Ak sa na súpisku nášho olympijského tímu zahladíme detailnejšie, mierne navrch v nej majú predsa len Stredoslováci. Tých bolo v kádri až deväť, kým západ a východ „dodali“ do reprezentácie po sedem hráčov. Zostávajúci dvaja hokejisti uzreli svetlo sveta v Rakúsku, resp. Chorvátsku.
Kde sa narodili bronzoví hrdinovia, si pozrite v GALÉRII
Zaujímavo vyzerá skladba tímu podľa postov. Všetci traja brankári sú západniari, v obrane sú krajské sily zhruba rovnovážne (3-3-2+Rosandič z chorvátskeho Záhrebu), a v útoku hrali pre zmenu prím Stredoslováci (6) s východniarmi (5). Jediným rodákom zo západu, konkrétne z Nitry, je Michal Krištof. Marko Daňo sa narodil v rakúskom Eisenstadte.
O tom, že v slovenskej kabíne bolo aj z tohto dôvodu veselo, netreba vôbec pochybovať. Svedčia o tom slová Michala Čajkovského, ktorý bol v olympijskom kádri jedným z dvoch bratislavských rodákov. „Všetci sme si boli rovní, nikto nad nikoho sa nepovyšoval. Tvorili sme vynikajúcu partiu, ktorá ťahala za jeden koniec povrazu. Ale samozrejme, nejaké podpichovačky na margo krajinného pôvodu v kabíne boli, no všetko v rámci normy, nikto sa za to neurážal. To však do šatne patrí, aj takým spôsobom sa utužuje kolektív,“ povedal robustný obranca.
Očitým svedkom „krajských“ podpichovačiek v kabíne národného tímu bol svojho času aj 37-násobný reprezentant SR Jaroslav Obšut, ktorý sa narodil v Prešove. „Ono sa to dialo v jednom kuse. Mlelo sa to v kabíne od Bratislavy, cez západ, stred i východ. Samozrejme, všetko to bolo v rámci zábavy. Srandičky a podpichovačky na túto tému boli na dennom poriadku. Užíval som si to a priznám sa, že život v hokejovej kabíne mi po kariére veľmi chýba,“ povedal pre Šport24.sk účastník ZOH 2002 v Salt Lake City, Svetového pohára o dva roky neskôr i dvoch svetových šampionátov (2005 a 2009).
Na ZOH v Pekingu mal hlavný tréner Craig Ramsay, ktorý pochádza z kanadského mestečka Weston pri Toronte, po svojom boku troch asistentov. Kým Ján Lašák a Andrej Podkonický sú Stredoslováci narodení vo Zvolene, Ján Pardavý je rodák z Trenčína, ktorý leží na severozápade Slovenska.