžeme pohnúť. Okrem hotela a svahu sme neboli absolútne nikde.

Mohol niekto z tímu opustiť bublinu, v ktorej ste boli?

Nie, absolútne nikto. Ani do obchodu sme nemohli ísť.

Takže ste sa stravovali len v hotelovej reštaurácii? Aká bola fínska strava?

Presne tak. V hoteli fungovala plná penzia, nepotrebovali sme teda nikde chodiť nakupovať. Varili tam výborne, mali sme tam kuchára, ktorý varil predtým aj v Taliansku v rôznych reštauráciách. Jedlo bolo výborné, v ponuke bolo od cestovín, cez mäso či pizzu až po fínske špeciality a rôzne rybacie polievky. Strava bola teda pestrá a hlavne vynikajúca.