Sagan sa nestratil ani v náročnom stúpaní: Svojím výkonom milo prekvapil a navýšil náskok v bitke o zelený dres!

Slovenský cyklista Peter Sagan obsadil v sobotňajšej 14. etape 105. ročníka Tour de France 4. miesto a opäť zvýšil náskok v súťaži o zelený dres. Z triumfu na 188 km dlhej trati zo Saint-Paul-Trois-Chateaux do Mende sa tešil Španiel Omar Fraile z Astany.

Momentky z etapy si môžete pozrieť vo FOTOGALÉRII!

Mohlo by vás zaujímať:

FOTO Pikantné zábery Sagana v sprche: Peter, veď vyzeráš ako z erotického trháku!

TIETO FOTO pred Tour de France nechcel vidieť žiadny Slovák: Saganove víťazstvá v ohrození!

Sagan sa pred Tour de France vrátil k incidentu s Cavendishom: No mohol TOTO povedať?

Detail etapy si pozrite TU!

Začiatok online prenosu:
21. 07. 2018, 13:10

 

14. etapa: Saint-Paul-Trois-Châteaux - Mende

 

Obnoviť

Z našej strany je to na dnes všetko. Ďakujeme vám za pozornosť a prajeme príjemný zvyšok večera. S Tour de France sme tu opäť zajtra.

Najlepšia desiatka celkového poradia (žltý dres) po 14. etape

1. Geraint Thomas (Sky) 58:10:44
2. Chris Froome (Sky) +01:39
3. Tom Dumoulin (Sunweb) +01:50
4. Primož Roglič (LottoNL-Jumbo) +02:38
5. Romain Bardet (AG2R) +03:21
6. Mikel Landa (Movistar) +03:42
7. Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo) +03:57
8. Nairo Quintana (Movistar) +04:23
9. Jakob Fuglsang (Astana +06:14
10. Daniel Martin (UAE) +06:54

Najlepšia päťka štrnástej etapy

1. Omar Fraile (Astana) 04:41:57 hod.
2. Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors) +00:06
3. Jasper Stuyven (Trek-Segafredo) +00:06
4. Peter Sagan (Bora-hansgrohe) +00:12
5. Damiano Caruso (BMC) +00:17

Štrnásta etapa Tour de France 2018 sa skončila.

Cieľ min

Quintana stratil na Frooma, Thomasa a Dumoulina v dnešnej etape desať sekúnd, Kruijswijk a Bardet štrnásť a Mikel Landa 29. Daniel Martin dnes zaznamenal z jazdcov elitnej desiatky celkového poradia najväčšie manko. Za následok to má, že ho na deviatej priečke generálnej klasifikácie vystriedal Jakob Fuglsang.

Cieľ min

Primož Roglič finišoval s náskokom ôsmich sekúnd pred Froomom, Dumoulinom a Thomasom. Niečo málo tak na trojicu, ktorá sa nachádza v celkovom poradí pred ním, získal.

1 km min

Chris Froome a Geraint Thomas na striedačku zaútočili a odpútali sa od Quintanu. S touto dvojicou však vydržal Tom Dumoulin. Primož Roglič príde z favoritov na celkové poradie do cieľa ako prvý.

2 km min

Primož Roglič ide parádne! Vytvoril si náskok niekoľkých metrov pred Bernalom, Quintanom, Thomasom, Bardetom, Kruijswijkom a Tomom Dumoulinom. Posledný menovaný strácal, ale išiel si svoje tempo, dotiahol sa, potom nastúpil a dostal do problémov Bardeta aj Kruiswijka.

3 km min

Pelotón sa v stúpaní vyselektoval na tridsiatku pretekárov, v ktorej však chýba deviaty muž celkového poradia Daniel Martin, ktorý mal päť kilometrov pred cieľom defekt. Ako prvý z favoritov zaútočil Mikel Landa, náskok si však nevypracoval. Na jeho atak nadviazal Primož Roglič!

5 km min

Hlavné pole priviedol pod Côte de la Croix Neuve tím Movistar. Uvidíme, ako sa bude vyvíjať situácia v pelotóne na tomto kopci.

8 km min

Presuňme sa znova na trať. Pelotónu s najväčšími favoritmi na celkové poradie chýba do cieľa osem kilometrov.

Cieľ min

Po druhé miesto si prišiel s odstupom pár sekúnd Julian Alaphilippe, tretí skončil Jasper Stuyven. Čo nás však mimoriadne potešilo je fakt, že Peter Sagan sa zjavil na cieľovej rovinke ako štvrtý a ako štvrtý aj prešiel cieľovou páskou. Ďalší obdivuhodný výkon cyklistického fenoména zo Slovenska!

Cieľ min

Víťazom štrnástej etapy 105. ročníka Tour de France sa stal španielsky pretekár Omar Fraile z tímu Astana!

1,2 km min

Horská prémia druhej kategórie Côte de la Croix Neuve

1. Omar Fraile (Astana) 5 bodov
2. Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors) 3 body
3. Jasper Stuyven (Trek-Segafredo) 2 body
4. Peter Sagan (Bora-hansgrohe) 1 bod

1,4 km min

Fraile ako prvý zdolal kopec Côte de la Croix Neuve s niekoľkosekundovým náskokom pred Stuyvenom a Alaphilippom, ktorý sa na konci horskej prémie druhej kategórie spojili.

2 km min

Jasper Stuyven to nevydržal. Dva kilometre pred koncom etapy ho predstihol Omar Fraile, ktorý sa dostal na čelo etapy. Julian Alaphilippe do toho dáva maximum, ale na Fraileho to už zrejme stačiť nebude.

2,5 km min

Omar Fraile z tímu Astana je veľmi vážnym konkurentom Jaspera Stuyvena v súboji o etapový triumf, postupne sa totiž približuje. Zo sedla sa zdvihol aj najväčší favorit tohto dojazdu z úniku Julian Alaphilippe. Peter Sagan bojuje na chvoste skupiny prenasledovateľov.

3 km min

De Gendta doskočil Omar Fraile, ktorý mu potom nastúpil a odišiel od neho. Peter Sagan sa zatiaľ drží v skupine za nimi. Stuyven stále na čele etapy, ale jeho náskok bude postupne klesať.

4 km min

Štyri kilometre pred cieľom nastúpil zo skupiny prenasledovateľov Thomas De Gendt. Stuyven i partia, ktorá ho stíha, sa už nachádzajú na Côte de la Croix Neuve.

4 km min

Jasper Stuyven, ktorý je výborným severským klasikárom, čo dokumentujú umiestnenia v elitnej desiatke v aktuálnej sezóne na E3 Harelbeke, Gent–Wevelgem, Okolo Flámska či Paríž – Roubaix, sa už blíži k poslednej horskej prémii dnešného dňa.

7 km min

Tempo v skupine prenasledovateľov rozprúdil Philippe Gilbert, ktorý pracuje pre Juliana Alaphilippa. Manko tejto partie na Stuyvena o pár sekúnd kleslo. Uvidíme, s akým náskokom začne pretekár tímu Trek-Segafredo stúpať na Côte de la Croix Neuve.

8 km min

Dnes sa po druhý raz na Tour de France 2018 stane víťazom niekto z úniku. Strata hlavného poľa neustále narastá, už sa blíži k hranici dvadsiatich minút.

10 km min

Desať kilometrov pred cieľom štrnástej previerky 105. ročníka Tour de France disponuje Jasper Stuyven náskokom minúty a päťdesiatich sekúnd pred skupinou Sagana a Alaphilippa.

13 km min

Ťažko však povedať, s akým náskokom by Jasper Stuyven musel prísť pod vrchol záverečného prudkého kopca, aby mu to stačilo na triumf. Nepatrí totiž medzi vyhlásených vrchárov.

15 km min

Odstup skupiny prenasledovateľov sa nezmenšuje, ale práve naopak narastá. Spolupráca v nej teda nie je najlepšia.

17 km min

Osemnásťčlenná skupina by mala mať pri jazde po rovine či v miernom klesaní navrch voči osamotenému Stuyvenovi. Záležať však bude na tom, ako sa v nej bude spolupracovať.

20 km min

Dvadsať kilometrov do cieľa štrnástej etapy. Na jej špici máme osamoteného Jaspera Stuyvena, ktorého prenasleduje osemnásťčlenná skupina. Jej súčasťou je aj Peter Sagan. Trojnásobný majster sveta síce v istej chvíli etapy začal strácať, ale išiel si svoje tempo, postupne sa spájal s ďalšími pretekármi a nakoniec je späť v dobrej pozícii.

23 km min

Je to tak. Partie prenasledovateľov sa spojili a môžu pokračovať v stíhacej jazde za Jasperom Stuyvenom, ktorý má k dobru minútu a štrnásť sekúnd.

26 km min

Pelotón stráca na čelo etapy, ktoré tvorí Jasper Stuyven, bezmála osemnásť minút. Vyzerá to tak, že Saganova skupina by čoskoro mohla docvaknúť partiu okolo Izagirreho, v ktorej sú okrem Slagtera aj Calmejane a De Gendt.

30 km min

Skupina Petra Sagana má šestnásť členov a sú v nej Julian Alaphilippe, Philippe Gilbert, Julian Alaphilippe, Pierre Rolland, Greg Van Avermaet, Damiano Caruso a Andrey Amador. Na momentálne vedúceho Stuyvena stráca minútu a dvadsať sekúnd.

32 km min

Jasper Stuyven z tímu Trek-Segafredo využil debatu medzi Izagirrem a Slagterom a vydal sa do individuálneho útoku. Vytvoril si pred nimi náskok zhruba päťdesiatich sekúnd.

35 km min

Zatiaľ čo Gorka Izagirre v čelnej partii nebol spokojný s tým, ako spolupracuje Tom-Jelte Slagter a dôrazne mu dohováral, sa skupiny prenasledovateľov spojili. Peter Sagan tak ešte nevypadol z boja o etapové víťazstvo.

36 km min

V najbližších kilometroch síce cyklistov nečaká žiadne kategorizované stúpanie, ale stále absolvujú zvlnený profil. Vedúca trojica Stuyven, Izagirre, Slagter má k dobru zhruba minútu pred prvou skupinou prenasledovateľov, v ktorej je dvanásť pretekárov. Peter Sagan tvorí druhú skupinu prenasledovateľov s Gregom Van Avermaetom, Andreyom Amadorom a Anthonym Perezom. Ich manko nie je neriešiteľné.

38 km min

Partia prenasledovateľov sa začala deliť. Strácať začal Peter Sagan, ale aj viacero ďalších pretekárov. Početná skupina sa rozdrobila na viacero partií.

41 km min

V skupine prenasledovateľov prebehla na dvoch horských prémiách v krátkom slede za sebou selekcia. Aktuálne by v nej mali figurovať sedemnásti cyklisti vrátane Petra Sagana, ktorí strácajú na čelnú trojicu viac ako minútu.

44 km min

Horská prémia tretej kategórie Col du Pont sans Eau

1. Jasper Stuyven (Trek-Segafredo) 2 body
2. Gorka Izagirre (Bahrain-Merida) 1 bod

46 km min

Na horskej prémii tretej kategórie ukoristil dva body za víťazstvo Jasper Stuyven (Trek-Segafredo). Jeden bod zaknihoval aj Gorka Izagirre (Bahrain-Merida).

47 km min

Skupinu prenasledovateľov vedie Yves Lampaert, ktorý udáva pomerne razantné tempo. Peter Sagan by mal byť stále jej súčasťou, avšak už bez Macieja Bodnara, ktorý z nej vypadol.

48 km min

Gorka Izagirre (Bahrain-Merida), Tom-Jelte Slagter (Dimension Data) a Jasper Stuyven (Trek-Segafredo) už stúpajú na v poradí tretiu horskú prémiu dnešného dňa. Skupina prenasledovateľov, ktorú v tejto chvíli tvorí 24 jazdcov, na nich stráca trištvrte minútu.

49 km min

Náskok pretekárov v úniku voči pelotónu neustále stúpa. Aktuálne stráca hlavné pole až štrnásť minút na čelnú skupinu v zložení Gorka Izagirre (Bahrain-Merida), Tom-Jelte Slagter (Dimension Data) a Jasper Stuyven (Trek-Segafredo).

52 km min

Horská prémia druhej kategórie Col de la Croix de Berthel

1. Gorka Izagirre (Bahrain-Merida) 5 bodov
2. Tom-Jelte Slagter (Dimension Data) 3 body
3. Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors) 2 body
4. Philippe Gilbert (Quick-Step Floors) 1 bod

54 km min

Na čele etapy sa spojili Izagirre, Slagter a Stuyven. Pred 27 prenasledovateľmi, medzi ktorými figuruje aj Peter Sagan, majú takmer polminútový náskok.

58 km min

Od skupiny prenasledovateľov sa odpútal aj Tom-Jelte Slagter, ktorý si prišiel po tri body. Dva zaknihoval Julian Alaphilippe a jeden aj jeho kolega z Quick-Step Floors Philippe Gilbert.

59 km min

30-ročný španielsky pretekár Gorka Izagirre dorazil ako prvý na vrchol Col de la Croix de Berthel s tridsaťsekundovým náskokom pred ostatnými prenasledovateľmi z úniku. Za víťazstvo na horskej prémii druhej kategórie zapísal svojich prvých päť bodov do súťaže vrchárov!

60 km min

Damien Gaudin a Michael Hepburn začali strácať na skupinu prenasledovateľov, jej zvýšené tempo spôsobilo problémy aj tímovému kolegovi Petra Sagana Maciejovi Bodnarovi.

61 km min

Gorka Izagirre, ktorý má na seba dres španielskeho majstra, si vytvoril pred ostatnými kolegami z úniku polminútový náskok. Smeruje teda za triumfom na horskej prémii druhej kategórie.

62 km min

Prvý atak na stúpaní Col de la Croix de Berthel! Jeho realizátorom je Gorka Izagirre z tímu Bahrain-Merida. Julian Alaphilippe bol v zadnej časti vedúcej skupiny, ale po ataku španielskeho pretekára sa ňou začal posúvať.

63 km min

Koncovka v Mende bola súčasťou Starej dámy aj v roku 2015, taktiež v rámci štrnástej etapy. Aj vtedy sa presadil únik, keď triumf zaznamenal Stephen Cummings pred Francúzmi Pinotom a Bardetom. Peter Sagan bol taktiež súčasťou úniku a finišoval piaty.

65 km min

Greg Van Avermaet je aktuálne v popredí vedúcej skupiny, zatiaľ čo Peter Sagan jazdí počas stúpania na jej chvoste. 28-ročný rodák zo Žiliny sa snaží šetriť sily do záveru.

67 km min

Pretekári z vedúcej skupiny už začali stúpať na Col de la Croix de Berthel s náskokom deviatich minút a dvadsiatichpiatich sekúnd. Najdlhší kopec dnešnej etapy je horskou prémiou druhej kategórie a má priemerný sklon 5,3%. Medzičasom z pretekov odstúpil pretekár tímu BMC Patrick Bevin.

74 km min

Peter Sagan si privolal tímové auto a od športového riaditeľa tímu Bora-hansgrohe Jána Valacha dostal nové bidony. Zvoľnenie v pelotóne má za následok fakt, že jeho momentálny odstup na vedúcu skupinu je takmer deväťminútový. Môžeme konštatovať, že víťaz etapy určite vzíde spomedzi 32 cyklistov, ktorí sú v úniku.

75 km min

Únik v zložení Daniel Martinez a Pierre Rolland (EF Education First-Drapac), Simon Geschke (Sunweb), Gorka Izagirre a Kristjian Koren (Bahrain-Merida), Michael Hepburn a Daryl Impey (Mitchelton-Scott), Andrey Amador (Movistar), Damiano Caruso a Greg Van Avermaet (BMC), Julian Alaphilippe, Philippe Gilbert a Yves Lampaert (Quick-Step Floors), Peter Sagan a Maciej Bodnar (Bora-hansgrohe), Omar Fraile (Astana), Thomas Degand (Wanty-Groupe Gobert), Tom-Jelte Slagter a Julien Vermote (Dimension Data), Thomas De Gendt (Lotto-Soudal), Lilian Calmejane, Jérôme Cousin, Thomas Boudat, Sylvain Chavanel a Damien Gaudin (Direct Énergie), Michael Gogl a Jasper Stuyven (Trek-Segafredo), Christophe Laporte, Nicolas Edet, Anthony Perez a Anthony Turgis (Cofidis) momentálne disponuje náskokom ôsmich minút a štyridsiatich sekúnd.

77 km min

Chris Froome a Geraint Thomas, ale aj mnohí ďalší cyklisti si odskočili na malú potrebu. Sky zákonite znížilo tempo hlavného poľa, čo sa prejavilo nárastom náskok vedúcej skupiny o takmer celú minútu.

80 km min

Tempo pelotónu je naďalej v réžii tímu Sky, ktorý má na špici sformovaný kompletný vláčik. Za nimi sú zoradené dresy Sunwebu s lídrom Tomom Dumoulinom.

84 km min

Philippe Gilbert si za jazdy nechal od mechanika z tímového vozidla vykonať úpravu na bicykli. Na trati nič nové, vedúca skupina má stále 31 členov a náskok na úrovni siedmich minút.

87 km min

Dojazd štrnástej etapy by mohol sedieť viacerým pretekárom z unikajúcej skupiny. Azda najviac Julianovi Alaphilippovi, ale do okruhu favoritov na etapový vavrín musíme zaradiť aj Pierra Rollanda, Gorku Izagirreho, Damiana Carusa, Grega Van Avermaeta, Omara Fraileho, Liliana Calmejana a bez šancí rozhodne nemusia byť ani Philippe Gilbert či Peter Sagan. Nemyslíme si, že jeho hlavnou motiváciou, prečo išiel do úniku, bola rýchlostná prémia.

91 km min

Rozdiel medzi únikom a pelotónom sa stabilizoval na úrovni siedmich minút. Vedúca partia dnes má veľmi dobrú šancu na úspech.

92 km min

Rýchlostná prémia BESSEGES

1. Peter Sagan (Bora-hansgrohe) 20 bodov
2. Thomas Boudat (Direct Énergie) 17 bodov
3. Yves Lampaert (Quick-Step Floors) 15 bodov
4. Thomas De Gendt (Lotto-Soudal) 13 bodov
5. Greg Van Avermaet (BMC) 11 bodov
6. Maciej Bodnar (Bora-hansgrohe) 10 bodov
7. Julien Vermote (Dimension Data) 9 bodov
8. Jasper Stuyven (Trek-Segafredo) 8 bodov
9. Kristjian Koren (Bahrain-Merida) 7 bodov
10. Thomas Degand (Wanty-Groupe Gobert) 6 bodov
11. Nicolas Edet (Cofidis) 5 bodov
12. Philippe Gilbert (Quick-Step Floors) 4 bodoy
13. Daryl Impey (Mitchelton-Scott) 3 body
14. Anthony Turgis (Cofidis) 2 body
15. Michael Hepburn (Mitchelton-Scott) 1 bod

94 km min

Peter Sagan má po rýchlostnej prémii v bodovacej súťaži na konte už 418 bodov. Druhý Alexander Kristoff doposiaľ zaknihoval 170 bodov. Slovenský cyklistický fenomén je na najlepšej ceste získať šiesty zelený dres z Tour de France v kariére. Prekaziť by mu to mohlo už len veľké športové nešťastie v podobe pádu či nejakých zdravotných ťažkostí.

97 km min

Peter Sagan vyhral rýchlostnú prémiu, no nedostal to zadarmo. Špurtoval proti nemu Thomas Boudat z tímu Direct Énergie, ale slovenský pretekár si situáciu postrážil. Boudat chcel týmto ťahom pravdepodobne prinúť Sagana vynaložiť sily, ktoré by mu mohli v ďalšom priebehu etapy chýbať.

99 km min

Cyklisti vedúcej skupiny o chvíľu prejdú rýchlostnou prémiou. Jej náskok je už viac ako sedemminútový.

101 km min

Julian Alaphilippe ziskom bodu na vrchole horskej prémie štvrtej kategórie zvýšil svoj náskok na čele súťaže o bodkovaný dres na 25 bodov. Jeho hlavní konkurenti Warren Barguil a Serge Pauwels dnes v úniku nefigurujú, takže francúzsky pretekár bude mať aj na ďalších prémiách možnosť náskok ešte zveľadiť.

103 km min

Horská prémia štvrtej kategórie Côte du Grand Chataignier

1. Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors) 1 bod

106 km min

Peter Sagan prešiel stúpaním v úzadí vedúcej skupiny, kde šetril sily do ďalšieho priebehu etapy.

107 km min

Na vrchole Côte du Grand Chataignie, ktorý organizátori označili ako horskú prémiu štvrtej kategórie, získal jeden bod od klasifikácie vrchárov jej líder Julian Alaphilippe.

111 km min

Vedúca skupina zvyšuje svoj náskok. Ten má aktuálne hodnotu šiestich minút a dvadsiatich sekúnd. O tempo pelotónu sa stará výlučne zoskupenie Sky.

114 km min

Cyklisti z vedúcej skupiny sa blížia k úvodnému kategorizovanému stúpaniu štrnástej etapy. Ide o kilometrový kopec štvrtej kategórie so sklonom 7,4%.

117 km min

V deň belgického štátneho sviatku sa do úniku vydalo sedem cyklistov tejto krajiny, menovite Yves Lampaert, Philippe Gilbert, Greg Van Avermaet, Jasper Stuyven, Julien Vermote, Thomas Degand and Thomas De Gendt.

120 km min

Vedúca partia má momentálne podľa údajov livetrackingu 31 členov.

125 km min

Lawson Craddock je späť v hlavnom poli. Rozdiel medzi čelnou skupinou a pelotónom sa v týchto momentoch stabilizoval tesne nad hranicou piatich minút a tridsiatich sekúnd.

130 km min

Peter Sagan má vo vedúcej skupine poruke dlhoročného tímového kolegu Macieja Bodnara. Viacnásobným zastúpením v úniku disponujú aj tímy EF Education First-Drapac, Bahrain-Merida, Mitchelton-Scott, BMC, Quick-Step Floors, Dimension Data, Direct Énergie, Trek-Segafredo a Cofidis.

135 km min

Náskok veľkej vedúcej skupiny pred pelotónom presiahol hranicu piatich minút. Lawson Craddock stráca na balík polminútu, takže svoj odstup znižuje.

140 km min

Belgický šampión Yves Lampaert pred štartom priblížil pre oficiálnu internetovú stránku Tour de France taktiku tímu Quick-Step Floors v štrnástej etape. „Chceme byť vpredu so Julianom Alaphilippom, je to finiš pre neho. Dnes je deň, keď by mohol uspieť únik, chceme v ňom mať dvoch alebo troch pretekárov. Bol by to pre mňa splnený sen, keby som vyhral etapu v drese belgického majstra, ale záverečné stúpanie je pre mňa príliš ťažké.“ Belgickému zoskupeniu zatiaľ stratégia vychádza, pretože okrem Juliana Alaphilippa má vo vedúcej skupine aj práve Lampaerta a tiež Philippa Gilberta.

145 km min

Jeden z hrdinov doterajšieho priebehu Tour de France 2018 Lawson Craddock, ktorý preteká od druhej etapy so zlomenou lopatkou, no i napriek tomu dokázal zvládnuť etapu na kockách a tri namáhavé alpské previerky, jazdí podľa údajov livetrackingu za pelotónom so stratou minúty a dvadsiatich sekúnd.

150 km min

Tempo pelotónu určuje britský tím Sky. Časový rozdiel medzi vedúcou skupinou a hlavným poľom atakuje hranicu štyroch minút a tridsiatich sekúnd.

155 km min

Z jazdcov v úniku je v generálnej klasifikácii najlepšie umiestnený Damiano Caruso z tímu BMC. Je 25-ty a na lídra Thomasa stráca 39 minút a 18 sekúnd.

160 km min

Vpredu sú pretekári tímov EF Education First-Drapac, Bahrain-Merida, Mitchelton-Scott, BMC, Quick-Step Floors, Dimension Data, Direct Énergie, Trek-Segafredo, Cofidis, Bora-hansgrohe, Astana, Sunweb, Movistar, Wanty-Groupe Gobert a Lotto-Soudal.

162 km min

Najväčšie zastúpenie v úniku má francúzsky prokontinentálny tím Direct Énergie, ktorý je v doterajšom priebehu Starej dámy v tomto smere jednoznačne najaktívnejším zoskupením.

165 km min

Daniel Martinez a Pierre Rolland (EF Education First-Drapac), Simon Geschke (Sunweb), Gorka Izagirre a Kristjian Koren (Bahrain-Merida), Michael Hepburn a Daryl Impey (Mitchelton-Scott), Andrey Amador (Movistar), Damiano Caruso, Stefan Küng a Greg Van Avermaet (BMC), Julian Alaphilippe, Philippe Gilbert a Yves Lampaert (Quick-Step Floors), Peter Sagan a Maciej Bodnar (Bora-hansgrohe), Omar Fraile (Astana), Thomas Degand (Wanty-Groupe Gobert), Tom-Jelte Slagter a Julien Vermote (Dimension Data), Thomas De Gendt (Lotto-Soudal), Lilian Calmejane, Jérôme Cousin, Thomas Boudat, Sylvain Chavanel a Damien Gaudin (Direct Énergie), Michael Gogl a Jasper Stuyven (Trek-Segafredo), Christophe Laporte, Nicolas Edet, Anthony Perez a Anthony Turgis (Cofidis). Takýto je menoslov vedúcej skupiny.

167 km min

Dve skupiny vpredu sa spojili a vytvorili veľkú 32-člennú unikajúcu partiu. Pelotón je pozadu o tri minúty a dvadsať sekúnd.

169 km min

V Saganovej partii sú ďalšie zvučné mená ako Greg Van Avermaet, Philippe Gilbert, Pierre Rolland, Yves Lampaert, Sylvain Chavanel či Daryl Impey.

171 km min

Andrey Amador (Movistar), Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors), Omar Fraile (Astana), Thomas De Gendt (Lotto-Soudal), Lilian Calmejane, Jérôme Cousin (Direct Énergie) a Anthony Perez (Cofidis) sú členmi vedúcej skupiny. Prenasleduje ich 25 cyklistov vrátane Petre Sagana.

173 km min

Situácia v pelotóne sa upokojila a rozdelené hlavné pole sa spojilo. Do úniku vyrazilo dovedna 32 cyklistov. Sedem z nich je na čele etapy s náskokom polminúty pred skupinou prenasledovateľov, ktorú tvorí zvyšná 25-ťka.

175 km min

Ostatní jazdci na celkové poradie sú však na tom horšie. Valverde a Bardet sú v druhej skupine, Bob Jungels, Daniel Martin, Primož Roglič a Pierre-Roger Latour v tretej. Mikel Landa dokonca figuruje až vo štvrtej skupine.

177 km min

Z hlavného poľa vznikli štyri skupiny, medzi ktorými sú niekoľkosekundové rozdiely. Peter Sagan i prví dvaja muži celkového poradia Geraint Thomas a Chris Froome sa nachádzajú v prvej.

180 km min

Cyklisti bojujú s bočným vetrom. Balík sa rozdelil na niekoľko skupín! Najväčšia z nich je vpredu, jej súčasťou by mal byť aj Peter Sagan.

183 km min

Pelotón je poriadne natiahnutý, pretože od začiatku sa ide veľmi rýchlo. Na jeho čele vidíme aj Petra Sagana. Predznamenáva to účasť trojnásobného svetového šampióna v úniku?

Christian Prudhomme odštartoval štrnástu etapu, ktorá je predposledným súťažným dňom druhého bloku 105. ročníka Starej dámy.

Výsledky Tour de France 2018 po trinástej etape

Najlepšia desiatka celkového poradia (žltý dres)

1. Geraint Thomas (Sky) 53:10:38
2. Chris Froome (Sky) +01:39
3. Tom Dumoulin (Sunweb) +01:50
4. Primož Roglič (LottoNL-Jumbo) +02:46
5. Romain Bardet (AG2R) +03:07
6. Mikel Landa (Movistar) +03:13
7. Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo) +03:43
8. Nairo Quintana (Movistar) +04:13
9. Daniel Martin (UAE) +05:11
10. Jakob Fuglsang (Astana) +05:45

Držitelia dresov

Žltý dres: Geraint Thomas (Sky)
Zelený dres: Peter Sagan (Bora-hansgrohe)
Bodkovaný dres: Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors)
Biely dres: Pierre-Roger Latour (AG2R)

Poradie v bodovacej súťaži (zelený dres)

1. Peter Sagan (Bora-hansgrohe) 398 bodov
2. Alexander Kristoff (UAE) 170 bodov
3 .Arnaud Démare (Groupama-FDJ) 133 bodov
4. John Degenkolb (Trek-Segafredo) 128 bodov
5. Andrea Pasqualon (Wanty-Groupe Gobert) 100 bodov

Poradie vo vrchárskej klasifikácii (bodkovaný dres)

1. Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors) 84 bodov
2. Warren Barguil (Fortuneo-Samsic) 70 bodov
3. Serge Pauwels (Dimension-Data 63 bodov
4. Geraint Thomas (Sky) 30 bodov
5. David Gaudu (Groupama-FDJ) 25 bodov

Poradie v súťaži jazdcov do 25 rokov (biely dres)

1. Pierre-Roger Latour (AG2R) 53:27:19 hod.
2. Guillaume Martin (Wanty-Groupe Gobert) +01:58
3. Egan Bernal (Sky) +06:49
4. David Gaudu (Groupama-FDJ) +36:59
5. Søren Kragh Andersen (Sunweb) +50:11

Poradie v súťaži tímov

1. Movistar 160:28:10 hod.
2. Sky +04:03
3. LottoNL-Jumbo +12:06
4. Bahrain-Merida +25:39
5. AG2R +47:02

Všetkým priaznivcom cyklistiky prajeme príjemné sobotné popoludnie. Slávne preteky Tour de France dnes pokračujú štrnástou etapou, ktorá vedie z Saint-Paul-Trois-Châteaux do Mende. Previerka meria 188 kilometrov a má kopcovitý profil.

Peter Sagan s tretím triumfom na Tour de France 2018

Po troch nesmierne náročných alpských previerkach, ktoré vyradili z pretekov elitných šprintérov Marka Cavendisha, Marcela Kittela, Dylana Groenewegena, Andrého Greipela a i hlavného konkurenta Petra Sagana v súťaži o zelený dres Fernanda Gaviriu, si mohli cyklisti oddýchnuť počas trinástej etapy. Typická rovinatá záležitosť vyvrcholila špurtom pelotónu. Do súboja o víťazstvo sa zapojili Arnaud Démare, Alexander Kristoff a Peter Sagan. Ako prvé prešlo cieľovou čiarou predné koleso trojnásobného majstra sveta.

Líder tímu Bora-hansgrohe zaknihoval tretí etapový vavrín v aktuálnej edícii Tour de France a zvýšil svoj, už beztak gigantický, náskok na čele klasifikácie o zelený dres na 228 bodov pred úradujúcim európskym šampiónom Alexandrom Kristoffom.

Pokojná etapa nepriniesla žiadne problémy favoritov a ani zmenu na kľúčových pozíciách celkového poradia.

V kopcovitej štrnástej etape má veľkú šancu na úspech únik

Organizátori zaradili do itinerára aj previerku v pohorí Centrálny masív. 188-kilometrová trať obsahuje štyri kategorizované stúpania, pričom za posledným z nich je umiestnený cieľ.

Prvý ohodnotený kopec sa nachádza na 81 kilometri od štartu a je označený štvrtou kategóriou. Na 129 kilometri je pripravená horská prémia druhej kategórie Col de la Croix de Berthel, na ktorý o pár kilometrov nadviaže stúpania tretej kategórie Col du Pont sans Eau. Záverečný Côte de la Croix Neuve (prémia druhej kategórie) je prudkou záležitosťou s dĺžkou troch kilometrov a priemerným sklonom 10,2%.

Je pravdepodobné, že v etape, počas ktorej pretekári nastúpajú dovedna 3326 výškových metrov, vzíde víťaz z úniku. Tiež budeme zvedaví, ako si s prudkou "stenou" na konci trasy poradia favoriti na celkové poradie.

Horská prémia štvrtej kategórie Côte du Grand Chataignier
Rýchlostná prémia BESSEGES
Horská prémia druhej kategórie Col de la Croix de Berthel
Horská prémia tretej kategórie Col du Pont sans Eau
Horská prémia druhej kategórie Côte de la Croix Neuve

Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 12:00.

Autor: Šport24.sk

Tour de France 2018

Kompletný program Tour de France a jednotlivé etapy
rovinatý 201 km
Noirmoutier-en-I'lle Fontenay-le-Comte
rovinatý 182,5 km
Mouilleron-Saint-Germain La Roche-sur-Yon
rovinatý 195 km
La Baule Sarzeau
kopcovitý 204,5 km
Lorient Quimper
kopcovitý 181 km
Brest Mûr de Bretagne Guerlédan
rovinatý 231 km
Fougères Chartres
rovinatý 181 km
Dreux Amiens
rovinatý 156,5 km
Arras Roubaix
horský 158,5 km
Annecy Le Grand-Bornand
horský 108,5 km
Albertville La Rosière
horský 175,5 km
Bourg-Saint-Maurice Alpe d'Huez
rovinatý 169,5 km
Bourg-d'Oisans Valence
kopcovitý 188 km
Saint-Paul-Trois-Châteaux Mende
kopcovitý 181,5 km
Millau Carcassonne
horský 218 km
Carcassonne Bagnères-de-Luchon
horský 65 km
Bagnères-de-Lucho Saint-Lary-Soulan
rovinatý 171 km
Trie-sur-Baïse Pau
horský 200,5 km
Lourdes Larunsy
individuálna časovka 31 km
Saint-Pée-sur-Nivelle Espelette
rovinatý 116 km
Houilles Paríž
Video
Diskusia