Záver 4. etapy priniesol drámu ako remeň, Sagan bojoval o víťazstvo: Rozhodlo hodenie bicykla do cieľa!

SARZEAU - Slovenský cyklista Peter Sagan obsadil druhé miesto v 4. etape 105. ročníka Tour de France a udržal si zelený dres. Jazdec stajne Bora-Hansgrohe bojoval o svoje jubilejné desiate víťazstvo v kariére na francúzskych cestách, no v hromadnom špurte ho zdolal Fernando Gaviria. Kolumbijský pretekár z Quick-Stepu preťal cieľ rovinatej 195 km dlhej trate z La Baule do Sarzeau v čase 4:25:01 h. Na treťom mieste skončil Andre Greipel z Lotta Soudal. Na čele celkového poradia sa udržal Belgičan Greg van Avermaet z BMC.

POZRITE SI EXKLUZÍVNE ZÁBERY Z DRAMATICKÉHO ZÁVERU 4. ETAPY V GALÉRII TU

Utorňajšia trasa bola ako šitá pre hromadný dojazd a na etapové vavríny si brúsili zuby najmä špurtéri vrátane Sagana. Na 195 km trati bola jediná vrchárska prémia, no aj tá len najnižšej 4. kategórie a ďaleko pred cieľom.

Už po pár desiatkach metrov spadol Saganov tímový kolega Marcus Burghardt, ale bolo to ešte v neutralizovanej zóne a ostrý štart sa o niečo posunul. Okamžite po ňom sa do úniku dostala štvorica Dimitri Claeys a Anthony Perez z Cofidisu, Guillaume Van Keirsbulck z Wanty-Groupe Gobert a Jerome Cousin z Direct Energie a onedlho si utvorila vyše päťminútový náskok, ktorý aj ďalej stúpal. Po 50 km sa vyšplhal na takmer osem minút. Na trati v utorok príliš nefúkalo a v hlavnom poli sa jazdilo pokojne a situácia sa stabilizovala.

Pelotón začal výraznejšie sťahovať stratu na lídrov až po odjazdení sto kilometrov. Maximum bodov na rýchlostnej prémii zobral Van Keirsbulck, špurt v pelotóne vyhral Gaviria (11 b) pred Greipelom (10 b) a Saganom (9 b). Štvorica lídrov mala 60 km pred koncom náskok už len okolo dvoch minút a zdalo sa, že im do konca nevydrží. Jediný bod na vrchárskej prémii zobral Perez. Krátko nato však prišlo k pádu, Mikel Landa, Jakob Fuglsang a ďalší si rýchlo vymenili bicykle a pokračovali ďalej, no havária spomalila celý pelotón a štvorica na čele dostala novú nádej. Jej náskok sa opäť dostal výrazne nad dve minúty. Na bonusovom bode 38 km pred cieľom si podelili bonusové sekundy Claeys (3), Van Keirsbulck (2) a Perez (1).

Kvarteto na čele výborne spolupracovalo, a aj 15 km pred finišom malo k dobru 1:45 min, čo mu už dávalo reálnu šance na výhru. To si však dobre uvedomovali aj jazdci za nimi a na čele pelotónu sa striedalo čoraz viac tímov. Najviac práce však stále ležalo na pleciach Quick-Stepu. V záverečných momentoch sťažil lídrom situáciu silnejší protivietor, ale 10 km pred cieľom mali stále 1:10 min k dobru. Päť km pred koncom prišlo v prvej polovici pelotónu k hromadnému pádu, Sagan, Gaviria, či žltý Van Avermaet sa mu vyhli. Štvorica na čele už ťahala z posledného a 1,4 km pred koncom sa jej snaha skončila. V napínavom záverečnom špurte triumfoval Gaviria pred Saganom a Greipelom.

V stredu je na programe 5. etapa z mesta Lorient do Quimperna dlhá 204,5 km s piatimi stúpaniami 3. a 4. kategórie, ktorá by mala vyhovovať klasikárom či silnejšiemu úniku.

Výsledky 4. etapy (La Baule-Escoublac - Sarzeau, 195 km):

1. Fernando Gaviria (Kol./Quick-Step) 4:25:01 h, 2. Peter SAGAN (SR/Bora-Hansgrohe), 3. André Greipel (Nem./Lotto-Soudal), 4. Dylan Groenewegen (Hol./Lotto NL-Jumbo), 5. Marcel Kittel (Nem./Kaťuša-Alpecin), 6. Andrea Pasqualon (Tal./Wanty-Groupe Gobert), 7. Alexander Kristoff (Nór./SAE Team Emirates), 8. John Degenkolb (Nem./Trek-Segafredo), 9. Dion Smith (N.Zéland./Wanty-Groupe Gobert), 10. Timothy Dupont (Belg./Wanty-Groupe Gobert) všetci rovnaký čas

Celkové poradie:

1. Greg Van Avermaet (Belg./BMC) 13:33:56 h, 2. Tejay Van Garderen (USA/BMC) rovnaký čas, 3. Geraint Thomas (V.Brit./Sky) +3, 4. Philippe Gilbert (Belg./Quick-Step) +5, 5. Julian Alaphilippe (Fr./Quick-Step) +7, 6. Bob Jungels (Lux./Quick-Step) rovnaký čas, 7. Tom Dumoulin (Hol./Sunweb) +11, 8. Sören Kragh Andersen (Dán./Sunweb), 9. Michael Matthews (Aus./Sunweb) obaja rovnaký čas, ... 63. SAGAN +2:54 min

Mohlo by vás zaujímať:

FOTO Pikantné zábery Sagana v sprche: Peter, veď vyzeráš ako z erotického trháku!

TIETO FOTO pred Tour de France nechcel vidieť žiadny Slovák: Saganove víťazstvá v ohrození!

Sagan sa pred Tour de France vrátil k incidentu s Cavendishom: No mohol TOTO povedať?

Začiatok online prenosu:
10. 07. 2018, 13:25

 

4. etapa: La Baule - Sarzeau

 

Obnoviť

Štvrtá etapa ponúkla očakávaný šprint pelotónu. Zvíťazil Fernando Gaviria z Quick-Step Floors, tímu, ktorý odviedol penzum práce pri likvidovaní náskoku úniku. V peknom a dramatickom špurte obsadil druhé miesto Peter Sagan a pódium doplnil André Greipel. Z našej strany je to na dnes všetko. Ďakujeme vám za pozornosť a prajeme ešte príjemný zvyšok dňa. S Tour de France sa prihlásime opäť zajtra.

Elitná desiatka štvrtej etapy

1. Fernando Gaviria Rendon (Quick-Step Floors)
2. Peter Sagan (Bora-hansgrohe)
3. André Greipel (Lotto-Soudal)
4. Dylan Groenewegen (LottoNL-Jumbo)
5. Marcel Kittel (Kaťuša-Alpecin)
6. Andrea Pasqualon (Wanty-Groupe Gobert)
7. Alexander Kristoff (UAE)
8. John Degenkolb (Trek-Segafredo)
9. Dion Smith (Wanty-Groupe Gobert)
10. Timothy Dupont (Wanty-Groupe Gobert)

Dnešné výsledky ovplyvnili aj poradie v bodovacej súťaži o zelený dres. Peter Sagan je stále jej lídrom, ale už len s náskokom štyroch bodov pred Gaviriom.

Štvrtá etapa Tour de France 2018 skončila.

Cieľ min

Záver štvrtej etapy ponúkol atraktívnu a veľmi tesnú koncovku! Víťazstvo v nej vybojoval Fernando Gaviria, ktorý ťažil aj z výbornej práce tímového kolegu Maxa Richezeho. Peter Sagan si vybral zadné koleso Gaviriu, pri špurte však v snahe udržať sa čo najdlhšie v závetrí dosť menil smer jazdy, aby napokon popri bariére na pravej strane tesne predstihol Andrého Greipela a zaknihoval tak druhé druhé miesto na tejto Tour!

Cieľ min

Štvrtú etapu 105. ročníka Tour de France vyhral Fernando Gaviria! Peter Sagan na druhom mieste.

1 km min

Únik je minulosťou! Favoriti etapy sa pripravujú na finiš. Sagan si vybral zadné koleso Fernanda Gaviriu.

2 km min

Chvíle úniku sa končia. Všetko speje k špurtu najrýchlejších mužov pelotónu.

3 km min

Guillaume Van Keirsbulck (Wanty-Groupe Gobert), Jérôme Cousin (Direct Energie), Dimitri Claeys (Cofidis) a Anthony Perez (Cofidis) stále bojujú pred pelotónom, ktorý oklieštil pád. K dobru majú niečo menej ako tridsať sekúnd.

4 km min

Pád na konci prvej polovice pelotónu! Balík sa rozdelil, ale šprintéri by mali byť na dobrých pozíciách.

6 km min

Ruku k dielu už priložila na špici balíka aj Bora-hansgrohe. Medzi unikajúcou skupinkou a pelotónom je šesť kilometrov pred cieľom rozdiel 45-tich sekúnd.

9 km min

Niki Terpstra nie je spokojný s tým, ako to vyzerá na čele pelotónu. Jazdcom ostatných tímov tam evidentne adresuje svoje výčitky pohľadom i slovami. Teraz Quick-Stepu pomohol celok Dimension Data.

10 km min

Ešte desať kilometrov nás delí od momentu, keď budeme poznať víťaza štvrtej etapy. Jazdec FDJ vydržal na čele pelotónu len chvíľku, takže Quick-Step Floors musí pokračovať v tvrdej práci pri naháňaní úniku.

12 km min

Quick-Step Floors sa dočkal podpory. Jedného pretekára vyslal na špicu francúzsky celok Groupama-FDJ pracujúci pre Arnauda Démara.

13 km min

Guillaume Van Keirsbulck (Wanty-Groupe Gobert), Jérôme Cousin (Direct Energie), Dimitri Claeys (Cofidis) a Anthony Perez (Cofidis) postupne prichádzajú o nadobudnutý náskok. Určite sa však nečakalo, že trinásť kilometrov pred cieľom bude mať únik k dobru takmer minútu a pol.

16 km min

Quick-Step zatiaľ na čele pelotónu nedostáva podporu zo strany ostatných tímov. Znižovanie náskoku vedúcej štvorky v týchto momentoch prebieha výhradne v réžii Quick-Stepu.

18 km min

Kompletná formácia belgickej stajne Quick-Step Floors je zoradená na čele balíka. Fernanda Gaviriu vyradil z boja o triumf v druhej etape pád, takže dnes si to bude chcieť vynahradiť a nadviazať na výsledok z otváracieho dňa Tour de France 2018.

21 km min

Práca Quick-Step Floors sa prejavuje. Náskok unikajúcej partie pomaly klesá. Guillaume Van Keirsbulck (Wanty-Groupe Gobert), Jérôme Cousin (Direct Energie), Dimitri Claeys (Cofidis) a Anthony Perez (Cofidis) aktuálne šliapu do pedálov na čele etapy s vedomím dvojminútového náskoku.

23 km min

Do sťahovania manka pelotónu na únik sa dnes prakticky vôbec nezapojili zoskupenia Kaťuša-Alpecin a Bora-hansgrohe. V tejto fáze má Quick-Step Floors na čele hlavného poľa piatich cyklistov a je to predovšetkým na tomto tíme.

25 km min

Dnes sa bude finišovať v Sarzeau, kde je starostom prezident Medzinárodnej cyklistickej únie UCI David Lappartient. Aby sme v cieli videli špurt pelotónu, balík potrebuje zmazať ešte dve a pol minúty.

30 km min

Tridsať kilometrov do cieľa etapy. Pomaly, ale isto sa blížime k finálnym momentom štvrtého dňa na 105. ročníku Tour de France.

33 km min

Štvorica v zložení Guillaume Van Keirsbulck (Wanty-Groupe Gobert), Jérôme Cousin (Direct Energie), Dimitri Claeys (Cofidis), Anthony Perez (Cofidis) zvýšila svoj náskok pod úroveň troch minút. Na čele balíka pracuje Quick-Step Floors a Lotto-Soudal.

36 km min

Bonusový šprint Limerzel (156,5 km)

1. Dimitri Claeys (Cofidis) 3 bonusové sekundy
2. Guillaume Van Keirsbulck (Wanty-Groupe Gobert) 2 bonusové sekundy
3. Anthony Perez (Cofidis) 1 bonusová sekunda

39 km min

Na bonusovom mieste, kde sa rozdávajú tri, dve a jedna sekunda zlepšujúce celkový čas, únik taktiež nebojoval. Prešiel ním tak, ako boli cyklisti práve zoradení. Tri bonifikačné sekundy zaknihoval Dimitri Claeys (Cofidis), dve Guillaume Van Keirsbulck (Wanty-Groupe Gobert) a jednu Anthony Perez (Cofidis).

42 km min

Pelotón po páde spomalil, aby cyklistom zapleteným do pádu umožnil návrat do balíka. Prejavilo sa to zvýšením náskoku vedúcej partie na hodnotu dvoch minút a tridsiatich sekúnd.

45 km min

„Dúfam, že dnes by to mohol byť môj deň,“ povedal pred etapou Marcel Kittel. Posledné štyri kilometre štvrtej etapy sú priamočiare, bez nástrah v podobe kruhových objazdov či zákrut, čo indikuje, že by sme v cieli mali vidieť súboj čistokrvných špurtérov a ich absolútnej rýchlosti. Avšak špurtovať sa bude na akejsi falošnej rovine, malom stúpaní, tak uvidíme, či to nejako ovplyvní výsledky etapy.

50 km min

Päťdesiat kilometrov pred cieľom etapy sa v pelotóne odohral pád, ktorého súčasťou bol aj líder Astany na celkové poradie Jakub Fuglsang. Po zdravotnej stránke by mali byť všetci jeho aktéri – podľa toho, čo sme videli – v poriadku.

52 km min

Dion Smith (Wanty-Groupe Gobert) je aktuálnym držiteľom bodkovaného dresu a s veľkou pravdepodobnosťou ho bude mať oblečený aj zajtra. V celkovej klasifikácii je na tom totiž podstatne lepšie ako Ledanois a Perez. Musel by na nich v dnešnom cieli stratiť veľa minút, aby ho v klasifikácii vrchárov predstihli.

54 km min

Horská prémia štvrtej kategórie Côte de Saint-Jean-la-Poterie (135,5 km)

1. Anthony Perez (Cofidis) 1 bod

57 km min

Únik na horskej prémii štvrtej kategórii o víťazstvo nebojoval. Jediný bod, ktorý bol k dispozícii, získal Anthony Perez. Pretekár Cofidisu sa tak stal tretím cyklistom aktuálnej edície Tour de France s jedným bodom v klasifikácii vrchárov.

60 km min

Čelná štvorica už stúpa na osemstometrové stúpanie Côte de Saint-Jean-la-Poterie, ktoré má priemerné prevýšenie takmer osem percent.

65 km min

Rozdiel medzi vedúcou skupinou, ktorú tvoria Guillaume Van Keirsbulck (Wanty-Groupe Gobert), Jérôme Cousin (Direct Energie), Dimitri Claeys (Cofidis) a Anthony Perez (Cofidis), a balíkom sa ustálil na hranici dvoch minút a dvadsiatich minút. Únik sa blíži k jedinému kategorizovanému stúpaniu dňa.

67 km min

Počas posledných tridsiatich kilometroch odviedli najväčšiu prácu na čele hlavného poľa pri kontrolovaní a sťahovaní náskoku úniku tímy Lotto-Soudal, Quick-Step Floors, LottoNL-Jumbo a Groupama-FDJ.

70 km min

Odstupy medzi favoritmi na celkové poradie po tímovej časovke

1. Geraint Thomas (Sky)
2. Bob Jungels (Quick-Step Floors)0:04
3. Tom Dumoulin (Sunweb) 0:08
4. Rigoberto Uran (EF Education First–Drapac) 0:32
5. Jakob Fuglsang (Astana) 0:48
6. Richie Porte (BMC) 0:48
7. Ilnur Zakarin (Kaťuša-Alpecin) 0:49
8. Alejandro Valverde (Movistar) 0:50
9. Mikel Landa (Movistar) 0:50
10. Chris Froome (Sky) 0:52
11. Adam Yates (Mitchelton-Scott) 0:57
12. Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida) 1:03
13. Romain Bardet (AG2R) 1:12
14. Primož Roglič (LottoNL-Jumbo) 1:12
15. Nairo Quintana (Movistar) 2:05

74 km min

Guillaume Van Keirsbulck (Wanty-Groupe Gobert), Jérôme Cousin (Direct Energie), Dimitri Claeys (Cofidis) a Anthony Perez (Cofidis) majú k dobru na čele etapy už len dve minúty a dvadsať sekúnd. Na tvorení tempa pelotónu sa v týchto chvíľach podieľajú tímy Quick-Step Floors, LottoNL-Jumbo a Lotto-Soudal.

77 km min

Anthony Perez je štvrtým mužom v úniku. 27-ročný cyklista vyhral v doterajšej profesionálnej kariére dve etapy. Na Tour de France nikdy predtým neštartoval. Takže už len samotná účasť na slávnom podujatí je preňho dozaista veľkým úspechom.

80 km min

Peter Sagan, ktorý dnes po prvý raz v rámci 105. ročníka Starej dámy vezie svoj obľúbený zelený dres, sa usmial do televíznej kamery. Všetci slovenskí priaznivci veria, že včerajší horší výkon v tímovej časovke bol len chvíľkovou slabosťou a už dnes bude Tourminator opäť bojovať o čelné priečky.

86 km min

Dvoch zástupcov v úniku štvrtej etapy má tím Cofidis. Starším z nich je 31-ročný Dimitri Claeys, ktorý štartuje na Tour de France druhýkrát. Tento rok zaznamenal celkový triumf na podniku 4 Jours de Dunkerque. Okrem toho má na konte ďalšie tri profesionálne víťazstvá.

89 km min

Šprintérska prémia DERVAL (97,5 km)

1. Guillaume Van Keirsbulck (Wanty-Groupe Gobert) 20 bodov
2. Dimitri Claeys (Cofidis) 17 bodov
3. Anthony Perez (Cofidis) 15 bodov
4. Jérôme Cousin (Direct Energie) 13 bodov
5. Fernando Gaviria (Quick-Step Floors) 11 bodov
6. André Greipel (Lotto-Soudal) 10 bodov
7. Peter Sagan (Bora-hansgrohe) 9 bodov
8. John Degenkolb (Trek-Segafredo) 8 bodov
7. Alexander Kristoff (UAE) 7 bodov
6. Marcel Kittel (Kaťuša-Alpecin) 6 bodov
5. Arnaud Démare (Groupama-FDJ) 5 bodov
4. Max Richeze (Quick-Step Floors) 4 body
3. Daniel Oss (Bora-hansgrohe) 3 body
2. Thomas De Gendt (Lotto-Soudal) 2 body
1. Rick Zabel (Kaťuša-Alpecin) 1 bod

92 km min

Pôvodne sedeminútový odstup pelotónu za vedúcou partiou sa už znížil o viac ako polovicu, odkedy čelo hlavného poľa prevzali členovia šprintérskych tímov.

94 km min

Špurt balíka o celkové piate miesto na rýchlostnej prémii vyhral Fernando Gaviria pred Andrém Greipelom, Petrom Saganom, Johnom Degenkolbom, Alexandrom Kristoffom, Marcelom Kittelom a Arnaudom Démarom.

96 km min

Dimitri Claeys (Cofidis) získal sedemnásť bodov za druhé miesto, tretí Anthony Perez (Cofidis) si zapísal pätnásť bodov do súťaže o zelený dres a Jérôme Cousin (Direct Energie) trinásť.

97 km min

Vedúca štvorica prišla na rýchlostnú prémiu s náskokom pod úrovňou štyroch minút a tridsiatich sekúnd, čo spôsobila zvýšená aktivita v pelotóne pred špurtom na prémii. Dvadsať bodov za triumf na nej ukoristil Guillaume Van Keirsbulck z tímu Wanty-Groupe Gobert. Pretekári z úniku o body nebojovali, zbytočne by to narušilo rytmus v ich skupine. Prémiou prešli v takom poradí, v akom boli práve zoradení.

102 km min

Únik sa blíži k rýchlostnej prémii dnešnej etapy. Najväčšiu bodovú porciu si rozdelí štvorica na čele. Budeme zvedaví, ako bude vyzerať súboj v pelotóne o zostávajúce body.

105 km min

Na špici pelotónu je už aj dres Quick-Step Floors, Groupama-FDJ či LottoNL-Jumbo. Ich práca sa prejavila znížením manka na únik o viac ako minútu. Vedúca štvorica má momentálne k dispozícii 5 minút a 45 sekúnd.

113 km min

Na špicu hlavného poľa poslal jedného svojho pretekára aj tím Lotto-Soudal. Šprintérskym lídrom zoskupenia je skúsený Nemec André Greipel, ktorý vyhral na Tour de France jedenásť etáp. Minulý rok však nezaknihoval ani jeden triumf a do súboja o prvenstvo sa nezapojil ani v prvých dvoch etapách aktuálnej edície.

120 km min

Ďalší člen vedúcej partie a pri jej súčasnom sedeminútovom náskoku pred pelotónom aj virtuálny líder celkovej klasifikácie Guillaume Van Keirsbulck má 27 rokov a dlhé roky jazdil za Quick Step. Od roku 2017 je členom Wanty-Groupe Gobert. Počas profesionálnej kariéry zaknihoval päť triumfov, posledný z nich v marci 2017. Na Starej dáme štartoval aj minulý rok, do Paríža prišiel ako 147. muž celkového poradia. Zaujímavosťou je, že vtedy tiež figuroval v úniku štvrtej etapy. Navyše v nej získal cenu pre najbojovnejšieho jazdca.

125 km min

Sedem minút delí únik a balík. Guillaume Van Keirsbulck (Wanty-Groupe Gobert), Jérôme Cousin (Direct Energie), Dimitri Claeys (Cofidis), Anthony Perez (Cofidis) na čele vzorne spolupracujú, tempo pelotónu určuje jeden pretekár BMC.

130 km min

Náskok vedúcich mužov, ktorí už v dnešnej etape absolvovali 65 kilometrov, klesol pod hranicu siedmich minút. Hlavné pole stále vedie BMC. Za ním sú zoradené tímy Sky a Movistar. Celky so špurtérmi sa zatiaľ držia v miernom úzadí. V neskoršej fáze etapy sa však určite vysunú dopredu a budú pracovať na sťahovaní úniku.

134 km min

Zaujímavý moment. Mark Cavendish má technické problémy s vysielačkou, riešil ich za jazdy s tímovým vozidlom. Vysielačka mu však vypadla do trávy pri ceste, a tak musel zosadnúť s bicykla a vrátiť sa po ňu. V tejto časti etapy to však nepredstavuje vážnejší problém.

138 km min

Môžeme si postupne predstaviť členov úniku štvrtej etapy. Začneme Jérômom Cousinom z tímu Direct Énergie. Pre 29-ročného cyklistu je to tretia účasť na Tour de France po rokoch 2013 a 2016. V roku 2013 si v prvej a desiatej etapy vybojoval z únikov cenu pre najbojovnejšieho jazdca dňa. Na konte ma dve profesionálne víťazstva. Druhé z nich zaznamenal tento rok na etapových pretekoch Paríž-Nice, keď triumfoval v piatej etape.

142 km min

Guillaume Van Keirsbulck (Wanty-Groupe Gobert), Jérôme Cousin (Direct Energie), Dimitri Claeys (Cofidis), Anthony Perez (Cofidis) majú k dobru sedem minút a tridsať sekúnd. Zdá sa, že ich náskok už neporastie a najbližšie kilometre bude na tejto úrovni, prípadne sa bude mierne znižovať.

145 km min

Takto vyzerá elitná desiatka celkového poradia po tretej etape. Peter Sagan sa po včerajšej tímovej časovke prepadol z prvého miesta na koniec ôsmej desiatky. Žltý dres odovzdal Gregovi van Avermaetovi.

Celkové poradie po tretej etapy

1. Greg van Avermaet (BMC) 9:08:55 hod.
2. Tejay van Garderen (BMC) +0:00
3. Geraint Thomas (Sky) +0:03
4. Philippe Gilbert (Quick-Step Floors) +0:05
5. Bob Jungels (Quick-Step Floors) +0:07
6. Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors) +0:07
7. Tom Dumoulin (Sunweb) +0:11
8. Søren Kragh Andersen (Sunweb) +0:11
9. Michael Matthews (Sunweb) +0:11
10. Rigoberto Uran (EF Education First–Drapac) +0:35
................
80. Peter Sagan (Bora-hansgrohe) +03:00

150 km min

Náskok unikajúcej štvorice mierne narástol. Má hodnotu 7:46. Pelotón naďalej vedie jeden muž BMC, za ním vidíme dresy Sky a borcov Movistaru.

155 km min

Jérôme Cousin (Direct Energie) a Anthony Perez (Cofidis) zastupujú vo vedúcej skupine francúzsku cyklistiku, Guillaume Van Keirsbulck (Wanty-Groupe Gobert)Dimitri Claeys (Cofidis) zas tú belgickú. Zaujímavé zloženie úniku v deň, keď sa na majstrovstvách sveta vo futbale stretnú v semifinále práve Francúzsko a Belgicko.

159 km min

Časový rozdiel medzi unikajúcou skupinou a hlavným poľom sa stabilizoval okolo hranice siedmich minút a tridsiatich sekúnd. O tvorenie tempa balíku sa v tejto fáze etapy stará 27-ročný Novozélanďan Patrick Bevin zo zoskupenia BMC.

163 km min

Keďže najvyššie postavený jazdec z úniku Guillaume Van Keirsbulck má v generálnej klasifikácii bezmála päťminútovú stratu na žltého van Avemaeta a súčasný náskok vedúcej štvorice atakuje hranicu siedmich minút a tridsiatich sekúnd, jazdec tímu Wanty-Groupe Gobert je momentálne virtuálnym lídrom pretekov.

166 km min

Pelotón vedie, tak ako je nepísaným pravidlom, tím BMC, keďže má vo svojom strede priebežného lídra celkového poradia Grega van Avermaeta.

169km min

Sedem minút a desať sekúnd je rozdiel medzi vedúcou štvoricou v zložení Guillaume Van Keirsbulck (Wanty-Groupe Gobert), Jérôme Cousin (Direct Energie), Dimitri Claeys (Cofidis), Anthony Perez (Cofidis) a balíkom. Náskok úniku má od jeho vytvorenie stúpajúcu tendenciu.

173 km min

V dnešnom úniku majú zastúpenie tri zo štyroch prokontinentálnych tímov, ktoré sú na najslávnejších cyklistických pretekoch sveta. Jedine Fortuneo-Samsic dnes dopredu nevyslal žiadneho jazdca. Toto bretónske zoskupenie sa v domácom prostredí bude koncentrovať na najbližšie dve etapy. Tie majú zvlnený profil.

176 km min

Pelotón je v Bretónsku, kde sa budú okrem štvrtej etapy konať aj piata, šiesta a siedma. Štartová listina Tour de France 2018 zahŕňa sedem bretónskych pretekárov, sú nimi Olivier Le Gac a David Gaudu (Groupama-FDJ), Julien Simon (Cofidis) a Warren Barguil, Romain Hardy, Laurent Pichon a Elie Gesbert (Fortuneo-Samsic).

179 km min

Náskok vedúcej partie veľmi rýchlo stúpa, pretože pelotón ide výletným tempom. Unikajúca štvorica už má k dobru takmer šesť minút. Vieme však, že v rovinatých etapách nič neznamená ani desaťminútový náskok.

181 km min

Guillaume Van Keirsbulck (Wanty-Groupe Gobert), Jérôme Cousin (Direct Energie), Dimitri Claeys (Cofidis) a Anthony Perez (Cofidis) tvoria únik štvrtej etapy 105. ročníka Starej dámy.

184 km min

Marcus Burghardt z Bora-hansgrohe pri páde v neutrálnom pásme utŕžil nejaké zranenie. Na pomoc si totiž privolal lekárske vozidlo.

187 km min

Dnešnú vedúcu skupinu, ktorá pravdepodobne strávi najbližšie hodiny na čele etapy a v pozornosti kamier, vytvorili výhradne pretekári prokontinentálnych tímov. Ich mená vám prezradíme o chvíľku. Zatiaľ si povedzme, že aktuálne disponujú bezmála dvojminútovým náskokom pred balíkom. Uvidíme, na aký odstup ich pelotón pustí.

190 km min

Ostrý začiatok dnešnej etapy trochu oddialili problémy Marcusa Burghardta. Spolujazdec Petra Sagana spadol, keď sa pretekári nachádzali v neutrálnej zóne. Skúsený Nemec je však späť na bicykli, snáď aj bez následkov.

194 km min

Štvorici cyklistov sa podarilo odpútať od zvyšku štartového poľa. Zrejme už môžeme konštatovať, že sa úspešne sformovala unikajúca skupina.

Riaditeľ pretekov Christian Prudhomme odmával ostrý štart štvrtej etapy. Pelotón sa ihneď natiahol a na jeho čele evidujeme snahu niekoľkých jazdcov o vytvorenie úniku dňa.

Všetkým cyklistickým priaznivcom prajeme príjemné utorňajšie popoludnie. Najslávnejšie preteky sveta Tour de France dnes ponúknu štvrtý diel svojho 105. ročníka. Etapa meria 195 kilometrov, vedie z La Baule do obce Sarzeau a má rovinatý charakter.

Tretia etapa priniesla tretieho majiteľa žltého dresu

Po dvoch šprintérskych koncovkách počas víkendu mohli v pondelok fanúšikovia vidieť tímovú časovku, ktorá bola naposledy súčasťou itinerára Tour de France v roku 2015. Vtedy si s touto špecifickou disciplínou najlepšie poradil tím BMC, ktorý dokázal triumfovať aj tentoraz. Zostava okolo favorita na celkové poradie Richieho Porta zvládla 35,5-kilometrovú trať za 38 minút a 46 sekúnd. Ďalšie štyri zoskupenia sa vtesnali do odstupu jedenástich sekúnd. Druhé miesto obsadil tím Sky s mankom štyroch sekúnd a pódium doplnil celok Quick-Step Floors, ktorý v cieli stratil na víťazné družstvo deväť sekúnd. Piaty Sunweb zaostal za BMC o jedenásť sekúnd.

Tím Bora-hansgrohe prišiel do cieľa ako siedmy v poradí so stratou 50 sekúnd na BMC a stratil žltý dres. Peter Sagan sa približne osem kilometrov pred cieľom časovky odpojil od tímových kolegov, finišoval so stratou 2:44 a najcennejší dres Starej dámy prenechal Gregovi van Avermaetovi z víťazného BMC. 33-ročný belgický pretekár a veľký rival Sagana na klasikách sa stal novým lídrom celkového poradia. Peter Sagan po etape priznal, že zažil zlý deň. Od úvodu sa mu nešlo dobre, čo mohlo ovplyvniť horúce počasie spoločne so skutočnosťou, že už štyristo metrov po štarte mu z bicykla vypadol bidon s tekutinou. Žilinského rodáka, ktorý v štvrtej etape povezie obľúbený zelený dres, mrzelo, že viac nepomohol tímu a Rafalovi Majkovi, ktorý má ambície v generálnej klasifikácii.

Štvrtá etapa je ďalšou šancou pre šprintérov

Dnešná previerka neobsahuje žiadne profilové prekážky. Trať zahŕňa jediné ohodnotené stúpanie, ktoré je síce pomerné prudké, no meria len osemsto metrov a jeho vrchol sa nachádza 60 kilometrov pred cieľovou čiarou. Horská prémia štvrtej kategórie teda nebude mať na výsledky etapy žiadny vplyv. Očakávame rovnaký scenár ako pri úvodných dvoch rovinatých etapách − väčšinu času bude vpredu kontrolovaný únik, ktorý šprintérske tímy pred záverečnou fázou dostihnú a zabezpečia špurt pelotónu. Samozrejme, vývoj môžu opäť ovplyvniť pády, ktorých sme boli svedkami v prvej aj v druhej etape.

Kto ukoristí víťazstvo tentoraz? Pripíše si jeden z dvojice Sagan-Gaviria na konto druhé prvenstvo na 105. ročníku Starej dámy? Alebo sa presadí niekto iný z enormnej šprintérskej konkurencie v zložení Kittel, Démare, Groenewegen, Greipel, Cavendish, Matthews, Kristoff, Degenkolb?

Prémie na trati

Šprintérska prémia DERVAL (97,5 km)
Horská prémia štvrtej kategórie Côte de Saint-Jean-la-Poterie (135,5 km)
Bonusový šprint Limerzel (156,5 km)

Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 12:00.

Autor: Šport24.sk

Tour de France 2018

Kompletný program Tour de France a jednotlivé etapy
rovinatý 201 km
Noirmoutier-en-I'lle Fontenay-le-Comte
rovinatý 182,5 km
Mouilleron-Saint-Germain La Roche-sur-Yon
rovinatý 195 km
La Baule Sarzeau
kopcovitý 204,5 km
Lorient Quimper
kopcovitý 181 km
Brest Mûr de Bretagne Guerlédan
rovinatý 231 km
Fougères Chartres
rovinatý 181 km
Dreux Amiens
rovinatý 156,5 km
Arras Roubaix
horský 158,5 km
Annecy Le Grand-Bornand
horský 108,5 km
Albertville La Rosière
horský 175,5 km
Bourg-Saint-Maurice Alpe d'Huez
rovinatý 169,5 km
Bourg-d'Oisans Valence
kopcovitý 188 km
Saint-Paul-Trois-Châteaux Mende
kopcovitý 181,5 km
Millau Carcassonne
horský 218 km
Carcassonne Bagnères-de-Luchon
horský 65 km
Bagnères-de-Lucho Saint-Lary-Soulan
rovinatý 171 km
Trie-sur-Baïse Pau
horský 200,5 km
Lourdes Larunsy
individuálna časovka 31 km
Saint-Pée-sur-Nivelle Espelette
rovinatý 116 km
Houilles Paríž
Video
Diskusia