×

Peter Sagan v 10. etape útočil v úniku, ale hory mu nakoniec nedopriali!

Francúz Julian Alaphilippe sa stal víťazom utorkovej 10. etapy na cyklistických pretekoch Tour de France. Dvadsaťšesťročný jazdec tímu Quick-Step Floors ovládol úvodnú horskú etapu 105. ročníka z Annecy do Le Grand-Bornand s dĺžkou 158,5 km. Alaphilippe sa osamostatnil z úniku na predposlednom stúpaní Col de Romme a triumfoval s náskokom 1:34 min pred Španielom Ionom Izagirrem (Bahrain-Merida). Tretí skončil Estónec Rein Taaramäe (Direct Energie) s mankom 1:40 min.

Zábery z 10. etapy si môžete pozrieť vp FOTOGALÉRII!

Mohlo by vás zaujímať:

FOTO Pikantné zábery Sagana v sprche: Peter, veď vyzeráš ako z erotického trháku!

TIETO FOTO pred Tour de France nechcel vidieť žiadny Slovák: Saganove víťazstvá v ohrození!

Sagan sa pred Tour de France vrátil k incidentu s Cavendishom: No mohol TOTO povedať?

Detail etapy TU!

Začiatok online prenosu:
17. 07. 2018, 13:40

 

10. etapa: Annecy - Le Grand-Bornand

 

Obnoviť

Víťazom dnešnej etapy s cieľom v Le Grand-Bornand sa stal domáci pretekár Julian Alaphilippe. Dnes predviedol dominantný výkon a potvrdil rolu papierového favorita. Získal 50. víťazstvo pre Quick-Step Floors v sezóne a oblečie sa do bodkovaného dresu. Pelotón sa na nejaké dramatické súboje nezmohol a tím Sky si to všetko odkontroloval. V žltom drese však zostáva Greg van Avermaet, ktorý predviedol hrdinský výkon a skončil na štvrtom mieste. Jeho náskok v celkovej klasifikácii predstavuje 2:22 minúty na Gerainta Thomasa. Peter Sagan si dnes odrobil svoje, vyhral šprintérsku prémiu a 35 kilometrov pred cieľom sa odpojil z pelotónu. S limitom nemal problém a v pohode došiel do cieľa. Ja vám ďakujem za pozornosť a prajem pekný zvyšok dňa.

Najlepšia desiatka dnešných pretekov:

1. Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors) 4:25:27 hod.
2. Ion Izaguirre (Bahrain Merida) + 1:34
3. Rein Taaramäe (Direct Energie) + 1:40
4. Greg van Avermaet (BMC Racing) + 1:44
5. Serge Pauwels (Dimension Data) + 1:44
6. Lilian Calmejane (Direct Energie) + 2:24
7. Daniel Martin (UAE Emirates) + 3:23
8. Primož Roglič (Lotto NL-Jumbo) + 3:23
9. David Gaudu (Groupama – FDJ) + 3:23
10. Geraint Thomas (Sky) + 3:23.

Desiata etapa Tour de France 2018 sa skončila.

CIEĽ min

Pelotón napokon prichádza do cieľa so stratou 3:22 minúty. V ňom však chýbal líder tímu Bora-Hansgrohe Rafal Majka, ktorý prišiel až v ďalšej skupine s Baukem Mollemom či Ilnurom Zakarinom. Ich strata predstavovala približne 50 sekúnd. Ešte horšie dopadol Kolumbíjčan Rigoberto Uran, ktorý stratil šesť minút.

CIEĽ min

Víťazom desiatej etapy tohto ročníka Tour de France sa stáva domáci hrdina JULIAN ALAPHILIPPE. Na stúpaní Col de Romme ukázal najväčšiu silu a zbavil sa všetkých konkurentov z úniku. Jeho triumf bol skutočne suverénny. Súboj o druhé miesto napokon vyhral Ion Izaguirre, ktorý mal viac síl než Rein Taaramäe.

1 km min

Posledných tisíc metrov zostáva do cieľa. Dnes nebudeme svedkami dramatického špurtu, ale to rozhodne nevadí domácim fanúšikom. Francúzsko sa dočká svojho prvého víťaza na 105. ročníku najslávnejších cyklistických pretekoch.

3 km min

Tak už aj úsmev vidíme na tvári Juliana Alaphilippa. Myslím si, že víťazstvo bude v správnych rukách, pretože Francúz bol od úvodných metrov aktívny, chcel ísť do úniku a napokon ukázal veľkú silu.

5 km min

Rein Taaramäe teraz akoby chytil druhý dych a zmazal náskok, ktorý na neho mal Ion Izaguirre. Tak zrejme uvidíme ešte dramatický súboj o druhé miesto v dnešnej etape, za ktoré sa berie 17 bodov do súťaže o zelený dres, ktorá je doménou Petra Sagana.

7 km min

Už len sedem kilometrov zostáva do cieľa francúzskemu jazdcovi. Z favoritov na celkové poradie sa dostali do problémov Rafal Majka, Bauke Mollema či Ilnur Zakarin, ktorí nabrali menšiu stratu na hlavnú skupinu.

9 km min

Julian Alaphilippe má naďalej 100-sekundový náskok a o víťazstvo sa môže pripraviť len vlastnou jazdeckou chybou. Greg van Avermaet má náskok pred pelotón už len dve minúty, ale na svoj dnešný výkon môže byť určite hrdý. Žltý dres bude mať minimálne osem dní.

11 km min

Z pelotónu si teraz nastúpil Daniel Martin, ktorý trošku zaostáva v celkovom poradí. Favoriti by si to tak nemuseli všímať. Okrem toho sme v problémoch videli Rigoberta Urana, Boba Jungelsa a z posledného melie aj Alejandro Valverde.

13 km min

Výsledky horskej prémie Col de la Colombière:

1. Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors) 10 bodov
2. Ion Izaguirre (Bahrain Merida) 8b.
3. Rein Taaramäe (Direct Energie) 6b.
4. Serge Pauwels (Dimension Data) 4b.
5. Greg van Avermaet (BMC Racing) 2b.
6. Lilian Calmejane (Direct Energie) 1b.

14 km min

Francúzsky cyklista vyhráva horskú prémiu Col de la Colombière. Svoje bodové konto zvyšuje na 41 bodov, a tak sa zajtra oblečie do bodkovaného dresu pre lídra vrchárskej súťaže. Okrem toho si môžeme povedať, že v pelotóne je naďalej pokoj zbraniam.

16 km min

Julian Alaphilippe má k dispozícii náskok 90 sekúnd pred zostavou – Serge Pauwels, Rein Taaramäe a Ion Izaguirre. Táto trojica už ale ťažko spraví niečo so stratou, pretože do vrcholu Col de la Colombière zostávajú necelé dva kilometre.

18 km min

Greg van Avermaet stráca kontakt s Ionom Izaguirrem. Španielsky cyklista smeruje za druhým miestom v dnešnej etape, pretože na Reina Taaramäeho stráca už len desať sekúnd. Spoločne s ním jazdí aj Serge Pauwels z tímu Dimension Data.

19 km min

Je to už minúta. Julian Alaphilippe má komfortný náskok a môže nadviazať na vlaňajšie víťazstvo zo španielskej Vuelty. Ide skutočne výborne a krajine galského kohúta môže priniesť prvé víťazstvo na 105. ročníku Starej dámy.

20 km min

Posledných dvadsať kilometrov zostáva do cieľa a Julian Alaphilippe smeruje za víťazstvom. Rein Taaramäe stráca už viac než 40 sekúnd, čo bude už veľmi ťažké dohnať. Francúz už začal stúpať na Col de la Colombière, čo je kopec merajúci 7,5 kilometra so sklonom 8,5%.

21 km min

Ďalšie tri kilometre jazdec tímu Quick-Step Floors doslova preletel a opäť zvýšil svoj náskok pred skupinou prenasledovateľov. Víťaz Valónskeho šípu je blízko k tomu, aby pre tím Patricka Lefevera získal jubilejné 50. víťazstvo v sezóne.

24 km min

Julian Alaphilippe si veľmi dobre počína aj v zjazde. Rein Taaramäe stratil pár sekúnd a musí si doháňať manko. Navyše, Francúz zvyšuje svoj náskok pred skupinou okolo Grega van Avermaeta. K dobru má 1:10 minúty a ide na úplnú hranu.

27 km min

Kompletné výsledky horskej prémie Col de Romme:

1. Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors) 10 bodov
2. Rein Taaramäe (Direct Energie) 8b.
3. Serge Pauwels (Dimension Data) 6b.
4. Greg van Avermaet (BMC Racing) 4b.
5. Lilian Calmejane (Direct Energie) 2b.
6. Robert Gesink (Lotto NL-Jumbo) 1b.

29 km min

Julian Alaphilippe vyhráva horskú prémiu Col de Romme a stáva sa priebežným lídrom bodkovanej súťaže. Nesnaží sa však zbaviť Reina Taaramäeho, pretože do konca zostáva ešte takmer 30 kilometrov. Táto dvojica má náskok trištvrte minúty.

30 km min

Rein Taaramäe má vpredu spoločnosť. Julian Alaphilippe si dotiahol svoju stratu a momentálne je najväčším favoritom dnešnej etapy. Robert Gesink ťahá druhú skupinu, ktorej manko sa zvyšuje na hranicu 40 sekúnd. Lilian Calmejane nemá dôvod ťahať a Greg van Avermaet je tiež spokojný.

31 km min

Julian Alaphilippe a David Gaudu sa snažia sťahovať náskok estónskeho pretekára. Ich manko by malo byť len sedemnásť sekúnd. Podstatne horšie je na tom skupina Grega van Avermaeta, ktorá stráca 36 sekúnd.

32 km min

Náskok estónskeho pretekára je na úrovni už 40 sekúnd. Pomaličky sa trúsi aj skupina za ním, čo je vyhovuje pretekárovi tímu Direct Energie. Rein Taaramäe etapu na Tour de France ešte nikdy nevyhral. Medzičasom skončila aj aktivita Warrena Barguila.

34 km min

Peter Sagan vypadáva z pelotónu a etapu si dôjde vo svojom vlastnom tempe. Rein Taaramäe je naďalej na prvom mieste s náskokom približne desiatich sekúnd pred van Avermaetom, Alaphilippom, Calmejanom či Gesinkom.

35 km min

Rein Taaramäe teraz nastúpil z unikajúcej skupiny a vypracoval si malý náskok pred svojimi konkurentmi. Evidentne v dobrej kondícii je Warren Barguil. Držiteľ bodkovaného dresu z minulej sezóny sa vydáva sťahovať päťminútové manko na únik.

36 km min

Philippe Gilbert je zlomený a stráca kontakt s vedúcou skupinou. Podobne sú na tom aj Thomas Degand, Tony Gallopin či juhoafrický majster Daryl Impey. Naopak, tempo sa snaží rozprúdiť skloňovaný Liliane Calmejane z tímu Direct Energie.

38 km min

Cyklisti začínajú stúpať na Col de Romme, čo je prémia prvej horskej kategórie. Jeho dĺžka je 8800 metrov a priemerný sklon takmer deväť percent. Už tu sa dajú očakávať nemalé selekcie unikajúcej skupiny.

42 km min

Rovinatý úsek využil pelotón na to, aby stiahol približne pol minútu zo svojho manka. Stále je však náskok dostatočný na to, aby sa o víťazovi bojovalo v 18-člennej unikajúcej skupine. Úplne iné problémy má Mark Cavendish, ktorý bojuje s limitom.

45 km min

Za čierneho koňa etapy sme označili Liliana Calmejana, ktorý podobnú etapu ovládol v minulom ročníku Tour de France. V ôsmej etape prišiel do cieľa s 37-sekundovým náskokom pred Robertom Gesinkom, ktorý je takisto v dnešnom úniku. V 105. edícii sa krajina galského kohúta ešte svojho víťaza etapy nedočkala.

48 km min

Tím Sky neúnavne pracuje na čele pelotónu. Zatiaľ nemusel čeliť žiadnemu ataku pretekárov na celkové poradie. To by sa však malo zmeniť v záverečnej štvrtine dnešnej etapy, kde sú naplánované kopce Col de Romme a Col de la Colombière.

51 km min

Náskok úniku klesol na hranicu siedmich minút, no to je stále veľmi veľa. Dovolím si tvrdiť, že je jasné, že sa dnes papieroví favoriti ako Alejandro Valverde, Daniel Martin či Vincenzo Nibali nepresadia.

55 km min

Live timing teraz trošku upravil postavenie Petra Sagana v dnešnej etape. Trojnásobný majster sveta sa spojil spoločne s tímovým kolegom, rakúskym majstrom, Lukasom Pöstlbergerom a spoločne by mali jazdiť približne 30 sekúnd pred pelotónom.

58 km min

Lídrom novovzniknutého tímu, ktorého názov sa určite upresní, bude Greg van Avermaet, ktorý predĺžil zmluvu. Naopak, tohtoročných smoliar z Tour de France Richie Porte prestupuje do tímu Trek – Segafredo a podľa dostupných správ by sa mal predstaviť aj na španielskej Vuelte.

61 km min

Trošku nudný úsek môžeme využiť na to, aby sme si povedali novinky ohľadom tímu BMC Racing. Záchranné koleso tomuto tímu hodila poľská obuvnícka spoločnosť CCC. "Farba našich dresov sa zmení na oranžovú a budeme mať aj nové meno, ale udržíme si licenciu WorldTour a po 12 rokoch budeme pokračovať," povedal tímový manažér Jim Ochowicz.

64 km min

Do pelotónu sa zaradil aj Romain Bardet, ktorý mal zrejme nejaké technické problémy. V hlavnom balíku by mal byť už aj Peter Sagan, ktorý si v úvode etapy nastúpil do úniku a podľa očakávania získal 20 bodov na šprintérskej prémii.

67 km min

Unikajúca skupina má náskok už ôsmich minút, no konkurencia v súboji o víťazstvo sa zvýšila. Philippe Gilbert zmazal svoje manko a spoločne s Darylom Impeym a Thomasom Degandom sa zaradil do vedúceho 18-členného zoskupenia.

70 km min

Teraz máme pred sebou približne hodinový úsek, v ktorom zrejme veľa zaujímavého neuvidíme. Chris Froome využil pomalšie tempo pelotónu k tomu, aby si opäť nasadol na svoj bicykel, ktorý musel meniť. Cyklisti sa blížia k bufetu.

72 km min

Náskok vedúcej skupiny každým kilometrom narastá, už je na hranici 7:30 minúty. Veľmi dobre sa vpredu spolupracuje, a tak sa dá predpokladať, pelotón o víťazstvo bojovať nebude. Schopil sa však Philippe Gilbert, ktorý stráca na únik už len 30 sekúnd.

74 km min

Vedúca skupina má za sebou viac než 15-kilometrové klesanie. Vpredu máme podľa dostupných informácii štrnásť cyklistov. Tento počet sa v najbližšej hodine meniť zrejme nebude a únik v takomto početnom zastúpení bude bojovať o víťazstvo na dvoch záverečných stúpaniach.

77 km min

Za ostatné kilometre sa toho veľa nezmenilo. Náskok vedúcej skupiny je naďalej na úrovni siedmich minút. Robia sa síce menšie rozdiely, ale bavíme sa o pár sekundičkách. Vo skvelom výkone pokračuje Greg van Avermaet, Peter Sagan naňho stráca 4:45 minúty.

81 km min

Pelotón stráca na vedúcu skupinu už takmer sedem minút. Momentálne to so šancami úniku vyzerá veľmi dobre a dnešná etapa by sa nám mohla zmeniť na súboj o víťazstvo a tiež na boj v celkovej klasifikácii.

84 km min

V menších problémoch bol Chris Froome, ktorý zrejme na prašnej ceste dostal defekt, a tak musel vyhľadať pomoc neutrálneho vozidla. Nabral približne 35-sekundovú stratu a momentálne jazdí spoločne s vicemajstrom sveta Alexandrom Kristoffom.

86 km min

Výsledky horskej prémie Montée plateau Glières:

1. Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors) 20 bodov
2. David Gaudu (Groupama – FDJ) 15b.
3. Rudy Molard (Groupama – FDJ) 12b.
4. Serge Pauwels (Dimension Data) 10b.
5. Greg van Avermaet (BMC Racing) 8b.
6. Rein Taaramäe (Direct Energie) 6b.
7. Robert Gesink (Lotto NL-Jumbo) 4b.
8. Ion Izaguirre (Bahrain Merida) 2b.

88 km min

Julian Alaphilippe pokračuje vo svojom útoku a trošku sa vzdialil svojim kolegom z úniku. Jeho náskok pred 12-člennou skupinou okolo Grega van Avermaeta činí približne dvadsať sekúnd. Francúz je poriadne namotivovaný.

90 km min

Víťazom horskej prémie na Montée plateau Glières sa stáva Julian Alaphilippe z tímu Quick-Step Floors. Získava tak cenných 20 bodov, no virtuálnym držiteľom bodkovaného dresu je Rudy Molard, ktorý prešiel prémiou na treťom mieste a má celkovo 22 bodov.

91 km min

Robert Gesink odviedol parádnu prácu a spojil vedúce skupiny dokopy. Vpredu tak máme opäť početnejšie zastúpenie. Čiernym koňom etapy by mohol byť Lilian Calmejane, keďže náskok pred pelotónom sa šplhá k šiestim minútam. S kopcom HC kategórie hrdinsky bojuje aj Lawson Craddock.

92 km min

Postupne nestačia tempu ďalší pretekári ako Philippe Gilbert či Lukas Pöstlberger. Naďalej máme vpredu dvoch zástupcov tímu Groupama – FDJ alebo vynikajúco jazdiaceho Grega van Avermaeta, ktorý dnes bojuje o zotrvanie v žltom drese.

93 km min

Strata Petra Sagana narastá, ale to vôbec nevadí. Slovenský cyklista dnes zvýšil svoj náskok v súťaži o zelený dres, čo dozaista bolo jeho hlavný cieľom. Postupne nestačia tempu aj ďalší pretekári, vrátame Daryla Impeyho či Toma-Jelteho Slagtera.

95 km min

Viac než 11-percentný sklon prekonávajú pretekári na stúpaní Montée plateau Glières. Bohužiaľ, v druhej skupine už zaostáva Peter Sagan, ktorý sa bude snažiť prejsť etapu vlastným tempom a úplne sa nevyšťaviť pred ďalším náročným programom.

97 km min

Greg van Avermaet (BMC Racing), David Gaudu, Rudy Molard (Groupama – FDJ), Philippe Gilbert (Quick-Step Floors), Serge Pauwels (Dimension Data), Rein Taaramäe (Direct Energie), Amaël Moinard (Fortuneo-Samsic) a Lukas Pöstlberger (Bora-Hansgrohe) – takéto je zloženie vedúcej skupiny, ktorá má náskok 30 sekúnd pred Saganom a spol.

100 km min

Sto kilometrov zostáva do cieľového priestoru v Le Grand-Bornand. Pelotón stráca na čelo štyri minúty, pričom v bielych dresoch pracujú najmä Luke Rowe a bývalý taliansky majster v časovke Gianni Moscon.

104 km min

Olympijský šampión Greg van Avermaet je na čele dnešnej etapy. Nechce nič riskovať, a tak ide do zjazdu z prvej figúry. Peter Sagan je v druhej skupine, ktorej strata je momentálne 32 sekúnd. Vpredu máme okrem Belgičana aj ďalších sedem cyklistov.

107 km min

Kilometre nám teraz veľmi rýchlo ubiehajú, pretože cyklisti idú vo veľkej rýchlo smerom pod stúpanie Montée plateau Glières. Náskok vedúcej skupiny, ktorá sa prakticky už spojila, je na úrovni štyroch minút.

110 km min

Výsledky horskej prémie Col de la Froix Fry:

1. Rudy Molard (Groupama – FDJ) 10 bodov
2. Rein Taaramäe (Direct Energie) 8b.
3. David Gaudu (Groupama – FDJ) 6b.
4. Serge Pauwels (Dimension Data) 4b.
5. Philippe Gilbert (Quick-Step Floors) 2b.
6. Greg van Avermaet (BMC Racing) 1b.

112 km min

Pretekári z úniku už klesajú pod vrchol stúpania Montée plateau Glières, ktoré ma označenie HC kategórie. Peter Sagan si svoje manko postupne sťahuje a zrejme sa to ešte všetko spojí. Dobrú prácu stále odvádza Greg van Avermaet, jazdiaci v žltom drese.

115 km min

Víťazom horskej prémie Col de la Froix Fry sa stáva domáci pretekár Rudy Molard, ktorý prešpurtoval Reina Taaramäeho. Napokon je tento pretekár Groupama – FDJ na samotnom čele a nie David Gaudu, ako nám pôvodne ukazovala réžia. Peter Sagan trošku zaostal, ale v zjazde si stratu určite dorazí.

117 km min

Cyklisti sú o ďalších tisíc metrov bližšie k vrcholu stúpania. Vpredu máme už dvoch členov pôvodného úniku. K Davidovi Gaudovi sa pridal aj skúsený Estónec Rein Taaramäe. Vyzerá to tak, že jeden z tejto dvojice sa virtuálne oblečie do bodkovaného dresu. Náskok je 40 sekúnd, pred pelotónom dokonca 3:30 minúty.

118 km min

David Gaudu z tímu Groupama – FDJ nastupuje z unikajúcej skupiny. Naopak, jeho tímový kolega Arnaud Démare nestačí ani tempu, ktoré nastolili v pelotóne pretekári tímu Sky. Peter Sagan sa stále drží v kontakte s najlepšími.

120 km min

Cyklisti z úniku to majú na vrchol stúpania ešte približne štyri kilometre. Okrem jazdcov, ktorí bodovali na šprintérskej prémie sú vpredu aj Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors), David Gaudu (Groupama – FDJ), Robert Gesink (Lotto NL-Jumbo), Rein Taaramäe (Direct Energie) a Thomas Degand (Wanty – Groupe Gobert).

122 km min

Vedúca skupina má náskok na hranici 2:40 minúty. Peter Sagan vyzerá byť v pohode. Dnešný cieľ si už splnil. Naopak, z pelotónu vidíme odpadávať Dylana Groenewegena, ktorého čaká náročný boj s limitom etapy. Technické problémy má Tom Dumoulin.

125 km min

Kompletné výsledky šprintérskej prémie:

1. Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) 20 bodov
2. Lukas Pöstlberger (Bora-Hansgrohe) 17b.
3. Philippe Gilbert (Quick-Step Floors) 15b.
4. Tony Gallopin (AG2R La Mondiale) 13b.
5. Greg van Avermaet (BMC Racing) 11b.
6. Tom-Jelte Slagter (Dimension Data) 10b.
7. Elie Gesbert (Fortuneo – Samsic) 9b.
8. Jack Bauer (Mitchelton – Scott) 8b.
9. Lilian Calmejane (Direct Energie) 7b.
10. Daryl Impey (Mitchelton – Scott) 6b.
11. Rudy Molard (Groupama – FDJ) 5b.
12. Serge Pauwels (Dimension Data) 4b.
13. Amael Moinard (Fortuneo – Samsic) 3b.
14. Guillaume Martin (Wanty – Groupe Gobert) 2b.
15. Ion Izaguirre (Bahrain Merida) 1b.

128 km min

Náskok vedúcej skupiny, v ktorej by malo byť presne 21 pretekárov, stúpol na hranicu 2:20 minúty. Na scénu sa dostáva stúpanie prvej kategórie Col de la Froix Fry. Jeho dĺžka je viac než jedenásť kilometrov s priemerným sklonom siedmich percent.

130 km min

Peter Sagan bez najmenších problémov ovládol rýchlostnú prémiu dnešnej etapy, a tak v súťaži o zelený dres vedie pred Fernandom Gaviriom o 101 bodov. Dovolím si tvrdiť, že ak slovenský cyklista dôjde do Paríža, po šiestykrát ovládne bodovaciu súťaž.

132 km min

Tím Sky sa dostáva na čelo pelotónu a začína kontrolovať situáciu s mankom sto sekúnd na únik. Ten je veľmi početný a zrejme až po rýchlostnej prémii si povieme kompletný menoslov pretekárov, ktorí sa nám dnes budú starať o zábavu.

135 km min

Peter Sagan má vpredu aj svojho tímového kolegu Lukasa Pöstlbergera. Okrem toho to vyzerá tak, že Greg van Avermaet si dostihne svoju stratu a v úniku budeme mať aj priebežného lídra klasifikácie. Naopak, len tak-tak sa do pelotónu naspäť zaradil Dylan Groenewegen.

137 km min

Skupina okolo Petra Sagana sa teraz rozrástla a vidíme v nej možno pätnásť pretekárov. Zatiaľ nevieme odhadnúť, aký si vypracovali náskok na hlavnú skupinu. Zaujímavé však je, že do úniku si chce naskočiť aj majiteľ žltého dresu Greg van Avermaet.

140 km min

Pretekári doslova preleteli horskou prémiou štvrtej kategórie. Col de Bluffy malo 1500 metrov s priemerným sklonom 5,6%. V menšej skupine, ktorá sa oddelila je aj Peter Sagan. Každopádne, jeden bod do súťaže o bodkovaný dres získava Julian Alaphilippe.

142 km min

Julian Alaphilippe je veľmi aktívny, ale zatiaľ sa mu nepodarilo odtrhnúť sa od pelotónu s nejakou skupinkou. Teraz vidíme vpredu aj Petra Sagana, ktorý sa zrejme bude držať na kontakt ešte pár kilometrov a bude chcieť vyhrať šprintérsku prémiu. Okrem toho mal technické problémy Ilnur Zakarin.

145 km min

Situácia na trati je teraz pomerne neprehľadaná. Pokusy o únik sa striedajú, no momentálne možno konštatovať, že vpredu nemáme žiadneho pretekára. Všetkých pretekárov vidíme jazdiť pohromade, čo však zrejme dlho nevydrží.

147 km min

Z pelotónu si teraz vystúpili Sylvain Chavanel a Marcus Burghardt. Ich náskok pred hlavnou skupinou je zatiaľ minimálny, no budeme pozorne sledovať či sa vpredu nevytvorí štvorčlenná skupina. Ak má pamäť neklame, jazdca tímu Bora-Hansgrohe sme v úniku ešte na tohtoročnej Tour nevideli.

150 km min

Spomínané francúzske duo si podľa televíznej grafiky vypracovala náskok približne desiatich sekúnd. Na čele pelotónu vidíme aktivitou hýriť pretekárov tímu Direct Energie, ale aj bodkovaného muža dnešnej etapy Tomsa Skujinša.

153 km min

Skúšal to Thomas De Gendt spolu s viacerými pretekármi, ale pelotón ich ďaleko nepustil. Teraz niečo podobné skúša Francúz Julian Alaphilippe, ktorý sa zatiaľ etapového triumfu nedočkal. V úniku mu robí spoločnosť Florian Vachon z tímu Fortuneo–Samsic.

156 km min

V úvode etapy sú opäť aktívni pretekári tímu Direct Energie či Fortuneo–Samsic. Peter Sagan sa nedrží vpredu, a tak sa zrejme do úniku nezapojí. Trošku sme v to dúfali, keďže šprintérska prémia príde na rad už po odjazdení necelých 30 kilometrov.

ŠTART min

Riaditeľ pretekov Christian Prudhomme odmával začiatok dnešnej horskej etapy. V úvodných minútach budeme svedkami súboja o vytvorenie úniku. Do etapy napokon vyrazilo 165 pretekárov, pretože pre zranenia museli odstúpiť Alexis Vuillermoz a Jens Keukeleire.

V dopoludňajších hodinách sme boli svedkami aj piatej edície ženských pretekov La Course by Le Tour de France. Druhýkrát po sebe sa z víťazstva radovala Holanďanka Annemiek van Vleutenová, jazdiaca vo farbách tímu Mitchelton–Scott. Snáď 50 metrov pred cieľom predstihla krajanku Annu van der Breggenovú.

Cyklisti prechádzajú neutrálnou zónou a už sa nám dejú veci. Na zemi skončilo niekoľko pretekárov, vrátane Mikela Landu, Toma Dumoulina či Fernanda Gaviriu. Našťastie, vyzerá to tak, že sa nikto vážnejšie nezranil.

Vážení diváci, vítam vás pri sledovaní textového prenosu z cyklistických pretekov Tour de France. Po dni voľna sa nám pelotón presúva do Álp, kde ho v nasledujúcich dňoch čakajú tri náročné vrchárske skúšky. Zamiešať poradím môže už desiata etapa s cieľovým mestom Le Grand-Bornand.

VÍŤAZSTVO DO NEBA, ODSTÚPENIE PORTA

Po deviatich etapách je na čele celkovej klasifikácie Greg van Avermaet s náskokom 43 sekúnd pred Geraintom Thomasom. Olympijský šampión z Ria výborne zvládol aj nedeľňajšiu etapu s 22-kilometrovým úsekom pavé. Napokon v nej finišoval druhý, tesne za Johnom Degenkolbom. Pre Nemca to bolo vôbec prvé víťazstvo na Tour de France, čo sa odzrkadlilo aj na jeho dojatí počas rozhovoru. Svoj triumf venoval kamarátovi Jörgovi, ktorý v zime zomrel a pre jazdca tímu Trek – Segafredo bol ako druhým otcom. Slzy sme videli aj na tvári Richieho Porta, no tie boli spôsobené bolesťou, frustráciou a veľkým sklamaním. Austrálčan spadol ešte pred prvým úsekom pavé a pre zlomeninu kľúčnej kosti musel preteky opustiť. Z favoritov na celkové poradie sa vytrápili Romain Bardet, Mikel Landa, no najviac stratil Rigoberto Uran. Spoločne s krajanom Nairom Quintanom stráca už takmer tri minúty, a tak možno očakávať kolumbijské útoky.

PROFIL PRVEJ ALPSKEJ SKÚŠKY

Desiata etapa meria 159 kilometrov a cyklisti počas nej nastúpajú 4275 výškových metrov. Úvodná vrchárska skúška obsahuje päť stúpaní, z toho tri prvej a jedno HC kategórie. Začneme zľahka, keďže na méte 19 kilometrov od štartu je horská prémia štvrtej kategórie a zakrátko aj šprintérska prémia. Col de la Froix Fry už bude náročnejšou prekážkou, keďže meria 11,3 kilometra s priemerným sklonom siedmich percent. Po stúpaní prvej kategórie bude nasledovať dlhé klesanie a potom najťažší kopec etapy. Dĺžka 6000 metrov síce nie je nejaká dramatická, no priemerne prevýšenie na Montée plateau Glières dosahuje viac než 11%. Toto všetko sa udeje do momentu, keď do cieľa bude zostávať ešte 90 kilometrov. Po viac než hodinovom „oddychovom čase“ príde samotné vyvrcholenie etapy. Col de Romme a Col de la Colombière sú typologicky podobné stúpania so sklonom 8,5% a predstavujú poslednú šancu na útok. Záverečných 15 kilometrov je už len zjazd a rovina.

ZAČÍNA PRAVÝ SÚBOJ O ŽLTÝ DRES

Dnešná etapa bude mať viacero príbehov. Toms Skujinš sa pravdepodobne rozlúči s bodkovaným dresom a začne sa ten pravý súboj o najlepšieho vrchára Tour de France 2018. Vlani túto súťaž ovládol Warren Barguil pred Primožom Rogličom a Thomasom De Gendtom. Možno sa vydá do úniku Peter Sagan s cieľom ešte zvýšiť svoj 81-bodový náskok pred Fernandom Gaviriom v súťaži o zelený dres. A to najpodstatnejšie – dá sa očakávať frontálny útok pretekárov na zisk žltého dresu. Romain Bardet avizoval útoky v Alpách, ale uvidíme ako na tom bude po náročnej etape do Roubaix. Skloňovaným menom je Vincenzo Nibali, ktorý je nielen dobrý smerom na vrchol stúpania, ale aj v zjazde. Čiernym koňom môže byť Daniel Martin. Ír v tomto ročníku už jednu etapu vyhral a vlani pravidelne končieval vo vrchárskych etapách v TOP 10. Chris Froome sa bude spoliehať na podporu svojho silného tímu a uvidíme, čo Sky vymyslí na konkurenciu.

Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 13:35.

Autor: Šport24.sk

Tour de France 2018

Kompletný program Tour de France a jednotlivé etapy
rovinatý 201 km
Noirmoutier-en-I'lle Fontenay-le-Comte
rovinatý 182,5 km
Mouilleron-Saint-Germain La Roche-sur-Yon
rovinatý 195 km
La Baule Sarzeau
kopcovitý 204,5 km
Lorient Quimper
kopcovitý 181 km
Brest Mûr de Bretagne Guerlédan
rovinatý 231 km
Fougères Chartres
rovinatý 181 km
Dreux Amiens
rovinatý 156,5 km
Arras Roubaix
horský 158,5 km
Annecy Le Grand-Bornand
horský 108,5 km
Albertville La Rosière
horský 175,5 km
Bourg-Saint-Maurice Alpe d'Huez
rovinatý 169,5 km
Bourg-d'Oisans Valence
kopcovitý 188 km
Saint-Paul-Trois-Châteaux Mende
kopcovitý 181,5 km
Millau Carcassonne
horský 218 km
Carcassonne Bagnères-de-Luchon
horský 65 km
Bagnères-de-Lucho Saint-Lary-Soulan
rovinatý 171 km
Trie-sur-Baïse Pau
horský 200,5 km
Lourdes Larunsy
individuálna časovka 31 km
Saint-Pée-sur-Nivelle Espelette
rovinatý 116 km
Houilles Paríž
Video
Diskusia