V roku 1919 sa do finále o Stanley Cup prebojoval víťaz NHL Montreal Canadiensa a víťaz tichomorskej asociácie Seattle Metropolitans. Hostiteľom finále bol Seattle a pravidlá boli rôzne. Montreal hrával so šiestimi hráčmi v poli a Seattle so siedmimi. Rozostavenia sa vo finále striedali. Metropolians museli nastúpiť bez útočníka Bernieho Morrisa, ktorého zavreli do väzenia za únik pred vojenskou službou. To mu nakoniec pravdepodobne zachránilo život, lebo epidémia chrípky bola horšia ako väzenie.

Zomrela najväčšia hviezda

Po troch zápasoch viedol Seattle 2:1, vo štvrtom sa zrodila remíza 0:0 a nasledoval piaty zápas. Hráči Seattlu v ňom viedli 3:00, ale vyčerpaní nedokázali zápas doviesť do víťazného konca a prehrali po predĺžení. Najlepší strelec Metropolitan Frank Feuston sa neodkázala na lavičke ani pohnúť. Niektorí hráčov ihneď po zápase navštívili lekára, niektorých museli do nemocnice doniesť. Šiesty zápas sa mal hrať 1.apríla, ale to už španielska chrípka naplno prepukla. Vážne chorí boli hráči oboch tímov. Hráči Canadiens Joe Hall, Jack MacDonald, Newsy Lalonde, Bill Coutu, Louis Berlinguette a tréner George Kennedy boli hospitalizovaní s teplotami 38 až 40 stupňov. Trojnásobný víťaz Stanley Cupu Joe Hall po štyroch dňoch v nemocnici zomrel. „Hall bol hviezda prvejveľkosti. Kariéru začal, keď niektorí jeho súperi v NHL sa učili len chodiť. Je jedným z najlepších obrancov v histórii,“ písali po jeho smrti noviny v Seattli.

Joe Hall mal na konte tri Stanley Cupy. Po zápasoch o štvrtý zomrel.
Joe Hall mal na konte tri Stanley Cupy. Po zápasoch o štvrtý zomrel.
Zdroj: NHL

Stav trénera Kennedyho sa zlepšil, ale dva dni po prepustení z nemocnice zomrel. Tréner Metropolitanu Pete Muldoon zomrel o desať rokov na infarkt. Jeho zoslabnuté srdce mala na svedomí španielska chrípka. Ak by boli vtedy zavedené opatrenia ako v súčasnosti, tak tragédii by sa dalo zabrániť. Hráči boli chorí už vo štvrtom zápase, keď niektorí odpadávali priamo na ľade. „Na konci piateho zápasu niektorí hokejisti nedokázali ani hovoriť. Keď si rozhodca uvedomil, že sú nakazení smrtiacim vírusom, tak už bolo neskoro. Mnohí putovali do nemocnice. Hall zomrel a niektorí ostatní ledva prežili," napísal Craig Bowlesby vo svojej knihe The Ice Empire .

Len dvakrát sa Stanley Cup neudelili

Španielska chrípka si vyžiadal viac ako 50 miliónov obetí po celom svete. V 1919 Stanley Cup nakoniec neudelili nikomu. V roku 1948 na trofej pribili štítky s nápisom „séria sa neskončila“. V roku 2005 nezískal Stanley cup pre finančné spory medzi NHL a hráčmi, ktoré viedli do výluky, nikto. Tento rok sa môže stať tretíkrát, že trofej za najstaršiu profesionálnu súťaž bude bez majiteľa.