19-ročná rodáčka z Varšavy nazvala svoj šokujúci triumf skúsenosťou, ktorá zmenila úplne všetko. S tenisom začínala po stopách staršej sestry ako 4-ročná. Otec Igy verí, že to, čo sa nepodarilo staršej zo súrodeneckého dua, dostať sa na tenisový piedestál, vyjde mladšej.

Čerstvá víťazka French Open vyhlásila, že najväčšou výzvou pre ňu bude dodržať konzistentnosť ako jej veľký tenisový vzor Rafael Nadal, ktorý v Paríži zvíťazil neuveriteľných 12-krát. Swiateková je po víťazstve nad Sofiou Keninovou (21) prvou poľskou grandslamovou víťazkou v histórii tohto športu a zároveň prvou poľskou finalistkou na Roland Garros po 81 rokoch. Od roku 2007 je prvou víťazkou parížskeho grandslamu, ktorá nestratila na ceste za titulom ani set. Napodobnila tak Belgičanku Justine Heninovú. Taktiež je najmladšou víťazkou pod Eiffelovou vežou od roku 1992, keď triumfovala Monika Selešová.

JEJ MENO BOLA VEĽKÁ NEZNÁMA

Na French Open prišla bez skúseností s veľkými zápasmi. Jej jediné finále na okruhu WTA sa datuje do roku 2019, keď vo švajčiarskom Lugane ťahala za kratší koniec proti Slovinke Polone Hercogovej. Pred parížskym grandslamom boli jej najväčšími úspechmi víťazstva na turnajoch kategórie ITF v Budapešti a Montreuxe v roku 2018 a juniorský triumf na Wimbledone rovnako v roku 2018.

KK73 Paríž - Poľská tenistka Iga Swiateková pózuje s trofejou po víťazstve nad Američankou Sofiou Keninovou vo finále ženskej dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros 10. októbra 2020 v Paríži. FOTO TASR/AP
Poland's Iga Swiatek holds the trophy after winning the final match of the French Open tennis tournament against Sofia Kenin of the U.S. in two sets 6-4, 6-1, at the Roland Garros stadium in Paris, France, Saturday, Oct. 10, 2020. (AP Photo/Christophe Ena)
KK73 Paríž - Poľská tenistka Iga Swiateková pózuje s trofejou po víťazstve nad Američankou Sofiou Keninovou vo finále ženskej dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros 10. októbra 2020 v Paríži. FOTO TASR/AP Poland's Iga Swiatek holds the trophy after winning the final match of the French Open tennis tournament against Sofia Kenin of the U.S. in two sets 6-4, 6-1, at the Roland Garros stadium in Paris, France, Saturday, Oct. 10, 2020. (AP Photo/Christophe Ena)
Zdroj: Christophe Ena

NUDNÁ RUTINA, KTORÁ JEJ POMÁHA

Nie je ako bežná tínedžerka. V 19 rokoch je verná starej klasike, ktorá ju sprevádzala celým turnajom. Je veľkou fanúšičkou hudobných skupín ako AC/DC, Guns N’Roses či Pink Floyd. "Stále počúvam Welcome to the Jungle, pretože sa chcem držať svojich zvykov. Občas je to nuda počúvať stále to isté dookola, ale vo finále som chcela zvíťaziť, takže som nič nemenila," poznamenala na adresu svojej mentálnej prípravy pred najväčším dňom svojej doterajšej kariéry. Sympatická poľská tenistka ako jedna z mála hráčok na okruhu WTA zamestnáva v tíme aj svojho vlastného psychológa, čo vo veľkej miere udržiava jej mentálnu kondíciu na vysokej úrovni. Bolo to znateľné počas celého turnaja, kde bolo vidno, ako sebavedomo kráča za úspechom.

ŠKOLA ALEBO TENIS?

Začiatok grandslamového turnaja sa niesol pre Poľku v duchu neistoty a nevyriešených otázok. Len nedávno dokončila stredoškolské vzdelanie a nebola si istá, či jej budúcnosť patrí tenisu alebo sa poberie akademickou cestou a životné skúsenosti bude získavať v laviciach univerzity. "Je ťažké vrátiť sa k štúdiu, pretože cítim, že v tenise môžem dokázať veľké veci. Avšak mám len 19 rokov, veľa sa toho môže zmeniť, uvidíme," prezradila niečo o svojich plánoch pred turnajom v Paríži. Debut na Roland Garros absolvovala Swiateková minulý rok, keď sa ešte pasovala s domácimi úlohami. "Fungovala na poloprofesionálnej báze, pretože chodila do školy. Nemala žiadny špeciálny program, fungovala ako bežný žiak," povedal pre BBC jej tréner Piotr Sierzputowski: "Tenis nebol jej najdôležitejšou vecou v živote. Tréningy som musel plánovať na siedmu ráno, pretože potom išla do školy." Nateraz je však jasné, že akademická cesta pôjde bokom a bude sa sústrediť len na tenis. Základ má dobrý, veď za víťazstvo na poslednom grandslame sezóny zinkasovala prize money takmer 2 milióny amerických dolárov a 2000 bodov do rebríčka WTA, čo znamená skok z 54. na 17. miesto.