Prvá etapa Tour de France s nervydrásajúcou koncovkou: Saganov zdrvujúci finiš na víťazstvo nestačil!

Sledovali ste s nami ONLINE prenos z 1. etapy 105. ročníka prestížnych cyklistických pretekov Tour de France.

EXKLUZÍVNE zábery spred štartu 1. etapy Tour de France si môžete pozrieť TU!

Mohlo by vás zaujímať:

FOTO Pikantné zábery Sagana v sprche: Peter, veď vyzeráš ako z erotického trháku!

TIETO FOTO pred Tour de France nechcel vidieť žiadny Slovák: Saganove víťazstvá v ohrození!

Sagan sa pred Tour de France vrátil k incidentu s Cavendishom: No mohol TOTO povedať?

Začiatok online prenosu:
07. 07. 2018, 11:10

 

1. etapa: Noirmoutier-en-l'Île - Fontenay-le-Comte

 

Obnoviť

Dnešná etapa merala 201 kilometrov. Dlho sa prakticky nič zaujímavé nedialo, no všetko sa to zmenilo desať kilometrov pred páskou. Po prvom páde skončil vzadu Richie Porte a tiež ďalší favoriti na celkové poradie. Následne spadol aj Chris Froome, meniť bicykel musel Nairo Quintana, čím obaja stratili cenné sekundy už v úvodnej etape. Naopak, problémy sa vyhli Vincenzovi Nabalimu či Romainovi Bardetovi. V samotnom závere bol najsilnejší Fernando Gaviria, ktorý zdolal Petra Sagana a Marcela Kittela. Kolumbíjčan tak zažíva parádny debut na Tour de France a zajtra bude nosiť žltý dres lídra celkového poradia. Ja vám ďakujem za pozornosť a prajem pekný zvyšok dňa.

CIEĽ min

Víťazom dnešnej etapy sa stáva FERNANDO GAVIRIA. Peter Sagan sa za ním veľmi dobre vyviezol, ale vo férovom súboji sa nedokázal dostať cez kolumbijského súpera. Na stupňoch víťazov končí aj Marcel Kittel, ktorý tak nezíska žltý dres ako vlani. Tešiť ho môže aspoň skalp vicemajstra sveta Alexandra Kristoffa.

1 km min

Do konca zostáva už len posledný kilometer. Kto sa dnes bude radovať zo žltého dresu? Dopredu sa dostávajú už jazdci okolo Fernanda Gaviriu, ktorého zadné koleso si zrejme vyhliadne aj dobre pozične jazdiaci Peter Sagan.

2 km min

Stále veľmi dobre pracuje Marcus Burghardt. Peter Sagan má pripravenú komfortnú pozíciu. Pripomínam, že po páde už nefiguruje v elitnej skupine Arnaud Démare, čím vypadáva z hry jeden favorit na víťazstvo.

3 km min

Technické problémy má aj Nairo Quintana, ktorý musí meniť bicykel. Zrejme sa tak zaradí do skupiny okolo Chrisa Frooma, ktorá je pomerne početná. Na čele pretekov stále výborne pracuje Marcus Burghardt.

4 km min

Na špicu sa dostáva tím Bora-Hansgrohe a Peter Sagan má vytvorenú veľmi dobrú pozíciu na útok. Okrem toho sme videli, že nepríjemne spadol aj Chris Froome, a tak si doudieraný bude musieť sťahovať manko.

6 km min

Ďalšie dva kilometre máme za sebou. Postrehli sme, že v páde bol zainteresovaný aj Pierre-Roger Latour, ktorý patrí k lídrom tímu AG2R La Mondiale. Po pravej strane si vytvára pozíciu Bora-Hansgrohe.

8 km min

Osem kilometrov zostáva do konca dnešnej etapy. Veľmi dobre je sformovaný tím Quick-Step Floors, ktorý dnes odtiahol podstatnú časť etapy. V závere tak nebude chýbať v súboji o triumf Fernando Gaviria.

10 km min

Niečo cez desať kilometrov pred cieľom sme videli hromadný pád pelotónu. Na zemi bolo niekoľko pretekárov tímu BMC Racing, zrejme aj večný smoliar Richie Porte. Takisto z hry o víťazstvo vypadáva Arnaud Démare.

13 km min

Jérôme Cousin tesne prišiel o bodkovaný dres, ale tri bonusové sekundy patria jemu. V špurte tesne zdoláva Yoanna Offreda z domáceho tímu Wanty–Groupe Gobert. Jednu sekundu k dobru získava spomínaný Belgičan Oliver Naesen.

16 km min

Oliver Naesen z tímu AG2R La Mondiale sa odpútal od hlavnej skupiny a vydal sa na sólový únik. Zatiaľ však má len nepatrný náskok. Ťažko povedať, čo ho viedlo k tejto aktivite. Zrejme chce získať bonusovú sekundu, ktorá však nemá veľký význam.

19 km min

Vedúca dvojica má vpredu naďalej náskok okolo 30 sekúnd. Postupne sa v pelotóne dostávajú do čela tímy, ktoré majú záujem o víťazstvo v etape. Naopak, Lawson Craddock začína strácať a uvidíme či nastúpi do zajtrajšej etapy.

22 km min

Vpredu máme už len dvoch pretekárov, pretože Kévin Ledanois sa rozhodol vystúpiť si z úniku a uspokojil sa s výhrou na horskej prémii. Jérôme Cousin s Yoannom Offredom ešte pokračujú v úniku, ale ich náskok sa rovná 25 sekundám.

25 km min

Jens Keukeleire začína trošku strácať, čo je nepríjemná správa pre Andrého Greipela. Nemecký špurtér možno stráca jedného z dôležitých mužov, ktorý mu mal pripraviť vláčik. Pelotón stráca už len pol minútu.

28 km min

Bolo to veľmi tesné, ale víťazom horskej prémie sa napokon stáva Kévin Ledanois z tímu Fortuneo Samsic. V dramatickom súboji zdolal svojho krajana Jérôma Cousina, a tak si v zajtrajšej etape oblečie prestížny bodkovaný dres.

30 km min

Do cieľa zostáva už len tridsať kilometrov. Minútový náskok neznamená pre pelotón prakticky žiadne riziko. O malú chvíľu sa však dočkáme víťaza horskej prémie Côte de Vix. Toto stúpanie meria 700 metrov s priemerným sklonom 4,2%.

33 km min

Yoann Offredo z tímu Wanty–Groupe Gobert sa snažil nastúpiť svojim konkurentom z úniku, ale jeho snaha neviedla k úspechu. Každopádne, možno konštatovať, že sa začal boj o bodkovaný dres.

35 km min

Už len 75 sekúnd delí pelotón od unikajúcej skupiny. Veľmi dobrý výkon dnes predvádza Robert Gesink, ktorý sťahuje sekundičku po sekundičke. V závere pôjde Lotto NL-Jumbo na Dylana Groenewegena, ktorý vlani vyhral na Elyzejských poliach.

38 km min

Vedúca skupina stratila približne dvadsať sekúnd zo svojho náskoku. Veľmi rýchlo sa však približuje horská prémia štvrtej kategórie. Tá určí pretekára, ktorý si zajtra oblečie bodkovaný dres.

41 km min

Jérôme Cousin z tímu Direct Energie mal teraz poriadne šťastie. Na trať totiž vbehol pes, ktorý sa vytrhol z vôdzky svojej majiteľke stojacej popri trati. Našťastie sa minuli a Francúz neskončil na zemi. Samozrejme, Cousin sa oprávnene hnevá.

44 km min

Cyklisti majú za sebou ďalší úsek trate. Momentálne sa toho veľa zaujímavého nedeje. Horská prémia Côte de Vix je na programe o šestnásť kilometrov, čo by mohlo pre unikajúcu skupinu stačiť.

47 km min

Unikajúca skupina opäť trošku zvýšila svoj náskok. Aktuálne je vpredu o 1200 metrov, čo predstavuje 1:35 minúty. Rozhodne to však nie je dostatočný náskok pred skupinou najväčších favoritov okolo Petra Sagana.

50 km min

Víťaz Miláno – San Remo Vincenzo Nibali trošku zaostával, a tak mu prišiel na pomoc španielsky majster Gorka Izagirre. Takisto zbytočne čerpá silami John Degenkolb, ktorý stráca pätnásť sekúnd pre opätovné problémy s bicyklom.

53 km min

Aktuálny rozdiel medzi pelotónom a únikom predstavuje už necelý kilometer. Obe skupiny idú priemernou rýchlosťou viac než 40 km/h. Sledujeme akési ticho pred búrkou, čo je obrazné pomenovanie pre záverečný dojazd najrýchlejším špurtérov.

56 km min

Daniel Martínez si prišiel do doprovodného vozidla pre bidóny s vodou. Dnešná etapa pre neho nemá veľký význam a skôr sa sústredí na kvalitnú prácu pre Rigoberta Urana v ďalších hornatých etapách.

60 km min

Cyklisti sa dostávajú na métu 60 kilometrov do cieľa. Náskok vedúcej skupiny opäť začína trošku klesať a smeruje k úrovni 100 sekúnd. Dá sa však predpokladať, že možno ešte hodinu bude vpredu trojica Francúzov.

63 km min

K tímovému vozidlu prišiel Julian Alaphilippe, ktorý dnes plní len rolu domestika. Jeho chvíle môžu prísť v zvlnených etapách, keďže Francúz je výborným klasikárom. Svedčí o tom aj jeho triumf na Valónskom šípe, kde zastavil dominanciu Alejandra Valverdeho.

66 km min

Pelotón po rýchlostnej prémii trošku oddychuje a jeho manko narastá na hranicu 2:30 minúty. V hlavnom balíku vidíme aj zakrvaveného Lawsona Craddocka, ktorý určite chce mať etapu čo najskôr za sebou. Okrem toho menil bicykel John Degenkolb.

69 km min

Na rýchlostnej prémii Peter Sagan trošku zazmätkoval. Najskôr to vyzeralo tak, že bude chcieť útočiť, ale záver vypustil, a tak bodovali jeho tímoví kolegovia Marcus Burghardt a Maciej Bodnar. Tak snáď si majster sveta necháva lepší špurt na koniec.

72 km min

Náskok vedúcej skupiny je už len na úrovni dvoch minút. Okrem toho nám grafika ponúkla zaujímavý údaj o tom, ktoré tímy majú najväčšiu zásluhu na držaní tempa. Až 44-percentný podiel má Quick-Step Floors, no aktivitou hýria aj Dimension Data s Groupama – FDJ.

75 km min

Výsledky šprintérskej prémie (81,5 km):

1. Jérôme Cousin (Direct Energie) 20 bodov
2. Kévin Ledanois (Team Fortuneo Samsic) 17b.
3. Yoann Offredo (Wanty–Groupe Gobert) 15b.
4. Fernando Gaviria (Quick-Step Floors) 13b.
5. André Greipel (Lotto Soudal) 11b.
6. Arnaud Démare (Groupama – FDJ) 10b.
7. Maciej Bodnar (Bora-Hansgrohe) 9b.
8. Mark Cavendish (Dimension Data) 8b.
9. Peter Sagan (Bora-Hansgorhe) 7b.
10. Alexander Kristoff (UAE Emirates) 6b.
11. Andrea Pasqualon (Wanty–Groupe Gobert) 5b.
12. Marcel Kittel (Kaťuša – Alpecin) 4b.
13. Maximiliano Richeze (Quick-Step Floors) 3b.
14. Rick Zabel (Kaťuša – Alpecin) 2b.
15. Marcus Burghardt (Bora-Hansgrohe) 1b.

79 km min

Bohužiaľ, v pelotóne sme videli aj prvý pád, ktorý si odniesol Američan Lawson Craddock z tímu EF Education First – Drapac. Na jeho tvári vidíme aj krvavé stopy a musí byť ošetrovaný priamo za jazdci. Zatiaľ zostáva v pretekoch.

81 km min

Víťazom šprintérskej prémie sa stal Jérôme Cousin, a tak si pripisuje na konto 20 bodov. Druhý preťal bodovaný priestor Kévin Ledanois a 15 bodov získava Yoann Offredo. Z favoritov bol najrýchlejší Fernando Gaviria, náš Peter Sagan nebol príliš iniciatívny.

84 km min

Michael Matthews mal problémy a nabral malú stratu na pelotón. Samozrejme, v rámci etapy to nie je prakticky žiadna komplikácia, no Austrálčan bude mať problém dostať sa do hry o vyšší počet bodov na prémii.

87 km min

Náskok vedúcej skupiny je na hranici 2:20 minúty. Dá sa predpokladať, že v nasledujúcich chvíľach mierne klesne, pretože pelotón bude súperiť na šprintérskej prémii. Následne sa to ale všetko vráti do starých koľají.

90 km min

Ďalšie kilometre majú cyklisti úspešne za sebou. Určite sú radi za to, že nefúka taký nepríjemný bočný vietor ako sa pri pobreží Atlantického oceána očakávalo. Aj preto je priebeh etapy pokojný a všetkých cyklistom sa vyhýbajú pády.

94 km min

Vedúca trojica má k dispozícii 2:25 minúty. V zadnej časti pelotónu jazdí aj Rafal Majka, ktorý je lídrom Bory-Hansgrohe z hľadiska celkového poradia. Výborne sa mu darilo v roku 2016, keď ešte vo farbách Tinkoffu ovládol súťaž o bodkovaný dres.

97 km min

Arnaud Démare mal menšie problémy s dresom, no jeden z technických mužov tímu Groupama – FDJ to vyriešil jednoduchou zicherkou. Francúz sa zaradil na koniec hlavného balíka, kde okrem iných jazdí aj čerstvý belgický šampión Yves Lampaert.

101 km min

Cyklisti majú za sebou sto kilometrov v sedle. Okrem toho sa dostali na métu, keď do šprintérskej prémie zostáva dvadsať kilometrov. Postupne sa tak budú dopredu dostávať aj favoriti súťaže o zelený dres.

104 km min

Francúzska réžia nás teraz trošku zmiatla. Strata pelotónu vyskočila na 3:30 minúty, ale tento údaj nebol pravdivý. Manko je približne o minútu menšie. Na čele pelotónu opäť dobre pracujú jazdci tímov Lotto NL-Jumbo, Quick-Step Floors a Dimension Data.

107 km min

Trojica francúzskych pretekárov má k dispozícii náskok okolo troch minút. Pokiaľ sa však nič nepredvídané nastane, tak budeme bojovať len o zisk červeného čísla pre najbojovnejšieho jazdca úvodnej etapy 105. ročníka Tour de France.

110 km min

Peter Sagan sa na dlhší čas schoval televíznym kamerám, ale pomaličky si jazdí v strede hlavného balíka. Dnes opäť patrí k favoritom a uvidíme či sa v závere podarí jeho tímovým kolegom vyprodukovať tempo, ktorým sa zbavia niekoľkých súperov.

114 km min

Náskok klesol o približne desať sekúnd. Všetko smeruje k hromadnému dojazdu, v ktorom môže pokojne uspieť sedem či osem cyklistov. Vo Francúzsku sa opäť stretla cyklistická smotánka, možno s výnimkou Eliu Vivianiho, ktorý absolvoval náročné Giro, kde štyrikrát vyhral.

118 km min

Máme za sebou ďalšie kilometre, ktoré veľa zaujímavých vecí neponúkli. Pelotón si naďalej kontroluje svoju stratu, ktorá je približne dva a pol minúty. V hlavnej skupine vidíme aj Chrisa Frooma, ktorého štart na Tour bol diskutovanou témou.

122 km min

Cyklisti prechádzajú cez obec Les Sables-d’Olonne, ktorá oslavuje 800. výročie svojho vzniku. Pre turistov je príťažlivá prírodnými podmienkami – pobrežná krajina, cyklochodníky, Ollonský les, duny a močiare, ale aj skalnaté pobrežia.

126 km min

Kilometre pomaly ubiehajú, ale stále nie sme ani v polovici dnešnej etapy. Náskok vedúceho tria Kévin Ledanois (Team Fortuneo Samsic), Yoann Offredo (Wanty–Groupe Gobert) a Jérôme Cousin (Direct Energie) je na úrovni 150 sekúnd.

130 km min

Na Tour de France neštartuje Adam Hansen z tímu Lotto Soudal. Austrálčan tak vynecháva prvú Grand Tour od septembra 2011. Takisto sa prerušuje jeho rekordná séria 20-tich trojtýždňových etapových pretekov, ktoré tento 37-ročný veterán nepretržite absolvoval. Počas toho vyhral dve etapy.

133 km min

Cyklisti si postupne prichádzajú do doprovodných vozidiel pre rozličné veci, čím sa medzi nimi a pelotónom vytvorí drobný odstup. Medzeru si aktuálne musia "zalepovať" Mark Cavendish či Philippe Gilbert, pre ktorého je to 21. Grand Tour v kariére.

137 km min

Strata pelotónu je na úrovni 2:45 minúty. Za približne 55 kilometrov budeme svedkami šprintérskej prémie a už teraz možno konštatovať, že favoriti bodovacej súťaže okolo Petra Sagana budú bojovať o 13 bodov.

141 km min

Náskok vedúcej skupiny klesol na hranicu troch minút. Okrem toho sme videli ďalšie problémy pretekára tímu BMC Racing. Stefan Küng nabral drobnú stratu, ktorá však nemusí nič znamenať. Švajčiar má za sebou vydarený domáci šampionát, kde potvrdil časovkársku dominanciu.

144 km min

Greg van Avermaet je už späť v hlavnej skupine. Okrem toho vidíme, že aj taký skúsený pretekár ako Robert Gesink dnes plní len rolu domestika. Momentálne je jazdcom Lotto NL-Jumbo, ktorý pracuje pre holandského rýchlika Dylana Groenewegena.

149 km min

Problémy už po hodine pretekania postihli Grega van Avermaeta. Úradujúci olympijský šampión dokonca musel meniť bicykel, čím nabral menšiu stratu na pelotón. Niet však pochýb o tom, že Belgičan si túto stratu veľmi ľahko dostihne.

152 km min

Keď sme spomínali Marka Cavendisha, tak si môžeme povedať, že Brit dnes bude útočiť na svoje 31. víťazstvo z Tour de France. Rekord v počte etapových triumfov drží legendárny Eddy Merckx, ktorý sa radoval 34-krát. Z aktívnych cyklistov je za jazdcom Dimension Data Marcel Kittel (14), André Greipel (11) a Peter Sagan s ôsmimi vavrínmi.

156 km min

Pelotón stiahol zo svojho manka približne 30 sekúnd. Dobre pracuje jeden z pretekárov tímu Dimension Data. Podľa všetkého by to mal byť Julien Vermote, ale osobne sa mi to z pohľadu televíznych kamier naňho príliš nepodobá. Každopádne, aj toto je signál, že dnes bude chcieť uspieť Mark Cavendish.

160 km min

Na záver nášho predstavovania tu máme ešte pár informácii o Yoannovi Offredovi, ktorý oblieka farby tímu Wanty – Groupe Gobert. Ten sa predstavil na Tour de France aj vlani, no obsadil až 110. miesto. V tomto roku absolvoval klasiku Kuurne-Bruxelles-Kuurne. Skončil na 36. mieste, no výrazne pomohol Timothymu Dupontovi, ktorý preťal cieľovú čiaru desiaty.

164 km min

Jérôme Cousin je o niečo skúsenejším pretekárom. Vo veku 29 rokov absolvuje svoju šiestu Grand Tour, pričom jeho najlepším výsledkom je 73. miesto z Vuelty 2015. V kariére sa radoval z triumfu dvakrát. Cennejší skalp dosiahol pomerne nedávno, keď v marci vyhral piatu etapu na Paríž – Nice. Národné preteky nedokončil, no má 18. miesto z časovky.

168 km min

Kévin Ledanois o šesť dní oslávi svoje 25. narodeniny. V doterajšej kariére ešte neabsolvoval ani jednu Grand Tour a tiež čaká na prvé profesionálne víťazstvo. Tento rok skúšal šťastie na klasikách Valónsky šíp a Liége – Bastogne – Liége, no ani jedny preteky nedokončil. Na nedávnom národnom šampionáte ale obsadil výborné 9. miesto, keď zdolal aj Arnauda Démara.

171 km min

Teraz sa na trati príliš veľa zaujímavého nedeje. Pekne za sebou sú zoradení jazdci Movistaru, ktorí však budú útočiť až v druhom týždni Tour de France. My využijeme čas a o chvíľu si predstavíme Francúzov, ktorí jazdia na čele.

175 km min

Náskok úniku sa zastavil na štyroch minútach, takže obe skupiny momentálne jazdia v rovnakom tempe. Dnes sa víťazstvo jazdca z úniku nečaká, no odmenou pre jedného z nich bude zrejme zisk červeného čísla do zajtrajšej etapy a možno aj bodkovaného dresu.

179 km min

Trojčlenná francúzska skupina má k dispozícii náskok štyroch minút. Cyklisti už opustili ostrov Noirmoutier a teraz budú postupovať po západnom pobreží krajiny galského kohúta. Na čele pelotónu vidíme aj jedného pretekára tímu Lotto NL-Jumbo.

183 km min

Náskok pomaličky stúpa k štyrom minútam, no už nejde tak rýchlo ako v samotnom úvode. Na čele pelotónu sme videli jazdcov tímu Quick-Step Floors a Dimension Data, ktorých úlohou bude držať prijateľný odstup.

187 km min

V tímovom vozidle si bol pre bidón s vodou André Greipel, ktorý dnes takisto patrí medzi favoritov. Petra Sagana sme opäť videli debatovať, tentokrát s bývalým tímovým kolegom Vincenzom Nibalim. Náskok úniku stúpol na hranicu 210 sekúnd.

191 km min

Ďalšie tri kilometre – ďalšia minútka v prospech pelotónu. Z tria francúzskych pretekárov je najznámejším mužom Yoann Offredo, ktorý v kariére zaznamenal jedno profesionálne víťazstvo. V roku 2009 ovládol jednu etapu na podujatí Tour De Picardie.

194 km min

Náskok vedúceho tria narástol na hranicu dvoch minút a ešte bude ďalej stúpať. Uvidíme, na aký rozdiel si pelotón nechá túto skupinku ujsť. Peter Sagan bezpečne jazdí v hlavnom balíku a debatuje s tímovým kolegom Danielom Ossom.

198 km min

Cyklisti majú za sebou úvodných 3000 súťažných metrov. Vpredu registrujeme troch cyklistov. Približne 50-sekundový náskok si vypracovali Kévin Ledanois (Team Fortuneo Samsic), Yoann Offredo (Wanty–Groupe Gobert) a Jérôme Cousin (Direct Energie).

ŠTART min

V poradí 105. ročník cyklistických pretekov Tour de France práve odštartoval. Riaditeľ tohto prestížneho podujatia Christian Prudhomme odmával začiatok dnešnej etapy a okamžite vidíme prvé pokusy o vytvorenie úniku.

Vážení športoví fanúšikovia, srdečne vás vítam pri sledovaní prvej etapy 105. ročníka cyklistických pretekov Tour de France. Tie patria k najsledovanejším športovým a spoločenským podujatiam roka, o čom nás nasledujúcich 23 dní určite znovu presvedčí. Oficiálny začiatok dnešnej etapy je o 11:10 hod.

V ZNAMENÍ NIEKOĽKÝCH NOVINIEK

Pred začiatkom celého podujatia si môžeme povedať, čo nás v priebehu viac než troch týždňov čaká. Na štart sa postaví 176 cyklistov z 22 tímov. Ich cieľom bude pokoriť 3351 kilometrov, čo je celková dĺžka 21 etáp. Osem bude rovinatých, päť zvlnených, šesť vrchárskych a dve časovkárske. Na rozdiel od vlaňajška pretekári prakticky neopustia územie Francúzska. Tento ročník Starej dámy prináša aj niekoľko noviniek. Do itinerára sa vracia tímová časovka, deviata etapa bude pripomínať monumentálnu klasiku Paríž – Roubaix a takisto sa v cieli budú udeľovať bonusové sekundy. Obhajcom žltého dresu je Chris Froome, ktorý ešte donedávna jazdil v dopingovom podozrení a vyhral Giro d’Italia. Po kontroverznom vylúčení zabojuje o šiesty zelený dres Peter Sagan, čím by vyrovnal rekord Ericka Zabela. Bodovaciu súťaž vlani vyhral Michael Matthews. Jazdcovi Sunwebu výrazne pomohlo aj to, že víťaz piatich etáp Marcel Kittel nedokončil 17. etapu.

OČAKÁVA SA SÚBOJ ŠPRINTÉRSKYCH ES

Dnešná etapa meria 201 kilometrov a cyklistov zavedie do departmentu Fontenay-le-Comte. Prechádzať budú po pobreží Atlantického oceánu, takže sa dajú očakávať problémy s bočným vetrom. Trať obsahuje aj dlažobný chodník, kde sa pamätne finišovalo v roku 1999. Očakáva sa hromadný dojazd a špurt tých najlepších. V cieli je k dispozícii 50 bodov do súťaže o zelený dres a ďalších 20 ponúka prémia umiestnená 81,5 kilometra pred cieľom. Dá sa však predpokladať, že tá sa stane korisťou úniku. Odčlenená skupina bude dúfať, že jej únik vydrží aspoň do méty 28 kilometrov pred páskou. Vtedy je totiž umiestnená vrchárska prémia, ktorej víťaz si oblečie bodkovaný dres. Ďalšou novinkou oproti predošlým ročníkom je tzv. bonusový šprint, kde sa udeľujú časové bonifikácie (3-2-1). Dnes nás tento úsek čaká necelých štrnásť kilometrov pred záverom. Nie je príliš technický, čo vyhovuje šprintérskym vláčikom Gaviriu, Kittela či Greipela.

NAJVÄČŠÍM FAVORITOM GAVIRIA

Už sme v krátkosti spomenuli mená hlavných favoritov dnešnej etapy. Stávkové kancelárie vypísali najnižší kurz na Fernanda Gaviriu, ktorý na Tour de France môže zažiť víťazný debut. Mladý jazdec Quick-Stepu Floors má na konte 32 profesionálnych víťazstiev a v tejto sezóne skončil už 11-krát na stupni víťazov. Dylan Groenewegen vlani ovládol záverečný dojazd na Elyzejských poliach a spoločne s Primožom Rogličom bude ťahúňom tímu Lotto NL-Jumbo. Otáznik visí nad formou Marcela Kittela, ktorý po prestupe do Kaťuše – Alpecin nie je taký dominantný. V novom drese vyhral za rok len dvakrát a na národnom šampionáte finišoval až desiaty. Okrem spomínaného tria môžu vyhrať aj ďalší vynikajúci šprintéri ako Peter Sagan, André Greipel, Alexander Kristoff, Arnaud Démare či Mark Cavendish. Na tipovanie víťaza by ste potrebovali vešteckú guľu, a tak sa radšej pohodlne usaďte a užite si prvý diel francúzskej cyklistickej rozprávky.

Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 12:00.

Autor: Šport24.sk

Tour de France 2018

Kompletný program Tour de France a jednotlivé etapy
rovinatý 201 km
Noirmoutier-en-I'lle Fontenay-le-Comte
rovinatý 182,5 km
Mouilleron-Saint-Germain La Roche-sur-Yon
rovinatý 195 km
La Baule Sarzeau
kopcovitý 204,5 km
Lorient Quimper
kopcovitý 181 km
Brest Mûr de Bretagne Guerlédan
rovinatý 231 km
Fougères Chartres
rovinatý 181 km
Dreux Amiens
rovinatý 156,5 km
Arras Roubaix
horský 158,5 km
Annecy Le Grand-Bornand
horský 108,5 km
Albertville La Rosière
horský 175,5 km
Bourg-Saint-Maurice Alpe d'Huez
rovinatý 169,5 km
Bourg-d'Oisans Valence
kopcovitý 188 km
Saint-Paul-Trois-Châteaux Mende
kopcovitý 181,5 km
Millau Carcassonne
horský 218 km
Carcassonne Bagnères-de-Luchon
horský 65 km
Bagnères-de-Lucho Saint-Lary-Soulan
rovinatý 171 km
Trie-sur-Baïse Pau
horský 200,5 km
Lourdes Larunsy
individuálna časovka 31 km
Saint-Pée-sur-Nivelle Espelette
rovinatý 116 km
Houilles Paríž
Video
Diskusia