Sagan bojoval o víťazstvo do záverečných metrov: Súperi ho v dramatickom šprinte zavreli

CHARTRES - Slovenský cyklista Peter Sagan obsadil v 7. etape 105. ročníka Tour de France tretie miesto. Triumfoval jazdec stajne Lotto NL Jumbo Dylan Groenewegen z Holandska, ktorý sa presadil v záverečnom špurte 231 km dlhej etapy, najdlhšej v tomto ročníku. Trať z Fougéres do Chartres zvládol v čase 5:43:42 h. Na druhom mieste skončil Kolumbijčan Fernando Gaviria z tímu Quick-Step Floors.

Siedma etapa ponúkla rovinatý profil s predpokladaným špurtérskym záverom. O úniky nebola núdza už od začiatku. Najskôr to skúsili Yoann Offredo a Thomas Degand z tímu Wanty Groupe, ale onedlho sa vrátili do pelotónu. Po nich to skúsila desiatka v zložení Tony Gallopin, Oliver Naesen (obaja (AG2R La Mondiale), Edward Theuns (Sunweb), Simon Gerrans (BMC), Yves Lampaert (Quick Step), Lukas Pöstlberger (Bora-Hansgrohe), Julien Vermote (Dimension Data), Arthur Vichot (Groupama FDJ), Thomas De Gendt (Lotto Soudal) a Michaël Gogl (Trek Segafredo), ale ani im pelotón nedal šancu na dlhší únik. Tú chcel potom opäť využiť Offredo, ktorý to napokon riskol sám. Pre favoritov však nepredstavoval žiadnu hrozbu a v jednej chvíli mal náskok 9 minút. Na čele sa pohyboval až 100 kilometrov, ale hlavný balík zvyšoval výkon a 90 km pred cieľom Francúza opäť pohltil. Hneď potom prišiel ďalší sólo únik, postaral sa oň Laurent Pichon z tímu Fortuneo.

Pretekárov vzápätí čakala rýchlostná prémia, ktorá ponúkla súboj Fernanda Gaviriu a Petra Sagana. Kolumbijský reprezentant bol na nej najrýchlejší a získal 17 bodov do bodovacej súťaže, ale Sagan skončil tesne za ním. Pichon skončil svoju sólojazdu 37 km pred cieľom a čakalo sa na záverečný špurt. V ňom mal najviac síl Groenewegen. Sagan sa zavesil za zadné koleso Gaviriu, ale predstihnúť ho už nedokázal. "Zlepšoval som sa každým dňom, konečne mi to vyšlo. Chcem sa teraz sústrediť na ďalšie etapy," povedal víťaz pre TV stanicu Eurosport.

Mohlo by vás zaujímať:

FOTO Pikantné zábery Sagana v sprche: Peter, veď vyzeráš ako z erotického trháku!

TIETO FOTO pred Tour de France nechcel vidieť žiadny Slovák: Saganove víťazstvá v ohrození!

Sagan sa pred Tour de France vrátil k incidentu s Cavendishom: No mohol TOTO povedať?

Začiatok online prenosu:
13. 07. 2018, 14:00

 

7. etapa: Fougères - Chartres

 

Obnoviť

Maratónska, 231-kilometrová, etapa skončila očakávaným hromadným špurtom tých najrýchlejších pretekárov. Veľmi dobre vyzeral Alexander Kristoff, ale zaútočil príliš skoro. Šikovne sa za ním vyviezol Dylan Groenewegen a následne deklasoval konkurenciu. Pre Holanďana je to desiate víťazstvo v tomto roku. Druhý skončil Fernando Gaviria a tretí Peter Sagan. Slovák síce stratil desať bodov z náskoku sútaže o zelený dres, no stále má k dobru 31 bodov. Ja vám ďakujem za pozornosť a pozývam vás sledovať aj víkendové etapy, ktorými vás prevedie Michal Bakoš. Ja sa na vás teším opäť v utorok, v prvej alpskej etape.

Konečné výsledky dnešnej etapy:

1. Dylan Groenewegen (Lotto NL-Jumbo) 5:43:42 hod.
2. Fernando Gaviria (Quick-Step Floors)
3. Peter Sagan (Bora-Hansgrohe)
4. Arnaud Démare (Groupama – FDJ)
5. Christophe Laporte (Cofidis)
6. John Degenkolb (Trek – Segafredo)
7. Daryl Impey (Mitchelton – Scott)
8. André Greipel (Lotto Soudal)
9. Andrea Pasqualon (Wanty-Groupe Gobert)
10. Mark Cavendish (Dimension Data) – rovnaký čas.

CIEĽ min

Víťazom dnešnej etapy sa stáva holandský rýchlik DYLAN GROENEWEGEN. Jazdec tímu Lotto NL-Jumbo dnes demonštroval svoju silu a suverénne vyhral. Druhý skončil Fernando Gaviria, ktorý sa ako jediný ako tak držal víťaza. Peter Sagan zostal trošku zavretý, nabral stratu a napokon to vytiahol "len" na tretie miesto.

1 km min

Už len tisíc metrov zostáva do prejazdu cieľovou čiarou. Pelotón sa poriadne naťahuje. Tempo rozvírili pretekári Cofidisu, ale následne prebrali velenie Dimension Data. Tak, žeby sa dnes dočkal Mark Cavendish?

2 km min

Napätie stúpa. Dopredu sa dostali aj jazdci tímu Groupama – FDJ, ktorí pracujú pre Arnauda Démara. Zatiaľ sme nevideli v nejakej výhodnej pozícii Marcela Kittela, ktorému chýba aj dostatočná podpora tímových kolegov.

3 km min

Lukas Pöstlberger prináša za sebou trojicu svojich tímových kolegov. Peter Sagan tam ale chýba, pretože si skôr vyberá zadné koleso Fernanda Gaviriu, ktorý je považovaný za najväčšieho favorita dnešného dojazdu.

4 km min

Čelo pretekov je momentálne veľmi neprehľadné. V prípade napríklad Quick-Stepu sme však zvyknutí, že sa dostane do správnej pozície doslova v poslednej chvíli. Dopredu ide aj Sky, ktoré nechce nič riskovať.

6 km min

Do cieľa zostáva 6000 metrov a poriadne nabudení vyzerajú pretekári tímu Lotto Soudal. Marcel Sieberg je na začiatku vláčika, ktorý je pripravený pre Andrého Greipela. Ten vyhral etapu na Tour de France naposledy v roku 2016.

8 km min

Teraz by sme vozovku mohli rozdeliť na akési tri časti. Z pravej strany sa tlačia dopredu tímy Lotto Soudal, Bora-Hansgrohe a Dimension Data. Zľava sa formujú Groupama – FDJ s Quick-Stepom, no aj v strede zostávajú Astana a Movistar.

10 km min

Najbojovnejším jazdcom dnešnej etapy sa napokon stáva Laurent Pichon, čo je trošku prekvapujúce. Yoann Offredo strávil v úniku podstatne viac kilometrov, doslova si to vytrpel, ale organizátori uprednostnili pretekára tímu Fortuneo-Samsic.

12 km min

Zatiaľ sme sa nedočkali nejakých útokov, ktoré by ešte mali zdramatizovať dianie dnešnej etapy. Cyklisti majú v nohách viac než 200 kilometrov, a tak sa tomu nemožno príliš čudovať. Dramatický záver sa však nezadržateľne blíži.

15 km min

Ticho pred búrkou pokračuje. Vpredu naďalej vidíme dresy Movistaru, Bory-Hansgorhe, ale takisto sa po pravej strane dostáva dopredu aj Dimension Data. Otázkou je či to juhoafrický tím dnes staví na Marka Cavendisha alebo Edvalda Boassona Hagena.

18 km min

Dostávame sa do záverečnej časti etapy, ktorá vyvrcholí v meste Chartres. Všetko smeruje k hromadnému dojazdu a môžeme len tipovať, ktorý zo šprintérov bude mať dnes najviac síl a pripíše si na konto víťazstvo.

21 km min

Za ostatné kilometre neregistrujeme žiadnu zmenu. Vpredu sa samozrejme drží aj tím BMC Racing, ktorého cieľom bude najmä dôjsť do cieľa bez pádov či už Grega van Avermaeta alebo tímového lídra Richieho Porta, ktorému patrí jedenásta priečka.

24 km min

O ďalšie tri kilometre sme bližšie k cieľu maratónskej etapy. Po pravej strane vozovky je sformovaný tím Lotto Soudal, ktorého lídrom je André Greipel. Nič nechce podceniť ani tímy Movistar či Astana, ktoré však dnes nebudú atakovať etapový vavrín.

27 km min

Opäť jazdí všetkých 170 cyklistov pohromade. Pred samotným záverom ešte určite môžeme čakať niekoľko útokov, ale zrejme sa dnešná rovinatá etapa dočká predpokladaného špurtu hlavných favoritov okolo Petra Sagana, Fernanda Gaviriu či Marcela Kittela.

31 km min

Je to tak! Tímoví kolegovia doviedli olympijského víťaza Grega van Avermaeta k zisku troch bonifikačných sekúnd. Ako druhý prešiel bodovaným priestorom Švajčiar Stefan Küng a nasledoval ho Marcus Burghardt z tímu Bora-Hansgrohe.

34 km min

Pomaly sa blížime k spomínanému úseku, kde sa budú udeľovať bonusové sekundy. Uvidíme, kto bude mať najväčší záujem ich získať. Zrejme to ale bude Greg van Avermaet, ktorý vezie žltý dres lídra klasifikácie.

37 km min

Aktivita Laurenta Pichona je definitívne na konci. Francúz bol v úniku necelých päťdesiat kilometrov, čo je podstatne menej ako Yoann Offredo. Červené číslo tak zrejme bude patriť jazdcovi tímu Wanty-Groupe Gobert.

40 km min

Pelotón teraz poriadne dupol do pedálov a zrejme bude chcieť bodovať aj bonusovom úseku. Náskok Laurenta Pichona ide rapídne dole a už len na hranici 20 sekúnd. Toto Francúz rozhodne dlho neudrží.

43 km min

Náskok vedúceho Francúza teraz išiel rapídne dole. V priebehu pár kilometrov sa scvrkol na polovicu. Čelo pelotónu je teraz mimoriadne farebné a vpredu vidíme aj dresy Astany, BMC Racing či práve Fortuneo-Samsic.

46 km min

Náskok vedúceho pretekára naďalej osciluje okolo hranice sto sekúnd. Nešťastie sme v dnešnej etape zatiaľ neboli svedkami nejakých pádov, ktorých sme si dosť užili v prvých etapách. Doplatili na ne Luis León Sánchez, Robert Kišerlovski či Tiesj Benoot.

50 km min

Ešte päťdesiat kilometrov zostáva do konca dnešnej maratónskej etapy. Na čele jazdí stále Laurent Pichon s náskokom na úrovni 95 sekúnd. Vo svojej kariére dosiahol tri profesionálne víťazstva a štartuje na šiestej Grand Tour. Najlepším výsledkom v celkovej klasifikácii je 111. miesto zo španielskej Vuelty 2015.

53 km min

Peter Sagan už v tejto fáze pretekov Tour de France prekonal hranicu 200 bodov v súťaži o zelený dres. Aj to dokazuje neskutočnú komplexnosť slovenského cyklistu, ktorý sa pýši troma titulmi majstra sveta. Majiteľ 30 víťazstiev Mark Cavendish doposiaľ nazberal jedenásť bodov.

56 km min

Náskok francúzskeho cyklistu bol na úrovni 40 sekúnd, ale následne pelotón poriadne zvoľnil. Jeho manko sa razom zvýšilo o celú minútu. Napriek tomu to má hlavná skupina pod kontrolou a všetko smeruje k hromadnému dojazdu.

59 km min

Kompletné výsledky šprintérskej prémie:

1. Laurent Pichon (Fortuneo–Samsic) 20 bodov
2. Fernando Gaviria (Quick-Step Floors) 17b.
3. Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) 15b.
4. Alexander Kristoff (UAE Emirates) 13b.
5. Maximiliano Richeze (Quick-Step Floors) 11b.
6. Daniel Oss (Bora-Hansgrohe) 10b.
7. Patrick Bevin (BMC Racing) 9b.
8. Maciej Bodnar (Bora-Hansgrohe) 8b.
9. Andrea Pasqualon (Wanty-Groupe Gobert) 7b.
10. Michael Schär (BMC Racing) 6b.
11. Stefan Küng (BMC Racing) 5b.
12. Richie Porte (BMC Racing) 4b.
13. Edvald Boasson Hagen (Dimension Data) 3b.
14. Andrey Amador (Movistar) 2b.
15. Rory Sutherland (UAE Emirates) 1b.

62 km min

Dvadsať bodov do súťaže o zelený dres získava Laurent Pichon, ktorý aspoň takto zužitkoval svoj nástup. Z pelotónu bol najrýchlejší Fernando Gaviria, no hneď na jeho zadnom kolese prešiel bodovacím priestorom Peter Sagan. Stále tak vedie o komfortných 41 bodov.

65 km min

Pretekári tímu Trek – Segafredo chceli zaútočiť na veternom úseku, ale ich snaha k ničomu neviedla. Peter Sagan sa držal vpredu, kde mu nehrozilo žiadne nebezpečenstvo. Onedlho si počkáme na jeho výkon na šprintérskej prémii.

68 km min

Pelotón teraz trošku pridal a svoje manko skresal na hranicu 95 sekúnd. Pomaličky sa blížime k šprintérskej prémii, kde Peter Sagan bude bojovať o 17 bodov. Na čele pelotónu vidíme sformovaný tím Bora-Hansgrohe.

71 km min

Pelotón si bez väčších problémov drží stratu okolo dvoch minút. Laurent Pichon svojim útok nezdramatizoval súboj o víťazstvo v etape, no rozhodne zamotal hlavu rozhodcom, ktorí majú udeliť červené číslo. Osobne by som ho ale udelil Yoannovi Offredovi.

75 km min

Náskok vedúceho pretekára je na hranici 2:10 minúty. Laurent Pichon už jeden dobrý výsledok na tohtoročnej Tour dosiahol, keď vo štvrtej etape skončil na konci TOP 20. V celkovom hodnotení mu však patrí až 85. miesto s mankom takmer trinástich minút.

78 km min

O plný bodový zisk na šprintérskej prémii skupina favoritov bodovať nebude. Ak sa nič nepredvídané nestane, tak dvadsať bodov zoberie Laurent Pichon, ktorého náskok stúpa k dvom minútam. V súťaži o zelený dres sa dostane na trináste miesto, zrejme aj pred Johna Degenkolba.

81 km min

Zatiaľ čo cyklisti prechádzajú popri Kostolu sv. Spasiteľa v meste Bellême môžeme konštatovať ďalšiu sólo jazdu dnešnej etapy. Laurent Pichon má už viac než minútový náskok, a tak sa nám bude starať o zábavu.

84 km min

Laurent Pichon z tímu Fortuneo–Samsic je ďalším pretekárom, ktorý sa odpútal od pelotónu. Zatiaľ sa k nemu nikto nepridal, a tak to vyzerá na ďalší útok jednotlivca. Francúzsky pretekár bol v úniku aj včera a vypracoval si náskok 20 sekúnd.

87 km min

Všetkých 170 cyklistov zostáva pohromade. Uvidíme, či sa niekto odhodlá k ďalšiemu úniku ešte do rýchlostnej prémie, kde by sa mohlo bojovať o plnú porciu dvadsiatich bodov. Kontrolovať etapu sa vydávajú jazdci tímu Bora-Hansgrohe.

90 km min

V týchto chvíľach sa definitívne končí dnešná misia Yoanna Offreda. Francúzsky cyklista tímu Wanty-Groupe Gobert je dostihnutý už 90 kilometrov pred cieľom. V úniku strávil viac než sto kilometrov, čo by mu malo zaručiť aspoň červené číslo v zajtrajšej etape.

92 km min

Je to tak. Pretekári tímu Spojených arabských emirátov dotiahli Daniela Martina a spol. do hlavnej skupiny. V nej sa o zábavu stará Peter Sagan, ktorý sa vo vetre hral na supermana. Pobavil tým aj niekoľkých jazdcov na čele pelotónu.

94 km min

Vyzerá to tak, že skupina vpredu už prestala ťahať, a tak sa to onedlho všetko spojí. Na vetre sa nechal nachytať včerajší víťaz Daniel Martin a nemalo by mu to spôsobiť žiadnu stratu. Z favoritov na etapu zbytočne plytvajú silami Alexander Kristoff a Marcel Kittel.

96 km min

Pretekári AG2R La Mondiale spoločne s Movistarom pokračujú vo svojej aktivite a roztrhali pelotón na tri skupiny. Vzadu zostáva niekoľko dresov Bory-Hansgrohe, ale zelený dres Petra Sagana vidíme v hlavnej skupine.

98 km min

Na bočnom vetre prichádza spestrenie dnešnej etapy. AG2R La Mondiale rozvíril aktivitu a snaží sa o niečo podobné ako včera Quick-Step Floors. Vzniká niekoľko medzier, ktoré si musia zalepovať aj favoriti etapy, vrátane Alexandra Kristoffa.

100 km min

Tak ešte sto kilometrov zostáva do konca etapy, ktorá najviac bolí Yoanna Offreda. Francúz zostáva vpredu už len z donútenia športového riaditeľa Hilaira van der Schuerena, ktorý chce spopularizovať svoj tím.

104 km min

Náskok vedúceho pretekára zostáva na hranici štyroch minút. Keďže Yoann Offredo vpredu ide len sám, tak sa na šprintérskej prémii bude bojovať o 17 bodov. Očakávať tak môžeme ďalší súboj Petra Sagana s Fernandom Gaviriom.

108 km min

Z pelotónu si teraz vystúpil Nicolas Edet, jazdiaci v červených farbách Cofidisu. Práve sa prechádza jeho domácim prostredím, a tak pozdravuje fanúšikov popri trati. Včera tak učinil aj rodák z Brestu Olivier Le Gac.

111 km min

"Dramatický" súboj o víťazstvo na horskej prémii máme za sebou. Côte du Buisson de Perseigne ako prvý pokoril Yoann Offredo, ale v bodkovanom drese naďalej zostáva pretekár tímu Trek – Segafredo Toms Skujinš.

113 km min

Yoann Offredo má k dispozícii ešte štyri a pol minúty a nevyzerá, že sa mu chce pokračovať v úniku. Samozrejme, jeho šance na etapu sú mizivé a Francúz plní len akúsi propagačnú rolu svojho tímu Wanty-Groupe Gobert.

116 km min

"Chceli sme prehovoriť do vývoja etapy. Na Tour je pre nás najdôležitejšou vecou publicita. Jazdili sme tak v minulom roku a veľmi radi si to zopakujeme aj v tomto ročníku," povedal Hilaire van der Schueren, športový riaditeľ tímu Wanty-Groupe Gobert.

119 km min

Náskok Yoanna Offreda klesol na hranicu päť a pol minúty. Francúz sa pomaly blíži k horskej prémii štvrtej kategórie, kde získa jeden bod. Vlani sa do súťaže o bodkovaný dres nezapojil a z výhry sa tešil jeho krajan Warren Barguil.

122 km min

Cyklisti dnes nastúpajú 2 242 metrov, hoci ide o typovo rovinatú etapu. Náročná je najmä svojou dĺžkou, ktorá je najväčšia v rámci celého ročníka Tour de France. Vlani najdlhšia etapa merala 222,5 kilometra a z víťazstva sa po šikovnom prejazde kruhovým objazdom radoval Edvald Boasson Hagen.

125 km min

V pelotóne sme teraz videli Petra Sagana, ktorý 91. deň jazdí v zelenom drese. Teda, takýto počet dní mu tento dres patrí, no vieme, že už štyrikrát nastúpil do etapy aj v najcennejšom žltom tričku. Majster sveta neplytvá silami a zatiaľ sa mu vyhýbajú problémy.

128 km min

Náskok vedúceho pretekára je na hranici šiestich minút. Yoann Offredo prechádza bufetom a pohodlne si tak môže zobrať tradičnú taštičku s vodou či jedlom. Na čelo pelotónu sa dostávajú jazdci tímu Lotto NL-Jumbo.

133 km min

Yoann Offredo sa na Tour de France prestavuje len druhýkrát. Vlani skončil na celkovom 110. mieste so stratou 3:20 hodiny na víťazného Chrisa Frooma. V tomto ročníku dopláca na horšiu tímovú časovku a začína až deviatku desiatku.

136 km min

Ďalších pätnásť sekúnd stratil zo svojho náskoku francúzsky pretekár. Vo svojej kariére dosiahol zatiaľ jedno víťazstvo. V roku 2009 vyhral štvrtú etapu na pretekoch Tour De Picardie. Vtedy ešte obliekal dres tímu Française des Jeux.

139 km min

O necelých tridsať kilometrov je na programe horská prémia Côte du Buisson de Perseigne. Boduje na nej len víťaz a ak sa nič nepredvídané nestane, jeden bod bude patriť francúzskemu jazdcovi z úniku. Stane sa tak jedenástym cyklistom, ktorý sa zapíše do súťaže o bodkovaný dres.

142 km min

Na západe, nič nové. Francúz Yoann Offredo naďalej jazdí osamotene vpredu a jeho náskok pomaličky klesá. Aktuálne je na úrovni siedmich minút. Pelotón jazdí v absolútnej pohode a vo zvyšku rovinatej etapy nebude mať problém zmazať svoje manko.

145 km min

Ďalšie tri kilometre máme za sebou. V popredí pelotónu vidíme aj dresy tímu Groupama – FDJ, ktorého želiezkom v ohni je Arnaud Démare. Domáci pretekár na Tour de France doposiaľ vyhral jednu etapu, po ktorej bol diskvalifikovaný Peter Sagan.

148 km min

Yoann Offredo si dnes užije pozornosť televíznych kamier, ale rozhodne nemôže pomýšľať na víťazstvo. Sám nemá šancu bojovať proti sile pelotónu, na ktorého čele sa dobre striedajú jazdci tímov Lotto Soudal, Quick-Step Floors a tiež Lotto NL-Jumbo.

151 km min

Náskok vedúceho pretekára klesol pod hranicu ôsmich minút. Na čele hlavnej skupiny naďalej dobre pracuje Jelle Vanendert. Tomu v celkovom poradí patrí až 87. miesto s mankom takmer trinásť minút. Už mu začína striedať aj Tim Declercq.

154 km min

Yoann Offredo je tradičným účastníkom úniku na Tour de France. Štatisti vypočítali, že vo svojej kariére bol na najprestížnejších cyklistických pretekoch v úniku už 563 kilometrov. Niet pochýb o tom, že hranicu šesto kilometrov dnes prekoná.

157 km min

Lotto Soudal má dnes víťazné ambície. André Greipel vo štvrtej etape ukázal dobrú výkonnosť a dnes môže bojovať o etapový vavrín. Svedčí o tom aj fakt, že na sťahovaní úniku sa podieľa Jelle Vanendert, ktorému sa podarilo zmazať už minútu.

160 km min

Dnešný deň, teda piatok trinásteho, je považovaný za smolný a nešťastný. Svoje by o nešťastí trinástky vedel povedať aj Lawson Craddock, ktorý nosí toto číslo a už v prvej etape sa nepríjemne zranil. Napriek zlomenej lopatke pokračuje v pretekoch, hoci v celkovej klasifikácii stráca už takmer hodinu.

163 km min

Aktuálne máme vpredu opäť jedného pretekára, ktorý znovu háji farby tímu Wanty-Groupe Gobert. Je ním domáci pretekár Yoann Offredo. Toho sme videli v úniku aj v prvej etape, ktorú ovládol Fernando Gaviria. Francúz má aktuálne náskok deviatich minút.

166 km min

V čase, keď cyklisti pokorili tisíc odjazdených kilometrov si vystúpila z pelotónu desaťčlenná skupina. Boli v nej zvučné mená ako Oliver Naesen, Yves Lampaert, Thomas de Gendt či Lukas Pöstlberger. Najmä jazdci tímu Lotto NL-Jumbo ale zvýšili tempo a nenechali ujsť túto silnú skupinu pretekárov.

168 km min

Krátko po štarte zaútočil Thomas Degand z tímu Wanty-Groupe Gobert. K skúsenému 32-ročnému Belgičanovi sa ale nikto nepridal, a tak uznal, že sám v úniku neuspeje a bol by to pre neho veľmi dlhý deň. Vrátil sa tak do pelotónu, kde ho vidíme aj teraz.

170 km min

Pekný deň prajem všetkým fanúšikom cyklistiky. Siedma etapa tohto ročníka Tour de France je v plnom prúde a my do nej vstupujeme na méte 170 kilometrov pred cieľom. V nasledujúcich minútach sa pozrieme na to, čo sa za necelé dve hodiny udialo.

Vážení diváci, vítam vás pri sledovaní textového prenosu z cyklistických pretekov Tour de France. Dnes je na programe najdlhšia etapa v itinerári 105. ročníka tohto svetoznámeho podujatia. Cyklisti sa na trať vydajú už o 12:20 hod. a my sa s našim prenosom prihlásime o 14:00 hod.

VÍŤAZSTVO MARTINA A STRATY FAVORITOV

Včerajšia etapa s cieľovým stúpaním Mûr de Bretagne priniesla hneď niekoľko zaujímavých momentov. Zo svojho druhého víťazstva na Tour de France sa tešil Ír Daniel Martin, ktorému sa vyplatil odvážny útok približne 1100 metrov pred cieľom. Jazdec tímu UAE Emirates tak nadviazal na víťazstvá Cadela Evansa a Alexisa Vuillermoza, ktorí takisto uspeli v tomto bretónskom dojazde. Peter Sagan sa držal vpredu, ale do záverečného špurtu sa nedostal. Obsadil ôsme miesto s trojsekundovou stratou na víťazného rodáka z Birminghamu. Na rozdiel od Fernanda Gaviriu tak v cieli bodoval a svoj náskok v súťaži o zelený dres zvýšil na 43 bodov. Z jazdcov na celkové poradie nemôžu hovoriť o dobrom dni Romain Bardet a Tom Dumoulin. Francúz stratil 31 sekúnd a jeho holandský súper ešte o 22 sekúnd viac. Dumoulin doplatil na defekt, ktorý ho postihol päť kilometrov pred cieľom.

PROFIL DNEŠNEJ ETAPY

Dnešná etapa bude najdlhšia v itinerári podujatia, pretože meria až 231 kilometrov. Takmer šesťhodinové cyklistické divadlo zrejme nebude mať nejaký zaujímavý dej po väčšinu etapy. Od začiatku sa dá predpokladať vytvorenie úniku, ktoré postupne budú sťahovať tímy ako Quick-Step Floors, Lotto Soudal či BMC Racing. Profil etapy je jednoduchý, bez výraznejších terénnych prekážok. Na méte 111 kilometrov pred cieľom je umiestnená horská prémia štvrtej kategórie Côte du Buisson de Perseign. Toto stúpanie meria 1500 metrov s prevýšením necelých štyroch percent. Víťaz získava jeden bod, a tak je jasné, že bodkovaný dres si udrží Lotyš Toms Skujinš. Samozrejme, ak príde do cieľa v meste Chartres. Najväčší favoriti si generálku pred súbojom o víťazstvo odbijú na šprintérskej prémii 63 kilometrov pred cieľom a k dispozícii je aj bonusový úsek Nonvilliers Grandhoux.

QUICK-STEP ZAÚTOČÍ NA 50. VÍŤAZSTVO

Podobne ako v predošlých šprintérskych etapách možno za najväčšieho favorita označiť Fernanda Gaviriu, ktorý ovládol už dve rovinaté etapy. Quick-Step Floors je aktívny v skoro každej etape a dnes sa bude snažiť o jubilejné 50. víťazstvo v sezóne. Plány tímu Patricka Lefevera bude chcieť narušiť niekoľko konkurentov, vrátane Petra Sagana. Aktivitou hýri európsky šampión Alexander Kristoff a takisto s ním treba rátať. Samozrejme, uspieť bude chcieť aj nemecké duo Marcel Kittel a André Greipel. Jazdcovi tímu Lotto Soudal to takmer vyšlo vo štvrtej etape, ale v tesnom súboji nestačil na Gaviriu. Zatiaľ trošku za očakávaniami zostáva Dylan Groenewegen a dnes sa zrejme bude spoliehať na pomoc iných tímov. Lotto NL-Jumbo si včera siahlo na dno síl. Nezachytilo útok Quick-Stepu, muselo vo vetre doťahovať minútové manko, ale napokon pomohlo Primožovi Rogličovi k 10. miestu.

Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 12:20.

Autor: Šport24.sk

Tour de France 2018

Kompletný program Tour de France a jednotlivé etapy
rovinatý 201 km
Noirmoutier-en-I'lle Fontenay-le-Comte
rovinatý 182,5 km
Mouilleron-Saint-Germain La Roche-sur-Yon
rovinatý 195 km
La Baule Sarzeau
kopcovitý 204,5 km
Lorient Quimper
kopcovitý 181 km
Brest Mûr de Bretagne Guerlédan
rovinatý 231 km
Fougères Chartres
rovinatý 181 km
Dreux Amiens
rovinatý 156,5 km
Arras Roubaix
horský 158,5 km
Annecy Le Grand-Bornand
horský 108,5 km
Albertville La Rosière
horský 175,5 km
Bourg-Saint-Maurice Alpe d'Huez
rovinatý 169,5 km
Bourg-d'Oisans Valence
kopcovitý 188 km
Saint-Paul-Trois-Châteaux Mende
kopcovitý 181,5 km
Millau Carcassonne
horský 218 km
Carcassonne Bagnères-de-Luchon
horský 65 km
Bagnères-de-Lucho Saint-Lary-Soulan
rovinatý 171 km
Trie-sur-Baïse Pau
horský 200,5 km
Lourdes Larunsy
individuálna časovka 31 km
Saint-Pée-sur-Nivelle Espelette
rovinatý 116 km
Houilles Paríž
Video
Diskusia