Tu nastáva veľký problém. Najslávnejšie cyklistické podujatie Tour de France sa skončí v Paríži 18. júla a preteky cyklistov sú na programe už šesť dní po tom 24. júla. Podobne sú na tom aj ženy, ktoré čakajú olympijské preteky presne 14 dní po konci Giro Rosa 25. júla. 

Očakávalo sa, že cyklisti a cyklistky dostanú výnimku, keďže sú na pretekoch zavretí v prísnych „bublinách“. Japonci však nechcú o nejakých ústupkoch ani počuť, i keď sa po celom svete rozbieha očkovanie proti Covid-19. Podľa nich očkovanie nedokáže zastaviť šírenie koronavírusu, keďže sa objavili jeho vysoko infekčné mutácie. Japonci síce hlásia nižšie denné prírastky nakazených ako v iných častiach sveta, ale tamojšie úrady nechcú robiť rozdiely medzi bežnými obyvateľmi a športovcami.

Ak by nakoniec platil takýto scenár, tak olympiáda by prišla o najväčšie hviezdy. Julian Alaphilippe, Wout van Aert, Primoz Roglič, Tadej Pogačar, Marc Hirschi  aj obhajca zlata Greg van Avermaet už potvrdili účasť na „starej dáme“. Najlepšie tímy sveta s najväčšou pravdepodobnosťou uprednostnia Tour de France pred jednodňovými pretekmi v Japonsku. Dokonca aj vychádzajúca hviezda Mathieu van der Poel dá prednosť premiére na Tour pred bojom o zlato na horských bicykloch. „Ak si budú jazdci voliť medzi olympiádou a Tour, tak v Tokiu nebude najsilnejší pelotón. Karanténa sa musí skrátiť na 5 dní alebo sa musia presunúť preteky na neskôr. Len vtedy môžeme ísť na 14 dní do karantény a pretekať aj vo Francúzsku,“ vyjadril sa k záležitosti obhajca zlata Greg van Avermaet.

Aká je situácia Petra Sagana? Ten bude mať rozhodovanie možno o niečo ľahšie. Olympijská trať má kopcovitý charakter a šance Žilinčana na úspech klesajú každým prevýšením. Ak by na olympiádu nešiel, nebol by to veľký šok. Skôr by šokom bolo, ak by ju uprednostnil pred Tour de France.