Bežkyňa na lyžiach Procházková je pred olympiádou pod paľbou kritiky: Jej tréner to povedal jasne!

BRATISLAVA/PJONGČANG – Zranenie, horšia forma a kritika! To všetko stálo v ceste slovenskej bežkyni na lyžiach Alene Procházkovej (33) počas jej prípravy na olympiádu. Expertke na šprint naložil aj bývalý reprezentačný tréner Ján Michalík, ktorý sa vyjadril, že je za zenitom a čerpá finančné prostriedky na úkor mladých bežkýň. Aleny sa zastal jej aktuálny kouč Ján Valuška.

Procházková je od legendárnej Alžbety Havrančíkovej jediná slovenská bežkyňa na lyžiach, ktorá dokázala triumfovať v pretekoch Svetového pohára. Rodáčka z Banskej Bystrice obľubuje šprint, kde zaznamenala najväčšie úspechy. V Soči 2014 a najmä vo Vancouvri 2010 sa od nej čakal útok na medailu, no zakaždým sklamala.

Kuzminovej brat si nebral servítku pred ústa: Pred olympiádiou poslal z Ruska poriadne tvrdý odkaz!

Ani jej doterajšie výsledky nie sú oslnivé, ale do Pjongčangu odcestovala, dokonca sa jej ušla česť zložiť olympijský sľub. Práve nevýrazné výkony stoja za tým, že sa do nej obul spomínaný Michalík. „Nechcem sa zbytočne zameriavať na negatíva. Nie je na to teraz priestor, ale Alena pre naše lyžovanie vyrába najviac peňazí. Nielen v zime, ale aj v lete,“ skonštatoval pre Plus JEDEN DEŇ jej tréner Valuška.

Slovenská biatlonová kráska fanúšikov nepoteší: Radikálne rozhodnutie tesne pred olympiádou!

Kým na Slovensku rozkvitá zjazdové lyžovanie, to bežecké je v ústraní. To sa odrazilo aj na dotáciách. „Napríklad oproti takým zjazdárom dostávame ani nie desatinu ich rozpočtu, ktorý je približne 300-tisíc. Pre celú ženskú reprezentáciu je k dispozícii asi 30-tisíc eur. Sú to smiešne peniaze. Čo sa týka mládeže, malo by sa to riešiť po Pjongčangu. Myslím si však, že mládež má viac peňazí ako má reprezentácia v bežeckom lyžovaní,“ poznamenal Valuška.

Alena je už v dejisku hier, kde ju v utorok 13. februára čaká úvodný šprint. Ako je na tom? „Po problémoch so zranením, ktoré jej skomplikovalo časť sezóny, je dobre pripravená,“ prezradil Valuška. „Alena by sa mala dostať do prvej tridsiatky. Potom by bol každý ďalší posun výborný! Ťažko predpovedať, či sa dostane do štvrťfinále alebo semifinále. Keby sa to však podarilo, boli by sme neuveriteľné spokojný,“ uzavrel.

Autor: Milan Hanzel, foto TASR
Video
Diskusia