Zničený Sagan to dokázal: Pretrpel peklo v Pyrenejách a smeruje za zeleným dresom!

Slovinský cyklista Primož Roglič triumfoval v piatkovej 19. a zároveň poslednej horskej etape 105. ročníka Tour de France. Zraneniami limitovaný Slovák Peter Sagan prišiel do cieľa na 143. priečke a splnil tak časový limit, čo bolo pre trojnásobného majstra sveta v pyrenejskom pekle najpodstatnejšie. Saganovi tak už len stačí dôjsť do cieľa v Paríži a získa šiesty zelený dres!

Pozrite si FOTO, s akými zraneniami musí bojovať Peter Sagan v 19. etape

Roglič sa dostal na tretie miesto celkového poradia, keď zosadil obhajcu trofeje Chrisa Froomea. Jazdec stajne Lotto NL-Jumbo sa presadil v záverečnom zjazde z posledného kopca tohtoročnej edície pretekov Col d'Aubisque a 200,5 km dlhú trať z Lúrd do Larunssu prekonal za 5:28:17 h. Druhý finišoval líder celkového poradia Brit Geraint Thomas zo Sky a tretí skončil domáci Romain Bardet z Ag2R.

Thomas má pred sobotňajšou časovkou na čele veľký náskok 2:05 minúty na druhého Holanďana Toma Dumoulina zo Sunwebu, ktorý prišiel do cieľa na 6. mieste. Tretí Roglič stráca o 19 sekúnd viac, štvrtý je Froome (+2:37).  

Slovenský cyklista Peter Sagan finišoval v náročnej etape na 143. mieste s mankom 38:23 minút a od zisku šiesteho zeleného dresu a vyrovnania rekordu Nemca Erika Zabela ho delí už len sobotňajšia časovka a slávnostný dojazd do Paríža. V celkovej klasifikácii mu patrí 70. miesto s mankom vyše dve a polhodiny. Rozhodnuté je už aj poradie vo vrchárskej súťaži. Bodkovaný dres si domov odnesie, ak dorazí v nedeľu do cieľa, domáci Julian Alaphilippe z Quick-Stepu.

Mohlo by vás zaujímať:

FOTO Pikantné zábery Sagana v sprche: Peter, veď vyzeráš ako z erotického trháku!

TIETO FOTO pred Tour de France nechcel vidieť žiadny Slovák: Saganove víťazstvá v ohrození!

Sagan sa pred Tour de France vrátil k incidentu s Cavendishom: No mohol TOTO povedať?

Začiatok online prenosu:
27. 07. 2018, 12:15

 

19. etapa: Lourdes - Laruns

 

Obnoviť

Tak sa to napokon podarilo! Peter Sagan zvládol náročnú etapu, prišiel do cieľa v časovom limite a je veľmi pravdepodobné, že dovezie zelený dres po šiestykrát až do Paríža. Zajtra ho čaká individuálna časovka, kde je limit 25%, no s týmto by nemal mať ťažkosti. Každopádne, klobúk dole pred jeho dnešným výkonom. Videli sme ho trpieť už na Col d'Aspin, no zranený majster sveta ho zvládol a následne si poradil aj s legendárnym Tourmaletom. Ja vám ďakujem za pozornosť a prajem pekný zvyšok večera.

Najlepšia desiatka dnešnej etapy:

1. Primož Roglič (Lotto NL-Jumbo) 5:28:17 hod.
2. Geraint Thomas (Team Sky) + 0:19
3. Romain Bardet (AG2R La Mondiale) + 0:19
4. Daniel Martin (UAE Emirates) + 0:19
5. Rafal Majka (Bora-Hansgrohe) + 0:19
6. Tom Dumoulin (Sunweb) + 0:19
7. Mikel Landa (Movistar) + 0:19
8. Chris Froome (Team Sky) + 0:19
9. Steven Kruijswijk (Lotto NL-Jumbo) + 0:31
10. Ilnur Zakarin (Kaťuša – Alpecin) + 0:31.

Podľa aktuálnych informácii Peter Sagan ešte stúpa na záverečný kopec Col d'Aubisque. Chýbajú mu približne dva kilometre. Spoločne s viacerými pretekármi strácal približne 35 minút, takže by nemal mať s dosiahnutím limitu problém. Navyše, v záverečnom zjazde nemusí riskovať a môže v pohode prísť do cieľa. V ňom ho očakávame okolo 18:20 hod.

CIEĽ min

Primož Roglič patrí medzi hrdinov 105. ročníka Tour de France. Slovinec, ktorý sa spočiatku venoval úplne inému športu dokázal držať krok s elitnými vrchármi a dnes ich dokonca porazil. Jeho druhé víťazstvo na najprestížnejších pretekoch sveta znamená, že sa dostáva na tretie miesto celkovej klasifikácie. Mimo pódia odsúva Chrisa Frooma, ktorý v zajtrajšej časovke bude doháňať 13-sekundové manko. V žltom drese sa bez problémov udržal Geraint Thomas.

CIEĽ min

Víťazom dnešnej poslednej pyrenejskej etapy je slovinský cyklista PRIMOŽ ROGLIČ. V záverečnom zjazde bol najlepší, vypracoval si náskok 19 sekúnd a takým časovkárskym štýlom prišiel do cieľa. Zároveň sa posúva na tretiu pozíciu v celkovej klasifikácii. Druhé miesto dnes získava Geraint Thomas a bonifikačné sekundy si pripíše na konto aj tretí Romain Bardet.

1 km min

Je to jasné! Televízna grafika ukazuje náskok 17 sekúnd pre slovinského pretekára. Ak Primož Roglič nespadne, pripíše si na konto nielen etapové víťazstvo, ale posunie sa na tretie miesto celkovej klasifikácie.

2 km min

Už len 2000 metrov delí slovinského pretekára od životného víťazstva. Chris Froome sa teraz vydal na čelo stíhacej skupiny, ale nedarí sa mu stiahnuť nejaké sekundičky. Všetko kontroluje Tom Dumoulin.

4 km min

O ďalšie dva kilometre je Primož Roglič bližšie k etapovému víťazstvu. Jeho náskok môže byť tesne pod hranicou desiatich sekúnd. V cieli sa rozdávajú aj časové bonifikácie, takže Slovinec má veľkú šancu ísť na bronzový stupienok.

6 km min

Náskok bývalého skokana lyžiach stúpa. Skupina favoritov to všetko necháva na Toma Dumoulina, ktorý tempu slovenského pretekára nestačí. Primož Roglič už jednu etapu na Tour de France vyhral.

8 km min

Primož Roglič ide naďalej veľmi dobre a trošku jeho náskok stúpol. Avšak, záver nie je čisto len o zjazde. Obsahuje aj trojkilometrovú rovinu, kde zrejme slovinský cyklista príde o svoj nepatrný náskok.

10 km min

Posledných desať kilometrov zostáva do cieľa dnešnej etapy. Primožovi Rogličovi sa nedarí zbaviť sa svojich konkurentov. Tom Dumoulin, jazdiaci na druhej pozícii, má síce menší odstup, ale bavíme sa skutočne len o možno dvoch sekundách.

13 km min

Okrem Ilnura Zakarina stráca aj Steven Kruijswijk, ktorý často útočil na záverečnom stúpaní. Každopádne, v celkovej klasifikácii určite pôjde cez Naira Quintanu, ktorý na vrchole kopca Col d'Aubisque strácal viac než štyri minúty.

15 km min

Ilnur Zakarin stráca v zjazde a takmer spadol. Naopak, vynikajúco ide Primož Roglič, ktorý je aktuálne veľkým favoritom na zisk etapového vavrínu. Nedarí sa Chrisovi Froomovi, pre ktorého je záver dnešnej pyrenejskej skúšky nočnou morou.

18 km min

Rafal Majka má stále k dispozícii malý náskok pred početnou deväťčlennou skupinou. Trošku začal zaostávať Egan Bernal, no ten si svoje dnes odrobil. Okrem neho v závere kopca nestačil nastolenému tempu ani Gorka Izaggire.

20 km min

Rafal Majka zdolal Col d'Aubisque ako prvý a v bodkovanej súťaži skončí na konečnom treťom mieste. Do záverečného zjazdu pôjde Poliak s náskokom na úrovni možno desiatich sekúnd. Ani záverečné stúpanie tak rozdiely nespravilo, vypadol len Nairo Quintana.

21 km min

Primož Roglič to skúsil, ale úspešný nebol. Bývalý skokan na lyžiach bez problémov dostihol dvojicu Romain Bardet a Mikel Landa, no nezbavil sa žltého muža tímu Sky Gerainta Thomasa. Rafal Majka má na čele stále ešte jedenásť sekúnd.

22 km min

Ilnur Zakarin bol pohltený skupinou hlavných favoritov. Rafal Majka to ešte skúša sám, no ťažko povedať, či mu jeho snaha prinesie želané ovocie. Okrem toho si ešte povedzme, že Peter Sagan stráca už takmer 30 minút, no jazdí v početnej skupine.

23 km min

Egan Bernal je obrovským tromfom tímu Sky. Čo tento mladý Kolumbíjčan vydrží pri svojej premiére na Grand Tour, to je niečo fantastické. Sympatický nástup Stevena Kruijswijka je minulosťou a náskok partie okolo Mikela Landu je len pätnásť sekúnd.

24 km min

Opäť nastupuje Steven Kruijswijk! Lotto NL-Jumbo má vpredu prevahu, a tak si môže dovoliť podobné útoky. Ak by to Holanďanovi nevyšlo, možno očakávať aj útok slovinského majstra v časovke Primoža Rogliča. Okrem toho Egan Bernal doviedol Chrisa Frooma späť.

26 km min

Ďalšie dva kilometre v zjazde veľmi rýchlo ubehli. Náskok vedúceho kvarteta sa scvrkol na rozdiel dvadsiatich sekúnd. Takúto porciu sekúnd následne stráca aj Chris Froome. Z hry o najlepšiu päťku celkovej klasifikácie vypadáva Nairo Quintana.

28 km min

Stúpanie Col du Soulor majú cyklisti za sebou, a tak ich o chvíľu čaká vôbec posledný kategorizovaný kopec Col d'Aubisque. K vedúcej skupine sa pripojil Ilnur Zakarin a vyzerá to tak, že onedlho sa pridá aj partia okolo Gerainta Thomasa.

30 km min

Ešte dlhých desať kilometrov zostáva do záveru rozhodujúceho stúpania 105. ročníka Tour de France. Egan Bernal sa dotiahol na Chrisa Frooma a teraz sa mu bude snažiť pomôcť. Spoločne s touto dvojicou začína zaostávať aj Dan Martin.

31 km min

Chris Froome sa dostáva do opätovných problémov. Skupina favoritov sa stenčila na štyroch mužov – Toma Dumoulina, Gerainta Thomasa, Primoža Rogliča a Stevena Kruijswijka. Rodák z Nairobi tak pomaly prichádza o umiestnenie na stupňoch víťazov.

32 km min

Nástup Mikela Landu definitívne rozbil vedúcu skupinu. Momentálne máme vpredu trojicu pretekárov s náskokom 15 sekúnd pred stíhajúcim Ilnurom Zakarinom. Favoriti sa opäť ustálil, Egan Bernal sa dostal do čela, no skúša to Daniel Martin.

33 km min

Tom Dumoulin sa snažil hneď dvakrát nastúpiť, ale Gerainta Thomasa sa nezbavil. Problémy však začína mať Chris Froome, ktorého sa snaží dostať späť Egan Bernal. Naopak, po včerajšom páde tempu Holanďana nestačí Nairo Quintana.

34 km min

Zo skupiny hlavných favoritov si nastúpil Steven Kruijswijk a vypracoval si drobný náskok. Na čele etapy zvyšujete tempo Mikel Landa spoločne s Romainom Bardetom. Túto dvojicu si dokázal zachytiť len Rafal Majka, ktorý dnes jazdí skutočne vynikajúco. Náskok je 20 sekúnd.

36 km min

Ilnur Zakarin nabral v zjazde drobnú časovú stratu na svojich konkurentov. Tempo momentálne určuje Romain Bardet, ktorý zatiaľ čaká na víťaznú etapu počas tohto ročníka Tour de France. Výborne a bez žiadnych problémov ide aj Rafal Majka.

38 km min

Teraz nasleduje krátky zjazd a po ňom už kombinácia dvoch stúpaní Col du Soulor (8 km; 8 %) a Col d'Aubisque (7,5 km; 5 %). Tie vyvrcholia na méte dvadsať kilometrov pred cieľom a víťaz zoberie 40 bodov. Potom to bude už len zjazd.

41 km min

V závere stúpania Col des Bordères ťahal vedúcu skupinu Bob Jungels a doslova uštval Mikela Nieveho. Na horskej prémii sa o päť bodov príliš nebojovalo. Na svoje konto si ich napokon pripisuje Tanel Kangert z tímu Astana. V bodkovanej súťaži je už piaty.

42 km min

Warren Barguil už zrejme definitívne vypadáva z vedúcej skupiny, do ktorej sa niekoľkokrát vrátil. Po dobrej práci Roberta Gesinka preberá tempárske žezlo pelotónu Michal Kwiatkowski. Sky má okrem svojich lídrov v hlavnom poli stále aj Egana Bernala.

44 km min

Julian Alaphilippe sa zaradil späť do pelotónu, ktorý aktuálne stráca dve minúty sa deväťčlenné čelo pretekov. K tomu sa rozhodne nepriblíži ani Američan Tejay van Garderen, ktorý nestačí tempu skupiny okolo Gerainta Thomasa.

46 km min

Na vrchol Col des Bordères to majú cyklisti ešte päť kilometrov. Môžeme si povedať, že toto stúpanie meria 8,6 kilometra s priemerným prevýšením takmer šiestich percent. Okrem toho chytil druhý dych Warren Barguil a predčasne odstupuje Jelle Vanendert z Lotto Soudal.

47 km min

Na čele pelotónu začína pracovať aj tím Lotto NL-Jumbo, ktorý má v najlepšej desiatke hneď dvoch reprezentantov. Nastolenému tempu Roberta Gesinka nestačí Alejandro Valverde, takže Nairo Quintana si bude musieť poradiť sám.

48 km min

Zaostávať začína aj Julian Alaphilippe, ktorý dnes odviedol skvelú prácu nielen v boji o bodkovaný dres, ale aj z pohľadu úspechu Boba Jungelsa. Francúz môže byť maximálne spokojný a záverečných 50 kilometrov prejde vlastným tempom.

49 km min

Warren Barguil bude z Tour de France odchádzať sklamaný. Na celkové poradie síce nešiel, no neobhájil bodkované tričko pre najlepšieho vrchára a nevyhrá ani jednu etapu. Dnes mal poslednú šancu, ale na začiatku kopca Col des Bordères začína zaostávať.

51 km min

Na neaktivitu pretekárov z vedúcej skupiny sa už nechcel ďalej pozerať Romain Bardet, a tak nastúpil spoločne s Mikelom Landom a Rafalom Majkom. Uvidíme, či sa táto trojica dokáže odpútať od ďalších pretekárov z desaťčlennej skupiny.

53 km min

Tak napokon to veru dlho netrvalo. Andrej Amador končí svoju iniciatívu na čele pretekov a necháva to na ostatných. Mikelovi Landovi však nikto nechce veľmi striedať. Onedlho však začne stúpanie na Col des Bordères, čo je šanca na ďalší útok.

55 km min

Andrej Amador teraz zvádza akýsi minisúboj s Jonathanom Castrojevom. Zatiaľ to vyzerá lepšie pre jazdca tímu Movistar, ktorý opäť o niečo zvýšil svoj náskok pred pelotónom. Uvidíme, dokedy bude tento súboj pokračovať, pretože Kostaričan je skoro na limite.

57 km min

Náskok úniku stúpol približne o pätnásť sekúnd voči pelotónu. Partia okolo Petra Sagana v zjazde niečo stiahla na vedúcich pretekárov. Stráca približne 19 minút, čo zatiaľ neznačí problémy s limitom etapy.

60 km min

Menoslov pretekárov, ktorí momentálne jazdia s náskokom troch minút pred pelotónom: Tanel Kangert (Astana), Julian Alaphilippe, Bob Jungels (Quick-Step Floors), Warren Barguil (Fortuneo – Samsic), Gorka Izaggire (Bahrain Merida), Mikel Nieve (Mitchelton – Scott), Andrej Amador, Mikel Landa (Movistar), Ilnur Zakarin (Kaťuša – Alpecin), Rafal Majka (Bora-Hansgrohe) a Romain Bardet (AG2R La Mondiale).

63 km min

Do pelotónu sa vracia Adam Yates, ktorý bol pôvodným členom úniku. Ten aktuálny sa nám rozšíril na jedenásť pretekárov, keďže sa skupiny spojili. Všetko to bude ťahať naďalej Andrej Amador, naopak, Julian Alaphilippe sa môže viesť vzadu.

66 km min

Andrej Amador, ktorý ťahá druhú skupinu, už vidí pred sebou poltucet pretekárov z pôvodného úniku. Je skutočne len otázkou času, kedy do čela etapy dovezie nielen Mikela Landu, ale aj Romaina Bardeta, Rafala Majku či Ilnura Zakarina.

69 km min

Cyklisti majú za sebou zjazd, a tak sa dostávajú na rovinatý úsek. Partia okolo Mikela Landu sa stále nedotiahla na samotné čelo dnešnej etapy. Dá sa však predpokladať, že onedlho sa nám skupiny spoja a vpredu bude opäť jedenásť cyklistov.

71 km min

Výborná správa pre slovenských fanúšikov. Peter Sagan zvládol aj stúpanie Col du Tourmalet a momentálne sa valí dole zjazdom rýchlosťou viac než 55 kilometrov za hodinu. Nachádza sa v početnej skupine s mankom takmer 19 minút.

74 km min

Rozdiely medzi jednotlivými skupinami sa príliš nemenia. Ide skutočne len o sekundičky. Tím Sky má stále na svojom čele Jonathana Castrovieja, ktorý prežil náročné stúpania a ešte potiahne pelotón.

77 km min

Aktuálne by mala skupina okolo Mikela Landu či Romaina Bardeta strácať menej než tridsať sekúnd na vedúcich jazdcov. Veľmi dobre jazdí Rafal Majka. Škoda, že mu nevyšla prvá časť pretekov, keď až príliš veľa síl minul v kockách do Roubaix.

81 km min

Ďalšie tri kilometre ubehli ako voda. Andrej Amador je na čele druhej skupiny, kde pracuje pre lídra Movistaru Mikela Landu. Momentálne strata pelotónu predstavuje necelé tri minúty. Peter Sagan má na vrchol Tourmaletu ešte dva kilometre.

84 km min

Kilometre nám v zjazde veľmi rýchlo ubiehajú. Môžeme si povedať, že vpredu máme aktuálne päticu pretekárov okolo jasného lídra vrchárskej súťaže Juliana Alaphilippa. Toho trošku brzdí Bob Jungels, ktorý nie je takým dobrým zjazdárom než jeho tímový kolega.

87 km min

Kompletné výsledky na stúpaní Col du Tourmalet:

1. Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors) 20 bodov
2. Mikel Nieve (Mitchelton – Scott) 15b.
3. Bob Jungels (Quick-Step Floors) 12b.
4. Warren Barguil (Fortuneo – Samsic) 10b.
5. Tanel Kangert (Astana) 8b.
6. Gorka Izaggire (Bahrain Merida) 6b.
7. Rafal Majka (Bora-Hansgrohe) 4b.
8. Andrej Amador (Movistar) 2b.

89 km min

Vedúca skupina si teraz užije trošku voľnejšie chvíle v zjazde. Treba však zostať koncentrovaný, pretože prípadný pád môže všetko zmeniť. Okrem toho má Col du Tourmalet za sebou aj strojovo jazdiaci pelotón na čele s tímom Sky.

92 km min

Julian Alaphilippe korunuje svoje skvelé predstavenie na 105. ročníku Tour de France víťazstvom na horskej prémii Col du Tourmalet. Jazdec tímu Quick-Step Floors tak potvrdzuje francúzsku dominanciu na tomto slávnom stúpaní. Ďalšie body do vrchárskej súťaže získali aj Bob Jungels, Mikel Nieve či Warren Barguil.

93 km min

Unikajúca skupina, do ktorej sa opätovne začlenil Bob Jungels, má vrchol Col du Tourmalet na dosah. V prípade Petra Sagana je to ešte celých šesť kilometrov. Možno tu sa rozhoduje o majiteľovi zeleného dresu v parížskych Elyzejských poliach. Medzitým sa Romain Bardet s Ilnurom Zakarinom dostali späť k Mikelovi Landovi, Rafalovi Majkovi a tiež Adamovi Yatesovi.

94 km min

Nástup Mikela Landu vyzerá zaujímavo. Španielsky cyklista si vypracoval skoro dvojminútový náskok pred pelotónom a virtuálne sa posúva na štvrté miesto celkovej klasifikácie. Rafal Majka sa ho naďalej drží, čo neplatí o dvojici Bardet a Zakarin.

95 km min

Skupina Romaina Bardeta sa začína deliť. Práve francúzsky cyklista spoločne s Ilnurom Zakarinom nestačia tempu, ktoré nastolil Mikel Landa. Španielov nástup zachytil len Rafal Majka. Navyše, onedlho sa k ním pridá Andrej Amador.

96 km min

História Col du Tourmalet je ešte bohatšia v porovnaní s Col d'Aspin. Prvýkrát sem zavítali najslávnejšie preteky sveta už v roku 1910, keď sa z víťazstva tešil Francúz Octave Lapize. Z posledných deviatich prípadov až sedemkrát vyhral túto prémiu domáci pretekár. Hegemóniu Francúzov narušili len Španiel David de la Fuente (2006) a Poliak Rafal Majka (2015).

97 km min

Z hlavnej skupiny pomaly odpadáva aj Andrej Amador. Jakob Fuglsang trošku nečakane zaútočil s Rafalom Majkom, ale na skupinu okolo Romaina Bardeta sa dokázal dotiahnuť len poľský cyklista tímu Bora-Hansgrohe. Náskok sa šplhá k jednej minúte.

98 km min

Skupina okolo Mikela Landu a Romaina Bardeta si vypracovala približne 45-sekundový náskok. Peter Sagan podľa televíznej grafiky stráca na čelo pretekov presne desať minút. Na vrchol Col du Tourmalet to má Slovák ešte viac než deväť kilometrov.

100 km min

Team Sky sa absolútne nenecháva vyviesť z koncentrácie. Nereaguje na nástupy spomínaných pretekárov a naďalej si ide svoje vlastné tempo. Dobrú prácu odvádza Jonathan Castroviejo. Náskok Landu a spol. môže byť na úrovni 20 sekúnd.

101 km min

Počet jazdcov sa vo vedúcej skupine zredukoval na číslo osem. Trošku však začína strácať aj Bauke Mollema. Okrem toho sa odhodlal k nástupu aj Romain Bardet, ktorý sa zrejme pridá k Zakarinovi a Landovi. Francúzovi bude pomáhať ešte Silvan Dillier.

102 km min

Ešte desať kilometrov zostáva k vrcholu stúpania na Col du Tourmalet. Spomínaný Daniele Bennati už nestačí tempu hlavnej skupiny, čo sa dalo očakávať. K spomínanej aktivite sa však odhodláva Ilnur Zakarin, ktorý so sebou ťahá aj Mikela Landu.

105 km min

Pelotón aktuálne stráca na čelo pretekov presne štyri minúty. Vpredu máme stále jedenásť cyklistov. Prekvapujúco sa drží na čele Daniel Bennati, ktorý by spolu s Andrejom Amadorom mohol ešte môcť lídrom tímu Movistar v boji o stupne víťazov.

107 km min

Zatiaľ sme nevideli žiaden útok či už z unikajúcej skupiny alebo pelotónu. Očakávame najmä nejaký atak Ilnura Zakarina, pretože jeho tímoví kolegovia vytrvalo pracovali na čele pelotónu. Určite niečo skúsi aj Movistar, ktorý už nemá na čo čakať.

109 km min

Po viac než desať kilometrov dlhom zjazde začína čelná skupina stúpať na najťažší kopec dnešnej etapy Col du Tourmalet. Jeho vrchol je v nadmorskej výške 2115 metrov. Stúpanie je dlhé 17 kilometrov a priemerné prevýšenie dosahuje 7,3%.

112 km min

Peter Sagan má Col d'Aspin za sebou. Vyšplhal ho s mankom štyroch minút na hlavnú skupinu. Okolo neho naďalej pracuje Daniel Oss, Maciej Bodnar a takisto je v tejto skupine aj Argentínčan Maximiliano Richeze z tímu Quick-Step Floors.

115 km min

V zjazde získava cenný čas skupina v úniku. Náskok jedenástich pretekárov sa vyšplhal nad hranicu štyri a pol minúty. Julian Alaphilippe sa snaží ešte pracovať v prospech luxemburského majstra Boba Jungelsa. Pelotón naďalej ťahajú jazdci Kaťuše – Alpecin.

118 km min

Kompletné výsledky horskej prémie Col d'Aspin:

1. Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors) 10 bodov
2. Warren Barguil (Fortuneo – Samsic) 8b.
3. Bauke Mollema (Trek – Segafredo) 6b.
4. Tanel Kangert (Astana) 4b.
5. Bob Jungels (Quick-Step Floors) 2b.
6. Mikel Nieve (Mitchelton – Scott) 1b.

121 km min

O bodkovanom drese je v týchto chvíľach zrejme rozhodnuté! Julian Alaphilippe z tímu Quick-Step Floors vyhral prestížnu horskú prémiu na vrchole Col d'Aspin a získava ďalších desať bodov. Warren Barguil to už vzdal a je jasné, že víťazstvo vo vrchárskej súťaži neobháji.

123 km min

Televízne kamery si často všímajú aj Petra Sagan, ktorý vylieva na seba jeden bidón s vodou za druhým. Veľké teplo rozhodne nie je ničím príjemným. Trojnásobný majster sveta to bude mať veľmi ťažké, nevyzerá vôbec dobre a 123 kilometrov je ešte poriadna porcia.

124 km min

Z vedúcej skupiny postupne odpadá viacero cyklistov, vrátane Lukasa Pöstlbergera, Arthura Vichota či Romaina Hardyho. Vpredu by sme mali mať aktuálne už len desať najodolnejších pretekárov. Tempo sa snaží rozvíriť Warren Barguil, no Julian Alaphilippe sa za ním krásne vyváža.

126 km min

Náskok vedúcej skupiny momentálne predstavuje tri minúty voči pelotónu. Môžeme si zrekapitulovať menoslov pretekárov z úniku: Julian Alaphilippe, Bob Jungels (Quick-Step Floors), Warren Barguil, Romain Hardy (Fortuneo – Samsic), Lukas Pöstlberger, Marcus Burghardt (Bora-Hansgrohe), Daniele Bennati, Andrej Amador (Movistar), Bauke Mollema (Trek – Segafredo), Mikel Nieve, Adam Yates (Mitchelton – Scott), Arthur Vichot (Groupama – FDJ), Gorka Izaggire (Bahrain Merida), Tanel Kangert (Astana), Sylvain Chavanel (Direct Energie), Tom-Jelte Slagter (Dimension Data) a Silvan Dillier (AG2R La Mondiale).

128 km min

Z vedúcej skupiny začína strácať Damien Gaudin. Jazdec tímu Direct Energie nabral stratu pätnástich sekúnd. Vpredu však zostáva mnoho kvalitných pretekárov a môžeme očakávať aj zaujímavý súboj o body do vrchárskej súťaže.

130 km min

Tretí muž včerajšej etapy Alexander Kristoff sa začína trápiť a na pelotón stráca už 40 sekúnd. Čaká ho tak náročný zvyšok dnešnej etapy. Bohužiaľ, podobne na tom je aj Peter Sagan, ktorému sa budú snažiť pomáhať Maciej Bodnar a Daniel Oss.

132 km min

Col d'Aspin sa prvýkrát stal súčasťou Tour de France v roku 1947, keď ho najrýchlejšie zdolal domáci Jean Robic. Doposiaľ je jediným cyklistom, ktorému sa to podarilo trikrát. Z aktuálne jazdiacich pretekárov vyhrali horskú prémiu na Col d'Aspin len Sylvain Chavanel a deviaty muž priebežného poradia Daniel Martin.

135 km min

Cyklisti sa dostávajú pod prvé legendárne stúpanie dnešnej náročnej pyrenejskej etapy. Col d'Aspin meria 12 kilometrov s priemerným prevýšením 6,5%. Pelotón do neho vstupuje s mankom troch minút.

137 km min

Kompletné výsledky rýchlostnej prémie:

1. Damien Gaudin (Direct Energie) 20 bodov
2. Daniele Bennati (Movistar) 17b.
3. Tom-Jelte Slagter (Dimension Data) 15b.
4. Marcus Burghardt (Bora-Hansgrohe) 13b.
5. Lukas Pöstlberger (Bora-Hansgrohe) 11b.
6. Bauke Mollema (Trek – Segafredo) 10b.
7. Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors) 9b.
8. Arthur Vichot (Groupama – FDJ) 8b.
9. Tanel Kangert (Astana) 7b.
10. Warren Barguil (Fortuneo – Samsic) 6b.
11. Silvan Dillier (AG2R La Mondiale) 5b.
12. Romain Hardy (Fortuneo – Samsic) 4b.
13. Adam Yates (Mitchelton–Scott) 3b.
14. Sylvain Chavanel (Direct Energie) 2b.
15. Gorka Izaggire (Bahrain Merida) 1b.

140 km min

Cyklisti majú za sebou spomínanú rýchlostnú prémiu, ktorú vyhral Damien Gaudin z tímu Direct Energie. Pomerne vysoko boli aj pretekári tímu Bora-Hansgrohe. Kompletné poradie na tejto prémii vám prinesieme v nasledujúcich minútach.

142 km min

Máme to pohromade! Pred pelotónom by však malo byť len sedemnásť pretekárov, aspoň tak ukazuje oficiálna stránka pretekov. Detailne sa na to pozrieme trošku neskôr, pretože nás čaká jediná rýchlostná prémia.

145 km min

Zrejme je len otázkou času, kedy sa spoja skupiny vpredu, a tak budeme mať na čele etapy početnú partiu 18 cyklistov. Pôvodný únik si to už naplno uvedomil, a tak výrazne spomalil svoje tempo.

148 km min

Tanel Kangert z tímu Astana opustil unikajúcu skupinu a pridal sa do početnejšej partie na ňou. Nevideli sme, či mal Estónec nejaké technické problémy alebo len jednoducho nestačil tempu, ktoré nastolili pretekári na samotnom čele.

151 km min

Skupina dvanástich pretekárov sa trošku približuje vedúcej šestke. Momentálne je jej manko len na úrovni 40 sekúnd. Z pelotónu si vystúpil Robert Gesink, ktorý mal zrejme nejaké technické problémy. Naďalej sledujeme aj aktivitu Kaťuše.

153 km min

Kaťuša – Alpecin teraz zobrala tempo pelotónu do svojich rúk. Po odstúpení Marcela Kittela je jasným lídrom tohto tímu Ilnur Zakarin. Rusovi patrí v celkovej klasifikácii trináste mieste a ešte by mohol zaútočiť na elitnú desiatku. Žeby sa dnes niečo chystalo?

155 km min

Stále minútový náskok má na čele etapy skupina okolo Adama Yatesa. Ten bol v utorok blízko víťazstva, ale v záverečnom zjazde spadol, čím daroval víťazstvo Julianovi Alaphilippovi. Francúz si tak pripísal na svoje konto druhý etapový vavrín.

158 km min

Pred malou chvíľou vedúca skupina pretekárov prešla druhou horskou prémiou Côte de Capvern-les-Bains. Na nej sa príliš nebojovalo, a tak jeden bod zobral Damien Gaudin, ktorý v tej chvíli bol na čele. Technické problémy však hlási Bob Jungels.

160 km min

Náskok vedúcich pretekárov stúpol pred pelotónom už na rozdiel štyroch minút. Na čele hlavnej skupiny sme videli Petra Sagana, ktorý si to všetko kontroluje. Bora-Hansgrohe má vpredu dvoch pretekárov, takže zatiaľ môže byť spokojná.

163 km min

Skupina Juliana Alaphilippa a Baukeho Mollemu sa spojila, a tak momentálne predstavuje tucet pretekárov. Nachádza sa tam aj tímový kolega Petra Sagana a bývalý nemecký šampión Marcus Burghardt. Strata na únik je viac než jedna minúta.

166 km min

Tím Sky zastavil tempo v hlavnej skupine, čo je dobrá správa aj pre Petra Sagana. Samozrejme, náskok unikajúcej skupiny narastá, už je na hranici troch minút. Medzi pelotónom a druhou skupinou je ešte jedna partia okolo Baukeho Mollemu.

169 km min

Skupina okolo Juliana Alaphilippa stráca stále približne 50 sekúnd na vedúcu šesťčlennú skupinu. Z nej si najlepšie vedie v celkovej klasifikácii Luxemburčan Bob Jungels, ktorý je trinásty s mankom viac než štrnásť minút. V TOP 20 je aj Estónec Tanel Kangert.

172 km min

V zjazde nám teraz kilometre ubúdajú veľmi rýchlo. Môžeme si povedať, že v druhej skupine okolo bodkovaného dresu sú aj Warren Barguil (Fortuneo – Samsic), Gorka Izaggire (Bahrain Merida), Andrej Amador (Movistar), Sylvain Chavanel (Direct Energie) či Arthur Vichot (Groupama – FDJ).

175 km min

Peter Sagan sa naďalej nachádza v pelotóne a snaží sa ušetriť sily pred náročnými stúpaniami. Okolo seba má viacero tímových kolegov, čo je dobré. Julian Alaphilippe stráca 30 sekúnd, no je v skupine až so šiestimi pretekármi.

178 km min

Pelotón sa rozdelil na niekoľko častí. Do vedúcej skupiny sa snaží doskočiť si aj Julian Alaphilippe, ktorý je blízučko k zisku bodkovaného dresu. Za ním sa vyváža aj Sylvain Chavanel, ktorý vo veku 39 rokov predvádza obdivuhodné výkony.

181 km min

Netrvalo to dlho a vpredu sa nám skupiny spojili. Zostava je skutočne skvostná, veď vpredu máme druhého muža Paríž – Roubaix, víťaza Liége-Bastogne-Liége, rakúskeho šampióna či pretekára, ktorý v stredajšej etape dlho jazdil osamotene na čele.

183 km min

Vpredu máme trojicu cyklistov, no ďalšie trio ju začína nasledovať. Na samotné čelo sa snažia doskočiť si Bob Jungels (Quick-Step Floors), Adam Yates (Mitchelton–Scott) a Tanel Kangert (Astana). Rozdiel predstavuje pol minútu.

186 km min

Anthony Perez mal technické problémy, a tak si musel počkať na tímové vozidlo. Francúz včera odviedol dobrú prácu, keď Christophe Laporte dostal defekt. Dotiahol ho naspäť do pelotónu, a tak mal svoj podiel na druhom mieste lídra tímu Cofidis.

190 km min

Silvan Dillier je jubilejným 60. pretekárom, ktorý na tomto ročníku Tour de France získava aspoň jeden bod do vrchárskej súťaže. Medzi nimi je aj Peter Sagan, ktorý bodoval v náročnej 14. etape, keď finišoval štvrtý. Prvé víťazstvo pre Astanu vtedy vybojoval Omar Fraille.

193 km min

Sedem kilometrov po štarte sa pretekári dostali na vrchol kopca Côte de Loucrup. Jeden bod do bodkovanej súťaže získava Švajčiar Silvan Dillier z tímu AG2R La Mondiale. Televízne kamery si všímajú aj Petra Sagana, ktorý jazdí na chvoste hlavnej skupiny.

195 km min

Cyklisti sa dostávajú pod úvodné dnešné kategorizované stúpanie Côte de Loucrup. To meria 1800 metrov s priemerným sklonom viac než sedem percent. Od pelotónu sa odčlenila trojica Damien Gaudin (Direct Energie), Lukas Pöstlberger (Bora-Hansgrohe) a Silvan Dillier (AG2R La Mondiale).

198 km min

Po niekoľkých metroch sa snažili zaútočiť dvaja pretekári, ale ich aktivita nebola úspešná. Samozrejme, vpredu vidíme aj Thomasa De Gendta, ktorý je špecialistom na únik. V tomto ročníku toho ale veľa nepredviedol a zaostáva za očakávaniami.

ŠTART min

Posledná vrchárska etapa 105. ročníka cyklistických pretekov Tour de France sa práve začala. Christian Prudhomme tradičným spôsobom otvoril dnešné 200-kilometrové šialenstvo v podobe legendárnych stúpaní na Col d'Aspin či Col du Tourmalet.

Vážení diváci, vítam vás pri sledovaní textového prenosu z 19. etapy cyklistických pretekov Tour de France. Dnes je na programe posledná pyrenejská etapa, ktorá ešte môže zamiešať celkovým poradím. Pokúsi sa niekto vyzliecť Gerainta Thomasa zo žltého dresu? Sledujte na našom webe od 12:15 hod.

HLAVNÝM CIEĽOM JE DOKONČIŤ TOUR

Včerajšia rovinatá etapa žiadne zmeny v celkovej klasifikácii nespôsobila, hoci tvrdosť asfaltu na vlastnej koži okúsil Nairo Quintana. Pre slovenských fanúšikov bolo najpodstatnejšie to, že Peter Sagan mohol po nepríjemnom páde pokračovať a o ďalších 170 kilometrov sa priblížil k cieľovej páske v Paríži. Víťazom etapy sa stal francúzsky rýchlik Arnaud Démare, ktorý využil vynikajúcu prácu svojho tímu. V závere mal najlepšiu pozíciu a nedal konkurencii šancu. Druhý skončil jeho krajan Christophe Laporte a až tretí najväčší favorit Alexander Kristoff. Peter Sagan obsadil dobré ôsme miesto. „Bola to bolestivá jazda, ale stále lepšie, ako to bude zajtra. Hlavný cieľ je dokončiť Tour, prežiť kopce a prísť do Paríža. Sobotňajšia časovka bude v poriadku, problém budú kopce, ale nebojím sa, iba budem trochu trpieť," povedal úradujúci majster sveta pre oficiálnu stránku pretekov.

PROFIL ZÁVEREČNEJ PYRENEJSKEJ ETAPY

Dnešná etapa meria 200 kilometrov a svojim profilom patrí medzi najťažšie v itinerári 105. ročníka Tour de France. Začne sa zľahka, keďže v prvej tretine trate čakajú na cyklistov dve horské prémie štvrtej kategórie a šprintérska prémia. Situácia sa začne meniť 66 kilometrov po štarte, keď sa začne stúpať na Col d'Aspin. Tento slávny kopec je označený prvou kategóriou náročnosti, meria 12-tisíc metrov a priemerný sklon dosahuje 6,5%. Nasledovať bude zjazd a potom už najťažší úsek etapy. Ešte legendárnejší než Col d'Aspin je horský priesmyk Col du Tourmalet. Jeho vrchol je v nadmorskej výške 2115 metrov, stúpanie je dlhé 17 kilometrov a priemerné prevýšenie dosahuje 7,3%. Col du Tourmalet sa v posledných rokoch stal dominanciou domácich pretekárov. Výnimkou je rok 2015, keď sa naň ako prvý vyšplhal poľský cyklista Rafal Majka, ešte vo farbách tímu Tinkoff.

POSLEDNÁ ŠANCA PRE VRCHÁROV

Všetko spomínané sa udeje do méty 92 kilometrov pred cieľom. Cyklistov tak ešte čaká dlhá šichta smerom do cieľového mesta Laruns. Po dlhočiznom, skoro 40-kilometrovom zjazde začnú stúpať na Col des Bordères. Je to mierny kopec, ale posledných 2000 metrov vyskočí v priemere na deväť percent. Rozhodujúce momenty sa odohrajú v kombinácii dvoch stúpaní Col du Soulor (8 km; 8 %) a Col d'Aubisque (7,5 km; 5 %). Je to vôbec posledná šanca pre vrchárov ešte zamiešať karty v celkovom poradí. Veľký počet bodov je k dispozícii aj pre bodkovanú súťaž, no Warren Barguil už zrejme nemá na to, aby skúsil zmazať 67-bodové manko na Juliana Alaphilippa. Záverečných dvadsať kilometrov je už len zjazd do cieľa, kde rozhodne nemožno čakať minútové odstupy. Treba však zostať maximálne koncentrovaný, keďže pádov v zjazde sme v tomto týždni videli viac než dosť.

Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 12:00.

Autor: Šport24.sk

Tour de France 2018

Kompletný program Tour de France a jednotlivé etapy
rovinatý 201 km
Noirmoutier-en-I'lle Fontenay-le-Comte
rovinatý 182,5 km
Mouilleron-Saint-Germain La Roche-sur-Yon
rovinatý 195 km
La Baule Sarzeau
kopcovitý 204,5 km
Lorient Quimper
kopcovitý 181 km
Brest Mûr de Bretagne Guerlédan
rovinatý 231 km
Fougères Chartres
rovinatý 181 km
Dreux Amiens
rovinatý 156,5 km
Arras Roubaix
horský 158,5 km
Annecy Le Grand-Bornand
horský 108,5 km
Albertville La Rosière
horský 175,5 km
Bourg-Saint-Maurice Alpe d'Huez
rovinatý 169,5 km
Bourg-d'Oisans Valence
kopcovitý 188 km
Saint-Paul-Trois-Châteaux Mende
kopcovitý 181,5 km
Millau Carcassonne
horský 218 km
Carcassonne Bagnères-de-Luchon
horský 65 km
Bagnères-de-Lucho Saint-Lary-Soulan
rovinatý 171 km
Trie-sur-Baïse Pau
horský 200,5 km
Lourdes Larunsy
individuálna časovka 31 km
Saint-Pée-sur-Nivelle Espelette
rovinatý 116 km
Houilles Paríž
Video
Diskusia