FOTO: Cibulková prekračuje hranice, tieto šaty odhalili takmer všetko: Domča, veď ti niečo ujde!

Gombos konečne prelomil dlhoročné čakanie a prenikol do svetovej stovky rebríčka. Tímová súťaž mu síce naruší turnajový program, no nemá s tým problém. „Na Davis Cup sa vždy teším, pretože aspoň párkrát do roka som súčasťou celého tímu, kde sa navzájom povzbudzujeme. Teším sa o to viac, že to bude doma a prídu nás povzbudiť aj fanúšikovia, čo mi vždy dodáva energiu navyše a motivuje ma to k lepším výkonom,“ porozprával srdciar s prezývkou Gombi.

Rodák z Galanty sa pričiní o dobrú atmosféru v publiku, keďže ho príde podporiť množstvo členov rodiny a známych. „Zatiaľ presne neviem, koľko ich bude, ale určite veľa,“ prehodil s úsmevom. „Som rád, keď cítim podporu z tribún.“

Po prvýkrát nastúpi Gombos v úlohe slovenskej jednotky, keďže aktuálne mu vo svetovom rebríčku patrí 84. priečka. „Nechcem si pripúšťať veľký tlak a zbytočne sa tým stresovať. Poliaci dokážu potrápiť aj kvalitnejších súperov. Keď sa však budem sústrediť na seba, mal by som pre tím vybojovať dôležité dva body,“ povedal odhodlane.

Slováci v Davis Cupe bez Kližana, no s pohodou. Odvráti nová jednotka hroziacu blamáž?

Hrať sa bude už tradične v bratislavskom NTC, a to pod otvorenou strechou. Prekvapením je, že sme zvolili antuku. Gombos má najradšej tvrdý povrch a rovnako je to aj u slovenskej dvojky Lukáša Lacka. Ten sa v minulosti dokonca turnajom na antuke úplne vyhýbal. „V tomto smere má Medzinárodná tenisová federácia trochu nepružné pravidlo. Povrch sme museli vybrať už tri mesiace vopred a hráči sa s kapitánom zhodli na tom, že najlepšia bude práve antuka. Aj vzhľadom na to, že Poliaci sú na harde silnejší,“ vysvetlil generálny sekretár zväzu Igor Moška. Vyrobiť v NTC antukový dvorec pritom vôbec nie je lacná záležitosť, celkové náklady sa vyšplhajú na 30-tisíc eur.

Poliaci by mali prísť bez svojho najlepšieho hráča Jerzyho Janowicza (bývalá svetová 14-ka), ktorý mal zdravotné komplikácie. Na základe pravidiel ho stále môžu dodatočne prihlásiť do zostavy, no Gombos si myslí, že je to nepravdepodobné. „Keď sme sa stretli na turnajoch, viackrát som sa ho pýtal, či príde do Bratislavy. Odvetil, že určite nie. Má zlé vzťahy s daviscupovým tímom,“ prezradil Norbert Gombos.

Žiaden Kližan = žiadny problém?

V slovenskej nominácii chýba Martin Kližan. Akô dôvod uviedol kapitán Slovenska Miloš Mečíř jeho „dlhodobé problémy so zranením“. Ťažko však povedať, či by bol aj za iných okolností súčasťou tímu. V minulosti mal totiž otvorený konflikt s daviscupovým trénerom Karolom Kučerom, predtým s vedením zväzu a atmosféra v kabíne bola neraz napätá. „Myslím si, že atmosféra v šatni bude tentoraz lepšia. Nechcem znižovať jeho herné kvality, no nie všetko je o tenise. Ide aj o vzájomný rešpekt, zomknutíe sa pre tím a mix ďalších vecí,“ hovorí Lukáš Lacko.

Predbežné nominácie tenistov na stretnutie Slovensko - Poľsko v rozhodujúcom 2. kole play-off o zotrvanie v I. skupine euroafrickej zóny Davisovho pohára reprezentačných družstiev mužov (15. - 17. septembra, Bratislava, antuka pod odtiahnutou strechou Aegon arény NTC)

SLOVENSKO
Norbert Gombos (84. vo svetovom rebríčku ATP vo dvojhre, 604. vo štvorhre)
Lukáš Lacko (120. / 1277.)
Jozef Kovalík (156. / 442.)
Andrej Martin (183. / 196.)
kapitán: Miloslav Mečíř

POĽSKO
Kamil Majchrzak (251. / 458.)
Hubert Hurkacz (404. / 438.)
Lukasz Kubot (- / 3.)
Marcin Matkowski (- / 31.)
kapitán: Radoslaw Szymanik