Hladký triumf 4:0 nad domácim Maďarskom však zatienilo nevhodné správanie sa domácich fanúšikov a údajný rasizmus z tribún Puskásovej arény v Budapešti.

Anglická Futbalová asociácia (FA) po zápase oficiálne vyzvala FIFA, aby vyšetrila rasistické útoky na hráčov tmavej pleti Raheema Sterlinga a Judea Bellinghama. Už pri pokľaknutí Angličanov pred úvodným výkopom sa z tribún ozývali ohlušujúce posmešky, na Sterlinga potom po otváracom góle v 55. minúte lietali predmety a Bellingham sa mal stať terčom rasistických pokrikov pri rozcvičovaní sa mimo ihriska. Z tribún navyše lietali na trávnik rôzne predmety vrátane svetlice či pohárov od piva, Angličania Declan Rice a Jack Grealish po góloch reagovali tým, že si z nápoja odpili. "S mimoriadnym rozčarovaním sme prijali správy o diskriminačnom počínaní voči niektorým našim hráčom. Budeme žiadať FIFA o vyšetrenie celej veci. Naďalej podporujeme hráčov i členov realizačného tímu v našom spoločnom odhodlaní upozorňovať na diskrimináciu a bojovať proti nej vo všetkých jej podobách," uviedla FA po zápase v oficiálnom stanovisku.      

Maďarsko doplatilo na problémy s fanúšikmi už počas EURO 2020, Európska futbalová únia UEFA ho preto potrestala zavretím štadióna na dva zápasy a podmienečným uzavretím tribún na tretí súboj. Štvrtkový duel však spadal pod jurisdikciu FIFA a tak sa hral pred plným hľadiskom.

Anglický krídelník Jack Grealish po zápase označil atmosféru na budapeštianskom štadióne za "neakceptovateľnú". Obranca John Stones vyjadril nádej, že celú vec kompetentné orgány vyšetria: "Osobne som to nepočul, ale povedali mi o tom po zápase. Je smutné, že sa také niečo v našich zápasoch stáva a dúfam, že UEFA alebo ktokoľvek kompetentný sa tomu bude venovať." Tréner Anglicka Gareth Southgate si myslí, že fanúšikovia, ktorí sa vysmievali jeho hráčom pri pokľaknutí alebo im adresovali rasistické urážky, by mali byť považovaní za "dinosaurov".  

"Plne stojíme za naším tímom. Rasizmus nemá žiadne miesto v našej hre a ani v našej spoločnosti. Toto nie je prvý podobný incident v Maďarsku, takže naliehame na FIFA, aby urýchlene túto záležitosť vyšetrila. Zodpovedných treba brať na zodpovednosť a je nutné prijať opatrenia, aby sa takéto scény už neopakovali," zdôraznil šéf exekutívy FA Tony Burnett podľa DPA.

Finalisti európskeho šampionátu Angličania mali v Budapešti hernú prevahu od úvodného hvizdu, gólovo ju potvrdili až po prestávke. Po úvodnom zásahu Sterlinga pridali ďalšie hlavičkami Harry Kane a Harry Maguire a pred koncom podčiarkol suverénny triumf Declan Rice. Albión tak má po štyroch dueloch plný počet bodov so skóre 13:1 a päťbodový náskok pred Poľskom a Maďarskom. "Napokon sme sa dočkali jasného víťazstva. Bol som veľmi spokojný s výkonom. Už v prvom polčase sme mali totálnu kontrolu nad zápasom, nevychádzala nám však finálna prihrávka. V druhom sme prevahu potvrdili aj gólmi," vyhlásil Southgate.