Víťazom 11. etapy Thomas, Sagan úraduje aj v horskom pekle: V bodovacej súťaži uniká rivalovi

LA ROSIERE ESPACE SAN BERNARDO - Víťazom druhej časti alpskej trilógie 105. ročníka cyklistických pretekov Tour de France sa stal Brit Geraint Thomas, ktorý sa obliekol do žltého trička. Za jazdcom Sky skončili na ďalších priečkach po špurte o druhé miesto Holanďan Tom Dumoulin (Sunweb) a tímový kolega Christopher Froome (Sky).

Slovák Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) si na šprintérskej prémii Villard sur Doron pripísal dvadsať bodov a v súťaži o zelený dres ho od Kolumbijčana Fernanda Gaviriu delí už 121 bodov.

Stredajšia krátka, no o to náročnejšia 11. etapa s dvojicou prémií najvyššej kategórie HC, merala iba 108,5 km a viedla z olympijského Albertville do zimného strediska La Rosiere Espace San Bernardo. Jedenásť kilometrov po štarte čakala cyklistov prvá previerka v podobe rýchlostnej prémie, o ktorú sa Sagan rozhodol zabojovať. Trojnásobný majster sveta vyrazil dopredu s Francúzmi Warrenom Barguilom (Fortuneo-Samsic) a Romainom Sicardom (Direct Energie), Talianom Damianom Carusom (BMC) a Španielom Danielom Navarrom (Cofidis, Solution Credits) a bez problémov zobral dvadsať bodov. Päticu sa pokúšala stíhať tridsiatka kolegov vedená utorkovým víťazom a majiteľom bodkovaného dresu Julianom Alaphilippom (Quick-Step Floors).

Na začiatku stúpania na Montée du Bisanne (kategória HC, dĺžka 12,4 km, priemerný sklon 8,2%) sa Sagan rozlúčil s únikom. Dve skupiny prenasledovateľov sa spojili v jednu a Alaphilippe pritvrdil tempo. Spolu s Američanom Tejayom van Garderenom (BMC) sa pripojil k úniku, ktorý sa rozrástol ešte o Poliaka Pawela Poljanskeho (Bora-Hansgrohe) a Francúza Anthonyho Pereza (Cofidis, Solution Credits). Z rozpadávajúcej sa skupiny prenasledovateľov sa stihli zavesiť spolu s ďalšími Španiel Marc Soler (Movistar) a Belgičan Thomas De Gendt (Lotto Soudal). O prémiu sa pokúsil Barguil, no Bretónčan nenašiel recept na šprint lídra súťaže vrchárov Alaphilippa. V zjazde dostal Alaphilippe spoločnosť v podobe Barguila a De Gendta a trio pokračovalo so 40-sekundovým náskokom pred prenasledovateľmi.

Ich snaženie však nemalo dlhé trvanie a skončilo už na päte stúpania na Col du Pré (dĺžka 12,6 km, priemerný sklon 7,7%). Za skupinou na čele sa s odstupom šiestich minút zahryzol do prémie kategórie HC pelotón, z ktorého vypadol líder priebežného poradia Greg Van Avermaet (BMC). Po stredajšej etape sa Belgičan lúči so žltým dresom. Alaphilippe nestačil na tempo jazdcov tímu Fortuneo-Samsic, ktorí vybojovali dvadsať bodov pre minuloročného víťaza súťaže vrchárov Barguila. Z pelotónu sa dopredu predral Španiel Alejandro Valverde (Movistar) a k svojmu kapitánovi sa tesne pod vrcholom pripojil Soler. Po krátkom zjazde sa začal boj o prémiu druhej kategórie Cormet de Roselend (dĺžka 5,7 km, priemerný sklon 6,5%).

Stajne Sky a Bahrain-Merida na čele pelotónu rozpútali prenasledovanie a tempo zvýšili aj Valverde so Solerom, ktorí začali redukovať odstup od čela etapy. Päť bodov na prémii ukoristil opäť Barguil. Prvá, rýchla časť osemnásťkilometrového zjazdu, zmeny v odstupoch nepriniesla. Druhý technický úsek sa stal osudným pre Mathiasa Franka (AG2R La Mondiale) z vedúcej skupiny. Švajčiar však po chvíli sedel opäť na bicykli a pokračoval. Dvojicu z Movistaru si úspešne vybrali za cieľ Dumoulin s dánskym tímovým kolegom Sörenom Kraghom Andersenom. Pätnásť kilometrov pred cieľom ponechal vo finálnom martýriu La Rosiere (1. kategória, dĺžka 17,6 km, priemerný sklon 5,8%) Varverdeho svojmu osudu vyčerpaný Soler a po chvíli sa porúčal aj Andersen. Stráženie náskoku na pelotón tak zostalo na Valverdem s Dumoulinom, no Španiel napokon nezvládol tempo Holanďana. Z vedúcej skupiny nastúpil Mikel Nieve (Mitchelton-Scott), no tristo metrov pred cieľom v stanici lanovky ho pokoril prenasledujúci Thomas. Španiel sa musel napokon uspokojiť až s piatym miestom.

Mohlo by vás zaujímať:

FOTO Pikantné zábery Sagana v sprche: Peter, veď vyzeráš ako z erotického trháku!

TIETO FOTO pred Tour de France nechcel vidieť žiadny Slovák: Saganove víťazstvá v ohrození!

Sagan sa pred Tour de France vrátil k incidentu s Cavendishom: No mohol TOTO povedať?

Začiatok online prenosu:
18. 07. 2018, 14:00

 

11. etapa: Albertville - La Rosière Espace San Bernardo

 

Obnoviť

Na dnes je to z našej strany všetko. Ďakujeme za pozornosť, prajeme pekný zvyšok dňa a tešíme sa na vás pri zajtrajšom prenose z dvanástej etapy.

Peter Sagan prišiel do cieľa so stratou 26 minút a 7 sekúnd. Trojnásobný svetový šampión splnil predpísaný časový limit. Toto konštatovanie však neplatí o Marcelovi Kittelovi, Rickovi Zabelovi, Markovi Renshawovi a Markovi Cavendishovi. Pre týchto štyroch sa Tour de France 2018 končí!

Cieľová horská prémia prvej kategórie La Rosière (108,5 km)

1. Geraint Thomas (Sky) 10 bodov
2. Tom Dumoulin (Sunweb) 8 bodov
3. Chris Froome (Sky) 6 bodov
4. Damiano Caruso (BMC) 4 body
5. Mikel Nieve (Mitchelton-Scott) 2 body
6. Daniel Martin (UAE) 1 bod

Dnes sa mení držiteľ žltého dresu, ale ostatné klasifikácie ostávajú bez zmeny. Peter Sagan bol v úvode etapy v úniku, vyhral rýchlostnú prémiu a zvýšil náskok na čele bodovacej súťaže pred Gaviriom na 121 bodov.

Z jazdcov na celkové poradie dnes veľa stratili Alejandro Valverde, Ilnur Zakarin, Jakob Fuglsang či Adam Yates. Etapa dopadla veľmi, veľmi zle pre Baukeho Mollemu a Rafala Majku, ktorí finišovali so stratou viac ako jedenástich minút na víťaza.

Jedenásta etapa priniesla triumf Gerainta Thomasa, ktorý zároveň získal žltý dres. Tím Sky dnes demonštroval svoju silu aj druhým miestom Chrisa Frooma. Táto dvojica zaujíma prvé dve miesta aj v generálnej klasifikácii. Dnes atakovali Valverde aj Domulin, ale neprinieslo to želaný efekt.

Elitná desiatka celkového poradia po jedenástej etape

1. Geraint Thomas (Sky) 44:06:16
2. Chris Froome (Sky) +01:25
3. Tom Dumoulin (Sunweb) +01:44
4. Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida) +02:14
5. Primož Roglič (LottoNL-Jumbo) +02:23
6. Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo) +02:40
7. Mikel Landa (Movistar) +02:56
8. Romain Bardet (AG2R) +02:58
9. Nairo Quintana (Movistar) +03:16
10. Daniel Martin (UAE) +03:16

Elitná desiatka jedenástej etapy

1. Geraint Thomas (Sky) 03:29:36 hod.
2. Tom Dumoulin (Sunweb) +00:20
3. Chris Froome (Sky) +00:20
4. Damiano Caruso (BMC) +00:22
5. Mikel Nieve (Mitchelton-Scott) +00:22
6. Daniel Martin (UAE) +00:27
7. Jesus Herada (Cofidis) +00:57
8. Romain Bardet (AG2R) +00:59
9. Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida) +00:59
10. Nairo Quintana (Movistar) +00:59

Jedenásta etapa Tour de France 2018 skončila.

Cieľ min

Bardet, Nibali, Quintana, Roglič a Kruijswijk prišli do cieľa so stratou 58 sekúnd na víťazného Thomasa, ktorý sa zároveň stal novým držiteľom žltého dresu pre lídra celkového poradia!

Cieľ min

Mikel Nieve napokon odišiel z etapy, v ktorej to vyzeralo na jeho víťazstvo, s nepopulárnym štvrtým miestom. Predstihli ho druhý Tom Dumoulin a tretí Chris Froome, ktorí finišovali bok po boku a šprintovali o druhú priečku.

Cieľ min

Víťazom jedenástej etapy Tour de France sa stal Geraint Thomas! Britský pretekár predviedol v závere cieľového kopca parádne zrýchlenie a napokon si prišiel po triumf!

600 m min

Zaútočil aj Geraint Thomas, Caruso ani Dumoulin na jeho nástup nezareagovali!

800 m min

Froome poriadne zabral a zbavil sa Daniela Martina!

1 km min

Mikel Nieve by to už mohol dotiahnuť do víťazného konca! Daniel Martin ide fantasticky, spolu s Froomom si vytvorili veľmi pekný náskok pred ostatnými favoritmi.

2 km min

Dva kilometre pred cieľovou páskou je situácia nasledovná. Na čele je Mikel Nieve s náskokom tridsiatich sekúnd pred Carusom, Thomasom a Dumoulinom. Za touto trojicou sa nachádza Daniel Martin s Chrisom Froomom a tí majú za sebou Bardeta, Rogliča, Nibaliho, Kruiswijka a Quintanu.

3 km min

Zrýchlil Daniel Martin, za ktorým sa vybral Chris Froome. Dvojica sa odpútala a nechala za sebou Romaina Bardeta, Primoža Rogliča, Vincenza Nibaliho, Naira Quintanu a Steven Kruijswijka.

4 km min

Na atak Thomasa nadviazal Chris Froome, ktorý sa pokúsil akcelerovať dvakrát, ale Quintanu, Bardeta a ani Primoža Rogliča sa nezbavil. Tom Dumoulin dostihol Damiana Carusa a k tejto dvojici sa pridal zozadu aj Geraint Thomas.

5 km min

Mikel Nieve ide výborne! Pred Carusom a Herradom má viac ako polminútový náskok a vyzerá to tak, že skúsený španielsky pretekár mieri za svojim prvým víťazstvom na Tour de France. Z hlavnej skupiny odstúpili Kwiatkowski aj Bernal a zaútočil ich tímový kolega a virtuálny líder celkového poradia Geraint Thomas!

6 km min

Damiano Caruso (BMC) a Jesus Herrada (Cofidis) vytvorili skupinu prenasledovateľov a snažia sa stíhať Mikela Nieveho (Mitchelton-Scott), ktorý by dnes mohol triumfovať. Stále ide veľmi dobre aj Tom Dumoulin. Holanďan má niečo viac ako polminútový náskok pred hlavnou skupinou. Uvidíme, či sa mu dnes podarí niečo získať na ostatných konkurentov.

7 km min

Valverde sa vrátil do hlavnej skupiny, ale dlho v nej nevydržal. Španielsky matador dnes sympaticky zaútočil, no osoh to neprinieslo. Teraz mu vynaložená energie chýba. Problémy s udržaním tempa, ktoré nastolil Michal Kwiatkowski, majú aj držiteľ bieleho dresu Pierre-Roger Latour, ale aj ruský vrchár Kaťuše Ilnur Zakarin či Jakob Fuglsang z Astany!

8 km min

Zatiaľ čo Adam Yates začal strácať na hlavnú skupinu, jeho tímový kolega Mikel Nieve nastúpil kolegom z vedúcej partie. Stíha ho Damiano Caruso. Nasleduje dvojica Cofidisu, no a z čela etapy už vypadol Warren Barguil.

9 km min

Dánsky cyklista Michael Valgren vypadol z vedúcej skupiny. Naopak, dostihla ju dvojica Cofidisu Jesus Herrada a Daniel Navarro. Valverde nestriedal Dumoulinovi a už ani nevydržal jeho tempo.

10 km min

Desať kilometrov do cieľa jedenástej etapy. Vedúca skupina okolo Warrena Barguila má k dobru dve minúty a dvadsať sekúnd pred hlavnou skupinou. Dumoulin a Valverde nezvyšujú svoj náskok pred partiou vedenou tímom Sky.

12 km min

Hlavné pole ťahá v tejto fáze cieľového stúpania Jonathan Castroviejo. Sky tam ešte okrem neho má aj Michala Kwiatkowskeho, Egana Bernala, Gerainta Thomasa a Chrisa Frooma.

13 km min

Søren Kragh Andersen už na dnes dopracoval. Tom Dumoulin a Alejandro Valverde pokračujú vo dvojici a disponujú náskokom okolo hranice štyridsiatich sekúnd pred ostatnými favoritmi.

14 km min

Amaël Moinard (Fortuneo-Samsic) vypadol z vedúcej skupiny. Štvorica Warren Barguil (Fortuneo-Samsic), Damiano Caruso (BMC), Michael Valgren (Astana), Mikel Nieve (Mitchelton-Scott) pokračuje na čele etapy s náskokom menej ako troch minút na skupinu favoritov.

15 km min

Dumoulin s Andersenom sa dotiahli k Valverdemu so Solerom. Posledný menovaný už v dnešnej etape vynaložil veľa síl a nevládal tak pokračovať v tejto partii ďalej.

16 km min

Tom Dumoulin zaútočil v zjazde s kolegom Sørenom Kraghom Andersenom. Dvojica Sunwebu sa vzdialila hlavnej skupine na štyridsať sekúnd a zároveň sa veľmi priblížila Valverdemu. Vyzerá to tak, že Dumoulin a Valverde by sa mohli spojiť.

17 km min

Absolútne čelo etapy tvoria na začiatku stúpania Warren Barguil (Fortuneo-Samsic), Damiano Caruso (BMC), Michael Valgren (Astana), Mikel Nieve (Mitchelton-Scott) a Amaël Moinard (Fortuneo-Samsic).

22 km min

Mathias Frank v zjazde spadol, ale švajčiarsky cyklista je našťastie v poriadku. Pri jazde z kopca zaútočili zo skupiny favoritov dvaja pretekári Sunwebu. Aj vedúca skupina sa v zjazde rozdelila. Uvidíme, ako sa to vykryštalizuje pred vstupom na kopec La Rosière.

25 km min

Horská prémia druhej kategórie Cormet de Roselend (70 km)

1. Warren Barguil (Fortuneo-Samsic) 5 bodov
2. Jesus Herrada (Cofidis) 3 body
3. Elie Gesbert (Fortuneo-Samsic) 2 body
4. Mikel Nieve (Mitchelton-Scott) 1 bod

27 km min

Dlhý zjazd dovedie cyklistov pod stúpanie La Rosière. Na 17,6 kilometra dlhej a tiahlej záležitosti by sa malo rozhodnúť o víťazovi dnešnej etapy. Uvidíme, či sa ním stane niekto z vedúcej skupiny, prípadne útočiaci Alendro Valverde alebo nejaký pretekár zo skupiny favoritov. Nechajme sa prekvapiť.

30 km min

Mark Cavendish by mal jazdiť sám a strácať až takmer 34 minút na vedúcu skupinu. Púť britského špurtéra na Tour de France 2018 sa s veľkou pravdepodobnosťou po dnešnej etape skončí.

34 km min

Alejandro Valverde so svojím tímovým kolegom Marcom Solerom majú v porovnaní s hlavnou skupinou k dobru už len jednu minútu. Na jej špici vidíme v tejto fáze tím Bahrain-Merida.

38 km min

Warren Barguil prešiel ako prvý čiarou vyznačujúcou vrchol stúpania Cormet de Roselend, ktoré je označené druhou kategóriou náročnosti. 26-ročný pretekár tak získal ďalšie body, dnes ich na svoje konto v súťaži o bodkovaný dres zapísal dovedna 40.

39 km min

Vedúca partia má trinásť členov a naďalej v nej neúnavne pracujú borci z tímu Fortuneo-Samsic pre Warrena Barguila. Soler stále pokračuje s Valverdem. Rozdiel medzi dvojicou Movistaru a hlavnými favoritmi je aktuálne na úrovni minúty a pol, čiže sa zmenšil.

40 km min

Keď tempo v hlavnej skupine kleslo, Rafal Majka sa do nej dokázal vrátiť. Teraz ho však zrýchlil 40-ročný cyklista tímu Bahrain-Merida Franco Pellizotti a poľský líder Bora-hansgrohe na celkové poradie začal opäť strácať.

41 km min

Soler s Valverdem prešli v stúpaní okolo uliana Alaphilippa v bodkovanom drese, ktorý sa z čela etapy postupne prepadá dozadu, a Alejandro ocenil aktivitu francúzskeho pretekára uznanlivým potľapkaním. Valverde a Alaphilippe sú veľkí súperi z ardénskych klasík. Špicu hlavnej skupiny prevzal domestik Vincenza Nibaliho.

42 km min

Marc Soler odvádza výbornú prácu pre Alejandra Valverdeho. Ich náskok pred hlavným poľom má stúpajúcu tendenciu a dvojica Movistaru sa zároveň približuje čelu etapy. Chris Froome má poruke šesticu spolujazdcov.

43 km min

Horská prémia HC-kategórie Col du Pré (57,5 km)

1. Warren Barguil (Fortuneo-Samsic) 20 bodov
2. Serge Pauwels (Dimension Data) 15 bodov
3. Elie Gesbert (Fortuneo-Samsic) 12 bodov
4. Darwin Atapuma (UAE) 10 bodov
5. Jesus Herrada (Cofidis) 8 bodov
6. Damiano Caruso (BMC) 6 bodov
7. Tanel Kangert (Astana) 4 body
8. Mathias Frank (AG2R) 2 body

46 km min

Unikajúca skupina zložená zo štrnástich pretekárov už začala stúpať na v poradí tretiu horskú prémiu jedenástej etapy. Marc Soler a Alejandro Valverde (Movistar) zvýšili svoj náskok pred skupinou favoritov na takmer dve minúty.

47 km min

Pozrime sa aj za hlavnú skupinu. Spomedzi šprintérov je na tom podľa informácií livetrackingu najhoršie Mark Cavendish, ktorý by mal strácať až 23 minút na čelo etapy.

49 km min

Cyklisti po Col du Pré absolvujú krátky zjazd a znova začnú stúpať. Tentoraz na horský priesmyk druhej kategórie Cormet de Roselend. Alejandro Valverde má k pred skupinou ďalších favoritov minútový náskok.

50 km min

Warren Barguil, ktorý vlani vyhral klasifikáciu vrchárov, zúžitkoval prácu svojich spolujazdcov a na vrchole Col du Pré získal dvadsať bodov do súťaže o bodkovaný dres!

51 km min

Na Alejandra Valverdeho počkal Marc Soler, ktorý tak môže pomôcť svojmu skúsenému tímovému kolegovi. Vo vedúcej skupine by malo momentálne figurovať trinásť cyklistov s viac ako päťminútovým náskokom pred skupinou favoritov.

52 km min

Tvrdé tempo čelnej skupiny, ktoré tvoria cyklisti tímu Fortuneo-Samsic, už bolo príliš veľkým sústom pre Juliana Alaphilippa. Ten vyhral včerajšiu etapu, pričom vydal množstvo energie a dnes sa to prejavilo. Rafal Majka opustil hlavnú skupinu, pred ktorou si atakujúci Alejandro Valverde vytvoril náskok zhruba 45 sekúnd.

53 km min

Skupina favoritov na celkové poradie až teraz dostihla Petra Sagana. Na jej chvoste figuruje aj jeho tímový kolega Rafal Majka. Nuž, líder tímu Bora-hansgrohe zatiaľ nevyzerá v kopcoch dobre. Už včera stratil a dnes to vyzerá tak, že naberie ďalšie manko.

54 km min

Problémy majú Bauke Mollema a Rigoberto Uran, ktorí sa neudržali v hlavnej skupine. Dvaja pretekári Movistaru, ktorí pracovali na čele hlavnej skupiny, pripravili pôdu pre atak Alejandra Valverdeho, ktorý zaútočil!

55 km min

Z vedúcej skupiny vypadlo počas stúpania na Col du Pré sedem cyklistov. Hlavné pole opustil Greg Van Avermaet, ktorý dnes s určitosťou príde o žltý dres priebežného lídra. I tak môže byť mimoriadne spokojný s tým, koľko dní si ho udržal.

56 km min

Kolegovia Warrena Barguila tvrdo pracujú na čele etapy. Ich tempo neudržal Tejay van Garderen z tímu BMC, ktorý stratil kontakt s vedúcou skupinou.

57 km min

Niečo viac ako šesť kilometrov ostáva početnej unikajúcej skupine do vrchola druhej horskej prémie HC-kategórie. Tempo hlavného poľa zvýšil tím Movistar.

58 km min

Bretónsky prokontinentálny tím Fortuneo-Samsic má vo vedúcej partii štvorčlenné zastúpenie. Maxime Bouet, Elie Gesbert a Amaël Moinard vpredu pracujú pre Warrena Barguila, ktorý by dnes mohol pomýšľať na etapový vavrín.

61 km min

Vedúca skupina a skupina prenasledovateľov sa spojili. Na čele etapy teda aktuálne figuruje tridsať cyklistov. Tím Sky zvýšil tempo v pelotóne, pred ktorým by mal ešte stále byť aj víťaz dnešnej rýchlostnej prémie Peter Sagan.

63 km min

Prinášame aj informáciu o dianí za pelotónom. Šprintéri Dylan Groenewegen a Marcel Kittel strácajú na hlavnú skupinu necelých šesť minút.

66 km min

Po skončení zjazdu čaká pretekárov druhý výstup HC-kategórie v dnešnej etape. Thomas De Gendt (Lotto-Soudal), Warren Barguil (Fortuneo-Samsic) a Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors) sa dostanú na úpätie kopca Col du Pré ako prví. Ich náskok pred skupinou prenasledovateľov, ktorá by v tejto chvíli mala mať 26 členov, má hodnotu dvadsiatich sekúnd.

72 km min

Thomas De Gendt (Lotto-Soudal) a Warren Barguil (Fortuneo-Samsic) vytvorili spoločne s Julianom Alaphilippom (Quick-Step Floors) čelo etapy, keďže ho dostihli v zjazde.

74 km min

Horská prémia HC-kategórie Montée de Bisanne (26 km)

1. Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors) 20 bodov
2. Warren Barguil (Fortuneo-Samsic) 15 bodov
3. Thomas De Gendt (Lotto-Soudal) 12 bodov
4. Serge Pauwels (Dimension Data) 10 bodov
5. Rein Taaramäe (Direct Énergie) 8 bodov
6. Anthony Perez (Cofidis) 6 bodov
7. Mikel Nieve (Mitchelton-Scott) 4 body
8. Darwin Atapuma (UAE) 2 body

76 km min

Julian Alaphilippe zjazduje z vrcholu Montée de Bisanne osamote. Podľa údajov z oficiálnej stránky Tour de France má za sebou 21-člennú a osemčlennú skupinu.

78 km min

Julian Alaphilippe získal ďalšie body do vrchárskej klasifikácie a zdá sa, že bodkovaný dres by chcel udržať čo najdlhšie, možno až do Paríža.

82 km min

Najvážnejším protivníkom Juliana Alaphilippa v boji o triumf na horskej prémii HC-kategórie bol Warren Barguil (Fortuneo-Samsic). Jazdec tímu Quick-Step Floors však naplno demonštroval, že čo sa týka zrýchlenia do kopca patrí medzi svetovú extratriedu a s pohodlným náskokom pred svojim krajanom získal dvadsať bodov do súťaže vrchárov!

83 km min

Pelotón vedie cez stúpanie Montée de Bisanne strojovým tempom britská stajňa Sky. Hlavné pole s favoritmi na celkové poradie stráca na vedúcu dvadsaťčlennú skupinu viac ako päť minút.

84 km min

Viacerí pretekári zo skupiny prenasledovateľov sa dostali na čelo etapy. Vo vedúcej skupine momentálne figuruje podľa dostupných údajov presne dvadsať cyklistov vrátane Alaphilippa, Poljanskeho, Barguila, van Garderena, Gorku Izagirreho či Mikela Nieveho.

85 km min

Situácia na čele etapy je teraz pomerne neprehľadná, pretože vedúcu skupinu dostihli viacerí jazdci z partie prenasledovateľov.

86 km min

Do vrcholu horskej prémie označenej najťažšou kategóriou HC ostávajú vedúcej osmičke štyri kilometre. Pelotón, ktorého tempo určuje tím Sky, stráca na Poljanskeho, Pereza, Sicarda, Barguila, Carusa, Navarra, Alaphilippa a van Garderena bezmála štyri a pol minúty.

88 km min

Pawel Poljanski (Bora-hansgrohe) a Anthony Perez (Cofidis) dostihli vedúcu skupinu a zaradili sa do nej. Čelná partia tak má momentálne osem členov a disponuje náskokom 22 sekúnd pred 36-timi prenasledovateľmi.

89 km min

Na čele etapy sa vytvorila šesťčlenná skupina v zložení Romain Sicard (Direct Énergie), Warren Barguil (Fortuneo-Samsic), Damiano Caruso (BMC), Daniel Navarro (Cofidis), Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors) a Tejay van Garderen (BMC).

90 km min

Z veľkej skupiny prenasledovateľov odišli dve veľmi silné mená, konkrétne Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors) a Tejay van Garderen (BMC), ktorí by sa mali pripojiť k vedúcej skupine. Peter Sagan ešte figuruje v úniku, ale v stúpaní si ide svoje tempo a čaká na pohltenie pelotónom. Svoj dnešný cieľ splnil na sto percent a poistil si vedenie v zelenej súťaži.

91 km min

V stúpaní sa dve partie prenasledovateľov spojili a vytvorili jednu mnohopočetnú skupinu so štyridsiatimi cyklistami! Na štvorčlenné čelo etapy, ktoré už opustil Peter Sagan, strácajú štyridsať sekúnd.

94 km min

Trojnásobný majster sveta vyhral rýchlostnú prémiu a na dnešok by teoreticky mohol mať odpracované. Uvidíme, či sa rozhodne pre návrat do pelotónu alebo bude ďalej pokračovať na čele etapy.

95 km min

Rýchlostná prémia VILLARD SUR-DORON (11,5 km)

1. Peter Sagan (Bora-hansgrohe) 20 bodov
2. Damiano Caruso (BMC) 17 bodov
3. Warren Barguil (Fortuneo-Samsic) 15 bodov
4. Daniel Navarro (Cofidis) 13 bodov
5. Romain Sicard (Direct Énergie) 11 bodov
6. Andrea Pasqualon (Wanty-Groupe Gobert) 10 bodov
7. Serge Pauwels (Dimension Data) 9 bodov
8. Philippe Gilbert (Quick-Step Floors) 8 bodov
9. Jesus Herrada (Cofidis) 7 bodov
10. Elie Gesbert (Fortuneo-Samsic) 6 bodov
11. Tanel Kangert (Astana) 5 bodov
12. Michael Valgren (Astana) 4 body
13. Pawel Poljanski (Bora-hansgrohe) 3 body
14. Niki Terpstra (Quick-Step Floors) 2 body
15. Thomas De Gendt (Lotto-Soudal) 1 bod

96 km min

Peter Sagan si bez akýchkoľvek problémov prišiel zo špice vedúcej skupiny po dvadsať bodov na rýchlostnej prémii. Náskok na čele bodovacej súťaže o zelený dres pred Fernandom Gaviriom zvýšil na 121 bodov!

98 km min

V úniku sú aktuálne tri skupiny. Vo vedúcej figuruje Peter Sagan spoločne s ďalšími štyrmi cyklistami. Julian Alaphilippe je súčasťou 29-člennej partie prenasledovateľov a za nimi sa nachádza ďalšia skupina prenasledovateľov.

100 km min

Od pelotónu sa odčlenila aj veľká skupina prenasledovateľov, v ktorej nechýba včerajší hrdina Julian Alaphilippe. Peter Sagan a jeho partia majú pred ňou k dobru pätnásť sekúnd a pred pelotónom 56.

102 km min

Spoločnosť mu robia Romain Sicard (Direct Énergie), Warren Barguil (Fortuneo-Samsic), Damiano Caruso (BMC) a Daniel Navarro (Cofidis), ktorý dnes dovŕšil vek 35 rokov.

104 km min

Pred pelotónom sa pár kilometrov po štarte nachádza pätica cyklistov s náskokom niekoľkých metrov. Je medzi nimi i Peter Sagan, ktorý chce znova vyhrať rýchlostnú prémiu.

Christian Prudhomme, ktorý je riaditeľom Tour de France od roku 2007, zamával bielou vlajkou a zahájil jedenástu etapu 105. ročníka Starej dámy.

Všetkým priaznivcom svetovej cyklistiky prajeme príjemne stredajšie popoludnie. Tour de France 2018 pokračuje jedenástou etapou so štartom v Albertville a cieľom na stúpaní La Rosière. Ide o druhú najkratšiu previerku aktuálneho ročníka, ak nerátame časovky. Meria 108,5 kilometra a má horský profil.

V úvodnej horskej etape sa o prvý francúzsky triumf na 105. ročníku Starej dámy postaral Julian Alaphilippe

Po voľnom dni sa Tour presunula do hôr. Prvá horská previerka v rámci aktuálnej edície slávneho podujatia obsahovala päť kategorizovaných kopcov a cyklisti počas nej nastúpali dovedna 4275 výškových metrov. Ovládol ju francúzsky pretekár Julian Alaphilippe, ktorý bol najsilnejším jazdcom z úniku. Do cieľa prišiel s náskokom 1:34 pred Ionom Izaguirrem a 1:40 pred Reinom Taaramäem.

Víťaz tohtoročného Valónskeho šípu získal po skvelom predstavení svoje premiérové víťazstvo na Tour de France, ktoré zároveň bolo jubilejným 50. triumfom tímu Quick-Step Floors v sezóne a prvým francúzskym etapovým úspechom na 105. ročníku domácej GrandTour.

Julian Alaphilippe pri ceste za prvenstvom v desiatej etape zbieral na horských prémiách body do súťaže vrchárov. Zaknihoval ich 41, stal sa novým lídrom klasifikácie a na pódiu dostal bodkovaný dres.

Greg Van Avermaet naďalej v žltom drese

33-ročný belgický pretekár si obliekol najcennejší dres na Tour de France 2018 prvý raz po tretej etape. Odvtedy je nepretržite jeho držiteľom a zachoval si ho aj v prvej horskej záležitosti. Pretekár tím BMC sa vydal do úniku, predviedol srdnatý výkon a napokon finišoval štvrtý s mankom 1:44 na víťazného Alaphilippa. V porovnaní so skupinou hlavných favoritov bol v cieli skôr o 1:39, takže náskok na čele celkového poriadia pred druhým Geraintom Thomasom zvýšil na 2:22.

Niektorí jazdci na celkové poradie stratili, najviac Rigoberto Uran

Daniel Martin (UAE), Primož Roglič (LottoNL-Jumbo), Geraint Thomas (Sky), Romain Bardet (AG2R), Steven Kruijswijk (LottoNL–Jumbo), Adam Yates (Mitchelton-Scott), Jakob Fuglsang (Astana), Chris Froome (Sky), Tom Dumoulim (Sunweb), Alejandro Valverde, Nairo Quintana, Mikel Landa (všetci traja Movistar), Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida) či Pierre-Roger Latour, ktorý sa stal novým nositeľom bieleho dresu pre lídra klasifikácie jazdcov do 25 rokov, prišli do cieľového priestoru spoločne.

51 sekúnd na nich stratili Bauke Mollema (Trek-Segafredo), Ilnur Zakarin (Kaťuša-Alpecin) a tiež líder tímu Bora-hansgrohe Rafal Majka. Ešte menej sa darilo Rigobertovi Uranovi. Druhý muž generálnej klasifikácie z vlaňajška finišoval o 2:36 neskôr ako Chris Froome a spol.

Náskok Sagana v bodovacej súťaži je už viac ako stobodový

U Petra Sagana sme zvyknutí na jeho výlety do únikov v horských etapách s cieľom získať čo najviac bodov na rýchlostnej prémii. Rovnaký počin predviedol aj včera a svoju ambíciu splnil na sto percent. Získal ďalších dvadsať bodov do súťaže o zelený dres za víťazstvo na prémii, vďaka čomu zvýšil rozdiel medzi ním a Fernandom Gaviriom na 101 bodov. Trojnásobného majster sveta záver desiatej etapy vypustil a cieľovou čiarou prešiel s veľkou stratou.

Jedenásta etapa sľubuje atraktívne vrchárske divadlo

Štartové pole dnes čaká krátka, no mimoriadne náročná a intenzívna etapa so štyrmi ohodnotenými stúpaniami, pričom dve z nich sú označené HC-kategóriou.

Už na 11,5 kilometri po štarte je situovaná rýchlostná prémia. Uvidíme, či Peter Sagan opäť preukáže záujem o body do súťaže o zelený dres. Krátko po jej hranici začnú cyklisti bojovať s kopcom Montée de Bisanne, ktorý meria viac 12,4 kilometra a má priemerné prevýšenie 8,2%. Po tejto horskej prémii HC-kategórie bude nasledovať zjazd a ďalšie stúpanie ohodnotené najvyššou triedou náročnosti. Dĺžka Col du Pré je 12,6 km a sklon 7,7%. Pretekári si nevydýchnu, naopak, v krátkom slede budú musieť absolvovať ďalšie stúpanie Cormet de Roselend. Horská prémia druhej kategórie ponúka 5,7 km s percentuálnym prevýšením 6,5. Nasledujúci niekoľkokilometrový zjazd dovedie súťažiacich pod cieľový kopec prvej kategórie La Rosière s parametrami 17,6 kilometra a sklonom 5,8%.

V druhej alpskej etape očakávame veľa akcie. Organizátori veria v atraktívny priebeh od štartu. Trať je vhodná na útoky z väčšej vzdialenosti a favoritom tiež ponúka možnosť zmerať si sily na cieľovom kopci. Veríme, že sa máme na čo tešiť. Etapa s poradovým číslom jedenásť bude skutočným testom výkonnosti všetkých elitných vrchárov. Sme zvedaví, kto sa s ňou popasuje najlepšie a aké rozostupy vzniknú medzi jazdcami na celkové poradie.

Rýchlostná prémia VILLARD SUR-DORON (11,5 km)
Horská prémia HC-kategórie Montée de Bisanne (26 km)
Horská prémia HC-kategórie Col du Pré (57,5 km)
Horská prémia druhej kategórie Cormet de Roselend (70 km)
Cieľová horská prémia prvej kategórie La Rosière (108,5 km)

Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 12:00.

Autor: Šport24.sk

Tour de France 2018

Kompletný program Tour de France a jednotlivé etapy
rovinatý 201 km
Noirmoutier-en-I'lle Fontenay-le-Comte
rovinatý 182,5 km
Mouilleron-Saint-Germain La Roche-sur-Yon
rovinatý 195 km
La Baule Sarzeau
kopcovitý 204,5 km
Lorient Quimper
kopcovitý 181 km
Brest Mûr de Bretagne Guerlédan
rovinatý 231 km
Fougères Chartres
rovinatý 181 km
Dreux Amiens
rovinatý 156,5 km
Arras Roubaix
horský 158,5 km
Annecy Le Grand-Bornand
horský 108,5 km
Albertville La Rosière
horský 175,5 km
Bourg-Saint-Maurice Alpe d'Huez
rovinatý 169,5 km
Bourg-d'Oisans Valence
kopcovitý 188 km
Saint-Paul-Trois-Châteaux Mende
kopcovitý 181,5 km
Millau Carcassonne
horský 218 km
Carcassonne Bagnères-de-Luchon
horský 65 km
Bagnères-de-Lucho Saint-Lary-Soulan
rovinatý 171 km
Trie-sur-Baïse Pau
horský 200,5 km
Lourdes Larunsy
individuálna časovka 31 km
Saint-Pée-sur-Nivelle Espelette
rovinatý 116 km
Houilles Paríž
Video
Diskusia