Prichádza čas novej mladej krvi Tsitsipasa, Kyrgiosa a Medvedeva. Zadúšajú sa viacerí už niekoľko sezón. Výsledok? Stále obohraná pesnička. Federer, Nadal, Djokovič od roku 2004 vyhrávajú najväčšie turnaje ako na bežiacom páse.

„Najväčší dôvod, prečo najstaršia generácia dominuje pred tou, ktorá má teraz 25 až 30 rokov, je, že chceli hrať tenis na krásu podľa Federera, ale neanalyzujú hry súperov. Nehrajú to, čo platí na súperov, ale to, čo oni chcú hrať,“ hovorí pre šport24.sk bývalý tenista Dominik Hrbatý.

Rafael Nadal (33): 19 grandslamov, 12x French Open, 4x US Open, 2x Wimbledon, 1x Australian Open.
Rafael Nadal (33): 19 grandslamov, 12x French Open, 4x US Open, 2x Wimbledon, 1x Australian Open.
Zdroj: gettyimages

Čo je za tým? „Starší tenisti sa pripravujú v hlave už pred zápasmi. Federer povedal, že zápas sa začína už dávno predtým, ako nastúpite na kurt,“ myslí si Hrbatý a pridal aj príklad: „Mám skúsenosť s Radkom Štěpánkom - trénerom Grigora Dimitrova. Radek ako prvé povedal: Ty vole, on nevie analyzovať hru. A to bol hráč Top 10. Mladší chcú hrať, ako im to vyhovuje.“

Veľa sa hovorí, že mladým sa nechce trénovať. „Trávia viac času na mobile, ale my sme zase vyrastali na niečom inom. Skôr ide o problém vlastnej vôle a sebadisciplíny či pohodlnosti. Mladší tenisti si odtrénujú svoje, a tým to pre nich hasne,“ povedal Hrbatý.

Hrbatý: Na nové tváre si ešte počkáme

Dominancia troch legiend ešte pár rokov potrvá. To si myslí Dominik Hrbatý, no vymenoval možných nástupcov. „Taký Tsitsipas, Auger-Alliasime, Šapovalov, Thiem a kopa iných patria do generácie, ktorá je trochu iná a lepšia ako generácia od 25 do 30 rokov, o ktorej som hovoril. Tipujem to na dva, tri, možno štyri roky, kým sa vyrovnajú Federerovi a spol.,“ povedal.

Dominik Hrbatý
Dominik Hrbatý
Zdroj: TASR