V pretekoch s hromadným štartom v kategórii do 23 rokov neprišiel do cieľa ani jeden zo šestice mladých Slovákov, čo poriadne vytočilo najmä ich trénera. “Absolútna katastrofa! Nemám jediný pozitívny moment, ktorý by som odniekiaľ vytiahol. Tragédia! Takmer každý víkend jazdíme po pretekoch, v živote toľko reprezentačných výjazdov žiadna generácia pred nimi nemala a všade sme poslední. Chalani nechcú, nemajú na to! Neviem, čo ďalej," povedal rozhorčený Michal Clementis pre cycling-info.sk.

Svoj pohľad na vystúpenie slovenských mladíkov počas majstrovstiev Európy predostrel aj prezident Slovenského zväzu cyklistiky Peter Privara. “Tréner má pravdu, že výsledky boli zlé. Pán Clementis je na pozícii dva roky a boli splnené všetky jeho požiadavky na prípravu, čo sa týka financií, materiálneho zabezpečenia, výberu sústredení a pretekov. Tréner zhodnotil svoju prácu. Mal by sa zamyslieť hlavne nad sebou,” povedal pre Šport24 Peter Privara.

Slovenský zväz cyklistiky plánuje vystúpenie reprezentantov analyzovať v priebehu najbližších dní a zaoberať sa zrejme bude aj budúcnosťou reprezentačného trénera. Podľa Privaru sa Slovensko o svoju cyklistickú budúcnosť báť nemusí. “Napríklad mladý cyklista Svrček získal bronz na Európskom olympijskom festivale mládeže. Nečakajme v budúcnosti nového Sagana, ale myslím si, že generačný výpadok na najvyššej úrovni nepríde. Saganovci či Velitsovci vyrastali do sedemnástich až osemnástich na Slovensku,” dodáva Peter Privara.

Peter Velits

Podľa mňa určite bude nejaký generačný výpadok. Už teraz by musel byť mladý chalan, ktorý by bol aspoň v tíme druhej divízie. Taký teraz nie je. Slováci, ktorí sú napríklad v Bore sú dobrí. Čo bude, keď oni skončia je teraz veľmi ťažké predpovedať, zatiaľ ale podľa mňa nie je nikto, kto by dokázal pokračovať.