POZRITE SI ŠOKUJÚCE VYČÍŇANIE SLOVANISTOV V ŽILINE V GALÉRII

Zápas sa skončil bez gólov, a tak si priaznivci Slovana našli inú „zábavku“. „Dnes sme odohrali v Žiline svoj posledný výjazd v tomto roku, kde sa nám podaril vypredať sektor pre 600 ľudí. Na tomto zápase nás boli podporiť naši bratia z Ruchu v počte 55 osôb, z Wisly Kraków 25 osôb, z Elany Torúň 1 osoba a z Brna 2 osoby v športovej atmosfére,“ informuje Ultras Slovan na facebooku.

Bohužiaľ, správanie hostí na tribúne sa športovým nedá nazvať. Na sociálnej sieti sa objavili fotografie, ktoré dokumentujú spúšť, ktorú po sebe zanechali slovanisti na tribúne aj v útrobách štadiona. Odniesli si to nielen sedačky na tribúne, ale totálne zdemolované toalety.

Slušné správanie na futbale sa tak zase raz dostalo do slepej uličky.

Na incident zareagovali už aj oba kluby, prinášame vám ich reakcie:

ŠK SLOVAN BRATISLAVA (zdroj skslovan.com):

ŠK Slovan plne kooperoval s MŠK Žilina a bezpečnostnými zložkami na zabezpečení čo najbezproblémovejšieho priebehu zápasu. Už počas týždňa náš zástupca vycestoval do Žiliny na bezpečnostnú poradu a samozrejme sa zúčastnil aj na organizačnej porade v deň zápasu. Našou prioritou bolo vyhnúť sa akýmkoľvek negatívnym prejavom a prispieť k futbalovému sviatku.

V sektore hostí v Žiline bolo takmer šesťsto fanúšikov, pričom veľká väčšina z nich sa počas zápasu venovala výhradne podpore Slovana. Chceme zdôrazniť, že samotný zápas prebehol bez väčších bezpečnostných incidentov a bez prerušenia zo strany rozhodcu. Priamo po skončení zápasu sa nemuselo hovoriť a písať o udalostiach na tribúnach, ale len o dianí na ihrisku a atmosfére na štadióne.

Dôrazne odsudzujeme konanie skupiny ľudí v sektore hostí, ktorí poškodili zariadenie štadióna. Takéto správanie je neakceptovateľné, za čo ospravedlňujeme MŠK Žilina a budeme pripravení vyrovnať vzniknutú škodu.

V médiách sa opäť kolektivizuje vina a hovorí sa ako o „priaznivcoch Slovana,“ akoby 600 ľudí v sektore len rozbíjalo toalety a ničilo štadión. Nesúhlasíme s takýmto označením. Väčšina priaznivcov v sektore sa venovala výhradne podpore svojho tímu. Mnohí z nich sa aj verejne dištancovali od primitívneho konania jednotlivcov, ktorí ničili zariadenie štadióna. Rovnako ŠK Slovan sa dištancuje od takéhoto správania a sme pripravení podniknúť všetky možné kroky, aby bol vinníci identifikovaní a náležite potrestaní. Dodnes však nemáme informácie priamo od usporiadateľskej služby a ani kamerové záznamy, ktoré by nám pomohli konať a vinníkom udeliť trest v podobe zákazu vstupu do sektoru hostí na výjazdoch i v podobe zákazu vstupu na Tehelné pole. Rovnako nemáme informáciu, či a ako počas zápasu pri neprístojnostiach zasiahla usporiadateľská služba a či boli tieto osoby odovzdané Polícii. Pokiaľ budeme vedieť vinníkov identifikovať, tak k takýmto trestom okamžite pristúpime.

Na Tehelnom poli sme už tiež zaznamenali škody v sektore hostí, tie najväčšie po európskom zápase s PAOK, taktiež po ligovom zápase s Trnavou. Náš klub miesto medializácie a umožnenia nafotenia týchto priestorov civilistom a šírenia po sociálnych sieťach riešil tieto záležitosti priamo s klubmi. Tiež sme museli riešiť opravy sektora hostí a tiež to nebolo nič príjemné. Chceme len zdôrazniť, že takéto skúsenosti sme zažili aj s jednotlivcami z fanúšikovských zoskupení iných slovenských či európskych klubov a nie je to len a výhradne problém Slovana Bratislava.

Vážime si všetkých priaznivcov, ktorí športovo podporujú Slovan. Nestojíme o takých jednotlivcov, ktorí sa prezentovali takým primitívnym konaním ako počas zápasu v Žiline. Na ničení zariadenia štadióna je nie nič hrdinské, je to číry a odsúdeniahodný primitivizmus. Preto budeme naďalej tvrdo bojovať proti negatívnym prejavom, na druhej strane však odmietame princíp kolektívnej viny a ohradzujeme sa voči tomu, keď niektorí kolektívne obviňujú všetkých fanúšikov ŠK Slovan.

MŠK ŽILINA (pre Šport24.sk)

Samozrejme, že im to dáme uhradiť. Predbežný, hrubý odhad škôd, nakoľko ešte len prebiehajú samotné rekonštrukčné práce a opravy, je 5 000 €.

Futbalový klub MŠK Žilina v šlágri 17. kola Fortuna ligy pripravil a plne zabezpečil rizikový zápas po organizačnej aj bezpečnostnej stránke. Sektor hostí spĺňal všetky kritériá, bol stopercentne pripravený a skontrolovaný, hoci sa iba pred pár dňami musel opravovať po predchádzajúcom vyčíňaní vandalov v domácom stretnutí AS Trenčín.

V priebehu zápasu sa začalo v sektore hostí ničenie majetku a hrubý vandalizmus, pričom museli byť bezprostredne počas stretnutia prijaté opatrenia, aby sa predišlo ešte väčším škodám a zároveň, aby bol ochránený život a zdravie fanúšikov – keďže sa poškodila elektroinštalácia a súčasne na toaletách vodoinštalácia.

Napriek súčinnosti s bezpečnostnými zložkami sme nepristúpili cez zápas k ráznejším opatreniam, keďže by mohlo dôjsť zo strany fanúšikov hostí k ešte väčším násilnostiam.

Hlásateľka niekoľkokrát upozorňovala a vyzývala fanúšikov k tomu, aby sa správali slušne a prestali kričať vulgarizmy a zároveň prestali ničiť majetok.

Po tom, ako sa začali vytrhávať v sektore hostí sedačky, čo sú predmety, ktorými môžu ohroziť seba i zdravie ostatných, ich znova upozornila hlásateľka už s hrozbou vyprázdnenia sektoru.

Jedným z riešení je uzatvorenie sektoru hostí pre konkrétny klub na konkrétnych štadiónoch za ich predchádzajúce správanie, ako je tomu aj v iných európskych ligách. Tým pádom by si klub, resp. ich fanúšikovia medzi sebou spravili poriadok a konkrétnych vandalov nepustili „medzi seba“. Takéto správanie musí byť jednoznačne odsúdené a potrestané.

Je potrebné konečne začať uplatňovať individuálnu vinu a nepoškodzovať aj slušných fanúšikov, ktorých je vždy väčšina. Takto bude za pár indivíduí trpieť celý fanúšikovský tábor.