Na Tour de France je o všetkom rozhodnuté: Peter Sagan to dokázal a poznáme premiérového víťaza!

Britský cyklista Geraint Thomas sa stane po prvýkrát v kariére celkovým víťazom 105. ročníka prestížnych pretekov Tour de France. Rozhodla o tom sobotňajšia časovka, v ktorej skončil na treťom mieste a potvrdil post lídra celkového poradia. V cieli mal najlepší čas Tom Dumoulin z tímu Sunweb, druhý Christopher Froome (Team Sky) zaostal o jednu sekundu. Slovenský cyklista Peter Sagan obsadil 133. miesto so stratou 7:11 m na víťaza.

Peter Sagan tak potvrdil zisk zeleného dresu, ktorý vyhrá už po šiestykrát, čím vyrovná rekord legendárneho Erika Zabela. Na jazdcov v nedeľu čaká už len záverečná etapa s finišom na Elyzejských poliach, kde si to o triumf rozdajú šprintéri. Medzi favoritov bude patriť aj Sagan, no je otázne, ako ho budú limitovať zranenia zo stredajšieho pádu.  

"Je to úžasné. Nevedel som nič o medzičasoch, myslel som si, že Froome je stále predo mnou. Dnes to bol skvelý deň. Ráno som nemal kombinézu, ale stihli mi ju dopraviť. Nemôžem tomu uveriť, je to skvelé," povedal v cieli víťaz etapy Tom Dumoulin pre TV Eurosport. V celkovom poradí skončí na druhom mieste.

Mohlo by vás zaujímať:

FOTO Pikantné zábery Sagana v sprche: Peter, veď vyzeráš ako z erotického trháku!

TIETO FOTO pred Tour de France nechcel vidieť žiadny Slovák: Saganove víťazstvá v ohrození!

Sagan sa pred Tour de France vrátil k incidentu s Cavendishom: No mohol TOTO povedať?

Začiatok online prenosu:
28. 07. 2018, 12:15

 

20. etapa: Saint-Pée-sur-Nivelle - Espelette

 

Obnoviť

Dnešná časovka nič nezmenila na víťazovi 105. ročníka cyklistických pretekov Tour de France. Geraint Thomas skončil tretí s drobnou stratou na víťazného Toma Dumoulina. Holanďan v tesnom súboji zdolal Chrisa Frooma, hoci to najskôr vyzeralo na víťazstvo Brita. Podobne ako vlani v Marseille rozhodla o víťazovi individuálnej časovky jedna sekundička. Peter Sagan obsadil 135. miesto s mankom viac než siedmich minút. Podstatné však je, že to zvládol a v Paríži si šiestykrát prevezme zelený dres víťaza bodovacej súťaže. Ja vám ďakujem za pozornosť a teším sa na vás aj zajtra pri záverečnom dojazde na Elyzejských poliach.

Najlepšia desiatka individuálnej časovky:

1. Tom Dumoulin (Sunweb) 40:52 min.
2. Chris Froome (Team Sky) +0:01
3. Geraint Thomas (Team Sky) +0:14
4. Michal Kwiatkowski (Team Sky) +0:50
5. Søren Kragh Andersen (Sunweb) + 0:51
6. Bob Jungels (Quick-Step Floors) + 0:52
7. Ilnur Zakarin (Kaťuša – Alpecin) +1:02
8. Primož Roglič (Lotto NL-Jumbo) +1:12
9. Marc Soler (Movistar) +1:22
10. Michael Hepburn (Mitchelton – Scott) +1:23.

CIEĽ min

Tak napokon je všetko inak! Televízna grafika síce najskôr signalizovala o necelé dve sekundy horší čas Tomovi Dumoulinovi, ale napokon je Holanďan prvý. Podľa opravených výsledkov dosiahol o sekundu lepší čas než štvornásobný víťaz tohto podujatia Chris Froome.

CIEĽ min

Chris Froome je víťazom dnešnej etapy, ale Geraint Thomas je celkovým víťazom 105. ročníka cyklistických pretekov Tour de France. Walesan v závere už neriskoval a možno aj vedome doprial jedno etapové víťazstvo svojmu tímovému kolegovi.

CIEĽ min

Tom Dumoulin bojoval zo všetkých síl, ale napokon nevybojoval pre tím Sunweb prvé víťazstvo na tohtoročnej Tour de France. V cieli stratil na Chrisa Frooma dve sekundy, a tak Brita môže zosadiť z čela pretekov len jeho tímový kolega Geraint Thomas.

CIEĽ min

Chris Froome o neuveriteľných 52 sekúnd porazil v dnešnej časovke Michala Kwiatkowskeho. Ten po dlhom čase opúšťa miesto vyhradené pre priebežného lídra etapy. Okrem toho možno konštatovať, že Brit nadelili viac než minútu Primožovi Rogličovi, a tak ho zosadzuje z tretej pozície. Veľká škoda pre Slovinca.

CIEĽ min

V cieli máme ďalších pretekárov. Romain Bardet predviedol super výkon na svoje možnosti, ale v celkovej klasifikácii sa neposunie. Sklamanie Movistaru dokumentuje aj výkon Mikela Landu, ktorý sa nedokázal presadiť cez Stevena Kruijswijka.

CIEĽ min

Nairo Quintana doplatil na nevydarené dve ostatné etapy. Z piateho miesta sa včera prepadol na deviate a dnes sa cez neho dostane ešte aj Ilnur Zakarin. Jazdec tímu Movistar zaznamenal manko 3:16 minúty.

22 km min

Geraint Thomas je kráľom tohto ročníka Tour de France. Na druhom medzičase je o trinásť sekúnd rýchlejší než Chris Froome a smeruje za ďalším víťazstvom. Tým by vyrovnal počin Petra Sagana, ktorý takisto ovládol trojicu etáp.

22 km min

Chris Froome dosiahol na druhom medzičase najlepší čas a dovolím si tvrdiť, že v Paríži nebude chýbať na pódiu. Včera ho oň síce pripravil Primož Roglič, no dnes Slovinec na meranom úseku zaostáva až o 50 sekúnd. Tom Dumoulin má nepatrne horší čas.

CIEĽ min

Ilnur Zakarin to prepálil a napokon nie je novým lídrom dnešnej etapy. Zaraďuje sa na priebežné štvrté miesto s mankom necelých dvanástich sekúnd na Michala Kwiatkowskeho. Môže byť ale spokojný, keďže sa dostane na deviate miesto celkovej klasifikácie.

CIEĽ min

Bob Jungels predstihol na trati Jakoba Fuglsanga, ale ani to mu nestačí na priebežné prvé miesto. Na Michala Kwiatkowskeho stratil necelé dve sekundy, no napriek tomu je až na treťom mieste. Medzi túto dvojicu sa ešte vtesnal Søren Kragh Andersen.

13 km min

Geraint Thomas ide dokonale a vedie o štvrťminútu pred Chrisom Froomeom. Žltý dres je nepochybne veľkou motiváciou a pokiaľ nebude mať nejaký pád, určite sa bude radovať z víťazstva na Tour de France 2018.

13 km min

Chris Froome rozbehol svoju časovku nesmierne rýchlo. Na úvodnom medzičase nadelil Primožovi Rogličovi celých 30 sekúnd. Rodák z Nairobi sa tak virtuálne posúva na bronzový stupienok. Tom Dumoulin stratil naňho dve sekundy a zrejme na tom bude podobne aj posledný muž na trati Geraint Thomas.

22 km min

Na druhom medzičase sa nám dejú veci! Luxemburský šampión Bob Jungels o necelé tri sekundy zdolal Michala Kwiatkowskeho. Jeho najlepší čas však následne prekonáva Ilnur Zakarin. Ten dosiahol o desať sekúnd lepší čas.

22 km min

Pierre-Roger Latour prechádza druhým meraným úsekom na 20. mieste s mankom 51 sekúnd. Egan Bernal je síce od neho nepatrne rýchlejší, no v súťaži o biely dres sa nič meniť nebude. Kolumbijčan doplatil na 16-minútové manko, ktoré utŕžil po niekoľkých pádoch v deviatej kockovitej etape.

13 km min

Nairo Quintana sa trápi a spomínaný náskok na Ilnura Zakarina stratil už do prvého medzičasu. Víťaz Giro d'Italia spred štyroch rokov mal v poslednom týždni nepríjemný pád, ktorý ho výrazne limituje.

13 km min

Na prvom medzičase zatiaľ senzačne vedie Ilnur Zakarin. Ruský jazdec tímu Kaťuša – Alpecin nie je špecialistom na časovku a dá sa predpokladať, že trošku prepálil tempo. Na Naira Quintanu stráca 1:23 minúty, čo by teoreticky mohol zmazať.

ŠTART min

Na štarte už nemáme ani jedného cyklistu. Postupne odštartovali Primož Roglič, majster sveta v časovke Tom Dumoulin a tiež držiteľ žltého dresu Geraint Thomas. Už budeme sledovať len časy na trati a dozvieme sa víťaza predposlednej etapy Tour de France 2018.

22 km min

Veľmi dobrú časovku zatiaľ ide aj Rafal Majka, ktorý na druhom medzičase stráca len 53 sekúnd. Dvojnásobný víťaz vrchárskej súťaže má však ešte pred sebou náročné stúpanie aj Côte de Pinodieta.

ŠTART min

Medzičasom sa začal súboj o piate miesto v celkovej klasifikácii. Mikel Landa stráca na Stevena Kruijswijka len tri sekundy, čo je rozhodne v jeho silách zmazať. Na boj proti chronometru sa vydáva aj Chris Froome.

CIEĽ min

Greg van Avermaet dnes skončí hlboko v poli porazených, ale podobne ako Petrovi Saganovi mu to rozhodne vadiť nemusí. Jeho čas bol o štyri minúty horší než v prípade Michala Kwiatkowskeho.

22 km min

Damiano Caruso stráca na druhom medzičase len pätnásť sekúnd. Jazdec tímu BMC Racing potvrdzuje svoje kvality a zrejme si polepší v celkovej klasifikácii. Dnes by sa mohol umiestniť v najlepšej pätnástke.

CIEĽ min

Cieľovou čiarou prešiel Adam Yates, ktorý stále drží najlepší čas na úvodnom medzičase. Celkovo však na poľského lídra stratil 35 sekúnd a zaraďuje sa na piatu pozíciu. Na konto si pripisuje cenný skalp časovkárskeho špecialistu Stefana Künga.

ŠTART min

Ďalší pretekári sa vydali na boj s chronometrom. V štartovej bráne sme videli Boba Jungelsa, Ilnura Zakarina či Naira Quintanu. Kolumbijčan včera vyhorel ako fakľa a bude mať čo robiť, aby udržal deviate miesto v celkovej klasifikácii.

CIEĽ min

Do cieľa nám prakticky za sebou prišli Julian Alaphilippe a Tejay van Garderen. Lepšie skončí Američan, ktorý sa zaraďuje na trináste miesto. Víťaz vrchárskej súťaže nešiel naplno a aktuálne je v polovici štvrtej desiatky.

22 km min

Adam Yates na druhom medzičase stráca už trinásť sekúnd na Michala Kwiatkowskeho. Vyzerá to tak, že Austrálčan prepálil tempo v prvom úseku trate a bude už len strácať. Medzičasom odštartovali aj Pierre-Roger Latour či Jakob Fuglsang.

ŠTART min

Odštartoval Alejandro Valverde, ktorý je v celkovom poradí najhorší z trojice lídrom tímu Movistar. V niekoľkých etapách bol aktívny, vyslúžil si aj červené číslo pre najbojovnejšieho jazdca etapy, ale so štrnástym miestom nebude spokojný.

22 km min

Tejay van Garderen je na druhom medzičase s mankom 49 sekúnd na priebežného lídra tímu Sky. Američanovi patrí trinásta pozícia a jeho vystúpenie na 105. ročníku Tour de France musíme označiť za nevydarené.

22 km min

Na druhý medzičas prichádza majiteľ bodkovaného dresu Julian Alaphilippe. Jeho manko je na úrovni sto sekúnd, a tak nebude medzi najlepšími. Na druhý metaný úsek smeruje aj Adam Yates, ktorý dokonca vedie na prvom medzičase.

Aktuálne poradie v cieli:

1. Michal Kwiatkowski (Team Sky) 41:42 min.
2. Søren Kragh Andersen (Sunweb) + 0:01
3. Marc Soler (Movistar) + 0:32
4. Michael Hepburn (Mitchelton – Scott) + 0:33
5. Stefan Küng (BMC Racing) + 0:36
6. Jonathan Castroviejo (Team Sky) + 0:41
7. Wout Poels (Team Sky) + 0:59
8. Nils Politt (Kaťuša – Alpecin) + 1:02
9. Chad Haga (Sunweb) + 1:07
10. Nikias Arndt (Sunweb) + 1:11.

ŠTART min

Na štarte zostáva posledných dvadsať pretekárov, ktorí sú umiestnení najvyššie v celkovom poradí. Na trati vidíme Mikela Nieveho, Pierra Rollanda, Baukeho Mollemu či bratskú dvojicu Gorka a Ion Izagirre.

ŠTART min

Do dnešnej etapy vyštartoval aj Greg van Avermaet, ktorý je jedným z hrdinov tohtoročnej edície Starej dámy. Žlté tričko nosil na sebe od tretej etapy, ktorou bola tímová časovka. Osem dní bol v najcennejšom drese a potom ho prenechal Geraintovi Thomasovi.

CIEĽ min

Michal Kwiatkowski bojoval zo všetkých síl a napokon si vybojoval priebežné vedenie v dnešnej časovke. O necelé dve sekundy zdolal Sørena Kragha Andersena. Bolo to skutočne dramatické a môžeme očakávať, že Poliak zostane na vedúcej pozícii dosť dlho.

13 km min

Na trati máme aj Sylvaina Chavanela, pre ktorého je to dnes predposledná etapa na Tour de France počas jeho kariéry. Skúsený 39-ročný Francúz sa ale rozhodne nešetrí a na úvodnom medzičase ho evidujeme na deviatej pozícii s mankom 26 sekúnd.

CIEĽ min

Dán Søren Kragh Andersen predviedol vynikajúci výkon. V závere ešte dokázal zrýchliť a s časom 41:44 minúty je novým lídrom. Uvidíme, či tomu tak zostane aj po prejazde cieľom Michala Kwiatkowskeho, ktorý mal zhodný čas na druhom medzičase.

CIEĽ min

Švajčiarsky časovkár Stefan Küng prichádza do cieľa na priebežnom treťom mieste. V závere mu došli sily, a tak zaostal o necelé štyri sekundy. Na trať sa vydal Julian Alaphilippe a my čakáme v cieli aj ďalších pretekárov.

22 km min

Michal Kwiatkowski je na druhom medzičase prakticky na rovnakej úrovni než jeho dánsky súper Søren Kragh Andersen. V prospech Poliaka však hovorí záverečné stúpanie Col de Pinodieta a je pravdepodobné, že sa dostane na lídersku pozíciu.

22 km min

Søren Kragh Andersen je novým lídrom dnešných pretekov, teda čo sa týka údajov z druhého medzičasu. Dánsky cyklista o sekundu pokoril čas Michaela Hepburna a dokonca je až o osemnásť sekúnd rýchlejší než Marc Soler.

22 km min

Na druhom meranom úseku je druhý s odstupom ôsmich sekúnd Stefan Küng. Oproti Marcovi Solerovi však dosiahol lepší čas, a tak stále môže útočiť na priebežnú prvú pozíciu. Čaká ho však ešte náročné stúpanie Col de Pinodieta.

13 km min

Na prvom medzičase sa drží v kontakte s najlepšími aj Michal Kwiatkowski. Jazdec tímu Sky je pomalší len o štyri sekundy než jeho tímový kolega Jonathan Castroviejo. Práve tento Španiel je stále lídrom na prvom meranom úseku.

CIEĽ min

Tak pozor, máme zmenu na pozícii lídra dnešných pretekov. Marc Soler z tímu Movistar o pol sekundy poráža Michaela Hepburna. Na druhom medzičase strácal sedemnásť sekúnd, no vynikajúcim spôsobom zvládol stúpanie Col de Pinodieta, ktorého sklon je desať percent.

13 km min

Prvým medzičasom prešli dvaja pretekári, ktorí môžu zosadiť Michaela Hepburna z vedúcej pozície. Švajčiar Stefan Küng stráca len päť sekúnd, rovnako ako mladý dánsky cyklista Søren Kragh Andersen. Ešte čakáme na Michala Kwiatkowskeho z tímu Sky.

CIEĽ min

Peter Sagan prichádza do cieľa s mankom takmer šiestich minút. Tento rozdiel je však momentálne to posledné, čo ho asi zaujíma. Fenomenálny slovenský cyklista si zajtra preberie v Paríži šiestykrát zelený dres, čím vyrovná rekord Erika Zabela.

CIEĽ min

Nikias Arndt potvrdzuje dobré časovkárske kvality a zaraďuje sa na priebežné piate miesto. Štartoval 90 sekúnd za Petrom Saganom, ale dokázal ho na trati poľahky predbehnúť. Onedlho čakáme v cieli aj trojnásobného majstra sveta.

CIEĽ min

Jonathan Castroviejo sa zaraďuje na priebežné druhé miesto s mankom ôsmich sekúnd na Michaela Hepburna. Možno bude trošku sklamaný, ale za celkovú prácu na Tour si zaslúži obdiv. To isté platí aj o štartujúcom pretekárovi, ktorý je Michal Kwiatkowski.

CIEĽ min

V cieli máme Chada Hagu, reprezentujúci bielo-čierne farby Sunwebu. Američan stratil 34 sekúnd, a tak sa zaraďuje na priebežné tretie miesto. V tesnom súboji, konkrétne o päť sekúnd nestačil na Nilsa Politta.

22 km min

Peter Sagan je na tom stále pomerne dobre. Na druhom medzičase stráca štyri minúty, pričom limit etapy by sa mal pohybovať okolo hranice desiatich minút. S najväčšou pravdepodobnosťou tak dovezie zelený dres do Paríža.

ŠTART min

Na boj s chronometrom sa vydal Stefan Küng, ktorý určite patrí k favoritom dnešnej etapy. Pred mesiacom vyhral časovku na pretekoch Okolo Švajčiarska, ktorá mala priebežne rovnakú dĺžku ako dnes.

22 km min

Jonathan Castroviejo nemá za sebou dobrý stredný úsek trate. V porovnaní s Michaelom Hepburnom bol o desať sekúnd horší, a tak sa mu zrejme rozplývajú šance na etapové víťazstvo. Na trati máme aj Wouta Poelsa, Marca Solera či Thomas De Gendta.

22 km min

Chad Haga ide priemernou rýchlosťou takmer 44 kilometrov za hodinu. Američan prešiel druhým meraným úsekom s mankom 42 sekúnd na Michaela Hepburna. Medzi túto dvojicu sa zaradil ešte Nils Politt.

13 km min

Jonathan Castroviejo je novým lídrom na medzičase po trinástich kilometroch. Španiel zajazdil o sekundu lepší čas než Michael Hepburn. Na tretie miesto sa vyšvihol Chad Haga z tímu Sunweb. Peter Sagan stráca výrazne a s mankom dve a pol minúty je na 71. pozícii.

22 km min

Yves Lampaert figuruje na druhom medzičase až na 14. mieste. Jeho umiestnenie je miernym sklamaním, no Belgičan zrejme nemá dostatočnú motiváciu. Pomaličky očakávame na úvodnom medzičase Jonathana Castrovieja či Petra Sagana.

CIEĽ min

Nils Politt dotiahol svoju výbornú časovku do úspešného konca. Nie je síce prvý, ale na Michaela Hepburna stratil len 29 sekúnd. Patrí mu tak priebežné druhé miesto a myslím si, že umiestnenie v TOP 15 je viac než reálne.

22 km min

Silvan Dillier sa zaraďuje na štvrté miesto druhého medzičasu. Tento Francúz patrí medzi rozhodne lepších pretekárov tímu AGR2 La Mondiale na týchto pretekoch. Romain Bardet karty v boji o víťazstvo nezamiešal a Alexis Vuillermoz musel odstúpiť.

22 km min

Výborne ide naďalej Nils Politt. Jazdec tímu Kaťuša – Alpecin má na druhom medzičase stratu len 35 sekúnd na Michaela Hepburna, ktorý vedie už niekoľko minút. Austrálčan dnes predviedol možno životnú časovku.

ŠTART min

Na boj s chronometrom sa vydáva Peter Sagan. Jeho telo opäť zdobia obväzy, no dnes to bude rozhodne ľahšie než včera. Etapu potrebuje dokončiť v časovom limite a potom už môže v Paríži oslavovať zisk šiesteho zeleného dresu.

ŠTART min

V priestore štartu vidíme Jonathana Castrovieja, ktorý môže patriť k favoritom na víťazstvo. V kopcoch však poctivo pracoval pre lídrov tímu Sky, takže je otázne, koľko síl tomuto španielskemu majstrovi zostalo.

CIEĽ min

Bohužiaľ, live timing oficiálnej stránky príliš nefunguje, a tak vás môžeme informovať len o tom, čo vidíme z televíznych záberov. Priestorom cieľa na treťom mieste prefrčal Marcus Burghardt s mankom 102 sekúnd. Druhý je Luke Durbridge so stratou 1:13 minúty.

CIEĽ min

Francúzsky cyklista Laurent Pichon preťal cieľovú čiaru s časom 45:36 minúty. Na priebežné stupne víťazov toho stratil pomerne dosť, a tak sa zaraďuje na siedme miesto pred Johna Degenkolba.

13 km min

Spomínaný Nils Politt sa zaraďuje na druhé mieste úvodného medzičasu. Jeho manko na Michaela Hepburna predstavuje 38 sekúnd. O dve sekundy tak zdolal Luka Durbridga o deväť Marcusa Burghardta.

ŠTART min

Na boj s chronometrom sa vydali ďalší zaujímaví cyklisti. Možno spomenúť druhého muža Paríž-Roubaix Silvana Dilliera, belgického šampióna Yvesa Lampaerta alebo Nilsa Politta, ktorý smeruje k prvému medzičasu.

CIEĽ min

Dnešnú časovku absolútne vypustil, inak vynikajúci tempár, Niki Terpstra. Víťaz dvoch tohtoročných jarných klasík figuruje v cieli na poslednom mieste, keď sa ako jediný prehupol cez hranicu 50 minút. Jeho manko tak predstavuje takmer osem minút.

CIEĽ min

Z pretekárov, ktorých sme nesledovali v priamom prenose, možno zmieniť výkon Macieja Bodnara. Ten vyhral vlaňajšiu časovku končiacu na futbalovom Stade Vélodrome v Marseille, no dnes sa na ňom prejavila únava. Poliak stratil viac než dve minúty a je tretí.

13 km min

Prvým medzičasom prešiel Marcus Burghardt z tímu Bora-Hansgrohe. Bývalý nemecký šampión stratil na Michaela Hepburna 47 sekúnd a zaraďuje sa na priebežné deviate miesto. Okrem toho sa na trať vydal aj Nór Edvald Boasson Hagen.

CIEĽ min

V týchto chvíľach prišiel do cieľa John Degenkolb. Na vedúceho Austrálčana stratil pretekár tímu Trek – Segafredo štyri minúty, no stačí mu to na priebežné siedme miesto. Každopádne, Nemec to má za sebou a môže sa sústrediť na zajtrajší dojazd v Paríži.

CIEĽ min

Aktuálnym lídrom individuálnej časovky je Michael Hepburn z tímu Mitchelton – Scott. Austrálčan zajazdil čas 42:15 minúty a na všetkých troch medzičasoch figuruje na prvej pozícii. Zašiel veľmi dobrý čas, ktorý rozhodne nebude ľahké prekonať.

ŠTART min

Predposledná etapa 105. ročníka cyklistických pretekov Tour de France je v plnom prúde. Na dnešnú individuálnu časovku sa vydalo už 60 cyklistov, pričom niektorí z nich to majú už za sebou. V úvode textového prenosu sa pozrieme na to, aké je poradie na jednotlivých medzičasoch.

Vážení diváci, vítam vás pri sledovaní textového prenosu z predposlednej etapy 105. ročníka cyklistických pretekov Tour de France. Tou bude individuálna časovka na 31 kilometrov. Kým súboj o jednotlivé dresy je už zrejme rozhodnutý, môžeme sa tešiť na dramatický boj proti chronometru. Oficiálny začiatok je o 12:00, my začneme prenos o 13:30 hod.

ROGLIČ POSKOČIL NA STUPNE VÍŤAZOV

Včerajšia posledná pyrenejská skúška priniesla niekoľko zmien v celkovej klasifikácii. Kým prvé dve priečky zostali rovnaké, na bronzový stupienok sa vyšvihol víťaz etapy Primož Roglič. Bývalý skokan na lyžiach zdolal náročné kopce Col d'Aspin či Col du Tourmalet a v záverečnom zjazde ušiel konkurencií na 19 sekúnd. Radosť z toho nemá najmä Chris Froome, ktorý spadol na štvrté miesto s mankom 13 sekúnd na Slovinca. Brit opäť nemal dobrý deň, neraz nestačil tempu hlavných favoritov a môže ďakovať Eganovi Bernalovi, že má ešte reálnu šancu bojovať o pódium. Tímovým kolegom bol v cieli vďačný aj Peter Sagan. Bolo na ňom vidieť, že počas etapy mal bolesti, ktoré sú následkom stredajšieho pádu. Daniel Oss, Maciej Bodnar či Lukas Pöstlberger však pri ňom zostali a trojnásobného majstra sveta priviezli do cieľa v stanovenom limite. „Bol to jeden z najťažších a najbolestivejších dní v mojej doterajšej kariére,“ vyjadril sa žilinský rodák na svojom facebookovom profile.

ZVLNENÝ PROFIL S OSTRÝM STÚPANÍM

Dnešná individuálna časovka meria 31 kilometrov. Trať sa vyznačuje zvlneným terénom, pričom do kopca sa idú hneď úvodné štyri kilometre. Vďaka geografickým podmienkam organizátori zaradili do etapy niekoľko krátkych stúpaní. Prvý medzičas je umiestnený trinásť kilometrov od štartu a druhý o ďalších 9000 metrov neskôr. Snáď najzaujímavejší úsek príde na rad päť kilometrov pred cieľom, kde cyklistov zastaví kopec Côte de Pinodieta. Nemá síce ani kilometer, no priemerné prevýšenie dosahuje cez desať percent. Niektoré úseky majú dokonca sklon až 20%. Aj samotný záver je do kopca, v znamení akéhosi klasikárskeho dojazdu. Na tomto profile bude dôležité rozložiť si sily a nasadiť správne tempo. Štartovať sa bude v opačnom poradí s 90-sekundových odstupom. Posledných dvadsať pretekárov sa vydá na boj proti chronometru v dvojminútovom intervale, pričom ako posledný vyštartuje majiteľ žltého dresu Geraint Thomas.

DUMOULIN VERZUS NÁRODNÍ ŠAMPIÓNI

Favoritov na víťazstvo je mnoho. Špecialistom na časovky je Tom Dumoulin, ktorému zvlnený profil môže vyhovovať. Dvojminútové manko už zrejme nezmaže, ale môže sa postarať o prvé víťazstvo Sunwebu na tomto ročníku Tour de France. K slovu sa dostanú aj majstri svojich krajín ako Geraint Thomas, Primož Roglič, Maciej Bodnar alebo Stefan Küng. Najmä Slovinec bude mimoriadne motivovaný. Včerajšie víťazstvo mu dodalo síl a vie, že má veľkú šancu skončiť na stupňoch víťazov. V tomto roku už vyhral časovku na Okolo Slovinska a tiež v Baskicku. Stefan Küng zase ovládol boj s chronometrom na domácich pretekoch Okolo Švajčiarska. Bola to o tri kilometre dlhšia časovka a nastúpalo sa 300 výškových metrov. Otázny je výkon Chrisa Frooma, ktorý v Pyrenejach pôsobil veľmi unavene a trošku bez formy. Limit etapy je 25%, takže v prípade doudieraného Petra Sagana by malo byť cieľom pokoriť čas cca 55 minút.

Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 12:00.

Autor: Šport24.sk

Tour de France 2018

Kompletný program Tour de France a jednotlivé etapy
rovinatý 201 km
Noirmoutier-en-I'lle Fontenay-le-Comte
rovinatý 182,5 km
Mouilleron-Saint-Germain La Roche-sur-Yon
rovinatý 195 km
La Baule Sarzeau
kopcovitý 204,5 km
Lorient Quimper
kopcovitý 181 km
Brest Mûr de Bretagne Guerlédan
rovinatý 231 km
Fougères Chartres
rovinatý 181 km
Dreux Amiens
rovinatý 156,5 km
Arras Roubaix
horský 158,5 km
Annecy Le Grand-Bornand
horský 108,5 km
Albertville La Rosière
horský 175,5 km
Bourg-Saint-Maurice Alpe d'Huez
rovinatý 169,5 km
Bourg-d'Oisans Valence
kopcovitý 188 km
Saint-Paul-Trois-Châteaux Mende
kopcovitý 181,5 km
Millau Carcassonne
horský 218 km
Carcassonne Bagnères-de-Luchon
horský 65 km
Bagnères-de-Lucho Saint-Lary-Soulan
rovinatý 171 km
Trie-sur-Baïse Pau
horský 200,5 km
Lourdes Larunsy
individuálna časovka 31 km
Saint-Pée-sur-Nivelle Espelette
rovinatý 116 km
Houilles Paríž
Video
Diskusia