Padol do postele a plakal

V roku 2009 ako prvý hráč v histórii zdolal na Roland Garros Rafaela Nadala a vo finále ho zastavil až Roger Federer. O rok neskôr Söderling opäť dokráčal do finále na antukovom grand slame, zdolal ho až Nadal.

Potom prišiel postupný úpadok, tenisové úspechy nahradili psychické problémy. Tie sa objavili dva roky po prvom Söderlingovom finále na Roland Garros na US Open v roku 2011 „Vždy, keď som prišiel na hotel, som len spadol do postele a premýšľal, aké to bude, keď zase nastúpim na kurt. Spanikáril som, začal som plakať. Plakal som a plakal, znova a znova. Prvýkrát som cítil, že bez ohľadu na to, čo chcem, som to nemohol urobiť. Ani keby na mňa niekto mieril zbraňou,“ začal svoje rozprávanie Švéd pre rozhlasovú stanicu P1, „v roku 2011 som bol v najlepšej fyzickej kondícii. Zo dňa na deň som nemohol urobiť krok, nemohol som sa nadýchnuť.“

Pre Söderlinga to bolo niečo nové. Niečo, s čím sa musel snažiť v momente vysporiadať. „Bolo to prvýkrát, keď som si uvedomil, že tenis nie je všetko na svete. Išlo len o to, aby som prežil boj proti sebe samému,“ dodáva.

Panika pri poštárovi a telefóne

Na úvodný zápas spomínaného US Open Söderling nenastúpil. Oficiálny dôvod bol choroba, pravda však bola niekde inde. Mesiac pred americkým grandslamom pritom švédsky tenista triumfoval na turnaji vo švédskom Bastade, počas návratu domov do Monaka mu prišlo zle: nemohol dýchať, domov ho dopravila žena Jenni.

Po tomto momente prišli mesiace záchvatov a stresujúcich momentov, ktoré prišli aj pri každodenných situáciách. Lekári určili Söderlingovi glandulárnu horúčku, čo je vlastne infekčná mononukleóza.

„Celé moje vnímanie času a denný rytmus boli riadené únavou a pocitom úzkosti. Jedna minúta sa zdala ako hodina. Každé ráno som si hovoril: sakra, čo budeš dnes robiť? Ako to zvládneš? Mal som neustálu úzkosť, hrýzlo ma to vo vnútri. Sedel som v byte a len hľadel do prázdna. Najmenší hluk mi spôsoboval paniku. Keď spadol list od poštára na rohožku, spanikáril som tak, že som spadol na podlahu, išiel som sa zblázniť.. Zazvonil telefón a triasol som sa strachom,“ odkrýva Söderling.

Ako doplnil, tieto problémy prišli po jeho víťazstve nad Nadalom na Roland Garros v roku 2009. Švéd cítil, že očakávania a tlak sú príliš vysoké. „Boli len traja hráči, s ktorými som mohol prehrať. Zvyšok som musel zdolať, inak som sa cítil zle, ako lúzer.“

Dnes má Robin Söderling 35 rokov a žije spokojne s manželkou Jenni, dcérkou a synom.
Dnes má Robin Söderling 35 rokov a žije spokojne s manželkou Jenni, dcérkou a synom.
Zdroj: instagram R.S.

Cesta do pekla

Söderling sa snažil o návrat na tenisové kurty, v roku 2015 však kariéru definitívne ukončil. Po rokoch boja s chorobou a so samým sebou sa bývalá svetová štvorka uchýlila ku hrozivému scenáru. „Keď som jedného dňa na počítači prechádzal históriu vyhľadávania, zistil som, že som si googlil rôzne spôsoby samovraždy. Aby som povedal pravdu, vôbec som netušil, že mi také myšlienky niekedy prechádzali hlavou. Nikdy som sa nechcel zabiť, ale verte, vtedy sa mi zdalo všetko lepšie, než život. Ten mi pripadal ako cesta do nekonečného horiaceho pekla.“

Dnes Söderling otvorene hovorí o svojich problémoch, ktoré mu ničili život a tvrdí, že to nie je len jeho problém, ale vyskytuje sa u mnohých profesionálnych športovcov. „Rovnako ako ja, väčšina profesionálnych športovcov sú perfekcionisti, ktorí zasvätili svoje životy športu. Byť športovcom je obrovská výzva pre vaše duševné zdravie. Mňa pokus o dokonalosť v spojení s neustálym tlakom, ktorý som na seba kládol, takmer zabil. Profesionálny športovec kráča po tenkej línii. Na jednej strane robíte všetko správne, pracujete tvrdo, tlačíte telo do extrémov, naplno sa sústredíte a prídu víťazstvá. Vyvíjanie tlaku na seba a tvrdá práca môžu byť prospešné. Ak však prekročíte tenkú hranicu, ak nepočúvate svoje telo a nedáte mu čas na zotavenie, môže vám to zničiť kariéru aj život. Mentálny tréning vám môže dať nástroje na to, ako sa zlepšiť, resp. ako maximalizovať potenciál v konkrétnej oblasti, v mojom prípade v tenise,“ napísal bývalý tenista na instagrame s dôvetkom, že je najvyšší čas vážne sa zaoberať touto témou:

„Dáta ukazujú, že jeden z troch športovcov trpí psychickými problémami, ktoré sa môžu prejaviť stresom, poruchou stravovania, syndrómom vyhorenia, depresiou či úzkosťami. Musím o tom začať hovoriť a uistiť sa, že ďalšia generácia športovcov bude na to lepšie pripravená ako ja.“

Dnes má Robin Söderling 35 rokov a žije spokojne s manželkou Jenni, dcérkou a synom.