Architektonická štúdia a výška nákladov sa zmenila po tom, ako pôvodnú verziu projektu nebolo možné zrealizovať pre novozistené regulatívy platného územného plánu mesta. Keďže sa Košice vlani vzdali organizácie Európskeho olympijského festivalu mládeže EYOF 2021, bezpredmetná zostala aj úloha využitia športoviska pre toto podujatie.

Obyvatelia sa pri avizovanej výstavbe Národného tenisového centra obávali napríklad hluku na podujatiach, prachu či dopravného zaťaženia. Pokračovanie projektu v zmenenej podobe je podmienené napríklad rešpektovaním stanoviska mestskej časti (MČ) Košice-Západ, spracovaním dopravnej či hlukovej štúdie. Nová projektová dokumentácia má byť upravená v súlade so schválenou a verejne prerokovanou overovacou štúdiou. "Overovacia štúdia je gro, aby bol ešte otvorený priestor na ďalšie pripomienky obyvateľov," povedal pre TASR starosta uvedenej mestskej časti Marcel Vrchota.

Z pôvodnej projektovej dokumentácie sa vypustilo hľadisko a tribúny, kapacita bola približne 5000 divákov. Nebude tam tak možné usporiadať zápasy tenisovej reprezentácie Slovenska v Davis Cupe a Fed Cupe (Pohár Billie-Jean Kingovej) či hromadné podujatia. Okrem iného sa zastavaná plocha budov zmenšila z pôvodných 10.913 metrov štvorcových na necelých 6700 metrov štvorcových a výška hlavného objektu tenisovej haly nebude 23 ale 12 metrov. Exteriérových ihrísk má byť napokon viac, a to osem. Okrem iného má na parkovanie slúžiť nie 180 ale 85 parkovacích miest. Kým mali byť investičné náklady na tenisové centrum okolo 30 miliónov eur, to tréningové bude stáť približne o polovicu menej. Deväť miliónov eur má tvoriť schválená dotácia z Ministerstva financií SR, sumou 3,06 milióna eur má prispieť Slovenský tenisový zväz (STZ) a vklad mesta Košice má predstavovať 2,94 milióna eur.

"Tenistov je na východe veľa a určite je dobré, aby mal v druhom najväčšom meste na Slovensku zázemie aj tento šport. Z tohto pohľadu je dobré, že taká stavba vyrastie. My sme však celý čas hovorili o tom, že by to malo byť v inej lokalite," povedal pre TASR mestský poslanec Dominik Karaffa. Časť obyvateľov podľa neho vníma zmenu projektu ako úspech, viacerí aj prispeli pripomienkami, ktoré do neho zapracovali. "Potom je tam aj taká skupina obyvateľov, ktorá by tam v podstate chcela mať otvorenú plochu," povedal s tým, že vzhľadom na štádium projektu, stav mestského majetku či náklady na údržbu je to neudržateľné.

Podľa STZ dodržaním nadbytočných podmienok MČ sa posunie príprava projektu približne o rok. Tvrdí, že zdržanie môže ohroziť schválené financovanie dlhodobo pripravovaného projektu, ktorý by tak nebolo možné zrealizovať. Vrchota si myslí, že zhodu nájdu, keďže je to podmienka, na ktorej MČ, resp. obyvatelia, trvajú.