„Jeho kariéra je v ohrození. Možno bude musieť urobiť niečo, čo nechce,“ vyhlásil expert Eurosportu Mats Wilander po deportovaní Djokoviča z Austrálie. Doplnil to slovami, že pokiaľ chce hrdý Srb v dohľadnej dobe opäť valcovať rivalov na dvorcoch, mal by sa dať konečne zaočkovať. Už len z toho hľadiska, že pre marcové prestížne turnaje v Indian Wells a Miami platia de facto rovnaké pravidlá ako v Austrálii.

Bez vakcíny sa „Nole“ do USA ani len nedostane. „Cudzí štátni príslušníci cestujúci do USA musia byť plne očkovaní, čo je nutné doložiť ešte pred nástupom do lietadla smerujúceho do Spojených štátov. Ostatní sa do krajiny dostanú len s obmedzenými výnimkami,“ uviedlo v stanovisku ministerstvo zahraničia Spojených štátov amerických.

Medzi vyššie uvedené výnimky patria osoby, ktoré doložia, že im po očkovaní hrozia  zdravotné komplikácie, či ľudia, ktorých vstup na americkú pôdu je v národnom záujme. To by však podľa všetkého nemal byť prípad svetovej tenisovej jednotky. Znamenalo by to, že by Djokovič kvôli neúčasti na týchto turnajoch prišiel o veľké množstvo bodov a s najväčšou pravdepodobnosťou aj o post lídra rebríčka.

Pokiaľ sa nedá zaočkovať, tak do diania by sa mohol dostať až začiatkom apríla, keď štartuje antuková sezóna turnajom v Monte Carle. Tam môžu podľa súčasných nariadení vstúpiť neočkovaní jedinci, ktorí doložia dokladom o pozitívnom PCR teste, teda o tom, že ochorenie prekonali v uplynulých šiestich mesiacoch. Najneskôr však jedenásť dní pred vstupom do kniežatstva. Aj tak všetkých čaká povinná karanténa, ktorá sa môže skrátiť po negatívnych testoch.

Isté je naopak to, že austrálska skúsenosť nechá na duši belehradského rodáka trhliny. Nikdy sa netajil tým, že major v Melbourne je jeho srdcovkou a mesto druhým domovom. Vyhral tu deväť titulov, teraz sa ale naskytá otázka, či sa sem vôbec ešte niekedy bude chcieť vrátiť. Je totiž pravdepodobné, že od austrálskej vlády dostane trojročný zákaz vstupu na jej územie. V takom prípade by sa sem opäť pozrel najskôr v tridsiatich siedmich rokoch.