Preteky v elitnej kategórii začali 46 km nájazdom, následne sa cyklisti dostali do samotného Alkmaaru, kde absolvovali 11 okruhov. Jeden meral 12 km, pričom sa išlo po úzkej ceste. Trať bola technická a pretekári išli aj cez "mačacie hlavy".

 V prvom úniku etapy nechýbal ani Slovák Erik Baška, spolu s ním sa vpredu usadili Ackermann, Selig (Nem.), Viviani, Cimolai, Trentin, Consonni (Tal.), Lampaert (Bel.), Lawless (V.Brit.), Mežgec (Slov.), Asgreen (Dán.), Senechal (Fr.), a Langeveld (Hol.). Tridsať kilometrov pred cieľom mali náskok 20 sekúnd. O dva kilometre neskôr vyrazila dopredu trojica Viviani, Lapmaert a Ackermann, pred poslednými dvoma okruhmi mala náskok 40 sekúnd. V tom čase sa za nimi k zvyšnej 9-člennej skupine dotiahla ďalšia, spolu v nej bolo zhruba 40 cyklistov.

Pred posledným okruhom sa náskok prvej trojice zvýšil na 50 sekúnd a bolo jasné, že si to rozdajú o titul. Prekvapiť chcel Lampaert, ktorý 2,6 km pred cieľom nastúpil, ale Viviani jeho útok zachytil. Ackermann však nie a tak sa o víťazovi rozhodovalo medzi dvojicou jazdcov. Viac síl mal v závere šputérsky lepšie disponovaný Viviani.