Federer vtedy náhle prišiel o bývalého trénera a jedného z najlepších kamarátov Petra Cartera. Austrálčan skonal pri dopravnej nehode počas svadobnej cesty v Juhoafrickej republike. Smutné chvíle popísal v novej biografii rešpektovaný tenisový novinár Christopher Clarey.

„Federerova mama dokonca pomohla Carterovi naplánovať cestu, sám Roger Petrovi s manželkou cestu do JAR odporúčal,“ píše v knihe Clarey. Carter mal nehodu počas výletu v Krügerovom národnom parku. Auto sa pri odbáčaní z cesty zrútilo z mosta, to všetko pred 21. narodeninami švajčiarskeho tenistu.

„Rogerom hýbali obrovské emócie. Pocit viny sa miešal so smútkom. Rogera to vtedy úplne zničilo,“ píše novinár a vtedajší hlavný tréner Švajčiarskej tenisovej federácie Sven Groeneveld potvrdzuje: „Táto udalosť ho zasiahla najviac.“

Federer sa tragickú správu dozvedel na turnaji v kanadskom Toronte, informáciu o tragédii mu vtedy smskou oznámil vtedajší tréner Peter Lundgren, ktorý Cartera vymenil pri Švajčiarovi dva roky predtým. „Roger vošiel do mojej hotelovej izby a len sa na mňa pozrel. Vyzeral som ako ho*no, čo je v takej situácii úplne normálne. Bol som úplne prázdny. Pre Rogera aj pre mňa to bolo neskutočne ťažké, s Petrom sme boli blízki priatelia, trávili sme spolu veľa času. Roger stratil bývalého trénera a kamaráta, viem, ako veľmi pre neho Peter znamenal. Bolo to prvýkrát, čo sme spolu museli prejsť niečím takým,“ spomínal Lundgren.

Švajčiarsky tenista sa do Európy dostal dva týždne po nehode. „Bol úplne na dne, bolo to vidno aj na reči jeho tela. Preplakal celý pohreb, ktorý trval hodinu a pol. Nedokázal zastaviť slzy. Bolo ťažké vidieť taký smútok, ale myslím si, že v okamihu Carterovej smrti sa Roger stal chlapom. Bolo to prvýkrát, keď sa musel vysporiadať s niečím zlým. Predtým sa rýchlo dostal do prvej stovky, zarábal slušné peniaze, jeho rodina bola zdravá. Rodičia boli spolu, s Mirkou bol šťastne zadaný, všetko šlo ako po masle. Potom zrazu stratil jedného z najdôležitejších ľudí v živote,“ povedal o Federerovi vtedajší partner na štvorhru Yves Allegro.

Podľa novinára Clareyho mala tragédia výrazný vplyv na smerovanie Federerovej kariéry. „Za jeho vývojom od talentu k jednému z najlepších hráčov všetkých čias stojí mnoho faktorov, Carterova smrť je ale zrejme vôbec ten najzásadnejší.“