Nezastaviteľný Sagan sa opäť priblížil k zelenému dresu: V náročnej etape triumf Dána Nielsena

Slovenský cyklista Peter Sagan bol v úniku, ale napokon nebojoval o víťazstvo 15. etape na Tour de France, ktorá viedla z Millau do Carcassonne. Z víťazstva sa tešil Dán Magnus Cort Nielsen (Astana), ktorý v záverečnom špurte trojice v úniku zdolal Španiela Iona Izagirreho (Bahrain Merida) a Holanďana Bauke Mollema (Trek - Segafredo). Sagan na rýchlostnej prémii vybojoval ďalších 15 bodov do bodovacej súťaže a so 452 bodmi nezadržateľne mieri za ziskom šiesteho zeleného dresu.

Mohlo by vás zaujímať:

FOTO Pikantné zábery Sagana v sprche: Peter, veď vyzeráš ako z erotického trháku!

TIETO FOTO pred Tour de France nechcel vidieť žiadny Slovák: Saganove víťazstvá v ohrození!

Sagan sa pred Tour de France vrátil k incidentu s Cavendishom: No mohol TOTO povedať?

Začiatok online prenosu:
22. 07. 2018, 13:20

 

15. etapa: Millau - Carcassonne

 

Obnoviť

Nečakané double počas tohto víkendu získava kazašský tím Astana. Po včerajšom triumfe Oscara Fraileho sa dnes raduje z víťazstva Magnus Cort Nielsen. Ten prežil dvojicu náročných stúpaní, pomohol dotiahnuť únik Rafala Majku a v záverečnom špurte bez najmenších problémov zdolal Iona Izaggireho a Baukeho Mollemu. Peter Sagan sa zapojil do úniku, získal 15 bodov do bodovacej súťaže a tiež mal podiel na útoku Rafala Majku. Následne sa odpojil a do cieľa prišiel v pelotóne na konečnom 74. mieste. Ja vám ďakujem za pozornosť a prajem pekný zvyšok večera.

Celkové poradie dnešnej etapy:

1. Magnus Cort Nielsen (Astana) 4:25:52 hod.
2. Ion Izagirre (Bahrain Merida) + 0:00
3. Bauke Mollema (Trek – Segafredo) + 0:02
4. Michael Valgren (Astana) + 0:29
5. Toms Skujinš (Trek – Segafredo) + 0:34
6. Domenico Pozzovivo (Bahrain Merida) + 0:34
7. Lilian Calmejane (Direct Energie) + 0:34
8. Rafal Majka (Bora-Hansgrohe) + 0:37
9. Nikias Arndt (Sunweb) + 2:31
10. Julien Bernard (Trek – Segafredo) + 2:31
...
74. Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) + 13:11.

Dnešná kopcovitá etapa sa skončila.

CIEĽ min

S mankom viac než trinástich minút prichádza do cieľa aj pelotón. Tím Sky etapu odjazdil pomerne dobre, hoci oproti Movistaru stratí ďalší čas v súťaži tímov. V žltom drese sa udrží Geraint Thomas s rovnakým náskokom pred Chrisom Froomom.

CIEĽ min

Pomaly sa blíži k cieľu aj pelotón, v ktorom sa má nachádzať aj Peter Sagan. Okrem toho sme videli pád menšej skupinky prakticky v cieľovej rovinke. Zapletení v ňom boli Damian Howson, Serge Pauwels či Jesús Herrada. Zbytočná nepríjemnosť pred dňom voľna.

CIEĽ min

Do cieľa prichádzajú aj ďalší pretekári. Dominanciu Astany v dnešnej etape potvrdil štvrtým miestom Michael Valgren. Poľský pretekár Rafal Majka napokon obsadí ôsme miesto s mankom 37 sekúnd na víťazného Magnusa Cort Nielsena.

CIEĽ min

Víťazom dnešnej etapy sa stáva dánsky cyklista MAGNUS CORT NIELSEN! Ten potvrdil rolu favorita a v záverečnom špurte nedal svojim konkurentom žiadny nárok. Absolútne suverénne zvíťazil a nadviazal na včerajšie víťazstvo tímového kolegu Oscara Fraileho. Druhý finišoval Ion Izagirre a tretí Bauke Mollema.

1 km min

Magnus Cort Nielsen dokázal vynikajúco reagovať na nástup Iona Izagirreho, ktorý v špurte nemá veľa šancí. Dán si kontroluje situáciu a môže dosiahnuť svoje tretie víťazstvo na podujatiach Grand Tour.

2 km min

Dva kilometre pred cieľom je náskok vedúceho tria už takmer 40 sekúnd. Je tak jasné, že víťazom dnešnej etapy sa stane Ion Izagirre, Bauke Mollema alebo Magnus Cort Nielsen. Najväčším favoritom je dánsky pretekár Astany.

3 km min

Lilian Calmejane sa ešte snaží niečo vymyslieť, no myslím si, že už je neskoro. Navyše, vzadu mu nikto nevystrieda, pretože Astana, Trek – Segafredo i Bahrain Merida majú vo vedúcej trojici svoje zastúpenie.

4 km min

Zrejme sme boli svedkami rozhodujúcej selekcie a okruh možných víťazov etapy sa zredukoval na číslo tri. Vzadu sa čaká čo vymyslia Rafal Majka a Lilian Calmejane, no tým už zrejme chýbajú sily. Ich manko predstavuje už viac než 20 sekúnd.

6 km min

Magnus Cort Nielsen nechce nič nechať na náhodu. Bauke Mollema si skúšal nastúpiť, ale dánsky cyklista sa okamžite za neho zavesil. Okrem nich je vpredu ešte Ion Izagirre a Lilian Calmejane sa to zúfalo snaží zalepiť.

8 km min

Ticho pred búrkou, aj tak by sa dala nazvať aktuálna situácia na trati. Domenico Pozzovivo teraz skúšal trošku rozvíriť tempo, ale úspešný nebol. Všetkých osem cyklistov je naďalej pokope.

10 km min

Posledných desať kilometrov etapy. Momentálne môžeme len odhadovať, kto má najväčšie šance uspieť. Veľmi dobré to má rozohrané Astana, pretože dánska dvojica Magnus Cort Nielsen a Michael Valgren dokáže veľmi solídne špurtovať.

12 km min

O ďalšie tri kilometre sme bližšie k záveru dnešnej etapy. Vpredu zatiaľ nikto nenastupuje. Naopak, vzadu vidíme nielen to, že Peter Sagan sa zaraďuje späť do pelotónu, ale končí sa aj aktivita Daniela Martina. Ten dnes nič nezíska a zostane na desiatej priečke.

15 km min

Poliak Rafal Majka počkal na svojich prenasledovateľov, pretože vedel, že sám by na rovinatom úseku nemal veľa šancí na úspech. Vpredu tak máme osem cyklistov, ktorí si to rozdajú o víťazstvo v pätnástej etape.

17 km min

Ion Izagirre, Domenico Pozzovivo (Bahrain Merida, Bauke Mollema, Toms Skujinš (Trek – Segafredo), Magnus Cort Nielsen, Michael Valgren (Astana) a Lilian Calmejane (Direct Energie). Toto je zloženie skupiny, ktorá stráca na Rafala Majku aktuálne desať sekúnd.

20 km min

Pomaličky sa zjazd končí a budeme smerovať do cieľového mesta Carcassonne. Rafal Majka má náskok 20 sekúnd pred skupinou prenasledovateľov. Najlepšiu pozíciu majú tímy Astana a Trek – Segafredo, ktoré majú vpredu dvojicu cyklistov.

22 km min

Daniel Martin má k dispozícii náskok okolo 40 sekúnd, a tak momentálne ohrozuje deviate miesto Jakoba Fuglsanga v celkovej klasifikácii. Astana má však dnes iné priority. Vpredu má Michaela Valgrena a Margnusa Cort Nielsena, ktorí majú veľkú šancu napodobniť včerajší triumf Omara Fraileho.

25 km min

Náskok poľského cyklistu začína trošku klesať. V prepočte na vzdialenosť jeho náskok predstavuje necelých 300 metrov. Zrejme jeho aktivita bola predčasná a Rafal Majka bude dostihnutý siedmimi pretekármi. V pelotóne musel riešiť drobné problémy v zjazde Francúz Romain Bardet.

28 km min

Avizované spojenie dvoch skupín sa realitou. Rafal Majka je momentálne prenasledovaný sedemčlennou skupinou pretekárov. Veľmi dobrú prácu odviedol Ion Izagirre z tímu Bahrain Merida. Paradoxné je, že Daniel Martin pomaly doháňa Petra Sagana.

32 km min

Rafal Majka má náskok 25 sekúnd pred spomínanou dvojicou Bauke Mollema a Magnus Cort Nielsen. O ďalších desať sekúnd za nimi je pätica pretekárov a vyzerá to tak, že sa tieto dve skupiny spoja. Okrem evidujeme stratu Petra Sagana na úrovni ôsmich minút.

35 km min

Výsledky horskej prémie Pic de Nore:

1. Rafal Majka (Bora-Hansgrohe) 10 bodov
2. Bauke Mollema (Trek – Segafredo) 8b.
3. Magnus Cort Nielsen (Astana) 6b.
4. Lilian Calmejane (Direct Energie) 4b.
5. Michael Valgren (Astana) 2b.
6. Domenico Pozzovivo (Bahrain Merida) 1b.

38 km min

Rafal Majka už začína zjazdovať a bude sa snažiť udržať si svoj náskok. Momentálne má 27 sekúnd k dobru oproti dvojici Bauke Mollema a Magnus Cort Nielsen. Druhý menovaný v roku 2016 získal dve etapové triumfy na španielskej Vuelte.

41 km min

Rafal Majka z tímu Bora-Hansgrohe vyhráva horskú prémiu Pic de Nore a pripisuje si desať bodov do bodkovanej súťaže. Na konte má 28 bodov, a tak sa mu zrejme nepodarí tretíkrát v kariére získať dres pre najlepšieho vrchára Tour de France.

43 km min

Tak napokon je to len osem pretekárov, ktorí prenasledujú Rafala Majku. Manko sa príliš nezmenilo, no podstatne väčšiu silu má skupina okolo Domenica Pozzoviva, Michaela Valgrena, Baukeho Mollemu alebo Liliana Calmejana.

45 km min

Pred deviatimi pretekármi má Rafal Majka náskok 30 sekúnd. Okrem toho vidíme aktivitu Daniela Martina, ktorý sa snaží nazbierať nejaké sekundičky na svojich konkurentov z elitnej desiatky. Jeho náskok je však zatiaľ len 20-sekundový.

47 km min

Vynikajúco ide Rafal Majka! Poliak sa nielenže odpútal od druhej skupiny, ale dostihol si aj vedúcu dvojicu. K vrcholu stúpania to má ešte necelých šesť kilometrov a môže si vypracovať náskok. Za nim sa vydávajú pretekári ako Bauke Mollema či Domenico Pozzovivo.

48 km min

Bohužiaľ, Peter Sagan dnes nebude bojovať o víťazstvo, pretože nestačí nastolenému tempu 17 pretekárov, ktorí sťahujú svoje manko. Slovenský cyklista s Gregom van Avermaetom či ďalšími strácajú už 2:35 minúty.

50 km min

V druhej skupine sa skutočne začalo ísť trošku rýchlejšie a náskok vedúcej dvojice spadol na hranicu 90 sekúnd. Teraz to zobral na seba Domenico Pozzovivo, za ktorého sa zavesil Rafal Majka. Začínajú sa robiť rozdiely.

52 km min

Náskok vedúceho dua stúpol už na hranicu dvoch minút. Tempo partie okolo Petra Sagana sa snažia ťahať jeho tímoví kolegovia. Musia do toho ale troška dupnúť, aby si Francúzi nevypracovali priveľký náskok.

54 km min

V pelotóne vidíme debatovať pretekárov tímu Sky, ktorí priebeh etapy krásne kontrolujú. Pred Pyrenejami si tak doprajú ďalší ľahší deň, v ktorom ušetria cenné sily pred tretím týždňom Grand Tour.

57 km min

Náskok francúzskeho dua sa zvýšil na rozdiel 80 sekúnd. Pomaly sa blížime k stúpaniu Pic de Nore, ktoré meria viac než tucet kilometrov. Priemerné prevýšenie predstavuje 6,3%, čo je o niečo viac v porovnaní s predošlým kopcom Col de Sié.

60 km min

Julien Bernard vyhral šprintérsku prémiu pred svojim krajanom Fabianom Grellierom. Z druhej skupiny bol samozrejme najrýchlejší Peter Saganom pred svojim večným rivalom Gregom van Avermaetom. Aktuálny rozdiel medzi skupinami je 62 sekúnd.

62 km min

Petra Sagana sme videli na chvoste unikajúcej skupiny, ale zakrátko sa dostal na samotné čelo. Zrejme si príde po ďalších dvanásť bodov do súťaže o zelený dres. V ňom tak ešte zvýši svoj astronomický náskok.

65 km min

Julien Bernard sa dokázal pripojiť k svojmu krajanovi Fabianovi Grellierovi. Ich náskok je na úrovni 40 sekúnd. Vyzerá to tak, že práve Francúzi to rozdajú o 20 bodov na šprintérskej prémii, ktorá je na programe o päť kilometrov.

68 km min

Ak by to niekoho zaujímalo, pelotón stráca na čelo pretekov už desať minút. Za Fabianom Grellierom sa vydáva jeden z cyklistov tímu Trek – Segafredo. Zrejme je ním jeho krajan Julien Bernard.

71 km min

Štvrťminútový náskok v podaní francúzskeho cyklistu. Zrejme ani táto snaha nevydrží dlho, hoci je rozhodne sympatická. Zatiaľ prakticky nemusel dupnúť do pedálov poľský pretekár Rafal Majka, čo je možno záložný plán tímu Bora-Hansgrohe.

74 km min

Fabian Grellier z tímu Direct Energie to skúša sám a vypracoval si náskok okolo desiatich sekúnd. Toto však možno považovať za ideálny scenár, keďže Peter Sagan si môže na chvíľu oddýchnuť a nemusí lepiť nástupy Nikiho Terpstru či Grega van Avermaeta.

77 km min

Opäť musíme pochváliť Petra Sagana, ktorý bol hlavným iniciátorom toho, aby bola dostihnutá trojica okolo Grega van Avermaeta. Belgičanovi a úradujúcemu olympijskému šampiónovi robili spoločnosť Toms Skujinš a Fabian Grellier.

80 km min

Niki Terpstra to skúsil ešte raz, no nedokázal sa odpútať od konkurencie. Následne rozvírila tempo skupina ďalších troch pretekárov, vrátane Grega van Avermaeta. Náskok je však minimálny. Medzičasom pelotón prechádza bufetom.

83 km min

Napokon to pretekári z úniku zvládli a dostihli si stratu na Nikiho Terpstru s Petrom Saganom. Škoda, že sa táto dvojica neutrhla, pretože v jej silách by bolo možno dôjsť až do cieľa. Obaja sú skvelí tempári, čo ukázali už niekoľkokrát na jarných klasikách.

85 km min

Tak pozor! Teraz sa oddelila skupina troch pretekárov, v ktorej sú Toms Skujinš, Niki Terpstra a majster sveta Peter Sagan. Je to silná skupina, ktorú si chcú dostihnúť viacerí pretekári. Rozhodne to ale nebudú mať ľahké.

87 km min

Vedúca skupina sa trošku naťahuje, ale zatiaľ v ňom nevidíme žiadne medzery. Vpredu je Michael Valgren, ktorý počas jarnej časti sezóny dosiahol životné víťazstvo na Amstel Gold Race. V závere prešpurtoval Romana Kreuzigera.

90 km min

Peter Sagan nás neskutočne baví na 105. ročníku Tour de France. Svojimi zjazdárskymi kvalitami si vypracoval na kolegov z úniku náskok približne desiatich sekúnd. Vyzerá to ale tak, že bude čakať na Rafala Majku či Pawla Poljianskeho.

93 km min

Náskok vedúcej skupiny klesol na šesť minút, no stále je všetko v najlepšom poriadku. Peter Sagan sa v zjazde drží na popredných pozíciach, ukazuje svoje schopnosti a trošku sa vzďaľuje konkurentom.

97 km min

Teraz sme svedkami trošku nudnejšieho úseku dnešnej etapy. Každopádne, opäť môžeme konštatovať vynikajúcu pozíciu Petra Sagana, ktorý dnes môže vyrovnať rekord Eddyho Merckxa v počte víťazných etáp na Tour de France v drese majstra sveta.

100 km min

Sto kilometrov zostáva do cieľa. Vpredu máme opäť pokope 29-člennú skupinu pretekárov s Petrom Saganom. Pelotón stráca 6:30 minúty a rozhodne sa nesnaží nejako sťahovať svoje manko.

103 km min

Cyklisti prechádzajú bufetom, a tak si berú tašky s jedlom a vodou. Okrem toho si môžeme povedať, že Lilian Calmejane čaká na kolegov z pôvodného úniku a už nechce jazdiť osamotene na čele etapy.

105 km min

Dnes sa bude finišovať v meste Carcassonne, ktoré patrí k najzachovalejším stredovekým pevnostiam v Európe. Mesto sa delí na dolné a horné s výhľadom na dolinu rieky Aude. V roku 1997 bolo zapísané do zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO a v 13. storočí sa tu odohrala aj križiacka výprava proti albigéncom.

108 km min

Ak ste fanúšikom Arnauda Démara, máme pre vás dobrú správu. Francúzsky pretekár si dolepil svoju stratu na pelotón, čím sa zvyšujú jeho šance na boj s limitom. Vzadu zostáva len jeho tímový kolega Ramon Sinkeldam, ktorého to určite stálo veľa síl.

111 km min

Francúzsky pretekár Lilian Calmejane má k dispozícii náskok 6:30 minúty na pelotón, ktorý podobne ako včera jazdí v pohodovom tempe. Dôležitejší je údaj, hovoriaci o rozdiele medzi ním a skupinou Petra Sagana – ten je na úrovni 70 sekúnd.

114 km min

Peter Sagan prešiel stúpaním druhej kategórie bez najmenších problémov. Nevideli sme ho ani len v závere skupiny, takže môžeme konštatovať výbornú formu aj dnes. Momentálne je dokonca najväčším favoritom na etapový triumf, tvrdia stávkové spoločnosti.

117 km min

Lilian Calmejane si bez problémov prišiel po päť bodov do bodkovanej súťaže. Jazdec tímu Direct Energie ich má na konte celkovo jedenásť. Tri body zobral Serge Pauwels, dva bývalý líder tejto súťaže Toms Skujinš a jeden bod si pripisuje Arthur Vichot.

119 km min

"Bol by to perfektný deň, keby som vyhral na domácej pôde. Chcel by som sa dostať do úniku a vyhrať ako minulý rok v Les Rousses. Je ľahké o tom hovoriť, no realita môže byť odlišná. Budem potrebovať dobré nohy a tiež sa dobre pohybovať v úniku. Finále poznám výborne, je to moja šanca," povedal pre začiatkom etapy 25-ročný Lilian Calmejane.

121 km min

Lilian Calmejane si vypracoval minútový náskok pred svojimi konkurentmi z úniku. Stále však jeho atak možno označiť za príliš ambiciózny. Arnaud Démare stráca ešte tri minúty na pelotón, ktorý má pod taktovkou tím okolo žltého muža Gerainta Thomasa.

123 km min

Na začiatku stúpania si z vedúcej skupiny nastúpil Lilian Calmejane a vypracoval si náskok na úrovni 40 sekúnd. Na vrchol stúpania to má ešte viac než 6000 metrov. Francúza sme spomínali s ohľadom na favorita etapy, no nastúpil až nečakane skoro.

125 km min

Skupina vedúcich pretekárov začína stúpať na Col de Sié, čo je kategorizovaný kopec druhej úrovne. Meria približne desať kilometrov s priemerným prevýšením 4,9 percenta. Víťaz tejto horskej prémie získa päť bodov do súťaže o bodkovaný dres, ale pozíciu Juliana Alaphilippa s určitosťou neohrozí.

127 km min

Menoslov pretekárov v úniku:

Daniel Martínez (EF Education First), Silvan Dillier (AG2R La Mondiale), Nikias Arndt (Sunweb), Amäel Moinard, Florian Vachon (Fortuneo – Samsic), Sonny Colbrelli, Ion Izagirre, Domenico Pozzovivo (Bahrain Merida), Damian Howson, Daryl Impey (Mitchelton – Scott), Daniele Bennati, Imanol Erviti, Marc Soler (Movistar), Greg van Avermaet (BMC Racing Team), Niki Terpstra (Quick-Step Floors), Peter Sagan, Rafal Majka, Pawel Poljanski (Bora-Hansgrohe), Magnus Cort, Michael Valgren (Astana), Serge Pauwels (Dimension Data), Arthur Vichot (Groupama – FDJ), Lilian Calmejane, Fabian Grellier, Romain Sicard (Direct Energie), Bauke Mollema, Julien Bernard, Toms Skujinš (Trek – Segafredo) a Jesús Herrada (Cofidis).

130 km min

Team Sky svojim pomalým tempom umožnil pretekárom vzadu, aby sa dostali späť do pelotónu. Ten stráca na čelnú skupinu už štyri minúty. Okrem toho môžeme konštatovať osemminútové manko Arnauda Démara na patriu okolo Petra Sagana.

132 km min

Náskok vedúcej skupiny veľmi rýchlo stúpol na hranicu troch minút. Najlepšie postaveným mužom úniku v celkovom poradí je Greg van Avermaet, ktorý osem dní nosil žltý dres. Podľa dostupných informácii by malo byť vpredu 29 pretekárov.

135 km min

Približne dvadsať pretekárov by malo byť v úniku. Náskok sa vyšplhal na hranicu 90 sekúnd. Bora-Hansgrohe má trojnásobné zastúpenie a zo známejších mien vidíme vpredu aj Grega van Avermaeta, Nikiho Terpstru, Michaela Valgrena, Domenica Pozzoviva, Baukeho Mollemu či domáceho Liliana Calmejana.

137 km min

Tak, žeby sme sa dočkali úniku dňa? Tím Sky sa dostal na čelo pelotónu a rozhodne chce už stabilizovať situáciu. Výbornou správou však je, že za pomoci Rafala Majku sa na poslednú chvíľu dostal dopredu aj Peter Sagan.

140 km min

Julian Alaphilippe si zašiel do tímového vozidla pre taktické pokyny. Medzitým neúspešne zaútočiť jeden z jazdcov tímu Kaťuša – Alpecin. Vpredu bol aj Thomas De Gendt, ale bezmocne len mykol plecami. Situáciu kontroluje Daniel Oss.

142 km min

Sylvain Chavanel skúšal svoje šťastie, ale úspešný nebol. Skupina favoritov je však poriadne natiahnutá, za čo môžu početné útoky. Teraz to opäť skúsil Gregor Mühlberger, ale ani on neuspeje. Peter Sagan jazdí pozične na výbornú.

145 km min

Skupina hlavných favoritov dostihla vedúcu skupinu, a tak čoskoro možno očakávať ďalšie pokusy o únik. Spomínaná 40-členná skupina za pelotónom stráca dve minúty, Arnaud Démare a spol už päť. Francúz dnes bude bojovať s limitom.

147 km min

Teraz vidíme vpredu dvojicu pretekárov tímu Quick-Step Floors. Tempo preberá Tim Declercq, ktorého úlohou je zmazať manko na čelnú skupinu. Desať sekúnd pre neho zrejme nebude veľkým problémom. Navyše, strieda mu aj Philippe Gilbert.

149 km min

Edvald Boasson Hagen dnes rozhodne chce ísť do úniku, o čom svedčí už jeho druhý nástup. Nórsky pretekár trošku rozvíril aktivitu pelotónu a aj preto náskok vedúceho tria klesol na hranicu pätnástich sekúnd. Stále je všetko otvorené.

152 km min

Vysoké tempo od samotného úvodu nevonia viacerým pretekárom. Za pelotónom sa vytvorila skupina 40 ľudí, ktorí strácajú už dve minúty. Medzi nimi je aj majiteľ červeného čísla Jasper Stuyven. Najhoršie sú na tom Arnaud Démare, Guillaume Van Keirsbulck a Ramon Sinkeldam s mankom 4:30 minúty.

155 km min

Náskok vedúcej skupiny sa stále drží okolo hranice 20 sekúnd. Tím Sky samozrejme na toto reagovať nemusí, pretože najvyššie v celkovom poradí je Warren Barguil s mankom takmer 26 minút. Peter Sagan sa teraz trošku vytratil zo záberov kamier.

158 km min

Náskok vedúcej trojice sa vyšplhal na hranicu 18 sekúnd. Z pelotónu si skúša nastupovať Edvald Boasson Hagen z tímu Dimension Data. Peter Sagan zatiaľ veľmi dobre vyčkáva. Iba trojčlenný únik v dnešnej etape je málo pravdepodobný.

161 km min

Teraz sa nám pretekári rozdelili na niekoľko skupín. Vpredu máme aktuálne trojicu Warren Barguil (Fortuneo – Samsic), Adam Yates (Mitchelton – Scott) a Gregor Mühlberger (Bora-Hansgrohe). Ich náskok je možno desať sekúnd.

163 km min

O únik je dnes poriadny boj, ale všetkých 151 pretekárov jazdí spolu. Ešte sme sa nestihli zmieniť o tom, že do dnešnej etapy nastupuje v oslabenej zostave BMC Racing, pretože po štrnástej etape skončil na Tour de France Patrick Bevin.

166 km min

Stále čakáme na vytvorenie úniku dňa. Skúšalo to už viacero pretekárov, vrátane Thomasa De Gendta či Adama Yatesa. Bora-Hansgrohe teraz kontroluje situáciu vďaka Danielovi Ossovi, ktorý sa bude snažiť zachytávať prípadné ataky.

169 km min

O vytvorenie úniku sa pokúšal aj Peter Sagan, no jeho úvodná aktivita k úspechu neviedla. Každopádne, tento pokus svedčí o tom, že Slovák má dnes záujem dostať sa do unikajúcej skupiny a zabojovať možno aj etapové víťazstvo.

171 km min

Domáci pretekár Julian Alaphilippe si to napokon postrážil a svoj náskok vo vrchárskej súťaži zvyšuje na 32 bodov pred krajanom Warrenom Barguilom. Okrem neho bodoval na Côte de Luzencon aj Daniel Martínez zo zoskupenia EF Education First-Drapac.

173 km min

Warren Barguil sa snaží odčleniť od pelotónu a zabojovať na vrchárskej prémii o dva body. Momentálne stráca na Juliana Alaphilippa 30 bodov. Okrem toho si môžeme povedať, že Arnaud Démare stráca viac než minútu. Technické problémy mal Jay Thomson z tímu Dimension Data.

176 km min

Cyklisti už začali stúpať na kopec štvrtej kategórie Côte de Luzencon. Na ňom budú bodovať dvaja najlepší jazdci. Stúpanie meria 3100 metrov s priemerným sklonom 5,9%. Celú situáciu sa snaží kontrolovať nemecký tím Bora-Hansgrohe.

178 km min

Drobné problémy mal už po niekoľkých minútach Arnaud Démare, Francúzsky líder tímu Groupama – FDJ sa bude snažiť dnešnú etapu najmú prežiť, respektíve dôjsť do cieľa v časovom limite. V treťom týždni bude mať ešte dve šance na etapový triumf.

180 km min

Dopredu sa okamžite vydal Thomas De Gendt, ale na vytvorenie úniku si musíme ešte chvíľu počkať. Aktívny sa snaží byť aj Adam Yates, ktorý už stratil šance v celkovej klasifikácii, a tak si chce napraviť chuť aspoň nejakým čiastkovým úspechom.

ŠTART min

Riaditeľ pretekov Christian Prudhomme odmával začiatok pätnástej etapy 105. ročníka Tour de France. Už samotný úvod nás bude veľmi zaujímať. Etapa je predurčená k úspechu úniku, a tak budeme sledovať či sa do neho zapojí aj svetový šampión Peter Sagan.

Vážení čitatelia, vítam vás pri sledovaní textového prenosu z pätnástej etapy 105. ročníka cyklistických pretekov Tour de France. Pred dňom voľna čaká na pretekárov kopcovitá etapa, ktorá by sa podobne ako včera mala stať korisťou úniku. Oficiálny začiatok je naplánovaný na 13:20 hod.

V ZÁVERE BOL NAJSILNEJŠÍ FRAILE

Včerajšia etapa opäť ukázala jedinečnosť pretekára menom Peter Sagan. Ten pôvodne nechcel ísť do úniku, no podľa jeho slov sa tam nejako ocitol. Namiesto pohodového tempa v pelotóne tak bojoval o etapové víťazstvo, hoci záver bol v znamení náročného 10-percentného stúpania Côte de la Croix Neuve. Napokon skončil na vynikajúcom štvrtom mieste so stratou len dvanástich sekúnd na víťazného Omara Fraileho. Pre jazdca kazašskej Astany to bolo šieste profesionálne víťazstvo, z toho druhé na Grand Tour. Druhým miestom zvýšil svoj náskok v bodkovanej súťaži Julian Alaphilippe a tretí skončil smutný hrdina etapy Jasper Stuyven. Z pretekárov na celkové poradie, ktorí prišli do cieľa s 18-minútovým mankom, si polepšil len vynikajúco jazdiaci Primož Roglič. Slovinec sa dostal cez Romaina Bardeta na priebežnú štvrtú priečku a na žltý dres stráca len 2:38 minúty.

ĎALŠIA PRÍLEŽITOSŤ PRE VÍŤAZNÝ ÚNIK

Dnešná etapa smerujúca do mesta Carcassonne meria 181,5 kilometra a cyklisti počas nej nastúpajú skoro 3000 výškových metrov. Má kopcovitý charakter a podobne ako včera by mala svedčať úniku. V súboji o žltý dres sa veľké zmeny nečakajú. Rozhodujúce, respektíve najťažšie stúpanie vyvrcholí už 40 kilometrov pred cieľom. Už po šiestich kilometroch sa začne stúpať na horskú prémiu tretej kategórie Côte de Luzencon. Jej parametre sú 3100 metrov a priemerný sklon takmer šesť percent. Po odjazdení 65 kilometrov budú mať jazdci za sebou už aj dvojkové stúpanie stúpanie Col de Sié. Je síce profilovo ľahšie než Côte de Luzencon, no rešpekt vzbudzuje dĺžka desiatich kilometrov. V záverečnej tretine etapy cyklisti absolvujú šprintérsku prémiu a následne spomínaný najťažší kopec Pic de Nore (dĺžka 12,3 km; sklon 6,3 %). Posledná hodina pretekov bude rýchla, keďže je v znamení dlhého zjazdu a rovinatého dojazdu do cieľového priestoru.

MEDZI FAVORITOV ETAPY PATRÍ AJ SAGAN

Dnešná etapa je ťažko predvídateľná. Stávkové kancelárie najviac veria dvojici Julian Alaphilippe a Peter Sagan. Obaja sa však včera vystrieľali v záverečnom dojazde, a tak zostáva otázkou či im ešte zostali nejaké sily. Bolo by opäť úžasné sledovať žilinského rodáka v boji o víťazstvo, ktoré by bolo jeho štvrtým na tohtoročnej Tour de France. Z môjho pohľadu trošku zostáva za očakávaniami Lilian Calmejane, ktorý má na konte dve víťazstva na Grand Tour. Doposiaľ sa dostal do niekoľkých únikov, no neodhodlal sa k žiadnemu útoku. Dnes sa však jazdí na jeho domácej pôde, pochádza z regiónu Tarn, a tak by mu nemala chýbať motivácia. V úniku možno očakávať už tradičné mená ako Thomas De Gendt, Damiano Caruso či aspoň jedného z bratskej dvojice Izagirreovcov. Netreba zabúdať ani na Warrena Barguila. V bodkovanej súťaži stráca 20 bodov, a tak by dnes mohol ponaháňať určite unavenejšieho Juliana Alaphilippa.

Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 13:20.

Autor: Šport24.sk

Tour de France 2018

Kompletný program Tour de France a jednotlivé etapy
rovinatý 201 km
Noirmoutier-en-I'lle Fontenay-le-Comte
rovinatý 182,5 km
Mouilleron-Saint-Germain La Roche-sur-Yon
rovinatý 195 km
La Baule Sarzeau
kopcovitý 204,5 km
Lorient Quimper
kopcovitý 181 km
Brest Mûr de Bretagne Guerlédan
rovinatý 231 km
Fougères Chartres
rovinatý 181 km
Dreux Amiens
rovinatý 156,5 km
Arras Roubaix
horský 158,5 km
Annecy Le Grand-Bornand
horský 108,5 km
Albertville La Rosière
horský 175,5 km
Bourg-Saint-Maurice Alpe d'Huez
rovinatý 169,5 km
Bourg-d'Oisans Valence
kopcovitý 188 km
Saint-Paul-Trois-Châteaux Mende
kopcovitý 181,5 km
Millau Carcassonne
horský 218 km
Carcassonne Bagnères-de-Luchon
horský 65 km
Bagnères-de-Lucho Saint-Lary-Soulan
rovinatý 171 km
Trie-sur-Baïse Pau
horský 200,5 km
Lourdes Larunsy
individuálna časovka 31 km
Saint-Pée-sur-Nivelle Espelette
rovinatý 116 km
Houilles Paríž
Video
Diskusia