Bartyová nenastúpila na duel ako vyslovená favoritka, pretože Svitolinovú ani raz počas doterajších piatich meraní síl v kariére nezdolala. Navyše, Ukrajinke podujatie vyhovuje a obhajovala titul. V prvom sete si obe hráčky držali podania a až za stavu 4:4 sa prvýkrát ocitli v geme v zhode. Ako prvá sa k brejbalu dostala Svitolinová, no nevyužila ho a v ďalšej hre stratila podanie i set.
Druhý set mal úplne iný priebeh. Hráčky strácali podanie ako na bežiacom páse, Bartyová ho neudržala dvakrát a jej súperka trikrát. Za stavu 4:3 využila Bartyová tretí brejkbal a dopodávala duel čistou hrou do víťazného konca.

Stala sa tak v poradí piatou hráčkou, ktorá na MS WTA zvíťazila pri svojom debute. Ocitla sa v spoločnosti Dominiky Cibulkovej, ktorej sa rovnaký kúsok podaril ako poslednej a to v roku 2016. Austrálskej tenistke vyniesol triumf rekordnú sumu 4,42 milióna dolárov. Ani muž na žiadnom podujatí toľko nezarobil.

Je zároveň prvou ženou, ktorá triumfovala na podujatí ako svetová jednotka od roku 2014, kedy sa to podarilo Serene Williamsovej. "Dnes to bolo iba o tom ísť na kurt a bojovať až do konca. Bol to pre mňa úžasný rok. Som hrdá na mňa a na môj tím. Dokázali sme spolu zvládnuť všetky veľké a dôležité situácie," uviedla po zápase podľa BBC Bartyová.

Dvadsaťtriročná rodáčka z Ipswichu v štáte Queensland prerušila čakanie "protinožcov" na prvenstvo na tomto podujatí od roku 1976, kedy zvíťazila Evonne Goolagong Cawleyová. Bartyová v roku 2019 zaznamenala 56 úspešných súbojov na okruhu WTA, ešte má pred sebou finále Fed-Cupu.