Nič by na preložení Roland Garros nebolo, keby sa poradili so samotnými hráčmi či ATP a WTA a keby Svetová tenisová federácia (ITF) nevybral koniec septembra ako nový dátum. V tom čase sa hrá niekoľko turnajov WTA i ATP a dokonca je na programe čoraz obľúbenejší Laver Cup (25. – 27.9. v Bostone). Federerov Laver Cup, ktorý organizuje spoločne s ATP, austrálskou i americkou tenisovou asociáciou,  je síce v kalendári ATP, ale neprideľujú sa zaň body. Bitka Európy proti zvyšku sveta však každý rok na víkend láka najväčšie hviezdy mužského tenisu ako Federer, Rafael Nadal, Novak Djokovič, Dominic Thiem či Alexander Zverev.

„Oznámenie o preložení Rolend Garros bolo pre nás a našich partnerov prekvapením. Vyvolalo veľa otázok a celú situáciu posudzujeme. Momentálne chceme, aby ste vedeli, že plánujeme usporiadať Laver Cup 2020 podľa plánu,“ stojí v stanovisku organizátorov Laver Cupu, ktorý je už beznádejne vypredaný.

Prídu na rad žaloby?

Tenisti budú mať rozhodovanie ťažké. Uprednostnia Laver Cup pred Roland Garros len týždeň po US Open? Zmluvy medzi ATP a grand slamami rozhodnú. V nich je totiž zakotvené, že účasť na grand slamoch je povinná pre všetkých, ktorý sa naň kvalifikujú podľa poradia v rebríčku.

„Ak by sa kvalifikovaní hráči chceli zúčastniť iných turnajoch, ktoré sa dejú súbežne s grand slamom, tak by organizátor grand slamu mohol žalovať ATP alebo WTA za porušenie zmluvy a poškodenie dobrého mena,“ povedal pre ESPN zdroj blízky ITF.

Návrat sa plánuje na trávu

Kedy sa opäť začne hrať tenis je teraz otázne. ATP a WTA predĺžili zákaz do 7. júna, čo je deň po pôvodnom konci antukového grand slamu. Vtedy by sa mala začať trávnatá časť sezóny s vrcholom vo Wimbledone. Podľa zákulisných informácií sú organizátori najsledovanejšieho turnaja sezóny rozhodnutí ho zrušiť a nie preložiť. „Bolo by to ako počas vojny,“ povedal zdroj z prostredia ITF.