Alaphilippe ovládol 16. etapu, Sagan na definitívu šiesteho zeleného dresu potrebuje jediné!

Francúz Julian Alaphilippe sa stal víťazom utorkovej 16. etapy z Carcassonne do Bagnéres-de-Luchon na 105. ročníku Tour de France. Dvadsaťšesťročný jazdec tímu Quick-Step Floors sa na 218 km dlhej trati dostal na vedúcu pozíciu v záverečnom zjazde zo stúpania Col du Portillon, keď vyťažil z pádu dovtedajšieho lídra Adama Yatesa vo farbách Mitchelton-Scott.

Slovenský jazdec Peter Sagan si matematicky zabezpečil víťazstvo v bodovacej súťaži. Dvadsaťosemročný Žilinčan má na svojom konte 452 bodov a v zostávajúcom priebehu podujatia už nik nemôže získať viac. Po utorkovej rýchlostnej prémii v Saint-Girons sa môže Nór Alexander Kristoff dostať maximálne na 440 bodov. To by musel získať maximum na všetkých nasledujúcich kótach.

FOTO Sagan zažil v náročnej etape šok hneď na štarte: Na cyklistov vytiahli slzný plyn!

Na to, aby trojnásobný svetový šampión Sagan už šiestykrát získal zelený dres pre víťaza bodovania, potrebuje jediné - prísť v nedeľu do cieľa v Paríži. Utorkovú etapu dokončil v "gruppette". V žltom tričku ostáva Geraint Thomas z tímu Sky.

Mohlo by vás zaujímať:

FOTO Pikantné zábery Sagana v sprche: Peter, veď vyzeráš ako z erotického trháku!

TIETO FOTO pred Tour de France nechcel vidieť žiadny Slovák: Saganove víťazstvá v ohrození!

Sagan sa pred Tour de France vrátil k incidentu s Cavendishom: No mohol TOTO povedať?

Začiatok online prenosu:
24. 07. 2018, 11:40

 

16. etapa: Carcassonne - Bagnères-de-Luchon

 

Obnoviť

Z našej strany je to na dnes všetko. Ďakujeme vám za pozornosť, prajeme pekný zvyšok dňa a tešíme sa na vás aj pri prenose zo zajtrajšej pyrenejskej previerky.

Julian Alaphilippe dnes môže byť mimoriadne spokojný. Nielenže zaknihoval druhý etapový triumf na Tour de France 2018, ale ešte aj zvýšil svoj náskok na čele vrchárskej klasifikácie na 49 bodov pred Warrenom Barguilom. Na popredných miestach súťaže o zelený dres dnes nenastali žiadne zmeny. Sagan naďalej vedie o priepastných 282 bodov.

Najlepšia pätica šestnástej etapy

1. Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors) 5:13:22 hod.
2. Gorka Izagirre (Bahrain-Merida) +00:15
3. Adam Yates (Mitchelton-Scott) +00:15
4. Bauke Mollema (Trek-Segafredo) +00:15
5. Domenico Pozzovivo (Bahrain-Merida) +00:18

Časový limit dnešnej etapy je veľký, takže by ho mal stihnúť aj Arnaud Démare, ktorý jazdil väčšiu časť etapy sám s výrazným mankom na pelotón. Peter Sagan a jeho skupina nebudú mať so splnením limitu najmenšie problémy.

Šestnásta etapa 105. ročníka Tour de France 2018 práve skončila.

Cieľ min

Členovia najlepšej desiatky celkového poradia finišovali spolu, takže nenastali žiadne zmeny.

Cieľ min

O druhé miesto bojovala štvorčlenná skupina. Prišiel si poň Gorka Izagirre pred Adam Yatesom, Mollemom a Pozzovivom.

Cieľ min

Julian Alaphilippe sa stal víťazom šestnástej etapy Tour de France 2018!

2 km min

V skupine favoritov nastúpil Mikel Landa, avšak tím Sky ho pravdepodobne nikam nepustí.

3 km min

Yatesa už dostihol aj Gorka Izagirre z tímu Bahrain-Merida. Tri kilometre pred cieľom je o víťazovi dnešnej etapy rozhodnuté. Alaphilippa by už o víťazstvo mohol obrať len pád alebo nejaké technické problémy.

5 km min

Alaphilippe ide v zjazde výborne, manko by pravdepodobne zmazal, aj keby Adam Yates nespadol. 26-ročný Francúz smeruje za svojim druhým etapovým úspechom na 105. ročníku Starej dámy.

6 km min

Sky udáva ťažké pravidelné tempo, snaha Fuglsanga a Zakarina mala len platonický charakter. Adam Yates v zjazde skončil na asfalte a hoci sa rýchlo posadil opäť na bicykel, už mu to nestačilo na to, aby udržal vedenie pred Alaphilippom. Muž v bodkovanom drese tak smeruje za etapovým triumfom!

7 km min

Horská prémia prvej kategórie Col du Portillon

1. Adam Yates (Mitchelton-Scott) 20 bodov
2. Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors) 16 bodov
3. Bauke Mollema (Trek-Segafredo) 12 bodov
4. Domenico Pozzovivo (Bahrain-Merida) 8 bodov
5. Gorka Izagirre (Bahrain-Merida) 4 body
6. Robert Gesink (LottoNL-Jumbo) 2 body

9 km min

Adam Yates prešiel vrcholom Col du Portillon s náskokom dvadsiatich sekúnd pred Julianom Alaphilippom. Pretekár tímu Quick-Step Floors má rozhodne šancu tento odstup v zjazde zlikvidovať. K ataku Fuglsanga sa pripojil Ilnur Zakarin.

10 km min

Pred hranicou záverečného kilometra stúpania predviedol akceleráciu Julian Alaphilippe. Francúzsky pretekár si ide jednak po body do klasifikácie vrchárov, ale zároveň chce aj zmenšiť manko na Yatesa tak, aby mal v zjazde šancu ho dostihnúť. Z pelotónu zaútočil deviaty muž celkovej klasifikácie Jakob Fuglsang.

11 km min

Tempo v hlavnej skupiny udáva, tak ako sme zvyknutí, tím Sky. Zatiaľ nemusel pokrývať žiadne útoky. Yatesov náskok pred prenasledovateľmi stúpol na polminútu. To už vyzerá nádejne.

12 km min

Adam Yates si vytvoril dvadsaťsekundový náskok pred skupinou Juliana Alaphilippa. Pre britského pretekára by bol prípadný etapový triumf aspoň čiastočnou satisfakciou na nenaplnené ambície v celkovej klasifikácii.

13 km min

Zo sedla sa zodvihol už aj Julian Alaphilippe, ktorý sa dokázal pripojiť k vedúcej partii, ktorá má momentálne sedem členov. Okrem spomínaných Mollemu, Pozzoviva a Gesinka sú v nej aj Alaphilippe, Yates, Izagirre
a Soler. Atak predviedol britský pretekár Adam Yates z tímu Mitchelton-Scott!

14 km min

Na vedúci tandem sa dotiahol Bauke Mollema a Pozzovivo prestriedal Gesinkovi. Na čele etapy tak máme trojicu pretekárov s niekoľkosekundovým náskokom pred ostatnými prenasledovateľmi z úniku.

15 km min

Pozzovivo však Gesinkovi nestrieda, pretože v skupine má aj tímového kolegu Gorku Izagirreho. Tvorenie tempa tejto dvojice je tak výhradne na holandskom pretekárovi.

16 km min

Z vedúcej partie nastúpil Michael Valgren, ale dánsky víťaz tohtoročnej klasiky Amstel Gold Race vpredu dlho nevydržal. Na jeho aktivitu nadviazali Robert Gesink a Domenico Pozzovivo.

18 km min

Col du Portillon je tu. Pyrenejský priesmyk meria osem kilometrov a tristo metrov, jeho priemerné prevýšenie je 7,1%. Hneď na začiatku záverečného kopca, z ktorého ostáva do cieľa už len desaťkilometrové klesanie, stratil kontakt s vedúcou skupinou Warren Barguil.

21 km min

Na špicu pelotónu prišli pomôcť tímu Sky s tvorbou tempa dvaja borci Movistaru. Vedúca sedemnástka o chvíľku začne stúpať na posledný kopec šestnástej etapy.

22 km min

Unikajúca partia má k dobru pred hlavným poľom jedenásť minút. Víťaz prvej pyrenjskej etapy s určitosťou vzíde z nej.

27 km min

Matthias Fränk, Pierre-Roger Latour (AG2R), Warren Barguil (Fortuneo-Samsic), Robert Gesink (LottoNL-Jumbo), Damiano Caruso (BMC), Gorka Izagirre, Domenico Pozzovivo (Bahrain-Merida), Adam Yates (Mitchelton-Scott), Andrey Amador, Marc Soler (Movistar), Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors), Gregor Mühlberger (Bora-hansgrohe), Michael Valgren (Astana), Rudy Molard (Groupama-FDJ), Jelle Vanendert (Lotto-Soudal), Bauke Mollema (Trek-Segafredo), Guillaume Martin (Wanty-Groupe Gobert). Takéto je zloženie vedúcej skupiny, ktorá už vstúpila na španielske územie. Španielsko je jedinou zahraničnou krajinou Tour de France 2018.

30 km min

Do vedúcej skupiny sa dotiahli ďalší cyklisti zozadu. Aktuálne by v nej malo figurovať sedemnásť ľudí. Arnaud Démare stráca na čelo etapy 29 minút, skupina Petra Sagana devätnásť.

32 km min

Atak vo vedúcej partii! Niekoľkometrový náskok získali Marco Soler, Robert Gesink a Rudy Molard, ale ďaleko sa nedostali.

34 km min

Julian Alaphilippe, Bauke Mollema, Domenico Pozzovivo, Robert Gesink, Adam Yates, Gorke Izagirre, Pierro-Roger Latour, Marco Soler, Gregor Mühlberger, Guillaume Martin, Michael Valgren a Rudy Molard tvoria vedúcu skupinu etapy, na ktorú pelotón s najväčšími favoritmi na celkové poradie stráca dvanásť minút.

35 km min

Zjazd najlepšie zvládli Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors) a Gregor Mühlberger (Bora-hansgrohe), ale po jeho skončení si počkali na ďalších pretekárov. Momentálne by čelo etapy malo tvoriť trinásť pretekárov.

39 km min

Keďže Warren Barguil na horskej prémii prvej kategórie nebodoval, zatiaľ čo Julian Alaphilippe získal desať bodov, tak rozdiel medzi týmito dvomi pretekármi vo vrchárskej klasifikácii je 33 bodov.

41 km min

Horská prémia prvej kategórie Col de Menté

1. Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors) 10 bodov
2. Bauke Mollema (Trek-Segafredo) 8 bodov
3. Damiano Caruso (BMC) 6 bodov
4. Domenico Pozzovivo (Bahrain-Merida) 4 body
5. Robert Gesink (LottoNL-Jumbo) 2 body
6. Pierre- Roger Latour (AG2R) 1 bod

44 km min

Na čele etapy nám vznikla silná trinásťtčlenná v zložení Julian Alaphilippe, Bauke Mollema, Domenico Pozzovivo, Robert Gesink, Adam Yates, Gorke Izagirre, Pierro-Roger Latour, Marco Soler, Gregor Mühlberger, Guillaume Martin, Michael Valgren a Rudy Molard.

47 km min

Horskú prémiu prvej kategórie na Col de Menté, ktorý je dnes súčasťou Tour de France dvadsiaty raz, ovládol Julian Alaphilippe. Francúzsky cyklista záverečnej časti kopca predstihol Carusa s Gesinkom a prišiel si po desať bodov.

48 km min

Vedúcu dvojicu Caruso-Gesink stíhajú ďalší štyria cyklisti. Philippa Gilberta, ktorý mal nepríjemný pád v zjazde, práve dostihol pelotón.

49 km min

Peter Sagan vycúval z pelotónu a vytvoril skupinu spoločne s ďalšími 21 cyklistami. S príchodom do cieľa v časovom limite by nemali mať žiadny problém.

50 km min

Caruso s Gesinkom majú k dispozícii náskok bezmála tridsiatich sekúnd pred prenasledovateľmi. Pelotón zaostáva za čelnou dvojicou etapy desať minút a štyridsať sekúnd.

51 km min

Únik sa už značne vyselektoval. Na čele figurujú Damiano Caruso a Robert Gesink, Warren Barguil sa vrátil do skupiny prenasledovateľov, ktorá by mala mať 23 členov.

52 km min

Vpredu sa vytvorila veľmi zaujímavá trojica v zložení Warren Barguil (Fortuneo-Samsic), Damiano Caruso (BMC) a Robert Gesink (LottoNL-Jumbo), ktorá už zdoláva Col de Menté, úvodné z dvoch horských prémií prvej kategórie šestnástej etapy.

54 km min

Na čele etapy momentálne máme 41 člennú skupinu, z ktorej zaútočili Warren Barguil s Damianom Carusom. Dotiahol sa na nich Robert Gesink z tímu LottoNL-Jumbo.

55 km min

Horská prémia druhej kategórie Col de Portet d'Aspet

1. Philippe Gilbert (Quick-Step Floors) 5 bodov
2. Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors) 3 body
3. Warren Barguil (Fortuneo-Samsic) 2 body
4. Bauke Mollema (Trek-Segafredo) 1 bod

57 km min

Gilbert, chvalabohu, vyviazol z tohto nepríjemného pádu bez vážnejších zranení. Oškrel si síce ľavý lakeť, ale posadol sa opäť na bicykel a pokračuje v etape.

58 km min

Čelný muž etapy Philippe Gilbert v zjazde neubrzdil zákrutu, s bicyklom vrazil do múriku na boku cesty a prepadol cezeň do lesa. Dúfajme, že skúsený cyklista bude v poriadku.

59 km min

Počas tretieho kategorizovaného stúpania etapy stratili kontakt so skupinou prenasledovateľov Mathew Hayman a Christophe Laporte.

61 km min

Druhé miesto vybojoval Julian Alaphilippe pred Warrenom Barguilom. Aktuálny náskok francúzskeho pretekára v klasifikácii vrchárov aktuálne činí 23 bodov.

62 km min

Víťaz štyroch klasikárskych monumentov Philippe Gilbert (Quick-Step Floors) zdolal ako prvý kopec Col de Portet d'Aspet s viac ako minútovým náskokom pred prenasledovateľmi. Do súťaže vrchárov zapísal päť bodov, svoje konto tak rozšíril na osem.

65 km min

V skupine prenasledovateľov rozprúdil akciu Damiano Caruso, čo malo za následok vytvorenie drobných medzier. Rýchlo sa to však spojilo naspäť.

67 km min

Skúsený Belgičan a excelentný klasikár Philippe Gilbert začal stúpať na Col de Portet d'Aspet s náskokom štyridsiatich sekúnd pred partiou prenasledovateľov, ktorá má 46 cyklistov. Ide o stúpanie druhej kategórie s dĺžkou 5,4 kilometra a priemerným sklonom 7,1%.

70 km min

Z vedúcej skupiny nastúpil Philippe Gilbert, ktorý si pred ostatnými členmi úniku vypracoval viac ako dvadsaťsekundový náskok. Hlavné pole naňho stráca takmer deväť minút.

74 km min

Náskok vedúcej skupiny vzrástol nad hranicu ôsmich minút. Pozrime sa však aj za pelotón, kde sa pohybuje Arnaud Démare. Francúzsky šprintér stráca na hlavné pole viac ako osem minút.

77 km min

Spomedzi pretekárov v úniku sú v celkovom poradí najlepšie umiestnení Pierre-Roger Latour na trinástej priečke, Greg Van Avermaet na pätnástom mieste a Guillaume Martin na sedemnástej pozícii.

80 km min

Osemdesiat kilometrov pred cieľovou čiarou má obrovská unikajúca skupina náskok siedmich minút a dvadsiatich sekúnd pred hlavným poľom vedeným tímom Sky.

85 km min

Rýchlostná prémia SAINT-GIRONS

1. Christophe Laporte (Cofidis) 20 bodov
2. Edvald Boasson Hagen (Dimension Data) 17 bodov
3. Greg Van Avermaet (BMC) 15 bodov
4. Laurent Pichon (Fortuneo-Samsic) 13 bodov
5. Thomas Boudat (Direct Énergie) 11 bodov
6. Nils Politt (Katuša-Alpecin) 10 bodov
7. Koen de Kort (Trek-Segafredo) 9 bodov
8. Matthew Hayman (Mitchelton-Scott) 8 bodov
9. Philippe Gilbert (Quick-Step Floors) 7 bodov
10. Silvan Dillier (AG2R) 6 bodov
11. Tejay van Garderen (BMC) 5 bodov
12. Nicolas Edet (Cofidis) 4 body
13. Simon Geschke (Sunweb) 3 body
14. Marcus Burghardt (Bora-hansgrohe) 2 body
15. Damiano Caruso (BMC) 1 bod

91 km min

Predstavme si zloženie početnej vedúcej skupiny. Sú v nej Simon Clarke (EF Education First), Silvan Dillier, Matthias Fränk a Pierre-Roger Latour (AG2R), Simon Geschke, Soren Kragh Andersen a Edward Theuns (Sunweb), Warren Barguil, Maxime Bouet, Romain Hardy, Amäel Moinard a Laurent Pichon (Fortuneo-Samsic), Gorka Izagirre, Ion Izagirre a Domenico Pozzovivo (Bahrain-Merida), Adam Yates a Matthew Hayman (Mitchelton-Scott), Andrey Amador, Daniele Bennati a Marc Soler (Movistar Team), Damiano Caruso, Greg Van Avermaet a Tejay van Garderen (BMC), Kristijan Durašek (UAE), Julian Alaphilippe a Philippe Gilbert (Quick-Step Floors), Marcus Burghardt a Gregor Mühlberger (Bora-hansgrohe), Magnus Cort a Michael Valgren (Astana), Edvald Boasson Hagen, Tom-Jelte Slagter a Julien Vermote (Dimension Data), Nils Politt (Katuša-Alpecin), Rudy Molard (Groupama-FDJ), Robert Gesink (LottoNL-Jumbo), Jelle Vanendert (Lotto-Soudal), Thomas Boudat (Direct Énergie), Bauke Mollema, Julien Bernand, Koek de Kort a Jasper Stuyven (Trek-Segafredo), Christophe Laporte, Nicolas Edet a Daniel Navarro (Cofidis), Marco Minaard a Guillaume Martin (Wanty-Groupe Gobert).

94 km min

Na rýchlostnej prémii sme videli veľmi pekný špurt, ktorý vyhral Christophe Laporte pred Edvaldom Boassonom Hagenom. Tretí skončil Greg Van Avermaet.

97 km min

Strata francúzskeho šprintéra Arnauda Démara na pelotón sa stabilizovala okolo hranice piatich minút. Vedúca skupina má pred hlavným poľom náskok piatich minút a dvadsiatich sekúnd. Blížime sa k rýchlostnej prémii.

100 km min

Zaujímavosťou je, že na čelo etapy sa prepracovali nielen dvaja najlepšie postavení muži vrchárskej klasifikácie Julian Alaphilippe a Warren Barguil, ale aj elitná dvojica súťaže o biely dres Pierre-Roger Latour a Guillaume Martin.

103 km min

Snaženie trojice Pierre-Roger Latour, Guillaume Martin a Nils Politt môžeme vyhodnotiť ako úspešné. Dostali sa totiž do vedúcej skupiny, ktorá tak má aktuálne až 47 členov.

105 km min

Vo vedúcej partii figuruje veľa zaujímavých mien, ako napríklad Philippe Gilbert, Warren Barguil, Bauke Mollema, Greg van Avermaet, Adam Yates, Tejay van Garderen, Domenico Pozzovivo či Julian Alaphilippe.

108 km min

Pierre-Roger Latour, Guillaume Martin a Nils Politt tvoria partiu prenasledovateľov a snažia sa rozšíriť vedúcu skupinu. Ich manko na ňu činí jednu minútu.

110 km min

Najdlhšie čakanie na vznik úniku dňa prinieslo aj najpočetnejšiu vedúcu skupinu v aktuálnej edícii Tour de France. 44 cyklisti majú pred pelotónom k dobru skoro tri minúty.

112 km min

Po obrovskom množstve nástupov je, zdá sa, konečne hotový únik dňa. Od pelotónu sa odpútala až 44-členná partia, do ktorej sa ešte snažia doskočiť ďalší traja cyklisti.

115 km min

Podľa údajov livetrackingu jazdí Arnaud Démare sám v úplne poslednej skupine za hlavným poľom a jeho strata sa neustále zvyšuje. Momentálne má hodnotu šiestich minút. Nuž, ktovie, či sa neschyľuje k odstúpeniu ďalšieho šprintéra.

117 km min

Tak žeby sme sa konečne dočkali vytvorenia úniku dňa? Od pelotónu sa odčlenila početná skupina so zhruba tridsiatimi pretekármi.

120 km min

Nórsky šprintér Alexander Kristoff stráca na pelotón niečo viac ako minútu. Horšie je na tom domáci rýchlik Arnaud Démare, ktorý je pozadu o viac ako štyri minúty.

125 km min

Na chvíľku sa dostal na čelo etapy Damiano Caruso, ale osamote by nemal šancu. Ďalšiu aktivitu sa snaží rozpútať špecialista na úniky Thomas De Gendt (Lotto-Soudal).

127 km min

Peter Sagan bol úniku v ostatných dvoch etapách, ale dnes ho vpredu neuvidíme. Trojnásobný majster sveta sa dostal do záberu kamier, keď si bol zobrať od tímového auta občerstvenie.

129 km min

Do konca šestnástej etapy ostáva menej ako stotridsať kilometrov. Skúšal to Søren Kragh Andersen a po ňom sa snaží aj Damiano Caruso z tímu BMC.

135 km min

Zo špice pelotónu sa znova nastupuje, ale zatiaľ nie a nie vzniknúť únik dňa. Ostré tempo odsunulo za hlavné pole Alexandra Kristoffa, Arnauda Démara, Lawsona Craddocka či Sepa Vanmarcka.

138 km min

Stále sa nevytvoril únik dňa. Snaženie Sky prinieslo to, že sa obe skupiny spojili. Tim Declercq z tímu Quick-Step Floors, ktorý odviedol kvantum práce počas úvodného týždňa Tour de France 2018 pre Fernanda Gaviriu, medzitým odstúpil z pretekov.

140 km min

Tím Sky sa ujal čela pelotónu a snaží sa dostihnúť vedúcu skupinu. Britská stajňa evidentne nie je spokojná s jej zložením.

142 km min

Počas dnešnej druhej a zároveň poslednej horskej prémie najnižšej kategórie sa do čela etapy dostalo ďalších dvadsať cyklistov, ktorí doplnili vedúcu osmičku.

144 km min

Horská prémia štvrtej kategórie Côte de Pamiers

1. Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors) 1 bod

145 km min

Zo súboja na horskej prémii štvrtej kategórie medzi prvými dvomi mužmi vrchárskej klasifikácie vyšiel víťazne majiteľ bodkovaného dresu Julian Alapahilippe.

147 km min

Kopec štvrtej kategórie využili na atak Domenico Pozzovivo (Bahrain-Merida), Tejay van Garderen (BMC) či Adam Yates (Mitchelton-Scott). So sebou však dotiahli do čela množstvo ďalších cyklistov.

150 km min

Osemčlenná skupina v zložení Warren Barguil (Fortuneo-Samsic), Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors), Daryl Impey (Mitchelton–Scott), Julien Bernard (Trek-Segafredo), Michael Valgren (Astana), Gregor Mühlberger (Bora-hansgrohe), Rudy Molard (Groupama-FDJ) a Nils Politt (Kaťuša-Alpecin) má pred hlavným poľom k dobru takmer polminútu. O chvíľku začne stúpať na Côte de Pamiers.

152 km min

Dve štvorčlenné skupiny pred pelotónom sa spojili. Zdá sa, že osmička pretekárov má sľubnú šancu stať sa únikom dňa.

154 km min

Rudy Molard (Groupama-FDJ) a Nils Politt (Kaťuša-Alpecin) dostihli Michaela Valgrena (Astana) s Gregor Mühlberger (Bora-hansgrohe) a vytvorili kompaktnú skupinu.

157 km min

Za vedúcou partiou vznikli dve dvojčlenné skupiny prenasledovateľov. Prvú z nich vytvorili Michael Valgren (Astana) a Gregor Mühlberger (Bora-hansgrohe), druhú Rudy Molard (Groupama-FDJ) a Nils Politt (Kaťuša-Alpecin).

159km min

Warren Barguil (Fortuneo-Samsic), Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors), Daryl Impey (Mitchelton–Scott) a Julien Bernard (Trek-Segafredo) si vypracovali náskok necelých dvadsiatich sekúnd. Uvidíme, či tento atak vyjde.

163 km min

Útok strieda útok. Súčasťou ďalšej akcie sú aj Warren Barguil a držiteľ bodkovaného dresu Julian Alaphilippe. Rýchle tempo pelotónu spôsobuje problémy Tomsovi Skujinšovi či Timovi Declercqovi.

165 km min

Na svojho poľského tímového kolegu Rafala Majku nadviazal Daniel Oss. Taliansky spolujazdec Petra Sagana preukazuje ambíciu pôsobiť v dnešnom úniku dňa.

167 km min

Vo Francúzsku začalo pršať. Atak štvorice Andrea Pasqualon (Wanty-Groupe Gobert), Rafal Majka (Bora-hansgrohe), Stefan Küng (BMC) a Franco Pellizotti (Bahrain-Merida) nebol úspešný.

173 km min

Balík ide veľmi rýchlym tempom. Domáci matador Sylvain Chavanel (Direct Énergie) sa snažil tiež dostať dopredu, ale neuspel. Nádejne však nevyzerá ani pokus spomínanej štvorice.

175 km min

Andrea Pasqualon (Wanty-Groupe Gobert), Rafal Majka (Bora-hansgrohe), Stefan Küng (BMC) a Franco Pellizotti (Bahrain-Merida) momentálne tvoria vedúcu skupinu. K dispozícii však majú len niekoľkosekundový náskok pred pelotónom.

177 km min

Horská prémia štvrtej kategórie Côte de Fanjeaux

1. Warren Barguil (Fortuneo-Samsic) 1 bod

181 km min

Ešte pred neutralizáciou absolvovali pretekári prvú horskú prémiu dňa. Na Côte de Fanjeaux získal jeden bod do vrchárskej súťaže druhý muž jej poradia a obhajca bodkovaného dresu z minulého ročníka Warren Barguil.

183 km min

Etapa bola prerušená a viacerí cyklisti si nechali prepláchnuť oči. Už sa však znova preteká.

184 km min

Problémy spôsobili balíky slamy, ktoré zasahovali do cesty! Išlo o protest farmárov, policajti proti ním museli použiť slzný plyn.

185 km min

Na méte 185 kilometrov pred cieľom riaditeľ pretekov Christian Prudhomme opätovne odštartoval šestnástu etapu, po tom čo musela byť neutralizovaná.

Výsledky Tour de France 2018 po pätnástej etape

Najlepšia desiatka celkového poradia

1. Geraint Thomas (Sky) 62:49:47 hod.
2. Chris Froome (Sky) +01:39
3. Tom Dumoulin (Sunweb) +01:50
4. Primož Roglič (LottoNL-Jumbo) +02:38
5. Romain Bardet (AG2R) +03:21
6. Mikel Landa (Movistar) +03:42
7. Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo) +03:57
8. Nairo Quintana (Movistar) +04:23
9. Jakob Fuglsang (Astana) +06:14
10. Daniel Martin (UAE) +06:54

Poradie bodovacej súťaže:

1. Peter Sagan (Bora-hansgrohe) 452 bodov
2. Alexander Kristoff (UAE) 170 bodov
3. Arnaud Démare (Groupama-FDJ) 133 bodov

Poradie vo vrchárskej klasifikácii:

1. Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors) 92 bodov
2. Warren Barguil (Fortuneo-Samsic) 70 bodov
3. Serge Pauwels (Dimension Data) 66 bodov

Poradie súťaže jazdcov do 25 rokov:

1. Pierre-Roger Latour (AG2R La Mondiale) 63:07:15 hod.
2. Guillaume Martin (Wanty-Groupe Gobert) +02:27
3. Egan Bernal (Team Sky) +06:16

Poradie súťaže tímov:

1. Movistar 188:47:32 hod.
2. Bahrain-Merida +07:10
3. Sky +42:22

Všetkým priaznivcom cyklistiky prajeme príjemné utorkové popoludnie. Vítame vás pri priamom prenose zo šestnástej etapy Tour de France 2018. Pelotón 105. ročníka Starej dámy čaká po druhom voľnom dni previerka kopcovitého charakteru, ktorá meria 218 kilometrov a vedie z Carcassonne do Bagnères-de-Luchon.

Po druhom voľnom dni sa o slovo hlásia pyrenejské kopce

Druhý voľný deň ponúkol cyklistom priestor na regeneráciu pred záverečným súťažným blokom. Otvorí ho kopcovitá záležitosť s piatimi horskými prémiami a dovedna 3526 zdolanými výškovými metrami. 25 kilometrov po štarte je pripravené stúpanie štvrtej kategórie. Na 72 kilometri sa nachádza ďalší kopec ohodnotený tou istou kategóriou.

V druhej časti etapy prichystali organizátori vrchársku trojkombináciu so stúpaniami Col de Portet d'Aspet (druhá kategória), Col de Menté (prvá kategória) a Col du Portillon (prvá kategória). Z vrcholu Col du Portillion ostáva do cieľa desať kilometrov v klesaní. Rýchlostná prémia je na 124 kilometri od štartu.

Dnešný víťaz môže vzísť opäť z úniku, tak ako v štrnástej a pätnástej etape. Záležať bude na tom, aká skupina sa vytvorí vpredu a tiež aká bude aktivita v hlavnom poli. Zaujímať nás tiež bude, či sa po voľnom dni udejú nejaké zmeny v najlepšej desiatke generálnej klasifikácie.

Horská prémia štvrtej kategórie Côte de Fanjeaux (25 km)
Horská prémia štvrtej kategórie Côte de Pamiers (72 km)
Rýchlostná prémia SAINT-GIRONS (124 km)
Horská prémia druhej kategórie Col de Portet d'Aspet (155,5 km)
Horská prémia prvej kategórie Col de Menté (171 km)
Horská prémia prvej kategórie Col du Portillon (208 km)

Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 13:00.

Autor: Šport24.sk

Tour de France 2018

Kompletný program Tour de France a jednotlivé etapy
rovinatý 201 km
Noirmoutier-en-I'lle Fontenay-le-Comte
rovinatý 182,5 km
Mouilleron-Saint-Germain La Roche-sur-Yon
rovinatý 195 km
La Baule Sarzeau
kopcovitý 204,5 km
Lorient Quimper
kopcovitý 181 km
Brest Mûr de Bretagne Guerlédan
rovinatý 231 km
Fougères Chartres
rovinatý 181 km
Dreux Amiens
rovinatý 156,5 km
Arras Roubaix
horský 158,5 km
Annecy Le Grand-Bornand
horský 108,5 km
Albertville La Rosière
horský 175,5 km
Bourg-Saint-Maurice Alpe d'Huez
rovinatý 169,5 km
Bourg-d'Oisans Valence
kopcovitý 188 km
Saint-Paul-Trois-Châteaux Mende
kopcovitý 181,5 km
Millau Carcassonne
horský 218 km
Carcassonne Bagnères-de-Luchon
horský 65 km
Bagnères-de-Lucho Saint-Lary-Soulan
rovinatý 171 km
Trie-sur-Baïse Pau
horský 200,5 km
Lourdes Larunsy
individuálna časovka 31 km
Saint-Pée-sur-Nivelle Espelette
rovinatý 116 km
Houilles Paríž
Video
Diskusia