Nórsko sa nevie vyhrabať z veľkého škandálu: Pôjdu na olympiádu ako nacisti?

OSLO - Olympiáda sa ešte nezačala a už majú na krku prvý škandál. Nórski lyžiari pocestujú na olympiádu v Pjongčangu vo svetroch, ktoré sú prehliadkou nacistických symbolov.

Kuzminovej brat si po krutej správe nebral servítku pred ústa: Pred olympiádiou poslal z Ruska poriadne tvrdý odkaz!

Myslel to dobre. Nórsky výrobca oblečenia pre olympionikov vytvoril pre lyžiarov kolekciu s názvom Útočiaci Viking. Lenže akosi pozabudol, že symboly Vikingov sa hlavne v 20. storočí stali aj symbolmi nacistov počas 2. svetovej vojny i neskorších neonacistov. Na čierno-šedých svetroch sú totiž vyobrazené dva rúnové znaky, ktoré sa dostali pod paľbu kritiky.

Rúnový znak písmena T nesie meno boha vojny Týra a športovcovi má zabezpečiť silu a víťazstvo. Znak v tvare oštepa alebo šípky dohora používajú stúpenci extrémistickej pravice a zapáčil sa aj Adolfovi Hitlerovi. Ten ním označoval školy pre prominentných členov nacistického hnutia.

Slovenská biatlonová kráska fanúšikov nepoteší: Radikálne rozhodnutie tesne pred olympiádou!

Ani druhý rúnový znak na svetroch nie je o nič menej diskutabilnejší ako symbol boha Týra. Nacisti v Nemecku ho volajú Lebensrune, teda po slovensky rúna života. Tento znak sa často objavoval na hroboch vojakov SS pri dátume narodenia. Dá sa teda povedať, že kritika oblečenia je na mieste a niektorí športovci už upustili od nosenia týchto svetrov.

Nóri si však na svojom oficiálnom oblečení zakladajú a je to pre nich aj veľký biznis, keďže je aj voľne predajné. Stiahnuť kontroverzný odev z trhu sa však nechystajú. „Neonacisti pochodujú aj s nórskymi vlajkami, to však ešte neznamená, že ich prestaneme používať,“ odkázala výkonná riaditeľka výrobcu oblečenia Hilde Midthjellová.

Autor: mtr, foto Twitter
Video
Diskusia