POZRITE SI ODHALENIA NAŠICH KLUBOV V GALÉRII

Účtovné uzávierky fortunaligových klubov za posledné dva kalendárne roky hovoria jasnou rečou (nejde o hospodárenie z konkrétnej sezóny, ale iba za obdobie celého roku). Niektorým sa darí nakladať s financiami na výbornú, iné striedajú lepšie obdobie s horším a nájdu sa aj kluby, ktoré po oba kalendárne roky vygenerovali značnú stratu.

Z tohto pohľadu by sa dalo povedať, že v najlepšej finančnej kondícii je MŠK Žilina. Šošoni ukončili posledné dva kalendárne roky so ziskom viac ako 1,5 milióna eur, čo je v porovnaní s ostatnými tímami suverénne najviac. Napríklad obhajca ligovej trofeje Slovan Bratislava skončil po oba roky so stratou viac než 900-tisíc eur. Avšak to, že klub vygeneruje stratu, nemusí v žiadnom prípade znamenať, že má finančné problémy. 

Hospodárenie klubov zohľadňuje prakticky všetky výdavky, ktoré mužstvo v danom kalendárnom roku má. Zaujímavý je pohľad na zverejnené informácie Slovana, ktorý dal na dodávateľské služby vrátane odmien hráčom až 3 466 412 eur. Ťažko povedať, aká suma šla presne na dodávateľské služby, pretože by sme dostali prehľadnú informáciu o tom, koľko zarábajú futbalisti slovenského majstra. V kuloároch sa hovorí, že práve slovanisti sú najlepšie platenými hráčmi na Slovensku, pričom plat kanoniera Andraža Šporara sa môže pohybovať vo výške 60-tisíc eur mesačne. 

Tréning Slovana Bratislava.
Zdroj: tasr

Jednoznačne najhoršie dopadol Ružomberok. Ten v oboch rokoch skončil v obrovskom mínuse, keď jeho straty dosiahli úroveň viac než 4,5 milióna eur. Vo vyúčtovaní klub uvádza, že „negatívne hospodárenie je spôsobené najmä tým, že spoločnosť nezaznamenala významné príjmy z prestupov a hosťovaní. Pre najbližšie obdobie má spoločnosť v pláne zvýšiť výnosy najmä prostredníctvom nových reklamných a sponzorských zmlúv, ako aj aktívne pracovať na realizácii transferov najhodnotnejších hráčov, aby došlo k výraznejšiemu zlepšeniu hospodárskych výsledkov.“ Vynaložené financie v Ružomberku na chod A-mužstva pritom dlhodobo klesajú. V roku 2018 to bolo 916 716 eur, kým v roku 2015 až 1 392 544 eur.

Zaujímavý je pohľad aj na výročné správy Seničanov. Zatiaľ čo klub v roku 2017 vygeneroval zisk 1,7 milióna eur, v tom minulom sa ocitol v mínusových číslach so stratou viac ako 1,2 milióna eur.