Pandémia koronavírusu spôsobila v športe veľký chaos. Tenis nebol na ňu pripravený a ATP s WTA sa spamätali až vtedy, keď sa začali rušiť aj iné športové podujatia. Indian Wells  zrušili až vtedy, keď všetci hráči a hráčky boli v Kalifornii a čakali na žreb turnaja. Ani potom hráči nevedeli, čo bude ďalej. Niektorí ako Rafael Nadal odleteli domov do Európy a niektorí do dejiska ďalšieho turnaja na Miami. Až potom ATP prerušila sezónu na dlhých šesť týždňov. Tenisti vyčítali organizátorom, že sa všetko dozvedeli poslední a len z vyhlásení na sociálnych sieťach.

Preložili na september

Situácia sa upokojila, keďže šesťtýždňová tenisová karanténa sa mala skončiť na konci apríla a Masters v Ríme, Madride i antukový grand slam v Paríži by sa mohli odohrať. Podvečer 17. marca však prišiel šok. Organizátori oznámili, že tohtoročný Roland Garros (24. mája – 7. júna) sa prekladá nakoniec septembra (20. septembra – 4. októbra). „Súčasné opatrenia nám znemožnili pokračovať podľa pôvodne plánovaných termínov. V tejto bezprecedentnej situácii, ktorá sa výrazne zmenila od uplynulého víkendu, sme spravili ťažké, no odvážne rozhodnutie. Konáme zodpovedne a musíme spolupracovať, aby sme zaistili zdravie a bezpečnosť pre všetkých,“ uviedol prezident Francúzskej tenisovej federácie (FFT) Bernard Giudicelli.

Zmena vyvolala v radoch tenistov a tenistiek pobúrenie. „Podľa mňa to bol nepremyslený krok. Organizátori Roland Garros ho vôbec neprekonzultovali s vedením ATP, ktoré nič netušilo. Ak sa Roland Garros naozaj bude hrať v jesennom termíne, spôsobí to viac problémov ako úžitku. Nejde len o náročný prechod z hardu na antuku, ale aj o to, že hneď po skončení US Open je na programe daviscupový týždeň a v októbri sú na programe veľké turnaje v Ázii - v Pekingu, Tokiu a Šanghaji,“povedal pre TASR semifinalista štvorhry na tohtoročnom Australian Open i na vlaňajšom Wimbledone Filip Polášek. Michal Mertiňák, ktorý trénuje slovenskú ženskú jednotku Viktóriu Kužmovú, zas považuje odloženie Roland Garros za dobrý ťah. „Určite je to lepšie, ako zrušiť nadobro celý turnaj. Antukový Roland Garros sa začne tesne po skončení hardového US Open, ale to nevadí. Je tam však naplánovaných viac iných turnajov, tak som zvedavý, ako to napokon vymyslia," povedal pre TASR bývalý deblový špecialista.

Problém je teda jasný. Roland Garros sa má konať len týždeň po skončení US Open, ktorý sa hrá na tvrdom povrchu, kým grand slam v Paríži na antuke. Kým na jar sa tenisti pripravujú na French Open dva mesiace na antukových turnajoch, tak teraz to bude pár tréningov. Potom je tu ďalšia otázka – čo s turnajmi v tomto dátume? Na programe u mužov  je Davis cup aj so Slovákmi proti Čile, populárny Federerov Laver Cup či turnaje v Petrohrade, Sofii i čínske „dvestopäťdesiatky“. Aj ženy by mali v tom čase obiehať ázijské turnaje.

No a na čo ešte organizátori Roland Garros zabudli, je pozrieť sa na predpoveď počasia. Priemerná teplota v Paríži sa na konci septembra pohybuje oko 13 stupňov Celzia. Pre turnaj, ktorý sa koná vonku, to nie je najprijateľnejšia klíma. Nadávať budú tenisti a aj tisícky fanúšikov. Ak sa termín potvrdí, tak to bude naozaj chladný grand slam a nie len obrazne ale aj doslova.

Preložia aj US Open?

Tak či tak plán turnajov tenisovej sezóny sa rozpadá ako domček z kariet. Vedenie Americkej tenisovej asociácie (USTA) uvažuje nad odložením grandslamového US Open. Turnaj sa má v New Yorku hrať od 31. augusta do 13. septembra.

Zástupcovia USTA potvrdili, že rokujú s ďalšími organizátormi grandslamov ako aj s vedením Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) a vedením ATP Tour, resp. WTA Tour. "Uvedomujeme si, že rozhodnutie nemôžeme vyniesť iba my. USTA pokračuje v príprave US Open a momentálne neimplementuje žiadne zmeny do programu turnaja. Sme v ťažkých časoch a uvažujeme nad všetkými možnosťami, vrátanie presunutiu turnaja na neskorší termín," citovala agentúra AP z komuniké USTA.