Trojnásobný majster sveta sa nepríjemnú diagnózu dozvedel 29. januára po tom, čo spoločne s bratom Jurajom a tímovým kolegom z Bory-hansgrohe Jurajom Baškom podstúpili PCR test tesne pred odletom z najväčšieho zo siedmych ostrovov na Kanároch. „Po prílete som sa mal s nimi stretnúť, ale vidíte. Človek mieni, covid mení,“ skonštatoval na úvod prvý tréner rodáka zo Žiliny Peter Zanický.

Ak si však niekto myslí, že telo vytrénovaného športovca zvládne koronavírus bez problémov, je na omyle. Jasným dôkazom je práve Peter Sagan. „Mal stredný priebeh ochorenia, čiže nemal to až také jednoduché. Keď som s ním telefonoval, hovoril mi, že má svalovú horúčku a tímový lekár, ktorý prišiel ihneď za nimi, mu naordinoval absolútny kľud. Tým pádom musel akúkoľvek aktivitu zo svojho repertoáru vypustiť a napríklad na tréning na stacionárnom bicykli nemohol ani pomyslieť,“ pokračoval Zanický s tým, že o Saganovom bezproblémovom návrate do súťažného kolotoča po prekonaní nepríjemného ochorenia nepochybuje. „V týchto myšlienkach bol Peťo vždy silný. Neplače nad tým, čo sa stalo, berie to tak, že lepšie teraz ako počas sezóny,“ dodal.

Sagana čaká v nasledujúcich dňoch séria vyšetrení. Naplánované sú kontrola krvi, ultrazvukový sken srdca, magnetická rezonancia, röntgenové vyšetrenie pľúc a spirometria pľúc. Až po nich môže dostať povolenie naplno trénovať. S istotou tak vynechá dve úvodné podujatia v Belgicku Omloop Het Nieuwsblad a Kuurne–Brusel–Kuurne, ktoré sú na programe v závere februára. S najväčšou pravdepodobnosťou odštartuje sezónu na podujatí Strade Bianche 6. marca. Potom by sa mal predstaviť na Tirreno - Adriatico a Miláno - San Remo.

Na každého športovca môže mať prekonanie koronavírusu iný dopad. „U biatlonových sestier Fialkových pretrvávali následky dlhší čas, ako to môže ovplyvniť výkony bratov Saganovcov a Bašku, je otázne. Telo každého človeka, ktorý toto nepríjemné ochorenie prekonal, sa s tým vysporiada individuálne. Isté je, že chlapcov v najbližších dňoch čaká séria vyšetrení. Juraj Sagan s Erikom Baškom ich absolvujú na našej klinike, Peter podľa mojich informácii v Monaku,“ ozrejmil primár zdravotníckeho zariadenia Sportmed Branislav Delej.