Sagan je známy svojou vášňou k horským bicyklom, práve na nich odštartovala jeho úspešná kariéra, no žilinský rodák si teraz vyskúša novú a netradičnú disciplínu. Na šampionáte v horskej cyklistike bude súťažiť na elektrickom bicykli. Medailové ambície však trojnásobný majster sveta nemá.

„Na najlepších nemám a ani sa to nejdem sústrediť. Pre mňa to bude predovšetkým párty,“ povedal Sagan pred pár týždňami pre talianske noviny Gazzetta dello Sport. Podmienky vo francúzskej dedinke Les Gets si však pochvaľoval. „Bol som sa na sústrední v Utahu, kde som si vyskúšal aj e-bike. Potom som šiel na preteky do Hamburgu a odtiaľ rovno sem. Som veľmi milo prekvapený. Trať je technická, za sucha je to v poriadku, ale keď zaprší, tak to zas bude niečo úplne iné. Sám neviem, čo mám očakávať, no to čo som zažil dnes na trati, tak musím povedať, že je to silná káva,“ povedal po jednom z tréningov pre Slovenský zväz cyklistiky.

Slovenský cyklista si šampionát na e-biku vyskúša vďaka firme Specialized, ktorá je jeho dlhoročným sponzorom. Takéto stroje sú oproti klasickým bicyklom výrazne ťažšie, rozdiel môže byť aj vyše desaťkilový. Elektrobicykle môžu mať až 20 kilogramov, no ak si niekto myslí, že za jazdca motory urobia prácu navyše, je na omyle. Maximálna rýchlosť je obmedzená na 25 km/h.

„Peter už viackrát dal najavo, že na víťazstvo nejde. Budú tam silní pretekári, ale nie kvôli tomu, že chcú jazdiť takéto preteky, ale veľké firmy v tom vidia potenciál a potrebujú silné mená, čo Sagan stále je. Určite bude pútať pozornosť, vpredu síce asi nebude, ale na druhú stranu nebude ani mávať divákom pri trati. Je to stále horský bicykel, no spolupráca s motorom je niečo úplne iné. Pretekári možno daný kopec prejdú rýchlejšie, ale stále je to o výkone konkrétneho jazdca. Proste vyhrá aj tak ten, ktorý vynaloží najväčšiu silu v pretekoch,“ povedal pre Šport24.sk Saganov mládežnícky tréner Peter Zánický.

Špecifiká elektrobicyklov
  • Môžu mať až 20 kilogramov
  • Rýchlosť je obmedzená na 25 km/h
  • Maximálny výkon je 250 wattov
  • E-biky musia mať továrenské nastavenia