Futbaloví funkcionári v každej z vyspelých líg sveta neustále bojujú proti ultras skupinám, ktoré aj napriek zákazu používajú počas zápasov pyrotechniku. Kluby pritom trestajú za ich prehrešky veľkými pokutami. "Pyro nie je zločin!" Týmto heslom sa bránia chuligáni. Zdá sa však, že sa ľady odrazu pohli a všetko môže byť inak. Odmietavý postoj k svetliciam či stroboskopom menia minimálne v Nemecku.

Ešte pred začiatkom zápasu Hamburgeru SV proti Karlsruhe si domáci fanúšikovia neodpustili modrobiele choreo a efektívnu pyrotechnickou vložku. Na pokuty sú na severe Nemecka zvyknutí, lenže tentoraz žiadna nepríde. Celá show bola dohodnutá, odsúhlasená nemeckým futbalovým zväzom a kontrolovaná odborníkmi. Ide o prvý takýto prípad minimálne v Nemecku, kde je inak pyrotechnika na štadiónoch zakázaná.

Nebola to však žiadna náhoda. Priaznivci Hamburgeru SV zaťažovali pokutami klubový rozpočet natoľko, až sa klubový šéf Bernd Hoffmann rozhodol konať. Výsledkom bola akcia naplánovaná do detailov. Zainteresovaní sa dohodli na presný počet dymovníc, ktorých bolo 10, presný čas na ich odpálenie, preškolenie ľudí, ktorí s nimi budú manipulovať aj kýbliky s pieskom, kam sa následne odhodia. Až potom dostali modrobieli povolenie od bezpečnostných zložiek, príslušných komisií a všetko potvrdil súhlas od DFB - Nemeckej futbalovej asociácie.

Prelomová novinka sa udiala počas zápasu druhej nemeckej Bundesligy v zápase Hamburger SV proti Karlsruhe. Domáci priaznivci použili svetelnú šou, no tentoraz sa to zaobišlo bez sankcií.
Prelomová novinka sa udiala počas zápasu druhej nemeckej Bundesligy v zápase Hamburger SV proti Karlsruhe. Domáci priaznivci použili svetelnú šou, no tentoraz sa to zaobišlo bez sankcií.
Zdroj: Facebook - Hamburger SV

Ultras podmienky splnili a pred zápasom s Karlsruhe všetko prebehlo podľa dohody, krátko pred výkopom sa na severnej tribúne najskôr zaleskli stovky modrých, bielych a čiernych igelitových vlajočiek, o pár sekúnd neskôr začal stúpať dym. Túto novinku okamžite chválili prostredníctvom sociálnych sieti azda všetky ultras organizácie. „Bol to prvý dobrý krok,“ nechal sa počuť šéf Hamburgu Hoffmann. „Teraz si sadneme so všetkými zapojenými ľuďmi a zamyslíme sa, ako by to mohlo vyzerať aj v ďalších zápasoch," dodal.