"Toto rozhodnutie som neurobil ja, urobilo ho moje telo," oznámil Nadal, ktorý svoj doteraz posledný súťažný zápas odohral ešte v januári. Vtedy v v 2. kole Australian Open v pozícii obhajcu trofeje prehral s Američanom Mackenziem McDonaldom. Postupne sa potom odhlásil z turnajov v Dubaji, Dauhe, Indian Wells, Miami, Monte Carle, Barcelone, Madride a Ríme.

Na štvrtkovej tlačovke v priestoroch svojej akadémie na Malorke oznámil, že sa po prvý raz od roku 2004 nepredstaví ani na Roland Garros (28. mája - 11. júna). Na parížskej antuke tak nebude môcť zabojovať o rekordný 23. grandslamový titul, ktorým by sa na čele historických tabuliek odpútal od Srba Novaka Djokoviča. Zatiaľ nestanovil termín svojho možného návratu na dvorce, no podľa jeho slov to môže trvať mesiace. S veľkou pravdepodobnosťou tak nebude štartovať ani v júli vo Wimbledone.

Nadal začiatkom júna oslávi 37. narodeniny a načrtol, že budúca sezóna by mala byť jeho posledná v profesionálnej kariére. "Nemôžem to povedať na sto percent, pretože nikdy neviete, ako sa veci vyvinú, ale budúci rok bude pravdepodobne môj posledný na okruhu," citovala Nadala agentúra AFP.