Skúsený cyklista z tímu AG2R počas pretekov odhodil prázdnu fľašu smerom k skupinke fanúšikov, čím porušil nové pravidlá Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI), ktoré platia od 1. apríla.

UCI určila takzvané „odpadkové zóny“ každých 30 až 40 kilometrov, kde sa môžu cyklisti zbavovať prázdnych fliaš či obalov na jedlo. Tresty za porušenie sa líšia podľa typu pretekov. V etapových pretekoch hrozí cyklistovi za porušenie tohto pravidla trest 30 sekúnd až dve minúty, vylúčenie z pretekov nasleduje až po treťom porušení. V jednodňových pretekoch nasleduje diskvalifikácia už po prvom porušení pravidla.

Samotný cyklista však s týmto pravidlom a s vylúčením nesúhlasí. „Počas pokojných minút pretekov si vždy nechám prázdnu fľašu, až kým neuvidím nejaké deti pri trati. Vtedy im ju hodím tak, aby ju mohli bezpečne chytiť. Pred dvomi rokmi som takto dal fľašu dievčatku, jeho rodičia mi povedali, že ich dieťa o tomto darčeku neustále hovorilo a možno raz z neho bude cyklistka. To sú okamihy, pre ktoré milujem náš šport. Nikto nám ich nemôže vziať,“ reagoval Schär na sociálnej sieti.

Za Švajčiara sa postavil aj bývalý profesionálny cyklista Magnus Bäckstedt, podľa ktorého nešlo o šírenie odpadu, ale práve o dar fanúšikom. „Nesúhlasím s jeho vylúčením, pretože fľašu evidentne hádzal fanúšikom pri ceste. Hádzanie fľaše fanúšikom je súčasť marketingu pre tím. Tento suvenír je často pre deti vzácnou spomienkou na preteky, ktorú si môžu zobrať so sebou domov. Vyhodiť fľašu mimo trate, kde nie sú fanúšikovia, to je iná vec,“ vyhlásil.