V úplnom závere minulého kalendárneho roka Federer cez svojho hovorcu oznámil, že na dvorcoch v Melbourne ho neuvidíme pre nedoliečené koleno, s ktorým podstúpil v roku 2020 dve operácie: "Roger sa rozhodol nebojovať o titul v Melbourne. V posledných mesiacoch pracoval na zotavení a fyzičke. Avšak po konzultácii Rogera s jeho tímom padlo rozhodnutie, že bude najlepšie prvý grandslam sezóny vynechať," povedal Tony Godsick, Federerov dlhoročný hovorca.

Zranenie bola však len formálna zástera celého problému. Pravdu o neúčasti švajčiarskej legendy v Austrálii odkryl bývalý brazílsky tenista Andre Sa, ktorý v súčasnosti pracuje na organizácii úvodného grandslamu sezóny: "S Rogerom som sa rozprával pred mesiacom. Všetko skomplikovala situácia okolo pandémie koronavírusu. Roger chcel prísť do Melbourne s celou rodinou, ale to je v súčasnosti možné len s veľkými obmedzeniami. Mirka (Federerova manželka) by s deťmi musela celých 14 dní stráviť na izbe s čím nesúhlasila. Slobodu pohybu majú len hráči," vyhlásil Andre Sa.

Mirkin nesúhlas mal nakoniec pochopenie aj u Rogera, ktorý v telefonáte s Andrem Sa povedal, že nemieni cestovať do Austrálie sám: "Mám 39 rokov, neodídem z domu na 5 týždňov bez rodiny, natoľko už tenis dôležitý nie je," ukončil Federer debatu o tohtoročnej neúčasti na Australian Open.

Prvý grandslam sezóny začína už 8. februára a v hre je veľa. Okrem obrovskej prize money 71 miliónov austrálsky dolárov, ktorá sa rozdelí medzi hráčov, môže byť zlomený aj Švajčiarov rekord. Ak by Rafael Nadal v Austrálii ovládol celý turnaj, poskočil by v rebríčku v počte najviac získaných grandslamov práve pred Federera. Fedex ich má na konte 20 rovnako ako Rafa, v tesnom závese je Srb Novak Djokovič, ktorému sa podarilo vyhrať 17 titulov veľkej štvorky a zároveň je z trojice najúspešnejších tenistov histórie najmladší.