K rozhovoru s Jorgem Paulom Lemannom sme sa dostali práve vďaka Jánovi Solčánimu (40). Banskobystrický rodák má 81-ročného miliardára posledných pár mesiacov pravidelne pod palcom. 

Tenisová spolupráca Solčániho s Lemannom vznikla len prednedávnom. „Môj syn Marc si chcel zlepšiť forehand. Tréneri v Rapperswil mu odporučili Jana, pod ktorého vedením sa v tomto smere naozaj zlepšil. A tak som sa do jeho rúk zveril aj ja, hoci som celý život nikomu nedovolil kafrať sa mi do techniky. Oslovil som ho najmä preto, že po problémoch s lakťom a ramenom som si chcel zlepšiť backhand a podanie. Jano je technický typ trénera a jeho postrehy a tipy mi pomáhajú,“ zložil kompliment prominentný zverenec svojmu trénerovi.

Slovenský kouč chodí Lemanna trénovať raz-dvakrát do týždňa do tenisového klubu Grasshopper-Club Zürich, kde stojí ročné členské 100-tisíc eur. Niekoľkokrát však bol už aj uňho doma v Rapperswil, a tak nám prezradil viacero zaujímavostí. „Jeho dom je zasadený do skaly a celý pozemok obkolesený hustým lesným porastom, cez ktorý ho nemáte šancu ani vidieť,“ ozrejmil Ján Solčáni, čím dal jasne najavo, že pre Lemanna je ochrana súkromia absolútne prvoradá. Bodaj by aj nie, veď do Švajčiarska sa v roku 1999 presťahoval najmä z dôvodu, že v Riu de Janeiro sa pokúsili na ceste zo školy uniesť jeho tri zo šiestich detí.

Možno aj preto sa navonok neprezentuje ako miliardár a napríklad na tenisové tréningy chodí na obyčajnom Fiate 500XL a nosí na sebe oblečenie za pár eur. „Logicky nedôveruje každému, ale medzi ľuďmi rozdiely nerobí. Čo sa týka tenisu, tak je perfekcionista. Mávame výmeny aj cez sto loptičiek bez pochybenia, často má aj vo svojom veku dokáže unaviť. Nepovyšuje sa a nedáva nikomu najavo, kto je a čo má,“ pokračoval Ján Solčáni.